• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Centrum Hewelianum zyska planetarium. Budowa może ruszyć w 2018 roku

Rafał Borowski
25 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
  • Wizualizacje gdańskiego planetarium.
  • Wizualizacje gdańskiego planetarium.
  • Wizualizacje gdańskiego planetarium.
  • Wizualizacje gdańskiego planetarium.
  • Wizualizacje gdańskiego planetarium.

Prawdopodobnie do końca 2019 roku w Centrum Hewelianum przy ul. Gradowej 6 zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku powstanie planetarium. Jako jedyna tego rodzaju placówka w Polsce będzie umieszczone w całości pod ziemią. Głównym elementem planetarium będzie trzykondygnacyjna sala projekcyjna w kształcie sfery. Szacowany koszt inwestycji wynosi 22 mln zł.



Czy byłeś kiedykolwiek w Centrum Hewelianum?

Od maja ubiegłego roku, gdańskie Centrum Hewelianum dysponuje mobilnym planetarium, które jest wykorzystywane przy okazji różnego rodzaju imprez plenerowych. Dmuchany balon, w którego wnętrzu można podziwiać projekcje wyglądu nieba bądź ruchów ciał niebieskich cieszy się niesłabnącą popularnością.

W związku z tym władze instytucji postanowiły rozszerzyć ofertę edukacyjną i zbudować na swoim terenie - czyli w zabudowaniach dawnego, pruskiego fortu na Górze Gradowej - stacjonarne planetarium. O inwestycji mówiło się już kilka lat temu, teraz jednak przedstawiciele Centrum Hewelianum zdradzają więcej szczegółów. Wiadomo, że jako jedyne w całym kraju planetarium będzie w całości ulokowane pod ziemią.

- Podziemne planetarium ma zostać zlokalizowane w istniejącym wale, czyli dziele ziemnym znajdującym się pomiędzy Kaponierą Południową a Galerią Strzelecką. Obydwa te budynki, tj. Kaponiera Południowa i Galeria Strzelecka znajdują się przy drodze Reduta Miejska, która stanowi połączenie komunikacyjne między ulicą Kurkową a Gradową - wyjaśnia Lucyna Rokitiańska z Działu Marketingu i Komunikacji Centrum Hewelianum.
Heweliusz patronem planetarium

Planetarium będzie rozmieszczone na aż trzech kondygnacjach. W jego skład będą wchodzić m.in. strefa wystawiennicza, wielofunkcyjne sale edukacyjne oraz ogromna sala projekcyjna w kształcie sfery. Widzowie będą mieli w jej wnętrzu 74 miejsca siedzące. Dwa z nich zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Sferyczną, rozciągającą się przez trzy kondygnacje salę będzie można podziwiać również z zewnątrz, na jej powierzchni znajdzie się aranżacja o tematyce "kosmiczno-niebiańskiej".

Warto wspomnieć, że oprócz różnego rodzaju zagadnień z zakresu astronomii, zwiedzający będą mogli tutaj zapoznać się również z działalnością jednego z najsłynniejszych gdańszczan, który znaczną część swojego życia poświęcił wnikliwej obserwacji nieba, a w jego dorobku znajduje się szereg imponujących odkryć. Mowa oczywiście o XVII-wiecznym astronomie Janie Heweliuszu.

- Osoba patrona naszego centrum doskonale wpisuje się w charakterystykę planetarium, którego głównym wątkiem funkcjonalnym jest astronomia. Wśród projekcji filmowych i pokazów na żywo z pewnością nie zabraknie tematyki dotyczącej Jana Heweliusza. Podobnie będzie w przestrzeni wystawowej - zapewnia Rokitiańska.
Kluczowe dofinansowanie z UE

Władze Centrum Hewelianum oszacowały koszt inwestycji na 22 mln zł i przewidują, że powinna ona zostać ukończona do końca 2019 roku. Jednak ostateczny termin realizacji będzie uzależniony od tego, czy uda się uzyskać dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej. Jeśli wniosek instytucji w tej sprawie zostanie rozpatrzony pozytywnie, prace budowlane powinny ruszyć wiosną 2018 roku.

Warto wspomnieć, że budowa obiektu będzie nie lada wyzwaniem dla jego wykonawcy. Zgodnie z projektem trzeba będzie bowiem usunąć fragment umocnień Góry Gradowej. Dopiero później będzie można wygospodarować miejsce na planetarium, wykonać jego fundamenty, a po zakończeniu prac przykryć żelbetową bryłę warstwą ziemi.

Chcą odtworzyć też mur Carnota

W ramach inwestycji władze Centrum Hewelianum planują również odtworzyć liczący kilkadziesiąt metrów fragment tzw. muru Carnota, który okalał niegdyś umiejscowiony na Górze Gradowej fort. Ceglana konstrukcja została rozebrana po zakończeniu I wojny światowej. Docelowo mur Carnota ma być zrekonstruowany na całej długości. W ten sposób planuje się pokazać zwiedzającym, jak prezentował się fort w czasach, kiedy pełnił funkcje militarne, a na jego teren można było dostać się wyłącznie przez dobrze umocnione bramy.

- Elementem planowanej inwestycji byłoby odtworzenie fragmentu muru Carnota. Warto przypomnieć, że mur ten okalał niegdyś cały fort. Dziś jego fragment został odtworzony przy budynku Kaponiery Południowej - uzupełnia Rokitiańska.

Miejsca

Opinie (113)

  • chcę kupić bilet!!

    co z tego że najbliższe planetarium w Toruniu i w Łodzi, powinno być w 3M!

    • 2 0

  • Mitomani

    Chcą zbudować planetarium za ileś tam milionów.Super,wspaniale,tylko dlaczego przez 5 lat nie potrafią naprawić wozowni znajdującej się przy ul3Maja 16,która właśnie wtedy uległa częściowemu spaleniu.Dlaczego chcą w trybie pilnymusunąć z tego miejsca lokatorów którzy od 70 lat mają w tej wozowni prawnie im przyznane pomieszczenia gospodarcze w których trzymają opał,i jeszcze jedno,gdzie się podziały pieniądze z odszkodowania za zaistniały pożar,skoro Centrum Hevelianum stać było jedynie na plandeke za 200pln?Żygać się chce....

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane