• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Żółte i czerwone kartki za segregację śmieci. Masz taką? Zapłacisz więcej

Ewelina Oleksy
6 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (309)
W Sopocie trwa akcja kontrolowania, czy mieszkańcy segregują śmieci. W Sopocie trwa akcja kontrolowania, czy mieszkańcy segregują śmieci.

Żółtą lub czerwoną kartkę dostać można nie tylko na boisku piłkarskim, ale też w śmietniku. Zasady są podobne - żółta to ostrzeżenie, a czerwona to kara "ostateczna" i przymusowa przerwa w grze - w tym przypadku w niższych opłatach. Sopot kontroluje, czy mieszkańcy segregują śmieci, i nakłada kary na tych, którzy tego nie robią.



Dostałe(a)ś kiedyś karę za brak segregacji śmieci?

Segregacja śmieci jest obowiązkowa, ale też "premiowana" przez samorządy. Ci, którzy segregują śmieci, mają niższą opłatę za ich wywóz.

Odpowiedzialność zbiorowa



W budynkach wielorodzinnych odpowiedzialność jest zbiorowa - jeśli urzędnicy dostaną sygnał, że w pojemnikach wszystko jest wrzucone do jednego worka, nie będą szukać tego, kto to zrobił, tylko karą obciążą wszystkich użytkowników danej wiaty.

W Sopocie właśnie trwają wzmożone kontrole segregacji śmieci. A na niektórych pojemnikach od kilkunastu dni pojawiają się w związku z tym żółte i czerwone kartki, czyli naklejki informujące o złej segregacji śmieci. W ten sposób Urząd Miasta Sopotu przypomina o obowiązku selektywnej zbiórki oraz ostrzega przed nałożeniem podwyższonej opłaty za odbiór odpadów.



Masz taką kartkę? Sprawdź, co oznacza



  • jeśli na pojemniku pojawi się żółta naklejka, to znak ostrzegający właściciela, że brak segregacji został zauważony i pojemnik będzie pod uważną obserwacją,
  • jeśli kartka jest już czerwona, oznacza to kolejne uchybienie, co docelowo wiąże się z nałożeniem podwyższonej opłaty za odbiór odpadów. W Sopocie wynosi ona dwukrotność miesięcznej opłaty.

Śmieci z pojemników, na których pojawiły się żółte i czerwone kartki, nie zostaną odebrane.

W Sopocie trwa akcja kontrolowania, czy mieszkańcy segregują śmieci. W Sopocie trwa akcja kontrolowania, czy mieszkańcy segregują śmieci.

Za brak segregacji śmieci zapłacą wszyscy mieszkańcy



- Brak segregacji to nie tylko więcej odpadów na składowiskach, ale to również większy koszt utylizacji, którą wszyscy będą musieli pokrywać w ramach tzw. opłaty śmieciowej - wskazuje wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski. - Gminy zobowiązane są do osiągania coraz wyższych poziomów przygotowania odpadów komunalnych do ponownego użycia i recyklingu. Poziom recyklingu za 2022 rok wynosił 25 proc., a za 2023 rok jest to już 35 proc. - zaznacza.

Jeśli gmina nie osiągnie wymaganego poziomu recyklingu, musi liczyć się z karą, którą nakłada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

- Dlatego też segregacja odpadów to nie tylko nasz obowiązek, ale też powinność obywatelska - mówi Skwierawski.
Jak informują sopoccy urzędnicy, wobec mieszkańców i przedsiębiorców, którzy notorycznie nie stosują się do obowiązku segregacji odpadów, będzie prowadzone postępowanie administracyjne.

- "Winowajcy" niebawem mogą spodziewać się informacji w tej sprawie - mówi Marlena Klepacz z sopockiego magistratu.
Dzięki spalarni spadną opłaty za odbiór śmieci? Mało kto w to wierzy Dzięki spalarni spadną opłaty za odbiór śmieci? Mało kto w to wierzy

Gdynia i Gdańsk też nakładają kary



Takie same zasady dot. kar za brak segregacji śmieci obowiązują też w Gdyni i Gdańsku.

- W większości przypadków nałożenie podwyższonej opłaty wpłynęło na poprawę przestrzegania zasad prawidłowej segregacji i brak kolejnych zgłoszeń od firm wywozowych. Tylko w przypadku kilku nieruchomości decyzje określające podwyższoną opłatę wydano kilkukrotnie - podkreślają gdyńscy urzędnicy.
W domkach jednorodzinnych lepiej segregują śmieci, choć zdarzają się kary W domkach jednorodzinnych lepiej segregują śmieci, choć zdarzają się kary

W Gdańsku kary za brak segregacji śmieci idą w kilkaset do nawet ponad tysiąca takich decyzji rocznie. W Gdyni skala tego problemu jest mniejsza.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (309)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane