Fakty i opinie

stat

Wielcy gdańszczanie z piasku na plaży

Na tej podstawie rzeźbiarze zbudują piaskowego lwa.
Na tej podstawie rzeźbiarze zbudują piaskowego lwa. fot. Andrzej Stelmasiewicz

Piaskowe rzeźby dziewięciu słynnych gdańszczan powstają na plaży pomiędzy Brzeźnem i Jelitkowem. Dzieła będzie można oglądać od niedzieli 13 lipca.Swoje podobizny z piasku otrzymają m.in. Lech Wałęsa, Gunter Grass i malarz Grzegorz Chodowiecki. W sumie na plaży staną wizerunki dwóch postaci żyjących i siedmiu historycznych. Otaczać będą je lwy - symbole miasta. Aby wystawa doszła do skutku, na 1,2 km kw plaży przywieziono blisko 1,5 tys tony dodatkowego piasku

- Przez ostatnie dni przygotowywaliśmy teren, trzeba było przywieźć dodatkowy piasek, usypać podstawy pod rzeźby. - relacjonuje pomysłodawca przedsięwzięcia Andrzej Stelmasiewicz z Fundacji "Wspólnota Gdańska". - W poniedziałek rozpoczyna się już prawdziwe rzeźbienie - dodaje.

Wystawę przygotuje zespół rzeźbiarzy m.in. z Polski, Ukrainy i Mongolii. Czterometrowe rzeźby będą gotowe w niedzielę 13 lipca. Zostaną oświetlone i - o ile pozwoli pogoda - postoją do końca sierpnia.

- W zeszłym roku pogoda też była nieciekawa, a wszystko nam się udało [wystawa rzeźb z piasków gdańskich lwów - przyp. red.] - optymistycznie zakłada Andrzej Stelmasiewicz.

Otwarcie wystawy w niedzielę 13 lipca o godz. 18 na plaży między Jelitkowem, a Brzeźnem przy wejściu nr. 58.

Tegoroczny festiwal to twórcze rozwiniecie ubiegłorocznej imprezy, kiedy to na plaży na Stogach prezentowano piaskowe rzeźby lwów.

Sukces pleneru rzeźby z piasku "Piaskowe Lwy 2007" zaskoczył nawet samych organizatorów. Mieszkańcy odwiedzali go nawet wtedy, gdy część konstrukcji zaczęła się już rozsypywać. Nic dziwnego: było to pierwsze spotkanie gdańszczan z ogromnymi rzeźbami, z których najwyższa mierzyła ponad pięć metrów.

Opinie (100) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.