• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Większy OPEC pomoże KOKSIK-owi

Michał Sielski
16 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (70)
Najnowszy artykuł na ten temat Trudniej będzie podwyższyć taryfę na ciepło
  • Do Redy trafi teraz ciepło z OPEC, produkowane w Gdyni.
  • Do Redy trafi teraz ciepło z OPEC, produkowane w Gdyni.

OPEC będzie dostarczał ciepło już nie tylko do Gdyni i Rumi, ale też do Redy. Dzięki temu zasilana miałem węglowym ciepłownia w Redzie zostanie wyłączona z eksploatacji i pozostanie tylko rezerwowym źródłem na czas zwiększonego zapotrzebowania. Popularny KOKSIK z Redy, wraz z mieszkańcami tego miasta, został właśnie podłączony do sieci OPEC-u.



Wiesz, skąd masz dostarczane ciepło?

Wyższe ceny ogrzewania



Rosnące ceny surowców energetycznych, a także uprawnień do emisji CO2 odczuwa każdy z nas. Przed dylematem sporej podwyżki za ciepło dla mieszkańców stanęły też władze Redy, które korzystały do tej pory z własnego przedsiębiorstwa ciepłowniczego o wdzięcznej nazwie KOKSIK. Ciepłownia zasilana miałem węglowym za same uprawnienia do emisji CO2 musiała już płacić 8 mln zł rocznie.

- Tak naprawdę planowaliśmy to już od paru lat. Trudne czasy przyspieszyły jednak realizację, bo latem 2022 r. nie mieliśmy jeszcze ani pieniędzy, ani projektu. Była za to pilna potrzeba. Dziś mamy już ciepło z OPEC-u, a najważniejsze jest to, że mieszkańcy nie odczuli zmiany - podkreśla burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński.
Jak podkreślają samorządowcy, ale też przedstawiciele OPEC-u, gdyby nie przyłączenie, jeszcze w tym roku mieszkańcy musieliby liczyć się z ogromną podwyżką cen za ogrzewanie.

OPEC dostarczy ciepło do Redy



Już wcześniej sieć ciepłowniczą w Redzie budowano tak, by łatwo można ją było połączyć z rurami OPEC-u. Dzięki temu wystarczyło 380 m, by połączyć sieci, i od połowy lutego mieszkańcy Redy (podobnie jak wcześniej Rumi) ogrzewają już mieszkania ciepłem dostarczanym przez OPEC w Gdyni, a produkowanym przez PGE Energia Ciepła.

Komin KOKSIK-a w Redzie przestał już dymić i będzie używany tylko w awaryjnych sytuacjach, gdy będzie szybki wzrost zapotrzebowania na ciepło. Obecnie rurami płynie do Redy woda o temperaturze 80 stopni Celsjusza (wracająca ma 51 stopni Celsjusza) i nie ma takiej konieczności.



Prace zostały sfinansowane z pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w wysokości 2,3 mln zł.

Wojciech Szczurek: następnym krokiem ekologiczne źródła ciepła



- To historyczny moment. Dzięki temu powstaje nowoczesny obiekt ciepłowniczy na miarę metropolii. Naszym następnym wyzwaniem są teraz ekologiczne źródła ciepła. Rozwój sieci to narzędzie do ich tworzenia - podkreśla Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
To także strategia spółki PGE Energia Ciepła, która zaopatruje OPEC.

- Wzrasta nasza odpowiedzialność za realizację transformacji polskiego ciepłownictwa zgodnie z wyzwaniami klimatycznymi. W strategii PGE Energia Ciepła zadeklarowaliśmy, że do 2030 roku 70 proc. produkcji ciepła i energii elektrycznej będzie pochodziło ze źródeł niskoemisyjnych - dotyczy to zarówno Elektrociepłowni Gdyńskiej jak i Gdańskiej. Jest to zadanie ambitne i wymaga dużej determinacji ze względu na jego ogromną kapitałochłonność i realizację w okresie tak zmieniającego się otoczenia zewnętrznego - mówi Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (70)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane