• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wieżowiec na Młodym Mieście ma pozwolenie na budowę, ale budowy nie będzie

Ewa Budnik
15 września 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
  • Pierwszy budynek biurowy z kompleksu planowanego przez Cavatinę powstanie od strony ulicy Jana z Kolna - bliżej Węzła Kliniczna.
  • Budynki biurowe przy ul. Jana z Kolna swoją architekturą mają nawiązywać do stoczniowego otoczenia.
  • Docelowo przy torach tramwajowych za sprawą Cavatiny staną trzy budynki.
  • Biurowce osłonią od strony drogi halę Aluship.

Deweloper Cavatina ma pozwolenie na budowę wysokiego na około 90 metrów wysokościowca na Młodym Mieście. Jednak nie może budować, dopóki nie zakończy się procedura wpisu do rejestru zabytków terenu, na którym ma powstać budynek. Wcześniej rozpocznie się połączona z przebudową dróg budowa kompleksu biurowców wzdłuż ul. Jana z Kolna zobacz na mapie Gdańska.



Czy przy Marynarki Polskiej i Jana z Kolna powinny powstawać biurowce?

Deweloper Cavatina plan budowy wysokiego na 97 metrów budynku u zbiegu ulic Jana z Kolna i Popiełuszki ogłosił na początku grudnia 2017 roku, 28 listopada w Urzędzie Miejskim w Gdańsku złożony został wniosek o wydanie pozwolenia na jego budowę. Kilka dni później, na początku grudnia, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął procedurę wpisu do rejestru zabytków części terenów na północ od ul. Popiełuszki, w tym dawnej Stoczni Schichaua oraz działki na której powstać miał wysokościowiec. zobacz na mapie Gdańska

Zgodnie ze znowelizowaną w ubiegłym roku Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, od dnia wszczęcia postępowania w sprawie wpisu zabytku do rejestru do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna, przy zabytku, którego dotyczy postępowanie nie można prowadzić prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowania innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku. Nie można więc także budować. Tymczasem 4 lipca dla inwestycji wydane zostało pozwolenie na budowę. W nowelizacji nie ma bowiem mowy o tym, że inwestor nie może w tym czasie uzyskać pozwolenia, bez konsultacji z konserwatorem.

- Konserwator nie wydał pozwolenia konserwatorskiego dla tej inwestycji. Pozwolenie nie jest więc prawomocne. Poza tym, zgodnie z prawem, inwestor do czasu zakończenia procedury wpisu do rejestru, nie może prowadzić żadnych prac - wyjaśnia Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Czytaj także: czy Stocznia Gdańska będzie pomnikiem historii?

Z dyskusji jakie toczą się od czasu ujawnienia projektu i ogłoszenia wszczęcia procedury wpisu wynika, że konserwator niechętnie przychyli się do powstania zabudowy wysokościowej w otoczeniu stoczniowych hal, które mają być zabytkiem.

- Pozwolenie na budowę tego budynku jest ostateczne. Posiadanie tego dokumentu jest dla nas pewnego rodzaju zaświadczeniem, że od strony merytorycznej jak i formalno-prawnej projekt jest zgodny z prawem i przepisami lokalnymi - wyjaśnia Piotr Jasiński, dyrektor Działu Projektowego w Cavatinie.
Wysokościowiec u zbiegu ul. Jana z Kolna i Popiełuszki chociaż ma prawomocne pozwolenia na budowę pozostanie w sferze planów do czasu zakończenia postępowania przez konserwatora. Wysokościowiec u zbiegu ul. Jana z Kolna i Popiełuszki chociaż ma prawomocne pozwolenia na budowę pozostanie w sferze planów do czasu zakończenia postępowania przez konserwatora.

Niskie biurowce będą szybciej



W kwietniu Cavatina ujawniła projekt kolejnych budynków biurowych, które ma zamiar realizować przy ulicy Jana z Kolna.

- Mamy pozwolenie na pierwszy budynek. Powstanie przy samej Jana z Kolna od strony budynku C-300 - mówi Piotr Jasiński. - Jego realizacja rozpocznie się niezwłocznie po uprawomocnieniu się pozwolenia.
Czytaj także: jak będzie wyglądał biurowiec C-300 przy ul. Marynarki Polskiej

W sumie w ramach tej części inwestycji powstać mają cztery budynki - trzy wzdłuż torów tramwajowych i jeden w głębi - obok hali produkcyjnej firmy Aluship.

- Dla kolejnych trzech budynków rozpoczęliśmy proces uzyskania decyzji środowiskowej, bo w tym przypadku jest to konieczne. Po otrzymaniu decyzji złożymy wnioski o pozwolenie na budowę dla kolejnych trzech budynków. W tym czasie budowa pierwszego budynku zapewne będzie już w toku - mówi Piotr Jasiński.
Warto wspomnieć, że na terenie, gdzie inwestować będzie Cavatina znajduje się pomnik poświęcony ofiarom tragicznego w skutkach pożaru w Hali Stoczni z 1994 roku.

- Ten pomnik znajduje się naprzeciwko hali Trasernii, w tym miejscu nasze plany nie są jeszcze szczegółowo sprecyzowane, ale oczywiście planujemy uszanowanie tego miejsca i wkomponowanie pomnika w naszą inwestycję, tak by pamięć o ofiarach tragedii mogła trwać - wyjaśnia Piotr Jasiński.

Jeszcze jeden przejazd przez tory



W związku z planowanymi inwestycjami Cavatina podpisała z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni tzw. umowę drogową, która obliguje inwestora do wykonania budowy lub przebudowy dróg publicznych, jeśli jest to konieczne ze względu na realizację inwestycji niedrogowych. Wartość umowy, w ramach której przebudowana zostanie ul. Marynarki Polskiej to 5 567 032,05 zł.

- Dokładnie mamy dwie umowy drogowe. Pierwsza z nich dotyczy budynku wysokościowego, który ma powstać u zbiegu ulicy Jana z Kolna i Popiełuszki zobacz na mapie Gdańska. Jest w niej mowa o budowie zjazdu w równoległą do Jana z Kolna ulicę Malarzy. Przewidziana jest także przebudowa zjazdu z ulicy Jana z Kolna. Dodatkowo zainwestujemy w tereny samego styku Popiełuszki i Jana z Kolna. To są tereny należące do miasta, ale będzie tam niewielki plac przed naszym biurowcem, więc zależy nam na estetycznym otoczeniu - wyjaśnia Piotr Jasiński. - Umowa przewiduje także pewne kwoty pieniędzy jakie wydane zostaną na rzecz przebudów układu drogowego na terenie Młodego Miasta.
Oczywiście inwestor w całości wybuduje także ulicę Malarzy, która przebiega równolegle do ulicy Jana z Kolna, czyli za budynkami, których powstanie jest planowane.

- Druga umowa dotyczy czterech niższych budynków. To budowa od podstaw całej drogi publicznej - fragmentu ulicy Marynarki Polskiej, która prowadzi do Stoczni Remontowej i Aluship. Ta ulica docelowo przyjmie kształt litery U, która z jednej i drugiej strony będzie połączona z ulicą Marynarki Polskiej. W związku z tym powstanie jeszcze jeden przejazd przez tory tramwajowe.

Opinie (139) 6 zablokowanych

  • Cavatina mogłaby też coś wybudować w Oliwie...

    • 4 8

  • Ciekawe wizualizacje.

    Skąd przy zakładzie produkcyjnym pojawiło się nagle tyle drzew, których nigdy tam nie było, ani nie będzie? Ale wizualizacja przecież ładniej wygląda z roślinkami.

    • 15 3

  • Opinia (2)

    Wyburzyli budynek przedwojenny , a teraz szkło i kupa mieszkań z biurami za chwile zakorkujemy te cześć Gdańska i w tedy mieszkańcy zapłacą za nowy układ drogowy , a Developer zwinie kasę z sprzedaży i będzie miał wszystko w d*pie . Niech inwestor dołoży kase na most przy nowej Wałowej i Wiesława to jest rozwiązanie .

    • 14 6

    • Jaki budynek przedwojenny?

      Jakieś gnijące baraki?

      • 0 3

    • A czytałeś artykuł?

      • 0 0

  • Kolejny bastion walowa

    • 4 3

  • Wartość umowy, w ramach której przebudowana zostanie ul. Marynarki Polskiej to 5 567 032,05 zł.

    zwariowali, jak to policzyli , nie mogli dać rabatu w wysokości 7032,05 zł?

    • 5 4

  • wszedzie te biurowce

    wszystko zabudują szklanymi domami, ten teren powinien pozostac taki jak jest

    • 7 8

  • mam pytanie czy kazdy skrawek ziemi trzeba zabudowac (1)

    no kurcze w tym tempie za 10-20 lat bedzie sam beton

    • 13 10

    • Rozproszona zabudowa powoduje wyższe koszty na infrastrukturę, droższą i gorszą komunikację miejską, więcej samochodów w mieście i większe korki

      • 1 3

  • Młode miasto i okolica . (1)

    Czegóż tam miało nie być : wieżowce , mariny , galerie , bulwary i inne cuda niewidy a jest pokazowy bajzel . I chyba długo tak pozostanie .

    • 8 3

    • No to właśnie kilku deweloperów już ruszyło z zabudową terenu

      • 1 0

  • Na budowę kościoła nie potrzebne by była zgoda konserwatora jeszcze by dotację od pisiorów dostali .

    • 8 1

  • Kim jest żyd Johny Daniels?

    Dokonano zamachu na Łukasza Bugajskiego po wpisach o Jonnym Danielsie
    Piotr BłaszkowskiOpublikowano 14 września 2018

    Wczoraj o godzinie 16.43 panu Łukaszowi Bugajskiemu spalono auto (screen z twittera).

    Proszę podawać link artykułu oraz robić screeny i publikować.

    Im więcej czytelników, tym większa wartość polisy ubezpieczeniowej Łukasza Bugajskiego.

    „Jonathan (Jonny) Daniels wychował się w Edgware na północno-zachodnich obrzeżach Londynu, w ortodoksyjnej żydowskiej rodzinie…”

    i dalej

    „Na początku uporządkujmy periodyzację historii J. Danielsa

    1986 – 2004/2005 – okres juwenalny londyński

    2004/2005 – 2009 – okres izraelski: służba wojskowa, wykształcenie

    2009 – 2013 – asystentura u boku D. Danona, rozwijanie marki PR-owej

    styczeń 2013 – organizacja 69. obchodów wyzwolenia Auschwitz

    sierpień 2013 – listopad 2015 – „From The Depths”

    Od listopada 2015 – kampania lobbingowa na terenie Polski”

    Tyle z raportu detektywistycznego Łukasza Bugajskiego, które znajdziecie na stronie

    http://www.kimjestdaniels.pl całość ściągniecie w dwóch częścią w plikach:
    https://mega.nz/#!33RWXSob!2l35_TARjrYp5ke16VCrlZZ_FdbmPDA2dzkcg6Va4xU

    https://mega.nz/#!uvAWSI5B!ONoUcTUnbrHEdRuGaY653FqW8lhUtLbs7cEjdkL40Wk

    Powstanie takiej strony dotyczącej „obrotowego” sierżanta sztabowego w rezerwie Cwa Hagana LeIsrael, w skrócie CAHAL (ang. IDF), na terenie Polin nie mogło nie zostać niezauważone.

    Łukasz Bugajski zaczął mieć kłopoty.

    Bardzo szczegółowo opisał je w telewizji wRealu24.pl w dniu 12 września 2018.

    https://www.youtube.com/watch?v=4V2nVBV8xDk

    Przypomnimy sekwencję zdarzeń:

    19.07.2018 – na twitterze pojawia publicznie się „zajawka” Łukasza Bugajskiego, że zajmuje się sprawą Jonnego Danielsa i zakłada stronę: http://www.kimjestdaniels.pl

    20.07 – Daniels blokuje na mediach społecznościowych Bugajskiego.

    Po 19.07 – Daniels „znika” z mediów, ogranicza swą działalność, ogranicza liczbę wpisów

    1.08 – publikacja pierwszej części raportu o Danielsie z podaniem 12 pytań, oto one:

    1. Czy prawdą jest, że Jonny Daniels utrzymywał relacje biznesowe z premierem Mateuszem Morawieckim, przed zaangażowaniem się przez niego w politykę?

    2. Na jakich zasadach, dlaczego tak swobodnie i w sposób niczym nieograniczony Jonny Daniels porusza się na „rządowych salonach”? Czy został zweryfikowany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Służbę Ochrony Państwa?

    3. Czy wobec Jonny’ego Danielsa prowadzono jakikolwiek postępowanie dot. dostępu do danych niejawnych? Czy sam Daniels taki wniosek składał?

    4. Czy wspólne przedsięwzięcia o. Tadeusza Rydzyka i Jonny’ego Danielsa będą dotowane przez Skarb Państwa?

    5. Czy Jonny Daniels jest w jakikolwiek sposób upoważniony do reprezentowania polskich interesów? (patrz. sprawa roamingu)

    6. Czy Jonny Daniels posiada przepustkę stałą do rządowych budynków i parlamentu?

    7. Czy pll lot wypłaca Jonny’emu Danielsowi jakiekolwiek pieniądze? Jeżeli tak, tytułem czego? Jakie to są kwoty?

    8. Czy dom Jonny’ego Danielsa został sprawdzony pod kątem kontrwywiadowczym przed szabasową kolacją, w której uczestniczyli polscy politycy?

    9. Czy prawdą jest, że Jonny Daniels posiada polski paszport?

    10. Czy Służba Ochrony Państwa dba o bezpieczeństwo oficjeli podczas nieoficjalnych spotkań z Jonnym Danielsem?

    11. Czy instytucje publiczne lub spółki skarbu państwa korzystają z usług doradczych Jonny’ego Danielsa?

    12. Czy Jonny Daniels w ramach swojej działalności doradczej uczestniczy w formalnych lub nieformalnych spotkaniach, strategicznych dla interesu Polski?

    Zapowiedziano, że praca nad Danielsem będzie kontynuowana.

    Po 1.08 – zostają przebite opony w samochodzie Bugajskiego, bardzo fachowo, dużym gwoździem, aż po główkę; zdarzenie miało miejsce 2 razy.

    – hejt „pisowskiego betonu” w stylu „ruski troll”, „opłacany z Kremla”, „jest żydem” , „chce obalić rząd” itp.

    Po 01.08 kiedy publikuje na w mediach, niektóre, co ciekawsze fragmenty drugiej części raportu

    – wpis radnego PIS z Wałbrzycha Cezarego Kuriaty wspomina na twitterze o odpowiedzialności karnej za nieprawdziwe informacje w raporcie (przyszłym)

    – utworzenie hasztag #kimjestdaniels

    – na twitterze zauważono aktywność asystenta premiera Morawieckiego Andrzeja Pawluszka, dodającego Bugajskiego do obserwowanych, wrzuca zdjęcie z Danielsem jako „przyjacielem”; widocznie dostał zlecenie od szefa,

    – nagle, po 2 tygodniach od aktywności Pawluszka, tego samego dnia 4 spółki skarbu państwa wypowiadają umowy w zakresie usług bezpieczeństwa realizowanej przez firmę Bugajskiego „Kancelaria Priva”.

    – pojawiają się pogróżki, anonimowe sms-y, które Bugajski załącza jako załączniki do zawiadomieniu o pełnieniu przestępstwa na policję (z powtarzających się treści można wnioskować, że były to 1-2 osoby); również odnotowano pogróżki na niepodany nigdzie prywatny @ Bugajskiego. Policja odmawia ochrony.

    Niepokalana Dziewico Maryjo mniej go w opiece!

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane