• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy spalarnia powstanie w Szadółkach?

rb
15 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Przeciwnicy spalarni podkreślali, że nowoczesne technologie dają możliwość odzyskania 99 procent odpadów do ponownego użytku. Przeciwnicy spalarni podkreślali, że nowoczesne technologie dają możliwość odzyskania 99 procent odpadów do ponownego użytku.

Mimo że nie ma jeszcze decyzji dotyczącej lokalizacji spalarni w Szadółkach zobacz na mapie Gdańska, w poniedziałek odbyła się na temat tej lokalizacji gorąca dyskusja z udziałem ekspertów, władz miasta i mieszkańców.



Czy obawiasz się spalarni w Szadółkach?

Od ponad roku w sprawie lokalizacji spalarni w Szadółkach, która ma powstać przy zmodernizowanym niedawno Zakładzie Utylizacji, toczy się gorąca dyskusja. Plan jej budowy wywołuje bowiem protesty i obawy mieszkańców. Podobnie było w poniedziałek podczas debaty w gdańskim NOT-cie "Projekt budowy zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku - zagrożenia czy korzyści społeczne, środowiskowe i ekonomiczne?".

Dr Andrzej Tyszecki, ekspert od oddziaływania energetyki na środowisko, dyrektor Biura Ekokonsult, podkreślał, że nie można uciążliwych zakładów lokować w środku osiedli mieszkaniowych, które rozrastają się w okolicy Szadółek. Jego zdaniem taka lokalizacja byłaby też niesprawiedliwa, ponieważ mieszkańców od lat zapewniano, że spalarni w tym miejscu nie będzie.

Ważnym problemem według niego jest też funkcjonowanie spalarni jako elektrociepłowni, bowiem do chłodzenia pracy takiego zakładu potrzeba dużych ilości wody, której brakuje w okolicy Szadółek.

- Są takie odpady, których Unia Europejska nie pozwala składować i nie ma innej możliwości niż je spalić. Od 2013 r. wchodzą w życie nowe przepisy, które sprawią, że będziemy dostawać wielomilionowe kary za przechowywanie takich odpadów - wyjaśniał natomiast Wojciech Głuszczak, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Jeden z mieszkańców przekonywał, że najnowocześniejsze metody recyklingu pozwalają odzyskiwać 99 procent odpadów do ponownego użytku. - Jeśli teraz pozwolimy na wybudowanie spalarni, to przez najbliższe dziesięciolecia nie będzie szans na zastosowanie nowocześniejszych technologii, bo inwestor dostanie koncesję na śmieci na lat 50 - oburzał się.

Zwolennicy inwestycji w Szadółkach przekonywali, że w krajach Unii jest ponad 500 spalarni, często w centach miast. - - Badania pokazują, że są bezpieczne dla ludzi i środowiska - argumentował dr Tadeusz Pająk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Ostateczna decyzja w sprawie lokalizacji spalarni zależy od władz Gdańska, bo to miasto wytwarza najwięcej odpadów nadających się do termicznego zagospodarowania. Gdy zakład powstanie miałaby spalać nie tylko śmieci z Gdańska, ale z całego województwa.

Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska, zapewnił, że dopóki nie ma decyzji środowiskowych dotyczących budowy spalarni w Szadółkach, oznacza to, że lokalizacja może się jeszcze zmienić. Decyzja środowiskowa umożliwi jednak miastu poszukiwanie inwestora w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Koszt budowy spalarni szacuje się na 600-800 mln zł.
rb

Miejsca

Opinie (80) 3 zablokowane

  • Prezydent Adamowicz myśli że jest nie do ruszenia

    Ale ludzie już nie chcą wysypiska w centrum Gdańska i wyprowadzają sie z Gdańska z wizji Adamowicza!Gdańsk Adamowicza to brak dróg brak infrastruktury brak szkół brak instytucji kulturalnych brak nowych miejsc pracy brak warunków do prowadzenia biznesu.A wysypisko w centrum najliczniejszych dzielnic mieszkaniowych i do tego spalarnia spowoduje albo oprzytomnienie wyborców albo masową emigrację z Gdańska.

    • 6 2

  • Zawsze nie pasuje

    Zawsze znajdzie się ktoś, kto powie że nie i koniec. 99% można odzyskać? Plastik, guma, woreczki i reklamówki też? Bzdura, większość śmieci to tworzywa sztuczne które nie podlegają recyklingowi. Niech mieszkańcy Szadółek zdecydują - smród z obecnego składowiska czy spalarnia która smród ograniczy.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane