• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyspa Spichrzów: kiedy kolejne inwestycje w północnej części

Michał Brancewicz
7 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nowy hotel w spichlerzach Wyspy Spichrzów
Trwa budowa drugiego etapu inwestycji Granaria. Nowe budynki będą gotowe do końca 2023 roku. Trwa budowa drugiego etapu inwestycji Granaria. Nowe budynki będą gotowe do końca 2023 roku.

Budynki drugiego etapu Granarii, które powoli zaczynają wychodzić z ziemi, mają być gotowe do końca 2023 r. W północnej części Wyspy Spichrzów są jeszcze inne tereny od dawna czekające na zabudowę. Sprawdziliśmy, co dzieje się z tymi projektami.Jak oceniasz budynki, które powstały na Wyspie Spichrzów?

Północna część Wyspy Spichrzów to jedno z najbardziej prestiżowych miejsc w całym Gdańsku. Dzięki zrealizowanym i trwającym inwestycjom powoli zaciera się w pamięci obraz niezagospodarowanych ruin i chaszczy, jaki przez dekady kłuł w oczy wszystkich spacerowiczów.

Obecnie powoli wyłaniają się z ziemi budynki drugiego etapu GranariiMapka. Obejmuje on budowę mieszkań, hotelu oraz ogólnodostępnej przestrzeni publicznej. Niemal rok temu wmurowany został kamień węgielny, a  prace mają potrwać do końca 2023 r. i domkną zabudowę na północ od ul. Stągiewnej.

Jednak w północnej części Wyspy Spichrzów są jeszcze inne tereny, które wciąż czekają na zagospodarowanie. Chodzi tu przede wszystkim o:

Tereny do zabudowy w północnej części Wyspy Spichrzów


  1. Działki w kwartale ulic Chmielna, Spichrzowa, Żytnia i Pszenna zobacz na mapie Gdańska.
  2. Teren na Wyspie Spichrzów przy ul. Chmielnej nadal jest pusty, chociaż plany jego zabudowy pojawiły się już sześć lat temu.  Teren na Wyspie Spichrzów przy ul. Chmielnej nadal jest pusty, chociaż plany jego zabudowy pojawiły się już sześć lat temu.
  3. Grunty po obu stronach spichlerzy Mały i Wielki GroddeckMapka przy ul. Chmielnej, obok ZUS-u.
  4. Inwestor liczy, że uda mu się zdobyć finansowanie i budowa hotelu w spichlerzach Mały i Wielki Groddeck w końcu będzie mogła ruszyć. Inwestor liczy, że uda mu się zdobyć finansowanie i budowa hotelu w spichlerzach Mały i Wielki Groddeck w końcu będzie mogła ruszyć.

Plany sprzed sześciu lat już nieaktualneW pierwszym przypadku już sześć lat temu pisaliśmy o pomyśle firmy 4Invest na budowę obiektu pod nazwą Nowy Spichlerz, który miał łączyć w sobie funkcję hotelową, aparthotelową i biurową.

Czytaj też: Ruszy budowa nawet 10 hoteli. Tekst z 2016 r.

Skończyło się na uzyskaniu przez inwestora w styczniu 2017 r. pozwolenia na budowę budynku usługowo-biurowego i nic poza tym.

Część działek ma nowego właścicielaZ naszych informacji wynika, że inwestor sprzedał większą część gruntów, a sam posiada w tym kwartale już tylko jedną działkę, które na razie nie planuje zabudowywać.

Tak wygląda projekt zabudowy kwartału Chmielna-Żytnia-Pszenna-Spichrzowa sprzed sześciu lat. Tak wygląda projekt zabudowy kwartału Chmielna-Żytnia-Pszenna-Spichrzowa sprzed sześciu lat.

Wybudowali hotel w Krakowie, czekają na finansowanie w GdańskuDużo bardziej obiecująco wyglądają plany właściciela spichlerzy Mały i Wielki Groddeck oraz terenów wokół nich. Już ponad trzy lata temu informowaliśmy, że zabytki mają zostać zaadaptowane na hotel, a do nich dobudowane kolejne budynki o tej samej funkcji. Wszystko razem ma działać pod marką Marriott.

Projekt hotelu, który powstanie w spichlerzach Wielki i Mały Groddeck i dobudowanych do nich budynkach. Projekt hotelu, który powstanie w spichlerzach Wielki i Mały Groddeck i dobudowanych do nich budynkach.
Pozwolenie na budowę inwestor ma od czerwca 2020 r. Prace jednak wciąż nie ruszyły, ale jest nadzieja, że w końcu ruszą.

- Jeśli uda mi się złożyć finansowanie bankowe, to będę chciał ruszać z robotami od zaraz, ale patrząc realnie, nie mogę na ten moment podać żadnej konkretnej daty - przyznaje Maciej Ziętara, inwestor. - Problem w tym, że w covidowych czasach banki bardzo niechętnie dają kredyty na inwestycje hotelowe, które są obarczone większym ryzykiem niż branża deweloperska.
Tak prezentuje się otwarty latem zeszłego roku hotel AC by Marriott w Krakowie. Tak prezentuje się otwarty latem zeszłego roku hotel AC by Marriott w Krakowie.
Spółce Portfel Inwestycyjny Apartamenty & Hotele, z którą związany jest Maciej Ziętara, udało się zdobyć finansowanie na inny obiekt jeszcze przed pandemią. Chodzi o hotel AC by Marriott w Krakowie. Obiekt posiadający 300 pokoi został otwarty latem 2021 r.

Spichlerze na końcu wyspy należą do Zbigniewa NowakaNa koniec wróćmy jeszcze na chwilę na sam północny cypel Wyspy Spichrzów. To tam znajdują się dwa zabytkowe spichlerze Daleka Droga I i IIMapka.

Spichlerze Daleka Droga I i II, w których powstanie butikowy hotel spółki Zbigniewa Nowaka. Spichlerze Daleka Droga I i II, w których powstanie butikowy hotel spółki Zbigniewa Nowaka.
Zostały one odrestaurowane przez Granarię, ale ich nowym właścicielem jest spółka Litus Invest powiązana ze Zbigniewem Nowakiem, który wybudował w tej części wyspy swoją inwestycję Deo Plaza.

W budynkach powstanie butikowy hotel, a na parterze restauracja.

Warto również przypomnieć, że w ramach projektu Granaria most StągiewnyMapka jest przebudowywany na most zwodzony. Wynika to z umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, jaką miasto zawarło z inwestorem. Na razie stara przeprawa została w całości rozebrana.
Rozebrany most Stągiewny zostanie zastąpiony nowym, zwodzonym mostem. Rozebrany most Stągiewny zostanie zastąpiony nowym, zwodzonym mostem.

Inwestycje

Deo Plaza Wyspa Spichrzów

Deo Plaza Wyspa Spichrzów

Spichlerz Ognisty Wóz Apartementy 10 sp. z o.o.

Gdańsk Śródmieście, ul. Chmielna 10-22 Mapa

zakończona
Realizacja
Granaria

Granaria

Granaria Gdańsk

Gdańsk Śródmieście, ul.Chmielna Mapa

25 do 161 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (187)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane