• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Worki z gruzem zastawiają koperty dla osób z niepełnosprawnością

Maciej Korolczuk
3 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
aktualizacja: godz. 17:28 (3 grudnia 2021)
Z miejsc postojowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością część mieszkańców zrobiła składowisko worków z gruzem.  Z miejsc postojowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością część mieszkańców zrobiła składowisko worków z gruzem.

Pani Anna jest matką dziecka z niepełnosprawnością i mieszkanką jednego z nowych osiedli w Oliwie. Nie może tam jednak korzystać z wyznaczonych miejsc do parkowania, bo od kilku miesięcy zalegają na nich worki z gruzem. Administracja próbuje pomóc, ale interwencje są nieskuteczne. - Zwrócić uwagę na problem może tylko nagłośnienie sprawy w Trojmiasto.pl - uważa pani Anna. Kilkadziesiąt minut po publikacji naszego artykułu część worków została usunięta z parkingu.



Czy zamawiałe(a)ś kiedyś worek na gruz?

Pani Anna mieszka na osiedlu przy ul. OpackiejMapka w Oliwie. Gdy tylko się tu wprowadziła - w lipcu tego roku - zauważyła, że znajdujące się tuż przy szlabanie dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością są traktowane przez mieszkańców jak składowisko śmieci. Regularnie stają tam tzw. big bagi, czyli worki na gruz powstały w czasie remontów mieszkań. A na nowym osiedlu remonty trwają w zasadzie bezustannie.

- Jestem mamą niepełnosprawnego dziecka i wiem, jakim ułatwieniem są przeznaczone dla nich miejsca parkingowe, zlokalizowane w dogodnej odległości od wejścia. Uważam, że jest to sytuacja niedopuszczalna pod względem zarówno prawnym, jak i moralnym, aby wykorzystywać miejsca, które mają ułatwić życie osobom z niepełnosprawnościami, jako wysypisko śmieci - mówi pani Anna.
Sprawę worków z gruzem nasza czytelniczka zgłosiła zarządcy osiedla. Interwencja opiekuna wspólnoty mieszkaniowej skończyła się połowicznym sukcesem, bo po wysłaniu przez niego e-maila do właścicieli worków na miejscach postojowych zrobiło się luźniej, ale zniknęła tylko część worków. Od podjętej interwencji przybywają zresztą kolejne.

Problem nie jest nowy i boryka się z nim wiele osiedli w całym Trójmieście. Z plagą "workozy" próbuje radzić sobie Gdynia, której władze wiosną tego roku wprowadziły dodatkowe opłaty za zajęcie pasa drogowego.

Po interwencji administracji osiedla część worków zniknęła, ale pojawiły się kolejne. Po interwencji administracji osiedla część worków zniknęła, ale pojawiły się kolejne.

Administracja działa, ale nie jest stroną umowy



Zwróciliśmy się do firmy Veidik z prośbą o komentarz. Jak tłumaczy Karol Patyna, administrator nieruchomości, zalegające worki na gruz zostały ustawione na miejscach parkingowych przez samych mieszkańców osiedla.

- W związku z coraz większą liczbą zalegających worków oraz zgłoszeniami w tej sprawie od mieszkańców 10 listopada zostało wysłane przez nas ogłoszenie do mieszkańców budynków przy ul. Opackiej 19-21. Liczba worków na ten moment nie zmniejszyła się, w związku z czym zapełnione worki zostały zgłoszone do odbioru przez administrację - wyjaśnia.
W piątek nad ranem worki nadal zalegały na osiedlu. W piątek nad ranem worki nadal zalegały na osiedlu.
Administracja osiedla podkreśla, że to mieszkańcy zawierają bezpośrednio umowy z firmami odbierającymi odpady powstałe podczas remontów, co oznacza, że zarządca nie jest stroną takiej umowy i jego interwencja może nie być skuteczna.

Innym problemem jest to, że o ile puste worki dostarczane są klientom z dnia na dzień, o tyle od zgłoszenia możliwości odbioru pełnego worka do jego zabrania mogą upłynąć nawet dwa miesiące.

- W związku z tym, że worki nie są usuwane na bieżąco, zgłaszamy konieczność ich zabrania również firmom, które je podstawiały. Ponadto mieszkańcy, podpisując umowy, określają z usługodawcą terminy wywozu worków, które według tych umów wynoszą od tygodnia do dwóch miesięcy od złożenia - dodaje Patyna.
Wyjaśnienie przesłane przez firmę Green Service już po publikacji artykułu.

Worki znajdujące się na terenie osiedla przy ulicy Opackiej 19-21, zostały zamówione przez administratora, pana Karola Patynę, będącego pracownikiem podmiotu o nazwie "Veidik Zarządzanie Nieruchomościami" dla Wspólnoty Mieszkaniowej "Harmonia Oliwska Kwarta" przy ulicy Opackiej 19, 21 w Gdańsku.

Administrator zamówił wspomniane worki w ramach tzw. "usługi kontenerowej" dla mieszkańców osiedla, która była przez nich opłacana na poczet wynajmowanych kontenerów niezbędnych do przeprowadzenia prac remontowych.

Z racji faktu, że wokół kontenerów gromadzono bardzo duże ilości dodatkowych śmieci, a prace remontowe były już niemal zakończone, zdecydowano się na rozwiązanie w postaci worków, które zostały wydane przez administrację dla potrzebujących ich do celów remontowych mieszkańców.

Administrator nie wskazał miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych jako właściwego do ustawienia na nim worków. To mieszkańcy sami umieścili je we własnym zakresie w miejscu niedozwolonym. Jednocześnie poinformowano właścicieli worków o konieczności zgłoszenia ich do odbioru do firmy Green Service po zakończeniu prac. Niestety, żaden użytkownik nie zgłosił konieczności odbioru worka po jego zapełnieniu ani do firmy, ani do administracji. Również administracja nie skontaktowała się z firmą Green Service w tej sprawie.

Firma nie miała świadomości, że worki zamówione przez administrację zostaną rozdysponowanie do użytku mieszkańców. W niniejszym artykule zawarto informację, że administracja twierdzi, że próbuje pomóc, jednak interwencje nie są skuteczne.

Niestety, informacja o całym zajściu dotarła do firmy dopiero dziś, po ukazaniu się niniejszego artykułu. Kontaktował się z nami pracownik ZDiZ w Gdańsku. W związku z tym faktem, niezwłocznie wysłaliśmy pracowników na ulicę Opacką, by odebrali worki oraz posprzątali teren, gdyż mieszkańcy rzucali odpady na ziemię, zamiast umieścić je w workach.

Na miejscu pozostały jedynie worki obsługiwane przez inne podmioty. Nasza firma dokłada wszelkich starań, aby reagować niezwłocznie na zgłoszenia administracji, spółdzielni, straży miejskiej oraz ZDiZ w przypadku sytuacji nagłych oraz stanowiących naruszenie przepisów.

  • Tuż po publikacji artykułu większość worków zniknęła z miejsc postojowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
  • Tuż po publikacji artykułu większość worków zniknęła z miejsc postojowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
  • Tuż po publikacji artykułu większość worków zniknęła z miejsc postojowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.


Opinie (205) ponad 10 zablokowanych

  • Proste jak r.nie

    Interwencja Policji(zgłoszenie już jest) wywóz worków na koszt administratora i po sprawie !!

    • 2 2

  • Ciekawe jaka firma jest właścicielem tych worków? Przecież ktoś je udostępnia i wywozi! Administracja osiedla

    jest obowiązana dbać o porządek a nie jedynie pobierać opłaty. Gdyby tak zawołać TVN lub TVP, problem natychmiast zostałby rozwiązany. Trójmiasto.pl tu nie pomoże!

    • 2 1

  • green service (1)

    Oczywiście kto jak nie oni?!?!?!

    • 3 2

    • ja widzę róznież worki globa ale co ja tam wiem

      • 0 0

  • Wezwać policję, ustalić firmę, i nakazać wywóz! Można też poprosić SM, bo w końcu od tego są!

    • 1 0

  • Niech ktoś się w końcu weźmie za to miasto

    Syf jaki w nim panuje to się w głowie nie mieści.Worki z gruzem nielegalne wysypiska itd.
    Tydzień temu jakiś i**ota podpalił przy garażach w Brzeźnie wysypisko śmieci tylko nie pomyślał,że obok w garażu jest samochód,który też spłonął.
    Miasto nie ma sobie nic do zarzucenia w tej sprawie.

    • 1 1

  • Administrator Karol Patyna podaje, że to sami mieszkańcy ustawili tam worki! Zatem niech wezwie straż

    miejską i wraz z nią ustali, który lokal zamawiał te wory a następnie niech straż przysoli lokatorom taki mandat, żeby się z rozumem nie pozbierali! Ci tak zwani "nowobogaccy" kupujący apartamenty, to zazwyczaj chamy i patologia w "Mercedesach". Zarobili trochę kasy ale słoma wciąż w butach!

    • 14 1

  • Wstyd (1)

    Teraz wszyscy czlonkowie wspolnoty zapłacą za śmieci sąsiada. Niestety w Polsce lekceważenie innych i cwaniactwo to standard. A wystarczyłoby zająć tylko jedno miejsce lub uzgodnić z administratorem miejsce na worki Gdyby worki stały na standardowym miejscu ktoś innych też mógłby zgłosić niezadowolenie i domagać się usunięcia Obciążanie wszystkich kosztami wywozu też nie jest w porządku Zastosowano odpowiedzialność zbiorowa

    • 5 0

    • Z jakiej racji odpowiedzialność zbiorowa!

      Worki mają właścicieli . Są numerowane! Jeżeli zarządca dołoży koszta do opłat miesięcznych, to nie trzeba się zgadzać i odjąć kwotę obciążającą'

      • 1 0

  • dla nowo oddanych mieszkań (9)

    jest rozwiązanie. Kontener budowlany przez pierwsze kilka miesięcy. Potem niestety worki. Po prostu brakuje ciecia, który zaraz po postawieniu pierwszego worka w złym miejscu mógłby interweniować. Nawet jak znajdzie się właściciel to się pod groźbą mandatu się nie przyzna. A odbierający ma co najmniej dwa tygodnie od zgłoszenia odbioru.

    • 46 0

    • Administracja powinna (4)

      wprowadzić punkt w regulaminie o obowiązkowym uzgodnieniu miejsca posadowienia. Worki aby mogły stać muszą być podpisane przez wystawiającego.

      • 12 0

      • (3)

        Zapomniałeś o dodaniu kopii qr kodu z certyfikatu szczepienia oraz numeru polisolokaty.

        • 2 9

        • Kod szczepienia do worków? (2)

          Po co?

          • 4 0

          • (1)

            widzę że nie zrozumiałeś ironii, kiedyś się mówiło rozmiar buta i numer kołnierzyka :) ale o polisolokatę nie spytałeś...

            • 2 6

            • Twoja ironia jest po prostu glupia. Korzystasz ze wspolnego miejsca - twoj worek musi byc oznaczony. Oznaczenie nie jest synonimem nazwiska.

              • 5 0

    • (2)

      Mówimy o osiedlach gdzie cieć właśnie jest! Więc jak najbardziej mógłby interweniować. Pytanie tylko po co... liczba miejsc dla niepełnosprawnych jest większa niż zapotrzebowanie, więc nikt normalny nie będzie się czepiał drugiego bez powodu.

      • 4 7

      • Sam jestes cieciem-smieciu.to jest pan ochroniarz.rozumiesz juz!

        • 4 4

      • Cieć był, ale się zmył.

        • 0 0

    • Porzadna firma worek sama przywozi i ustala, gdzie bedzie stal. Mialam w tym roku dwa doswiadczenia workowe. Dobre z mala firma prowadzona przez kobiete (dowoz, ustalenie miejsca, natychmiastowy odbior) i zle z firma, ktorej worek odbieralam ze stacji benzynowej (brak zainteresowania umiejscowieniem, monity o odbior, na ktory czekalam... miesiac!). Obie uslugi w tej samej cenie. Wine za worek na kopercie ponosi jego wlasciciel i to on powinien byc pociagany do odpowiedzialnosci przez policje.

      • 1 0

  • (1)

    Wstyd wstyd wstyd

    • 5 1

    • Jaki wstyd?

      To jest zwykłe prostactwo. Jakieś buraki nie znają zasad kultury i efekt murowany

      • 0 0

  • Ta firma to żart. Przywożą worek i tak sobie stoi latami.

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane