• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Willa przy Orzeszkowej jednak z dotacją od miasta

Aleksandra Nietopiel
26 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (200)
Konstrukcja willi przy ul. Orzeszkowej została wzmocniona na tyle, że budynek nie grozi zawaleniem. Potrzeba jednak ogromu prac, by przywrócić jej świetność. Konstrukcja willi przy ul. Orzeszkowej została wzmocniona na tyle, że budynek nie grozi zawaleniem. Potrzeba jednak ogromu prac, by przywrócić jej świetność.

Miejska dotacja w wysokości 420 tys. zł na remont zabytkowej wili przy ul. Orzeszkowej 2Mapka na Aniołkach trafiła jednak do właścicielki budynku. W ubiegłym miesiącu gdańscy radni wycofali z obrad uchwałę o dofinansowaniu niezbędnych prac w tym obiekcie. Dzisiaj podczas sesji większość z nich zgodziła się na przekazanie dotacji, ale nie jednomyślnie. Opozycja była przeciw.Dotacja dla willi jest zasadna?

Na kwietniowej sesji Rady Miasta Gdańska uchwała dotycząca wsparcia finansowego prac w willi na Aniołkach pojawiła się w pakiecie z uchwałami, które dotyczyły innych gdańskich zabytków. Ostatecznie uchwałę w sprawie dotacji dla stuletniej willi wycofano z obrad.

Głównym argumentem był brak kontaktu z właścicielką willi i informacji o efektach dotychczas przeprowadzonych prac.

Dotację przyznano dzisiajNa majową sesję uchwała dotacyjna powróciła i została przegłosowana. Przypomnijmy, że mowa o 420 tys. zł wsparcia na "wykonanie elementów wykończeniowych konstrukcji dachu, poszycia dachu, orynnowania, odgromienia, stopni kominiarskich, odbudowy kominów w willi". Do tej pory wykonano prace przy więźbie dachowej, przy odeskowaniu i opapowaniu. Przyznana dotacja ma pomóc w dokończeniu prac w tej części budynku.

W 2021 r. zawaliła się ściana willi


- Na komisji zrównoważonego rozwoju gościliśmy inspektora nadzoru inwestorskiego. Dowiedzieliśmy się, w mojej ocenie, kilku istotnych informacji o zamierzeniach dotyczących przyszłości tego obiektu - podtrzymywana jest funkcja i plan stworzenia w tym budynku izby pamięci Polonii gdańskiej. Była też mowa o losach dotacji przyznanej przez radnych jesienią ub. roku [100 tys. zł - dop. red]. (...) Uzyskaliśmy też zaproszenie do odwiedzenia placu budowy. Mamy deklaracje i zobowiązanie właścicielki, że domknięcie prac na dachu zostanie wykonane w tym roku - mówiła podczas dyskusji Anna Golędzinowska z KO.


Argument o domknięciu prac do stanu surowego budynku podnosili też inni radni. Zaznaczono też, że uchwała dotyczy ratowania zabytku, a nie relacji z właścicielką.

Opozycja nie dała się przekonaćUchwały nie poparli radni Prawa i Sprawiedliwości, podtrzymując wcześniejsze stanowisko.

- Myślę, że to, co wybrzmiało na ostatniej sesji, jest cały czas aktualne. Skoro osoba wnioskująca nie jest osobą widmo, powinna się pojawić na komisjach lub połączyć - jest jeszcze możliwość łączenia zdalnego. Powiedzenie kilku słów, odpowiedzenie na pytania nie jest przecież żadną trudnością. Fakt, że osoba nadzorująca prace opowiada o tym, co być może właścicielka w przyszłości zrealizuje - ale to są tylko słowa, które padły na komisji - moim zdaniem nie jest to odpowiednia przesłanka, by taką dotacje udzielić - mówi Przemysław Majewski, radny PiS.
Ostatecznie za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 11 było przeciw a 6 wstrzymało się od głosu.

Dotychczasowe dotacje na remont zabytkowej willi

Willa przy ul. Orzeszkowej w rękach prywatnych jest od 2004 r. Plan był taki, by utworzyć tam przychodnię. W 2018 r. właścicielka otrzymała ponad 60 tys. zł dotacji od Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na zabezpieczenie dachu i tarasów, a w 2019 r. - 389 tys. zł od miasta na prace remontowe przy fundamentach obiektu.

W kwietniu 2022 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało 900 tys. zł dotacji na prace konserwatorskie ścian i stropów. W październiku 2022 r. miasto przekazało 100 tys. zł na odbudowę zawalonej w wyniku katastrofy budowlanej części ściany frontowej wilii.

W maju 2023 r. radni przyznali dotację na dokończenie prac w obrębie dachu w wysokości 420 tys. zł.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (200)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane