• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Zgoda na zabudowę przy SKM Wzgórze

Patryk Szczerba
23 listopada 2022, godz. 20:00 
Opinie (116)
Planowany biurowiec, ma być podobny w kształcie do zaproponowanego we wnioskach przez firmę Allcon, choć intensywność zabudowy została zmniejszona przez planistów w stosunku do oczekiwań. Planowany biurowiec, ma być podobny w kształcie do zaproponowanego we wnioskach przez firmę Allcon, choć intensywność zabudowy została zmniejszona przez planistów w stosunku do oczekiwań.

Radni Gdyni przyjęli plan zagospodarowania dla terenu przy SKM WzgórzeMapka. Pozwoli to na realizacje inwestycji kolejowych, dopuszczając przy stacji powstanie budynków biurowych zlokalizowanych pomiędzy torami i ul. Władysława IV.Przypomnijmy: główną motywacją zmian w planie miejscowym rozpoczętych w 2020 roku miało być przygotowanie terenu pod PKM Wzgórze. W najbliższych latach PKP PLK zmodernizuje linię Gdynia-Kościerzyna. PKP chce wybudować nowy peron m.in. na przystanku Wzgórze św. Maksymiliana w Gdyni.

Budynki przy SKM Wzgórze: jakie parametry?Oprócz zabezpieczenia miejsca dla inwestycji kolejowych planiści zmienili też przeznaczenie terenów po obydwu stronach stacji, zezwalając na zabudowę usługowo-biurową.

W zapisach projektu planu określono parametry obiektów. Budynki będą mogły mieć do 21 m wysokości. Dopuszczono podwyższenie wysokości do 25 m, pod warunkiem wycofania podwyższonych części od strony północnej na odległość min. 8 m w stosunku do obrysu rzutu niższej kondygnacji.

W projekcie planu pojawiły się już nawet analizy urbanistyczne dla zabudowy biurowo-usługowej w sąsiedztwie przystanku SKM Gdynia-Wzg. św. Maksymiliana. Przygotowała ją Grupa Allcon. Za projekt złożony w formie wniosków odpowiadała pracownia APA Wojciechowski, która przygotowała też wizualizacje.

Pokazaliśmy je we wrześniu. Wtedy udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć, że firma zabezpieczyła tereny od osób prywatnych objęte planem miejscowym, poszukując miejsca w okolicy, gdzie mogłaby zainwestować w zabudowę usługowo-biurową, dopełniającą rozpoczętą inwestycję grupy z końca 2020 r., czyli budowę 120-metrowy wysokościowca po drugiej stronie torów.

Decyzję o jego budowie poprzedził międzynarodowy konkurs architektoniczny, do którego zaproszono uznane pracownie z Europy i Polski. Wygrała pracownia Grupa 5 Architekci z Warszawy.

120-metrowa wieża mieszkaniowa obok węzła Franciszki Cegielskiej w Gdyni 120-metrowa wieża mieszkaniowa obok węzła Franciszki Cegielskiej w Gdyni

Dyskusja nad zapisami planuW środę odbyło się głosowanie nad planem zagospodarowania. Wątpliwości dotyczące zapisów zgłaszali radni Prawa i Sprawiedliwości.

- Węzeł jest ważny, rozwój kolei także. Nie wszystko w tym planie jest dobre dla ludzi. Chcielibyśmy, żeby pojawiło się tam miejsce dla terenów rekreacyjnych, zamiast zabudowy usługowej, dlatego wstrzymamy się od głosu - wskazywał Paweł Stolarczyk z PiS.
Z kolei Marek Dudziński podkreślił, że miasto po raz kolejny działa pod dyktando dewelopera, zmieniając plan, po tym, gdy jasne stały się zamiary dotyczące zabudowy terenu przez firmę.

Planiści przekonywali, że dołączony do projektu planu wizualizacja nie będzie zrealizowana w zakładanym kształcie, choć będzie zbliżona do tego, co przygotowali projektanci. Kwestią nieuwzględnioną jest intensywność zabudowy. Firma proponowała 2,45, zdecydowano się na 2,3.

Teren w okolicy SKM Wzgórze czekają zmiany, ale na realizację zamierzeń trzeba będzie poczekać. Zmiana planu to pierwszy krok. Teren w okolicy SKM Wzgórze czekają zmiany, ale na realizację zamierzeń trzeba będzie poczekać. Zmiana planu to pierwszy krok.

Teren będzie wystawiany na sprzedażWiadomo też, że teren - w większości należący do miasta - po zmianie planu ma być wystawiony na sprzedaż. Co do części działek toczą się jeszcze sprawy związane z własnością, więc procedura może potrwać.

Radni zmianę planu uchwalili. Od głosu wstrzymali się członkowie Prawa i Sprawiedliwości.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (116)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane