• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym?

Piotr Kallalas
15 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Gdy zwrot "spokojnych świąt" nabiera znaczenia
W Wielki Piątek nie jest odprawiana Msza Święta, w kościołach odbywa się Liturgia Męki Pańskiej. W Wielki Piątek nie jest odprawiana Msza Święta, w kościołach odbywa się Liturgia Męki Pańskiej.

Wielki Piątek pozostaje dniem wolnym od pracy m.in. w Hiszpanii, Szwecji czy Austrii, ale także w wielu innych europejskich państwach. W Polsce natomiast - pomimo że nasz kraj jest uznawany za stosunkowo religijny - wszyscy muszą iść do pracy.



Czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy?

Dyskusja dotycząca ustawowego zwiększenia dni wolnych od pracy zwykle koncentruje się na wigilii, a więc rodzinnie najważniejszym dniu świąt Bożego Narodzenia, w którym większość osób przygotowuje się do uroczystej kolacji, a pracodawcy i tak decydują się skrócić czas pracy.

Zobacz także: Dekadę temu straciliśmy szanse na wolną wigilię

Nieco inaczej wygląda sytuacja z Wielkim Piątkiem - dla wielu z nas wielkanocne świętowanie zaczyna się dopiero w niedzielę i trwa do wolnego Poniedziałku Wielkanocnego. Nie zmienia to faktu, że równie wiele osób chciałoby, aby drugi dzień Triduum Paschalnego był pozbawiony obowiązków zawodowych.

- Właśnie wróciłem na święta ze Szwecji, gdzie moi znajomi zastanawiali się, dlaczego w Polsce, a więc w kraju znacznie bardziej religijnym, Wielki Piątek jest dniem pracującym. W Szwecji, odkąd pamiętam, tego dnia nikt nie chodzi już do pracy i wszyscy mają wolne. Wydaje mi się, że u nas też powinni to wprowadzić - napisał do nas pan Marek.
Środa Popielcowa 2023. Czy w Popielec jest post? Środa Popielcowa 2023. Czy w Popielec jest post?

Skończyło się na projekcie ustawy



Wielki Piątek jest dniem wolnym w wielu krajach Unii Europejskiej, w tym m.in. w Hiszpanii, Austrii czy Danii.

W Polsce co jakiś czas politycy dyskutują nad taką możliwością. Kilka lat temu pojawiła się nawet inicjatywa ustawodawcza posłów PSL, by tego dnia wprowadzić wolne. Zmiany miały wejść w życie z początkiem 2019 r. Ostatecznie projekt jednak upadł.

Wielki Piątek to dla chrześcijan jeden z najważniejszych dni w roku, wspomnienie ukrzyżowania i śmierci Chrystusa - dzień, w którym nie odprawia się Mszy Świętej, a w kościołach odbywa się Liturgia Męki Pańskiej.

Opinie wybrane