• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Prawie 4 mln zł od miasta na ratowanie gdańskich zabytków

Aleksandra Nietopiel
25 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (104)
Tak prezentuje się Złota Brama dzisiaj. Są plany, by obecne zabezpieczenie zabytku płytami zamienić na ażurową konstrukcję. I do tego wymagana jest jednak zgoda konserwatora. Tak prezentuje się Złota Brama dzisiaj. Są plany, by obecne zabezpieczenie zabytku płytami zamienić na ażurową konstrukcję. I do tego wymagana jest jednak zgoda konserwatora.

Willa przy ul. OrzeszkowejMapka, Złota Brama, kościoły czy spichlerz żuławskiej zagrody gburskiejMapka na Wyspie Sobieszewskiej - między innymi te zabytkowe obiekty mają otrzymać dotacje z miejskiej kasy na prace konserwatorskie. Łącznie miasto chce przeznaczyć na ten cel prawie 4 mln zł.Miejskie dotacje na zabytki:

W czwartek pod obrady radnych trafią 22 uchwały dotyczące wsparcia zabytków - od 18 wnioskodawców. Dotacje dotyczą prac konserwatorskich, restauratorskich czy robót budowlanych, które mają zostać wykonane jeszcze w tym roku.

Dotacje dla Złotej Bramy i willi przy ul. OrzeszkowejWażnym zabytkiem, którego stan spędza sen z powiek właścicielowi czyli Stowarzyszeniu Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, jak i władzom miasta jest Złota Brama. Od wielu miesięcy - w ramach zabezpieczenia - obudowana pomalowanymi płytami jest mało reprezentacyjnym otwarciem na Drogę KrólewskąMapka. Na ten zabytek, planowana jest dotacja w wysokości 430 tys. zł.


- Złota Brama to barwny, architektoniczny obiekt zabytkowy. Aby wesprzeć SARP w przywróceniu bramie dawnej świetności konieczna jest współpraca wszystkich służb. W 2022 roku ministerstwo przekazało dotację na remont Złotej Bramy, którą trzeba było rozliczyć do końca ubiegłego roku. Niestety, przedłużające się uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków doprowadziły do tego, że SARP nie był w stanie wykorzystać tej dotacji i rozliczyć jej do 31 grudnia 2022 roku. W tym roku stowarzyszenie również złożyło wnioski o dotacje do ministerstwa i niestety tej dotacji nie otrzymało - poinformował wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.
Miejskie dofinansowanie ma zostać przeznaczone na remont tarasu budynku Złotej Bramy oraz prace konserwatorskie sklepień nad pierwszą kondygnacją, a także korony murów obwodowych. Na dofinansowanie prac przy fundamentach SARP złożył wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Willa przy ul. Orzeszkowej 2 po zawaleniu się części środkowej budynku w październiku 2021 r. Willa przy ul. Orzeszkowej 2 po zawaleniu się części środkowej budynku w październiku 2021 r.
Z kolei na willę przy ul. Orzeszkowej 2 miasto chce przeznaczyć 420 tys. zł. Środki mają pokryć wykonanie elementów wykończeniowych konstrukcji dachu, poszycia dachu, orynnowania, odgromienia czy odbudowę kominów.

Radni weszli do willi przy ul. Orzeszkowej


Wsparcie dla kościołówWsparcie ma trafić także do zabytkowych obiektów sakralnych. W niektórych przypadkach to dotacje przyznawane w ramach wieloletnich programów wsparcia. W tym obszarze dotacyjnym głosowanych będzie 13 uchwał. O środki finansowe starają się: dominikanie, franciszkanie, karmelici, kościół św. Piotra i Pawła, kościół św. Barbary, a także seminarium duchowne. Na pieniądze z miasta liczy też Bazylika mariacka - tam planowana jest konserwacja malowideł ściennych w kaplicy św. Jakuba oraz prace rekonstrukcyjne przy baptysterium.

O dotację wystąpili także dominikanie z kościoła św. Mikołaja. Chcą przeznaczyć środki na prace konserwatorskie przy stallach i na elewacji północnej kościoła. O dotację wystąpili także dominikanie z kościoła św. Mikołaja. Chcą przeznaczyć środki na prace konserwatorskie przy stallach i na elewacji północnej kościoła.
- Poza wsparciem osób prawnych kościoła rzymskokatolickiego propozycją objęte są dotacje dla kościoła polskokatolickiego pw. Bożego Ciała, ale również dotacją objęta zostanie prawdopodobnie parafia greckokatolicka pw. św. Bartłomieja - mówi radna Katarzyna Czerniewska z Wszystko dla Gdańska.

Łączna kwota dotacji dla obiektów sakralnych wynosi 2,2 mln zł.

Mniej znane, ciekawe zabytkiPozostałości po spichlerzu zagrody gburskiej na Wyspie Sobieszewskiej.

Pozostałości po spichlerzu zagrody gburskiej na Wyspie Sobieszewskiej.
Dwa obiekty, które ubiegają się o wsparcie ze względu na nietypowy charakter to dawny budynek garaży elektrowozów na terenie stoczni i spichlerz zagrody gburskiej przy ul. Świbnieńskiej 204 na Wyspie Sobieszewskiej.

- Dlaczego to są interesujące obiekty? Nie zaliczają się one do grona zabytków kościelnych czy kamienic. Nie są typowe. Dużo mówimy o stoczni, bo chcielibyśmy, aby tereny stoczniowe, także pod względem zachowanej architektury, wyglądały jak najlepiej. Jest to z naszej strony ręka wyciągnięta przez miasto do tych właścicieli, którzy uważają, że wpis do rejestru jest tylko dla nich obciążeniem. Oczywiście jest pewnym obciążeniem, ale też daje możliwość pozyskania zewnętrznych środków. Brak takiego wpisu to uniemożliwia - mówił Janusz Tarnacki, miejski konserwator zabytków.
O dotację na zabytki starało się 26 wnioskodawców, dwóch nie spełniło wymogów formalnych. Od 2005 do 2022 roku gmina przeznaczyła na wsparcie zabytków ponad 42 mln zł.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (104)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane