• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wizje senne jako nowatorska metoda badawcza IPN?

Krzysztof Katka
14 maja 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Lech Wałęsa dostępny w wersji... maskotki
Lech Walesa podczas odbierania od IPN statusu pokrzywdzonego przez służby specjalne PRL (listopad 2005). Lech Walesa podczas odbierania od IPN statusu pokrzywdzonego przez służby specjalne PRL (listopad 2005).
Historycy IPN oskarżają Lecha Wałęsę o współpracę z SB. Dokumentów nie pokazali, pretekstem stał się film, którego projekcję sami zorganizowali.

- Śni mi się czasem, że Wałęsa sam się do tego przyzna - mówił Grzegorz Majchrzakz IPN.

Pod hasłem "Polityczni »półkownicy«" Instytut Pamięci Narodowej zorganizował w Gdańsku przegląd filmów, które nie doczekały się emisji w ostatnich latach. Pokazano m.in. "Plusy dodatnie, plusy ujemne", które oskarżają Lecha Wałęsę o współpracę z SB. Emisji "Plusów" TVP odmówiła w marcu ub.r. Dlaczego?

- Zbyt wiele było uwag. Poproszono autora o poprawki, a także dostarczenie zgody na wykorzystanie muzyki Jeana Michela Jarre"a- mówi "Gazecie" Marek Maldis z TVP. - Reżyser nie spełnił tych wymagań. Żadnej cenzury nie było.

W filmie Wałęsę oskarżają: Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Krzysztof Wyszkowski, a także stoczniowcy z jego brygady: Henryk Lenarciak i Henryk Jagielski.

W "Plusach" pokazano kopie dokumentów sygnowanych "Bolek" i raportów pisanych na maszynie datowanych na początek lat 70. Są też późniejsze raporty SB z informacją, że od 1976 r. "Bolek" nie podejmował już współpracy.

Około 150 widzów zebranych w piątkowy wieczór w bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego nagrodziło "Plusy" brawami.

Tuż po projekcji zaczęła się debata. Za stołem: Sławomir Cenckiewicz - szef Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku, były członek komisji likwidacyjnej WSI, Grzegorz Braun - reżyser filmu, Krzysztof Wyszkowski - były sekretarz tygodnika "Solidarność" i Grzegorz Majchrzak - z centrali IPN.

- Reprodukcje z kopii dokumentów przedstawiłem w filmie z poczuciem, że są to dokumenty autentyczne. Nie mam wątpliwości, że Lech Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB - mówił Braun.

Sam Cenckiewicz przyznał, że kopie papierów nie są wystarczającym dowodem: - Przeprowadzona po latach analiza grafologiczna raportów pisanych przez "Bolka" nie dowodzi, że były pisane przez Lecha Wałęsę. Aczkolwiek wskazuje na wiele podobieństw.

- Sam mam relacje esbeka, który wręczał Wałęsie pieniądze - dodał Krzysztof Wyszkowski, który w marcu br. został skazany za to, że nazwał byłego prezydenta płatnym agentem SB. Sąd nakazał mu zamieścić ogłoszenia z przeprosinami w telewizji i wpłacić 40 tys. zł na konto szpitala .

- Mam sen, w którym widzę Lecha Wałęsę przyznającego się, że na początku lat 70. nie był czysty, i przepraszającego za to - zdradził Grzegorz Majchrzak z wydziału badań naukowych, dokumentacji i zbiorów bibliotecznych IPN.- A Gwiazdowie wybaczają mu.

Braun: - Ludzie, którzy Polskę kochają, martwią o to, że Polsce ubędzie, jak jej z panteonu ubędzie Lech Wałęsa. Ja się o Polskę nie boję. Gdybyśmy fundowali przyszłość na jakimś krętactwie, przemilczeniu czyjegoś indywidualnego upadku i nędzy ludzkiej, to by znaczyło, że Polska i tak upadnie.

W 2000 r. sąd lustracyjny uznał oświadczenie lustracyjne Lecha Wałęsy za prawdziwe, a pięć lat później IPN przyznał mu status pokrzywdzonego.

Deklaracja wygłoszona po pokazie IPN nie zdziwiła Jerzego Borowczaka, działacza stoczniowej "S" z sierpnia 1980:

- Kilka dni temu Andrzej Gwiazda oskarżył o współpracę z SB Bogdana Borusewicza. To znak, że Polska oszalała pod wodzą Kaczyńskich.

Lech Wałęsa: - Mali ludzie. Wierzą, że jak mnie zniszczą, to urosną.
Gazeta WyborczaKrzysztof Katka

Opinie (211) 5 zablokowanych

 • To znak, że Polska oszalała pod wodzą Kaczyńskich.

  podpisuję oburącz to stwierdzenie

  • 0 1

 • jenu już ta cała afera z SB jest nudna. Kogo by teraz nie wykryli to wcale sie nie ździwie .Majewski , Wojewódzki , Kaczyński oni tez pewnie są agentami tylko tego jeszcze niedoczytali ale i tak bardzo cenię tych dwóch pierwszych panów

  • 0 0

 • dzieci rozmawiają w piaskownicy:

  - Mój tata jest historykiem w IPN-ie i ma dużą władzę.
  - E, moja mama ma większą władzę, bo pracuje na niszczarce dokumentów.
  - Nieprawda, bo moja mama ma największą władzę - ona obsługuje ksero!

  • 0 0

 • ździwie

  2 błędy w jednym wyrazie to juz przesada. Najwyższy czas na słowniczek ortograficzny.

  • 0 0

 • Wałęsa musiał być świetnym agentem.

  Powiedzcie mi SBcy byli na tyle inteligentni żeby zatrudnić agenta który rozwali komunę? Bo ja tu czegoś nie rozumiem.

  Gdy Wałęsa obalał komunę to Kaczyński siedział w ciepełku i pisał prace o Leninie. Nie dziwie się ze teraz zazdrości Wałęsie i chce go zniszczyć. Taka polska mentalność.

  • 0 0

 • d.

  Polecam "Najgorszego" Łysiaka. Jest szansa, że doznasz olśnienia.

  • 0 0

 • rany

  ten kraj jest nienormalny!!! A co do jasnej ciasnej z SB-kami kiedy zostaną rozliczeni? Odpowiem wam: nigdy. Ważne jest że napisali jakieś bzdury o kimś i ten ktoś staje się przedmiotem ataków - jak np. Wałęsa. Można Wałęsy nie lubić, ale oskarżanie go o współpracę to kpina, bo nawet jeżeli miał taki epizod w swoim życiu to jest to kompletnie bez znaczenia w kontekście jego zasług (pomijam zdanie niektórych stoczniowców). Ludzie uciekają z tego kraju a politycy wyciągają jakieś spreparowane brudy i non-stop oskarżają innych - DNO PO PROSTU. Czy my zawsze musimy mieć AŻ TAK głupich polityków? Czy nas jako Polaków nie stać na więcej i na lepszych ludzi którzy nas reprezentują ?

  • 0 0

 • Bliźniaki nie spoczną póki nie załatwią Wałęsy...

  Tak to jest z małymi, zakompleksionymi ludźmi :(

  A lojalka Jarka to oczywiście została sfałszowana

  • 0 0

 • oglądałem to i relacje swiadków sa tak idiotyczne ze glowa mala
  tak mowia:
  wszyscy widzieli walese jak wchodzil do budynku MO , widzieli go w oknie, widzieli jak chodził po komisariacie w trakcie przesłuchań
  i nikt sie nie zorientowal ze jest tajniakiem
  to nie wiem o czym oni mysleli
  głupota

  • 0 0

 • Chce powiedziec ze audtorium sali bylo iscie agresywne, kiedy to po jednej z wypowiedzi w wyrazie aprobaty zaczalem bic brawo zostalem zlinczowany przez dwie staruszki i pana w wieku okolo 40 -50 lat ktory stukajac sie w czolo powiedzial "stuknij sie mlodziaku w łeb bo Ci komuna do glowy nawkladala"... mam nadzieje ze pan to przeczyta bo chcialbym powiedziec ze komuna skazila ludzi ktorzy tak postepuja i wyzwalaja nienawisc do ludzi ktorym niektorzy wiele zawdzieczaja a jesli nawet i nie to wypada wybaczac tak postepuja ludzie ktorzy sa sprawiedliwi. Lecz jesli Piss i Pisiorki chca "Polowania na Czarownice" to zapraszam do Sredniowiecza.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane