• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zagrożenia dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Katarzyna Moritz
10 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 

TPK - piękno i zagrożenia dla przyrody.

"Trójmiejski Park Krajobrazowy - chrońmy jego ulotne piękno" - to tytuł krótkiego filmu, który ukazuje nie tylko uroki parku, ale pokazuje jakim zagrożeniem jest wdzierająca się do niego aglomeracja.



Jak spędzasz czas w TPK?

Na stronie Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych umieszczono 4-minutowy film, w  którym, oprócz miejsc ciekawych przyrodniczo i krajobrazowo, pokazano, że Trójmiejski Park Krajobrazowy, leżący bezpośrednio na styku z dużą aglomeracją, z jednej strony podnosi znaczenie rekreacyjne tego obszaru, lecz z drugiej niesie poważne zagrożenie dla jego ochrony. Autorem scenariusza i zdjęć do filmu jest Sławomir Witek.

- Każdy ten park chce w jakiś sposób wykorzystać. Co roku jest duży napór do organizowania, w sumie około 100 imprez na terenach leśnych. W  nocy bywają biegi na orientację, a w weekendy zawody rowerowe na 400 osób, a park potrzebuje też oddechu - podkreśla Dariusz Podberski z TPK.
Największe zagrożenia pokazane na filmie to budynki niemal wrastające w lasy, drogi odgrodzone siatką bez przejść dla zwierząt, kolej PKM, na torach której zginęło już kilkadziesiąt dzików, psy spuszczane ze smyczy, a także wycinka drzew.

Czytaj też: Nowe ogrodzenie przy obwodnicy ma powstrzymać zwierzęta

- W parku są głównie ścieżki poznawcze by zobaczyć najpiękniejsze miejsca, tak jak na tym filmie, na którym można zobaczyć, że ciągle jest tu jeszcze dziko i niesamowicie. W chronionym lesie nie może być ścieżek do szybkiej komunikacji między miastami, do tego są miejskie ścieżki rowerowe. Park krajobrazowy powinien spełniać głównie funkcje ochronną, to nie jest miejski park Reagana. To jest kruchy kawałek przyrody, który łatwo zniszczyć. Ten film ma właśnie uświadomić, że mamy coś fajnego, co możemy stracić - wyjaśnia Dariusz Podberski.
Film powstał dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Trójmiejski Park Krajobrazowy o powierzchni blisko 20 tys. ha należy do jednych z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce (utworzono go 1979 r.). Podstawową i charakterystyczną cechą podlegającą ochronie w parku jest polodowcowa rzeźba terenu. Powierzchnię parku w 90 proc. porastają lasy. Park usytuowany jest na południe od Trójmiasta i rozciąga się w kierunku południowo-zachodnim aż do Wejherowa.

Czytaj też: 5 mln zł dotacji na modernizację szlaków w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W parku jest 10 rezerwatów przyrody: "Źródliska w Dolinie Ewy", "Zajęcze Wzgórze", "Kacze Łęgi", "Cisowa", "Lewice", "Gałęźna Góra", "Pełcznica", "Łęg nad Swelinią", "Wąwóz Huzarów", "Lasy w Dolinie Strzyży" oraz 167 pomników przyrody, głównie drzewa, ale też głazy.

Znajdują się w nim szlaki turystyczne oraz ścieżki rowerowe, najdłuższa z nich długości ok. 43 km jest między Wejherowem a Gdynią. W parku co roku gniazduje około 70 gatunków ptaków, mniej liczebnie występują ssaki ok. 43 gatunki. Są też nietoperze (około 10 gatunków), płazy oraz gady.

Miejsca

Opinie (222) 6 zablokowanych

  • Treść filmu absolutnie mi się nie podoba
    . Rozumiem przekaz ale jak zwykle wyszło odwrotnie niż powinno! Widać to zresztą po komentarzach. Ludzie przestancie wariować i się nakręcać tylko myślcie trzeźwo! Akurat lasów w trójmieście mamy bardzo dużo i bez przesady nie jest tak niszczone od 30 lat wygląda tak samo ! Bo tory ktoś zrobił? A gdzie indziej mają iść? Na około? Psiarze niszczą las ! Mogę się dowiedzieć w jaki sposób? Już na prawdę przesadzacie bo gdzie z tym psem mamy wyjść na spacer skoro wam nic nie pasuje nawet, że siku na trawie robi ! Może od razu zakazać posiadania psa ? ! Do lasu chodzę codziennie na spacer i wiecie co najbardziej niszczy ten las ? SAMOCHODY LEŚNICZEGO ALBO INNEJ INSTYTUCJI , która wycina drzewa akurat albo jeździ tam Bóg jeden wie w jakim celu. Błoto takie , przejść się nie da . To nikomu nie przeszkadza ale spacer z psem Tak! Masakra !

    • 17 5

  • Przede wszystkim szkodzi gospodarka leśna!

    A co z wycinką na potęgę wszelkich starszych drzew? Połączonym z intensywnym rozjeżdżaniem ciężkimi samochodami leśnych dróg?! Dlaczego dyrekcja TPK nie zadbała o odpowiednie plany miejscowe w okolicach Parku, by zabudowa nie wchodziła (w oparciu o warunki zabudowy!) w obszar leśne?

    • 16 5

  • Największym zagrożeniem są leśnicy.

    Wycinka lasu, rozjeżdżanie traktorami, utwardzanie dróg, wysypywanie tłuczywa i stopniowe oddawanie terenów leśnych pod zabudowę.

    • 14 5

  • Człowiek jest zagrozeniem najwiekszym nie tylko dla wszystkich wokoło ,ale takze dla siebie!! (1)

    gdy 10lat temu biegałem i jezdziłem rowerem w lesie było trudno kogo kolwiek spotkac i było super czysto i przyjemnie!OD około 10 lat jest coraz gorzej ,coraz wiecej smieci ,jedzie taki burak albo biegnie to ma ze sobą batony zele i naturalnie to wszystko wywala za siebie!Sport stał sie modny to przyciagneło buraków do lasu male nadal zachowuja sie jak buraki.
    Kolejne buraki z psami niepsrzataja po swoich psach bo według buraka wszyscy maja brudzic sie ochodami jego psa!

    • 13 2

    • Burak to ty jesteś. Ja się pytam po co po psie w lesie sprzątać przecież to się moment rozłoży dziki i sarny też się tam załatwiają . Tam nawet smietnikow nie ma i co ty myślisz że będę przez 2 godziny spaceru z psem kupę w siatce nosił? Zastanów się trochę. Jakas paranoja w narodzie wszystko niszczą psy. Wy na siebie popatrzcie kto niszczy środowisko no kto nie ma samochodu?, gdzie ludzie tam smieci i co to za teksty typu włodarze wyprzedaja deweloperom a kto te mieszkania kupuje co? Więcej dróg też chcecie bo korki itd. I co gdzie je budować trzeba wybrać albo środowisko albo wygoda a kto z was tyłek tramwajem będzie woził, no kto?

      • 3 6

  • Szyszko

    dał nam HARWESTERY i już tniemy . Teraz w Złotej Karczie Tnie i rozjeżdza drogi i ścieżki

    • 13 3

  • wszystko ladnie ale..

    czemu nie piszecie o idiotach rozjezdzajacych TPK motorami czy quadami...gdzie jest policja i straz lesna....czy tak trudno wyznaczyc dla tych oszolomow kawalek miejsca gdzie mogliby sie wyszumiec zamiast niszczyc caly TPK????? a co z wycinkami drzewa ??? nie zna sie nie jestem specjalista ale cale hektary sa wycinane szczegolnie miedzy bakowem a niestepowem, sulminem, otominem...zostaja puste place czasem pojawiaja sie tam nowe sadzonki ale wyglada to przygnebiajaco jak sie spaceruje w miejscach gdzie jeszcze nie dawno byl las....szczegolnie dobrze widac to z gory jak sie podchodzi do ladowania w Gdansku.....cale gole place w lesie....

    • 13 2

  • Sponsorowany Artykuł

    Czy to jest samo promocja czy artykuł sponsorowany dla Sławomir Witek (początkujący reżyser) ...

    • 9 0

  • Piękny filmik. CHRONIĆ LASY TO NASZE DOBRO NARODOWE!!!!!

    • 9 1

  • Naturalny filtr Trójmiasta.

    Krótko: zniszczenie TPK oznacza fizyczną śmierć mieszkańców Trójmiasta. TPK pochłania tysiące ton zanieczyszczeń, które mogą dostać się do naszych organizmów. Jego ochrona to nie obowiązek to konieczność.

    • 9 4

  • Ciąć to tną, ale z sadzeniem nowych nie śpieszą się

    Z roku na rok jest coraz gorzej. Obok Kiełpinka co roku robią ogromne wycinki, tuż przy rezerwacie strzyży rozjeżdżając wszystko wokół.Tną całe połacie w pień. Krajobrazowy, to on już jest tylko z nazwy. Mało Ci leśnicy myślą o tym ile ten las odrasta i jaka jest jego funkcja poza gospodarczą.

    • 10 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane