Fakty i opinie

Zatrzymano złodzieja katalizatorów

Złodziej katalizatorów sam zgłosił się na policję, ale nie miał zamiaru się przyznać. Przyszedł na wezwanie w sprawie wykroczenia drogowego, a policjanci zorientowali się, że jest to poszukiwany za kradzieże mężczyzna.Jesteś świadkiem kradzieży, np. katalizatora. Co robisz?

natychmiast dzwonię po policję 48%
nagrywam sprawcę telefonem, nagranie przekazuję policji 21%
próbuję go przepłoszyć lub zatrzymać 20%
nic nie robię, strach sparaliżowałby mnie 11%
zakończona Łącznie głosów: 1391
Od kilku tygodni do Raportu z Trójmiasta spływało coraz więcej zgłoszeń dotyczących kierowcy czerwonej hondy civic. Nasi czytelnicy przesyłali zdjęcia i filmy, na których udokumentowano - jak wynikało z opisów - próby kradzieży katalizatorów.

Jedna z nich miała miejsce przy ul. Bulońskiej na Morenie, a inne - jak się później okazało - pochodziły spoza Trójmiasta.

Zebraliśmy wszystkie zgłoszenia od czytelników i przesłaliśmy je stróżom prawa. Nadesłane materiały nie poszły na marne.- Sprawą od początku zajęli się kryminalni. Funkcjonariusze dokładnie sprawdzili miejsce zdarzenia, przeprowadzili rozmowy z osobami, które mogły mieć informacje na temat zdarzenia oraz sprawcy. Policjanci zabezpieczyli monitoring, przeanalizowali także wpisy na jednym z portali oraz w mediach społecznościowych i zaczęli szukać mężczyzny podejrzanego o to przestępstwo - informuje nadkom. Magdalena Ciska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Znając wizerunek poszukiwanego, a także numery rejestracyjne jego samochodu, zatrzymanie go było jedynie kwestią czasu. Trudno jednak było spodziewać się, że tak krótkiego czasu. Poszukiwany... sam zgłosił się na komisariat na przesłuchanie w innej sprawie.

- Do Wydziału ds. Przestępstw w Ruchu Drogowym i Wykroczeń gdańskiej komendy zgłosił się 38-latek, który miał wystawione wezwanie na przesłuchanie. Podczas czynności okazało się, że to poszukiwany przez policjantów z komisariatu na Suchaninie mężczyzna, podejrzewany o kradzież katalizatora z ul. Bulońskiej. Dodatkowo podczas sprawdzania jego danych w policyjnych systemach okazało się, że mieszkaniec powiatu kościerskiego jest poszukiwany przez policjantów ze Starogardu Gdańskiego - uzupełnia nadkom. Ciska.
Z dotychczasowych ustaleń policjantów wynika, że 38-latek w ciągu ostatniego miesiąca ukradł katalizatory z sześciu aut. Spowodowane przez niego straty wyceniono na ponad 12 tys. zł. Kradzieże zostały dokonane na Siedlcach, Suchaninie, Aniołkach i Ujeścisku. We Wrzeszczu także spróbował ukraść katalizator, ale został spłoszony przez pracowników ochrony.

- Zebrany przez funkcjonariuszy materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie podejrzanemu siedmiu zarzutów za kradzieże i usiłowanie kradzieży. 38-latek wcześniej był już karany za kradzieże z włamaniem, dlatego za te przestępstwa odpowie w warunkach recydywy - uzupełnia nadkom. Ciska.
Sprawa ma charakter rozwojowy i nie można wykluczyć, że sprawca usłyszy niebawem kolejne zarzuty. Innymi słowy, że ma więcej podobnych wyczynów na swoim koncie. Za kradzież w warunkach recydywy grozi 7,5 roku za kratami.

Policjanci apelują o ostrożnośćZłodzieje katalizatorów działają przede wszystkim po zmroku i w miejscach, gdzie istnieje niskie ryzyko, że zostaną zauważeni. Najczęściej wybierają miejsca mało uczęszczane, oddalone od skupisk ludzi i słabo oświetlone. Cały proceder kradzieży katalizatora nie trwa długo, dlatego ważna jest reakcja mieszkańców lub przechodniów na to, co się dzieje wokół nas.

Jeśli widzimy kogoś, kto wykonuje jakieś prace przy samochodzie, używając do tego lewarka i słychać głośne dźwięki, zaalarmujmy niezwłocznie policję. Przy tego typu kradzieżach ogromne znaczenie ma czas reakcji, dlatego reaguj, gdy widzisz obce podejrzanie zachowujące się osoby w twojej okolicy. Nigdy nie możesz mieć pewności, że złodziej nie czyha akurat na twoje mienie.

Aby uchronić się przed kradzieżą katalizatora, najlepszym zabezpieczeniem będzie pozostawienie samochodu w garażu lub na strzeżonym parkingu. Jeśli nie jest to możliwe, to najlepiej wybrać miejsca dobrze oświetlone, w których panuje duży ruch. Istnieją także specjalne zabezpieczenia katalizatorów montowane do podwozia.

źródło: www.gdansk.policja.gov.pl

Opinie wybrane


wszystkie opinie (177)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »