Fakty i opinie

Znaki zakazu podzieliły mieszkańców Jasienia

Najnowszy artukuł na ten temat

Przy UCK powstanie parking, bo kierowcy zastawiają drogę do szpitala

Na samochodach zaparkowanych po stronie domów jednorodzinnych pojawiają się kartki od niezadowolonych mieszkańców z prośbą o przeparkowanie samochodu.
Na samochodach zaparkowanych po stronie domów jednorodzinnych pojawiają się kartki od niezadowolonych mieszkańców z prośbą o przeparkowanie samochodu. fot. czytelnik Trojmiasto.pl

Kilka dni temu na ul. Kraśnięta na Jasieniu stanęły znaki zakazu zatrzymywania. Oznakowanie pojawiło się na wniosek części mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy przez zaparkowane na wąskiej drodze samochody mieli problem z odbiorem śmieci. Kierowcy i mieszkańcy znajdujących się po drugiej stronie ulicy bloków protestują, a rada dzielnicy wskazuje, że to jedyny sposób, by ograniczyć niewłaściwe parkowanie w tym miejscu.Gdzie parkujesz samochód?

na prywatnym miejscu postojowym, np. w hali garażowej 48%
na ogólnodostępnym parkingu na ulicy 27%
na płatnym osiedlowym parkingu 3%
w różnych miejscach, w zależności od potrzeby 12%
nie dotyczy mnie ten problem, bo nie mam samochodu 10%
zakończona Łącznie głosów: 1635
Pan Paweł mieszka przy ul. Damroki 87. Klatka schodowa i miejsca parkingowe, z których dotychczas korzystał nasz czytelnik, a także inni mieszkańcy jego bloku, znajdują się od strony ul. Kraśnięta. Ta druga to wąska, osiedlowa i ślepa ulica, jakich wiele na południu Gdańska. Po jej drugiej stronie stoją domy jednorodzinne. Kilka dni temu na wjeździe na ulicę, ale tylko po stronie bloków, pojawiły się znaki B-36 (zakaz zatrzymywania).

- Postawienie znaku to inicjatywa mieszkańców bliźniaków. Celem było wyłączenie możliwości parkowania, ale tylko po jednej stronie drogi, bo gdy samochody były zaparkowane po obu stronach w sposób przepisowy (1,5 m przejścia dla pieszych na chodniku) przejazd zwężał się na tyle, że śmieciarka opróżniająca kubły z domów nie mogła przejechać - tłumaczy pan Paweł.

Rada dzielnicy: To jedyne rozwiązanie zgodne z prawemMieszkańcy domów jednorodzinnych o pomoc zwrócili się do rady dzielnicy. Jak mówi nam Magdalena Nowicka, przewodnicząca zarządu dzielnicy Jasień, problem z przejazdem wąską i zastawioną samochodami ulicą narastał od półtora roku.

- To najwęższa ulica na Jasieniu. Nie da się tam parkować samochodów po obu stronach ulicy z pozostawieniem przepisowej szerokości chodnika wynoszącej 1,5 m i bez łamania przepisów - tłumaczy. - Odbyliśmy spotkania z mieszkańcami, debatowaliśmy nad różnymi rozwiązaniami, o poradę zwróciliśmy się do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Jedynym rozwiązaniem było ograniczenie parkowania po jednej stronie ulicy.

Mieszkańcy mają mieszane uczuciaJedziemy na miejsce, by przekonać się, czy znak zakazu to najlepsze rozwiązanie. W ciągu dnia na ulicy stoją pojedyncze auta. Kilka z nich także na miejscach objętych zakazem. Spotykamy pana Edmunda. Mieszka w bloku, problem zna od dawna.

- Mieszkam tu od 20 lat, problem z parkowaniem był tu od dawna, ale się nasilił. Ludzie muszą gdzieś zaparkować, miejsc w hali garażowej dla wszystkich nie starcza. Nie dziwię się, że parkowali po jednej i po drugiej stronie - mówi. - Problem był, ale nie powiedziałbym, że konflikt był na tyle ostry, by rozwiązywać go tak radykalnie. Tym bardziej, że ja o żadnych konsultacjach nie słyszałem. Znaki pojawiły się w ubiegłym tygodniu z dnia na dzień.
Chwilę później rozmawiamy z mieszkańcem jednego z domów jednorodzinnych. Potwierdza nam, że parkujące po obu stronach wąskiej ulicy samochody znacząco ograniczały widoczność i wyjazd z prywatnych posesji. Zdarzało się też, że śmieciarka nie była w stanie odebrać odpadów.

- Zaproponowaliśmy, by auta parkowały nieco głębiej na chodnikach, pozostawiając nie 1,5 m a 1 m szerokości. To też nie zdało egzaminu - mówi mieszkaniec i daje nam pismo, jakie w lipcu mieszkańcy otrzymali od gdańskich drogowców z GZDiZ.
Czytamy w nim, że urzędnicy przychylają się do ich wniosku o dopuszczenie parkowania samochodów z pozostawieniem 1 m. Na miejscu mieli pojawić się urzędnicy, by dokonać pomiarów i wyznaczyć miejsca postojowe, jednak ostatecznie okazało się, że byłoby to niezgodne z prawem.

Na sąsiedniej ulicy Damroki samochody parkują na... zlikwidowanej parę lat temu drodze rowerowej. Jak słyszymy od radnych dzielnicy, droga dla cyklistów zniknęła, bo nikt nią nie jeździł. Od tamtej pory służy jako miejsca postojowe dla kierowców.
Na sąsiedniej ulicy Damroki samochody parkują na... zlikwidowanej parę lat temu drodze rowerowej. Jak słyszymy od radnych dzielnicy, droga dla cyklistów zniknęła, bo nikt nią nie jeździł. Od tamtej pory służy jako miejsca postojowe dla kierowców. fot. Trojmiasto.pl
- Zapadła więc decyzja o zakazie parkowania po jednej stronie - dodaje Magdalena Nowicka. - To nie jest problem jednych czy drugich mieszkańców, a uwarunkowania ulicy. Obiektywnie trzeba przyznać, że mieszkańcy bloków mają więcej możliwości do parkowania. Mogą auto pozostawić po drugiej stronie bloków przy ul. Damroki, do ich dyspozycji pozostają też miejsca w hali garażowej. Niestety problemy z parkowaniem mogą narastać, bo w ubiegłym miesiącu zamknięto duży prywatny parking przy ul. Damroki. Od tamtej pory wszystkie wolne miejsca i zatoki zastawiane są samochodami.

Petycja z prośbą o zaspokojenie potrzeb parkingowychPan Paweł, który poinformował nas o problemie, twierdzi jednak, że znaki zakazu go nie rozwiążą.

- Wieczorem, gdy mieszkańcy wracają z pracy i wyznaczone miejsca parkingowe są zajęte, część kierowców - pewnie do pierwszej wizyty straży miejskiej - ignoruje zakaz, a pozostali parkują po przeciwnej stronie drogi, na chodniku pomiędzy wjazdami na posesje bliźniaków. Mieszkańcy domów jednorodzinnych reagują agresją na parkujących, naklejają kartki na przednich szybach, ktoś porysował mi bok samochodu, wykrzykują z okien, żeby nie parkować po ich stronie, bo mają utrudniony dostęp do furtek i bram wjazdowych. Chcemy więc sporządzić petycję do spółdzielni z prośbą o zaspokojenie potrzeb parkingowych wszystkich mieszkańców.

Opinie (356) 7 zablokowanych

 • Developerzy pobudowali bloki po 60 mieszkań

  Zero pomyślunku na temat miejsc parkingowych, jedynie pare sztuk a reszta do wykupienia. Blok odok bloku, okno w okno aby jak najwiecej wybudowac i sprzedac i potem sa tego takie efekty. Uważam ,że prawnie powinno byc ustalone, że jeżeli powstaje blok ma byc adekwatny do tego parking z miejscami postojowymi do niego wybudowany - obowiązkowo.

  • 318 52

 • Deweloperka byle sprzedać mieszkania A o parkingach na ma mowy...Chociaż w tych bliźniakach mają garaże to nie wiem czemu.nie parkują w nich a na chodniku...

  • 77 94

 • Urbanistyczny koszmar, likwidują drogę dla rowerów żeby stały tam stare szroty.

  Miasto absurdów.

  • 136 136

 • Prywatny samochod parkuje sie na prywatnym terenie, a nie na publicznym chodniku

  • 147 88

 • Jak sie nie podobało to po co kupwali

  poza tym tam są domki. nie ma zadnych blokow

  • 27 20

 • i bardzo dobrze. rower to pojazd i jego miejace jest na jezdni

  a nie na udawanej ddr która jest fizycznie zwykłym chodnikiem.

  • 19 38

 • Nie podzieliły

  Tylko przyjezdni mają problem z życiem w mieście, nazwijmy rzecz po imieniu

  • 111 32

 • o co chodzi?

  Już przestańce lamentować na deweloperów, że o miejscach parkingowych nie pomyśleli. Fakt , że jest ich niewiele, ale spójrzcie na siebie. Ile macie aut? Po dwa lub trzy na rodzine..
  Idąc tym tokiem myślenia zamiast mieszkań powinni budować parkingi bo ich ciągle brakuje. Chcecie być europejscy tak bardzo? Prosze bardzo , tak jak w Europie zamieńcie auta na komunikację miejską.

  • 184 64

 • Na ul. Kraśnięta, a nie Kraśniętej

  • 33 8

 • To tak a'propos pani Dulkiewicz i jej błędów w rządzeniu :)

  Miasto zabetonowane i zastawione samochodami. I nikt nic nie może :/

  • 78 123

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.