• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Z Trójmiasta polecimy w kosmos, ale nie tak prędko

MKo
6 października 2023, godz. 19:00 
Opinie (121)
Na razie, by podziwiać np. zorzę polarną nad Trójmiastem, musi nam wystarczyć Ziemia. Czy w przyszłości, by być bliżej gwiazd, polecimy w kosmos i to z Trójmiasta?  Na razie, by podziwiać np. zorzę polarną nad Trójmiastem, musi nam wystarczyć Ziemia. Czy w przyszłości, by być bliżej gwiazd, polecimy w kosmos i to z Trójmiasta?

Byliście już wszędzie, gdzie można dolecieć z lotniska w Gdańsku? To czas na loty suborbitalne. Co prawda jeszcze nie dziś, ale nasze dzieci albo wnuki zamiast do Amsterdamu czy Barcelony będą mogły polecieć na krawędź kosmosu.Chciałbyś polecieć w kosmos?

"To jakiś kosmos!" - można było pomyśleć, przysłuchując się debacie poświęconej lotom suborbitalnym, która odbyła się w ramach XI edycji kongresu Smart Metropolia, jaki w czwartek i piątek odbywał się na terenie Amber Expo w Gdańsku.

Czy w dającej się przewidzieć przyszłości będziemy latać turystycznie w kosmos? Kiedy pokonamy magiczną barierę 100 km nad Ziemią, jaką wyznacza tzw. linia Karmana, a więc umowna granica pomiędzy atmosferą a przestrzenią kosmiczną?

Z Rębiechowa na krawędź kosmosu? Za kilkanaście lat i 200 tys. dolarów Z Rębiechowa na krawędź kosmosu? Za kilkanaście lat i 200 tys. dolarów

Obecnie rynek lotów suborbitalnych to głównie prace nad wynoszeniem na orbitę okołoziemską balonów stratosferycznych czy rakiet badawczych, zbierających przeróżne informacje o Ziemi i otaczającym ją kosmosie, np. jak w ekstremalnych warunkach zachowują się bakterie.

W piątek o lotach w kosmos i badaniach z tym związanych debatowali eksperci od rynku lotów suborbitalnych. W piątek o lotach w kosmos i badaniach z tym związanych debatowali eksperci od rynku lotów suborbitalnych.
Badania służą też rozwojowi samych technologii kosmicznych, które w przyszłości mogą posłużyć np. lotom załogowym w przestrzeń kosmiczną i rozwijaniu turystyki kosmicznej. Dziś brzmi to futurystycznie, ale na całym świecie - a wkrótce także w Trójmieście - trwają nad tym intensywne prace naukowców.

Gdyńska rakieta zrobiła zdjęcie Ziemi z 22 km Gdyńska rakieta zrobiła zdjęcie Ziemi z 22 km

Na mapie badań kosmicznych od kilku lat jest także Trójmiasto. W Gdańsku swoją siedzibę ma Polska Agencja Kosmiczna, która, oprócz funkcji badawczych czy administracyjnych, chce też rozwijać działania operacyjne polegające m.in. na obserwacji przestrzeni kosmicznej, ale też obserwacji Ziemi z kosmosu.

- Chcemy gromadzić dane, rozwijać łączność satelitarną, prowadzić szeroko zakrojone działania nie tylko administracyjne, ale też wykonawcze, projektowe i operacyjne - mówił podczas piątkowej debaty płk. Marcin Mazur, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej. - Branża jest w ciągłym rozwoju, na rynku pojawia się wiele start-upów, ale dziś rynek badań kosmicznych to głównie technologie amerykańskie. Badania nad lotami suborbitalnymi mogą być dla nas przepustką do stworzenia systemów bardziej zaawansowanych.


Docelowo, za kilka, kilkanaście, a może dopiero kilkadziesiąt lat badania mają doprowadzić do lotów w kosmos. Także z Trójmiasta. Aby było to możliwe, niezbędne są środki finansowe na rozwój badań. Obecnie rynek lotów bezzałogowych w Polsce szacowany jest na ok. 120 mln dolarów rocznie. I choć rok do roku rośnie o ok. 4 proc., to nadal jesteśmy na początku długiej i krętej drogi do tego, by móc sobie kupić bilet na lot w kosmos.

Start rakiety "Perun", stworzonej przez gdyńską firmę SpaceForest.MKo

Wydarzenia

Kongres Smart Metropolia 2023

konferencja

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (121)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane