Fakty i opinie

stat

ZOO: Elvis ponownie został ojcem


Waży kilkanaście kilogramów, ma jasne futro i lubi tłuste mleko. W gdańskim ZOO przyszła na świat foka, której rodzicami są Elvis i Reja.Czy w tym roku wybierzesz się do ZOO?

tak, jestem ciekaw(a)y, co nowego w ogrodzie zoologicznym 49%
tak, bo to dobry pomysł na spędzenie czasu z rodziną 31%
jeszcze nie zdecydował(a)em 9%
nie, bo w ZOO były(am) już wiele razy 5%
nie, z innego powodu 6%
zakończona Łącznie głosów: 481
- Jest się czym zachwycać, bo każde nowe potomstwo to powód do dumy - przekonuje Bogdan Łukaszewicz z działu drapieżnego w gdańskim ZOO.

Poza dumą jest jednak sporo pracy. Najwięcej obowiązków ma Reja, która czuwa nad bezpieczeństwem maleństwa i karmi na zawołanie. Mleko matki bardzo smakuje małej foce, więc niekiedy nawołuje, aby skrócić czas oczekiwania na kolejną porcję.

Opiekun szacuje, że mała foka waży obecnie od 15 do 20 kilogramów. Dzięki matczynemu mleku powinna szybko przybrać na wadze.

- W ciągu trzech tygodni małe foki przeważnie podwajają swoją masę ciała. Dzieje się tak, ponieważ mleko ma nawet 50 procent tłuszczu - wyjaśnia Izabela Krause, kierownik działu hodowlanego.

Kiedy mała foka osiągnie już odpowiednią masę ciała, zostanie oddzielona od stada. Następnie rozpocznie naukę jedzenia ryb. - Foka będzie przyzwyczajana do przyjmowania stałego pokarmu z rąk opiekuna. To wstęp do treningu medycznego, dzięki któremu możemy na przykład zbadać fokę nie stresując ją przy tym - tłumaczy Izabela Krause.

Nauka powinna potrwać kilka dni. To okres, kiedy foki trochę chudną i korzystają ze zgromadzonych zapasów tłuszczu. Poza rodzajem pokarmu zmieni się również ubarwienie futra z białego na szary, a do tego maleństwo częściej będzie chciało przebywać w wodzie niż na lądzie. Obecnie nieświadoma czekających ją zmian foka nieporadnie porusza się po lądzie w towarzystwie mamy.

To już kolejny potomek Elvisa i Rei. Poprzednia foka urodziła się mimo że samiec... przyjmował środki antykoncepcyjne, o czym przeczytasz w artykule Elvis został ojcem

Przeczytaj także o foce, która przyszła na świat w Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu: Narodziny w foakrium. Neptun zerka na Bałtyk

Zobacz małą tapirzycę podczas szczotkowania. Materiał z 2013 r.

Opinie (36)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.