• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zmiany klimatu w budżecie obywatelskim w Gdyni

Patryk Szczerba
25 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
W najbliższej edycji gdyńskiego budżetu obywatelskiego ma być położony nacisk na klimat i projekty prośrodowiskowe. Na zdjęciu park przy ul. Starodworcowej. W najbliższej edycji gdyńskiego budżetu obywatelskiego ma być położony nacisk na klimat i projekty prośrodowiskowe. Na zdjęciu park przy ul. Starodworcowej.

Od poniedziałku do 22 lutego można składać wnioski do kolejnej edycji gdyńskiego budżetu obywatelskiego. W projektach miejskich wydzielono specjalną kategorię tematyczną. W najbliższej edycji będą to projekty prośrodowiskowe związane z ochroną klimatu.



Łączna pula środków najbliższej edycji budżetu obywatelskiego to ok. 11 milionów złotych. Będzie jak przed rokiem - pula miejska i dzielnicowa. W tym roku nastąpiły jednak zmiany co do zakresu projektów.

Jako że powstaje coraz więcej miejsc do odpoczynku, a ruch samochodowy, zwłaszcza w Śródmieściu jest ograniczany, pod hasłem "Klimatyczne Centrum", urzędnicy postanowili, by ochrona klimatu pojawiła się jako problem do rozwiązania także w tegorocznym budżecie obywatelskim.

Władze Gdyni: chcemy uodpornić miasto na zmiany klimatu



- W tym roku w ramach puli miejskiej zachęcamy szczególnie do składania projektów o określonym zakresie tematycznym, który nazwaliśmy Klimatycznym Budżetem Obywatelskim. Mieszczą się w nim projekty, które mają uczynić nasze miasto bardziej odpornym na postępujące zmiany klimatu. Dzięki temu budżet obywatelski będzie dopasowany i do potrzeb mieszkańców, i najbardziej aktualnych wyzwań, przed którymi stajemy - zapowiada Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Urzędnicy tłumaczą, że inicjatywy prośrodowiskowe, na których im zależy, to m.in. pomysły na zwiększenie ilości zieleni w mieście, efektywnego gospodarowania wodą, udziału alternatywnych źródeł pozyskiwania energii czy zmniejszenia emisji CO2, a także działań edukacyjnych, kulturalnych i informacyjnych w tych obszarach.

- "Klimatyczne" pomysły miejskie można składać tak samo, jak pozostałe projekty dotyczące całego miasta, przez grupę minimum trzech autorów. Podstawą będzie wypełniony wniosek projektowy, taki sam jak formularz projektów dzielnicowych. Dopracowywanie projektów miejskich będzie natomiast odbywać się podczas warsztatów prowadzonych najprawdopodobniej online z udziałem autorów, urzędników oraz zainteresowanych mieszkańców - mówi Marta Wieczorek, kierowniczka działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej gdyński BO.
Dodajmy, że w zeszłorocznej edycji na podobny pomysł wpadli organizatorzy budżetu obywatelskiego w Gdańsku. Celem nowego elementu, jakim jest Zielony Budżet Obywatelski, miało być umożliwienie mieszkańcom zgłaszania pomysłów na stworzenie atrakcyjnych terenów zielonych: parków, zieleńców czy skwerów.

Zgłoszenia wniosków do 22 lutego



Wśród innych tegorocznych zmian jest m.in. umożliwienie głosowania także za pośrednictwem Karty Mieszkańca oraz uproszczenie sposobu składania projektów miejskich.

Wnioski do budżetu obywatelskiego można składać do 22 lutego.

Przypomnijmy, że pierwsza edycja budżetu obywatelskiego odbyła się w 2014 roku. Od 2019 roku wnioskodawcy i wnioskodawczynie mogą składać projekty na dwóch poziomach: tzw. dzielnicowym małym (który obejmuje projekty o wartości do 10 tysięcy złotych) i dzielnicowym dużym (w ramach którego powstają projekty droższe, do 90 proc. środków w puli dzielnicowej), a także projekty miejskie (o maksymalnej wartości pojedynczego projektu w wysokości 1 miliona złotych).

W siedmiu dotychczasowych edycjach gdyńskiego BO do realizacji zostały przekazane 423 projekty.

Więcej informacji na stronie gdyńskiego budżetu obywatelskiego.

Miejsca

Opinie (109)

  • Mikro parki

    Bo na duże już nie ma miejsca.Stoją tam betonowe pomniki pana Szczurka,efekt jego współpracy z kolezkami od deweloperki.

    • 5 0

  • Zmiany w Gdyni

    Powrót parkingu przy plaży i na skwerku

    • 3 1

  • CO2

    Mieszkam na Żeromskiego 35 , od maja 2020 roku i jestem przerażona zanieczyszczeniem powietrza w tym miejscu. Słyszę, że jest to wina magazynowania węgla w porcie, nie wiem co tym myśleć. Czy my jesteśmy na śląsku ? Myślałam przeprowadzajac się tutaj, że im bliżej morza tym czystsze powietrze a tymczasem jest zupełnie nie tak i czarne parapety co jakiś czas. Co będzie zrobione w kierunku rozwiązania tego problemu ???

    • 4 0

  • Czyli dalej likwidacja wszelkich miejsc parkingowych na doniczki z drzewkiem i drogi dla obcisłogacich?

    • 3 0

  • To nie żadna troska o przyrodę...

    Nie mamy już pieniędzy na nic poważnego i naprawdę potrzebnego, więc poudawajmy, że troszczymy się o przyrodę i estetykę. "Prężne" miasto może zaproponować mieszkańcom kilka drzewek i kawałek chodniczka...

    • 3 0

  • ?

    Jestem emerytem. Chętnie wymienię piec na gazowy ale kto za to zapłaci? Po wymianie wyjdę z przyjemnością na zasmrodzone spalinami ulice miasta. Skąd smród w Gdyni? Od 14.30 polecam spacery ulicami : Morską, Unruga, Dąbka, Władysława IV, Śląską, Kielecką, Małokacką, Chwarznieńską, Wielkopolską i wieloma innymi. Gdyby nie unikatowe położenie, Gdynia byłaby komorą gazową. Piece mają w tym udział, to pewne, ale czy nie pozwolić im wymrzeć śmiercią naturalną? Od 3 lat staramy się z sąsiadami o doprowadzenie gazu do naszej ulicy. Jak do tej pory bezskutecznie.

    • 2 0

  • Na Pogórzu Polnym, Obłużu, ul. Hutniczej i w Rumi tak cuchnie palonymi śmieciami, że się oddychać czasem nie da. Wydawajcie dalej kasę w błoto nie widząc realnych problemów i łudząc się na pokaz że coś to da aby przypucować się UE i elektoratowi dla kasy, sławy i stołków

    • 1 0

  • Niech Kucyk powie po co montują progi wszędzie, przez które na ulicach mamy disneyland i większą emisję spalin

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane