• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zamkną przedszkole?

Krzysztof Katka
15 marca 2002 (artykuł sprzed 21 lat) 
Wiceprezydent Adam Landowski chce zamknąć przedszkole przy ul. Ogarnej w Gdańsku. Landowski utrzymuje, że miejsca dla dzieci znajdą się w pobliskich placówkach. Sprawdziliśmy - wiceprezydent się myli.

Adam Landowski poinformował rodziców dzieci z Przedszkola nr 30, że "gmina Gdańsk" zamierza zlikwidować tę placówkę z trzech powodów: niska frekwencja dzieci, wysokie koszty utrzymania, wolne miejsca w pobliskich przedszkolach.
Zarząd miasta przygotował projekt uchwały, który wkrótce trafi do radnych. Głosowanie w Radzie Miasta planowane jest na kwiecień.

- W mieście spada liczba rodzących się dzieci, a w innych przedszkolach są wolne miejsca. Placówka na Ogarnej jest sublokatorem Pałacu Młodzieży, na terenie którego się znajduje - powiedział "Głosowi" Adam Landowski.

Wiceprezydent dodał, że plan restrukturyzacji przewiduje likwidację przedszkola na Zaspie (na zapleczu ETC) i przeniesienie innego z Chełmu (ul. Dragana) na Jasień.

Danuta Dzierugo, dyrektor Przedszkola nr 30 uważa argumenty Landowskiego za bezzasadne.

- Na 63 miejsca zajętych jest 50. Dodatkowo żywimy 38 dzieci z pobliskiej szkoły. Twierdzenie o wysokich kosztach utrzymania jest nieprawdziwe. Dysponuję opinią urzędnika, który stwierdził, że są podobne jak w innych placówkach - powiedziała dyr. Dzierugo.

Adam Landowski w informacji o zamiarze likwidacji przedszkola zapewnił, że w siedmiu pobliskich placówkach znajdą się miejsca dla dzieci z Ogarnej. Rzeczywistość jest jednak inna. Sprawdziliśmy - kilka wolnych miejsc jest tylko w dwóch placówkach. Komplet jest nawet w Przedszkolu nr 45, w którym miesięczna opłata wynosi 470 zł (dzieci uczą się tam angielskiego i niemieckiego "zwykłe" przedszkole kosztuje ok. 250 zł miesięcznie).

- W środmieściu jest olbrzymie zapotrzebowanie na miejsca w przedszkolach. Rodzice dowożą tutaj dzieci, bo mają blisko do pracy, a do tego w niektórych dzielnicach przedszkoli jest za mało - stwierdziła Elżbieta Chmura, dyrektor Przedszkola nr 45.

Los "trzydziestki" zależy od radnych. Rodzice pomogą im w podjęciu decyzji.

- Wybieramy się do radnych ze Śródmieścia (jeden z nich to Paweł Adamowicz - red.) Chcemy usłyszeć czy podoba im się pomysł likwidacji. Sądzimy, że ktoś potrzebuje lokal w centrum miasta - powiedziały "Głosowi" Joanna Butora i Izabela Marcinkowska z rady rodziców "trzydziestki".
Głos WybrzeżaKrzysztof Katka

Opinie (8)

 • brak miejsca w centrum

  na jakiś nowy hipermarket czy multikino. tu zlikwidujemy przedszkole, tam jakis park i bedzie miejsce.

  • 0 0

 • Może...

  multikino czy hipermarket... raczej nie w Pałacu Młodzieży... Mam dziecko przedszkolaka i wiem, że jest niż demograficzny (w końcu słyszymy o tym głośno od naszych polityków) i faktycznie wiele przedszkoli zarowno w Gdansku jak i we Wrzeszczu ma problemy z kompletem dzieci... kosztem tych wlasnie dzieci, ktore "oszczednosciowo" lokowane sa w 3 zamiast 4 grupach wiekowych... mimo wszystko nie tylko hipermarkety sa wszystkiemu winne!

  • 0 0

 • Chciałbym się dowiedziec czy to ten sam Landowski z rodziny landowskich co trzebią ryby prądem i czym tylko się
  da na kaszubskich jeziorach czy tylko zbieżnośc nazwisk

  • 1 0

 • skórzane fotele

  Witam wszystkich. Chciałbym się z wami podzielić swoimi spostrzeżeniami nt. likwidacji przedszkola. Jako ojciec którego córka uczęszcza do tej placówki jestem przeciwny zamknięciu, bowiem jak każdemu rodzicowi przeszkadza zmiana. Są pewne przyzwyczajenia, ustalony rytm dnia itd. Zdaje się jednak, że przedszkole jest poprostu źle zarządzane. Można przecież, ograniczyć obsługę która w tych "cieżkich czasach" powinna się trochę dostosować do obecnych warunków. Dlaczego mamy wymagać tylko od radnych, posłów i innych. Dajmy coś z siebie. Aha, no i te skórzane fotele w gabinecie p. dyrektor używane może jakieś 2h dziennie jak by nie można było kupić tańszych. Może zmiana dyrektora wpłynie na to, że placówka stanie się rentowna.

  • 0 3

 • Przedszkola likwidują hurtowo

  Przedszkole mojego syna też Pan Prezydent chce zlikwidować i co dziwne podaje te same powody? co również nie jest uzasadnione gdyż na 60 miejsc w przedszkolu jest 52 dzieci. Czy to niska frekwencja???

  • 0 0

 • a dla moich dziewczyn zabrakło tam miejsca...

  chciałam zapisać moje córeczki do tego przedszkola,niestety okazło się że nie ma miejsc,było to w maju zeszlego roku,i od 1 wrzesnia moje córeczki chodza do przedszkola do wrzeszcza,tam tez je ledwo wcisnelam, nie pojmuję skąd takie opinie ze jest za duzo przedszkoli, mieszkam na Starym Miescie i pamietam ze we wszystkich przedszkolach w okolicy nie bylo wolnych miejsc stad decyzja o wozeniu dzieci do wrzescza gdzie pracuje.......

  • 0 0

 • ratunku

  zamykaja przedszkola a jest strasznie duzo dzieci,ja zapisalam mojego syna do trzech i do rzadnego sie nie dostal,zlozylam odwolanie ale nie wiem co tak naprawde z tego wyjdzie,bije sie ze od wrzesnia bede musiala zrezygnowac z pracy bo na prywatne przedszkole nie bedzie mnie stac a pozatym i tam nie ma juz miejsc,a opiekunka to tyle sobie liczy ze nie ma szans,moze ktos wie gdzie sa wolne miejsca w przedszkolu?

  • 0 0

 • Przyjrzyjcie sie kulturze tej "Pani"

  Joanna Butora @JoannaButora
  To był piękny dzień...cwaniaka mentalnie wykastrowałam, biznesowego pchlarza uraczyłam wywarem przeczyszczającym i pogwarzyłam z wróżem ;D

  • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane