• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zniszczona willa nie otrzyma miejskiej dotacji

Aleksandra Nietopiel
28 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (362)
  • Willa przy ul. Orzeszkowej w rękach prywatnych jest od 2004 r. Od 2015 r. jest w rejestrze zabytków. Budynek ma 101 lat.
  • Willa przy ul. Orzeszkowej w rękach prywatnych jest od 2004 r. Od 2015 r. jest w rejestrze zabytków. Budynek ma 101 lat.

Właścicielka zabytkowego budynku ponownie wyciągnęła rękę po dotację, a radni wyciągnęli wnioski i tym razem nie przyznali środków na ratowanie obiektu. Chodzi o zabytkową willę przy ul. Orzeszkowej 2Mapka w Gdańsku. Właścicielka budynku wnioskowała o 600 tys. zł na remont dachu, miasto było gotowe przeznaczyć 420 tys. zł. Uchwałę w tej sprawie wycofano z sesji Rady Miasta.Zabytkowa willa przy ul. Orzeszkowej 2 bez dotacjiDecyzja o nieprzyznaniu środków na remont willi była słuszna?

Sprawa willi przy ul. Orzeszkowej na Aniołkach to jedna z tych historii, których końca na razie nie widać. Właścicielka nie radzi sobie z remontem, a budynek jest w coraz gorszym stanie technicznym.

Próby ratowania obiektu są niewystarczające, a cierpliwość radnych, którzy tym razem odmówili kolejnej dotacji na willę, się kończy.

W październiku ub. roku radni, choć niejednogłośnie -przyznali właścicielce 100 tys. zł na toczące się w willi prace. Uchwała z wnioskiem o kolejne 420 tys. zł na remont dachu na czwartkowej sesji nie przeszła.

Prawie 4 mln zł. od miasta na ratowanie gdańskich zabytkówMiejscy radni: nie ma efektów i dialogu, nie ma wsparciaOd samego początku najwięcej wątpliwości dotyczących przyznania środków mieli radni PiS. Przemysław Majewski mówi wprost: miejska kasa to nie bankomat.

- Nie ma naszej zgody na wyciąganie kasy miejskiej niczym z bankomatu. Musimy widzieć efekty prac, znać plany. Przede wszystkim porozmawiać z właścicielką, która tego unika - komentuje radny. - Z jednej strony chciałbym, aby ten budynek wypiękniał, ale z drugiej burzy się we mnie krew, gdy widzę jak my, a poprzez nas mieszkańcy Gdańska, są traktowani przez wnioskodawcę - dodaje.

Wątpliwości mieli także inni radni.

- Jestem za uratowaniem tego wyjątkowego zabytku, ale przyznanie funduszy od miasta Gdańsk powinno się odbywać przy gotowości właścicieli do dialogu. Niestety nie zjawili się oni na ostatnim posiedzeniu Komisji Zrównoważonego Rozwoju, nie znamy również przyczyny nieobecności - przekazała radna KO, Anna Golędzinowska.
Uchwała na jej wniosek została wycofana z sesji do ponownego rozpatrzenia w komisji.


Zabytkowa willa na Aniołkach: konstrukcja budynku jest stabilnaJak przekazał miejski konserwator zabytków Janusz Tarnacki, konstrukcja willi w tej chwili jest ustabilizowana - wcześniej wylano płytę żelbetową pod budynkiem. Wewnątrz również wykonano taką konstrukcję, która spina całość powyżej płyty fundamentowej. W tym roku właścicielka planowała wykonanie zadaszenia. Środki, o które starała się z miasta, miały pokryć wykonanie elementów wykończeniowych konstrukcji dachu, poszycia dachu, orynnowania, odgromienia i odbudowę kominów.

Dotychczasowe dotacje na remont zabytkowej willi

Willa przy ul. Orzeszkowej w rękach prywatnych jest od 2004 r. Plan był taki, by utworzyć tam przychodnię. W 2018 r. właścicielka otrzymała ponad 60 tys. zł dotacji od Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na zabezpieczenie dachu i tarasów, a w 2019 r. 389 tys. zł od miasta na prace remontowe przy fundamentach obiektu.

W kwietniu 2022 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało 900 tys. zł dotacji na prace konserwatorskie ścian i stropów. W październiku 2022 r. miasto przekazało 100 tys. zł na odbudowę zawalonej w wyniku katastrofy budowlanej części ściany frontowej wilii.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (362)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane