• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czym jest jet lag i jak z nim walczyć?

Ilona Raczyńska
10 lipca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
O to, jak podczas dalekiej podróży zachować dobre samopoczucie i uniknąć m.in. zmęczenia, znużenia, i senności - czyli objawów tzw. zespołu nagłej zmiany strefy czasowej - pytamy lekarzy i podróżników z Trójmiasta. O to, jak podczas dalekiej podróży zachować dobre samopoczucie i uniknąć m.in. zmęczenia, znużenia, i senności - czyli objawów tzw. zespołu nagłej zmiany strefy czasowej - pytamy lekarzy i podróżników z Trójmiasta.

Planujesz urlop na innym kontynencie? Lecisz samolotem? Jeśli często po podróży do innej strefy czasowej czujesz znużenie, senność, ból głowy, a nawet nudności, to znaczy że wiesz, czym jest jet lag - zespół nagłej zmiany strefy czasowej. Sprawdziliśmy jak z nim walczyć.



Podczas wyboru docelowego miejsca podróży warto zapoznać się z mapą stref czasowych na Świecie. Podczas wyboru docelowego miejsca podróży warto zapoznać się z mapą stref czasowych na Świecie.

W podróż wakacyjną najczęściej wybierasz się:

Nasilenie tej dolegliwości uzależnione jest od liczby przekraczanych stref czasowych. Różnica dwóch czy trzech godzin nie zrobi na naszym organizmie takiego wrażenia jak sześć. Dlaczego?

- Każdy człowiek ma własny rytm biologiczny, który wynosi nie 24 lecz 26 godzin. Różnice o 5 godzin podczas zmian stref czasowych dają się już odczuć jako jet lag. Dochodzi wówczas do zaburzeń między okresem snu i czuwania - tłumaczy mówi dr med. Ewa Kempisty-Zdebik, specjalista chorób ogólnych z Swissmed.

Oczywiście nie każdy reaguje na zmiany stref czasowych tak samo. Wpływ może mieć na to wiele czynników, m.in.: wiek, zdrowie ogólne, stres czy rytm dnia. Dlatego też każdy może inaczej radzić sobie z tym kłopotem.

Na parę dni przed odlotem można zacząć dostosowywać się do strefy czasowej, jaka panuje w docelowym miejscu naszej podróży. Wytrawni podróżnicy wiedzą, że lecąc na zachód należy nieco przedłużyć swój dzień, kładąc się spać później niż zwykle, a lecąc na wschód można stopniowo zacząć wstawać wcześniej niż na co dzień.

Inny sposób proponuje Ewa Lewicka, lekarz Centrum Medycznego Falck w Gdańsku:

- W trakcie lotu najlepiej starać się utrzymać swój rytm snu, bo to właśnie zakłócenie tego rytmu (i w efekcie niewielkie zaburzenia wydzielania hormonów) powodują jet lag. Jak to zrobić? Po prostu nie przestawiać zegarka, który nastawiliśmy w swojej strefie czasowej i choćby przez czas trwania lotu żyć wedle wskazań tego czasomierza - mówi Ewa Lewicka. - Jeżeli wskazuje on północ, to choćby za oknem świeciło piękne słońce, próbujmy spać. To samo się tyczy posiłków - próbujmy choćby przez czas trwania lotu spożywać je o takich godzinach, jak w domu.

Swoje sposoby mają też podróżnicy, którzy z przekraczaniem stref czasowych zmagają się nieustannie. Niektórych sama myśl o jet lag stresuje. Inni przesunięcie wskazówki na zegarku potrafią wykorzystać za plus.

- Czy myśl o jet lag nas stresuje? Zdecydowanie nie. Perspektywa cofnięcia się w czasie jest całkiem przyjemna - mówią Dominika i Wojciech Wardynszkiewicz, pasjonaci podróży, którzy prowadzą również bloga - zgdanskado.blogspot.com. - A tak poważnie łatwiej chyba jest się dostosować do cofnięcia zegarków. Gdy lecimy na zachód plusem jest zdecydowanie to, że mamy jednak te kilka godzin więcej na zobaczenie kraju. W przypadku wyprawy na wschód niestety sprawa wygląda wręcz przeciwnie.

Z jet lag częściej niż zwykli śmiertelnicy muszą sobie radzić biznesmeni czy głowy państw. Ronald Reagan podobno stosował specjalną dietę, a Richard Nixon po prostu przylatywał dzień wcześniej by się zregenerować. Są tacy, którzy decydują się na zażywanie leków uspokajających czy nasennych.

- Modne, szczególnie wśród biznesmenów, jest stosowanie tabletek melatoniny - hormonu snu, który w naturalny sposób powoduje "zasypianie na zawołanie". Należy jednak pamiętać, że melatonina nie może być przyjmowana razem z lekami przeciwzakrzepowymi, które coraz częściej pasażerowie zażywają w celu uniknięcia powstawania zakrzepów naczyniowych. Te ostatnie, bowiem zapobiegają powstawaniu tzw. zespołu klasy turystycznej, czyli fachowo zatorów płucnych - dodaje dr med. Ewa Kempisty-Zdebik.

Specjaliści uważają, że dieta nie ma większego wpływu na zmiany stref czasowych. Przed podróżą i w trakcie lotu warto jednak jeść lekkostrawne posiłki oraz pić wodę, niegazowane napoje i soki. Lepiej zapomnieć o objadaniu się wieczorem, bo utrudnia ono zasypianie (tak samo na ziemi, jak i w powietrzu). Dlatego lepiej unikać odwiedzin w fast foodzie na lotnisku, jeśli mamy zamiar zasnąć zaraz po starcie.

A drzemkę na pewno należałoby sobie uciąć lecąc np. do USA, gdyż po przylocie nasz dzień się wyraźnie wydłuży. Lecąc zaś do Azji powinniśmy starać się o to, by w locie być aktywnym - bo dzień po przylocie i tak będzie skrócony i szybko zapadnie zmrok. Dlatego też mówi się, że skutki jet lag są zazwyczaj większe w przypadku lotu na wschód niż lotu na zachód.

- Ponieważ u wielu ludzi proces późnego pójścia spać jest łatwiejszy aniżeli porannego wstawania, łatwiej jest nam podróżować w kierunku zachodnim - dodaje dr med. Ewa Kempisty-Zdebik. - Jedna z teorii udowadniająca wyraźnie mniejszy negatywny wpływ na jet lag lotów do USA aniżeli lotów do Azji oparta jest na różnicach temperatury ciała, która spada podczas zmniejszonej ekspozycji światła na nasz organizm. Zwolennicy tej metody skonstruowali specjalne okulary świetlne dla pasażerów samolotów. Personel pokładowy informował, kiedy należy je zakładać podczas podróży na wschód lub na zachód, aby zminimalizować negatywny wpływ jet lag na organizm.

Nie można jednak popadać w paranoję i poddać się objawom jet lag. Czasem po prostu trzeba je po prostu przeżyć.

- Myślę też, że sama zmiana strefy czasowej nie powoduje większych konsekwencji. Podczas podróży powrotnej z Peru do Madrytu bardziej wymęczyły nas przesiadki, oczekiwania na lotnisku, przejazdy między lotniskami i cała ta otoczka - mówią Dominika i Wojciech Wardynszkiewicz. - Jakbyśmy drugi raz wracali tym samym samolotem to pewnie wzięlibyśmy połowę porcji tabletki nasennej, i może przez 3 ostatnie dni pobytu chodzilibyśmy coraz później spać.

Miejsca

Opinie (37) 2 zablokowane

  • ;)))))

    specjalista chorób ogólnych:))))buhahaha

    • 3 0

  • Jet lag

    A co to znaczy jet lag , bo nie wiem moze sie zaszczepię to nie będę musiał z tym walczyć

    • 3 0

  • Dzied lag

    Kiedys postrachem byl Dzied Maroz,dzis strasza Dzied Lagiem....
    Psia krew...

    • 5 0

  • a lajf kuking to jest to samo?

    ?

    • 2 0

  • ironia (2)

    Gdy lecę do Londynu aby myć kible to mam rzeczywiście stress.
    Polacy na Wyspach = czyste ubikacje...

    • 0 1

    • czasem nie mylisz nacji ??

      wyremontowane ubikacje to i owszem polacy , od czyszczenia kibli to maja kolorowych

      • 0 0

    • skad wiesz ze to polacy ??

      • 0 0

  • Dżetlag

    Jeżeli ktoś jest równie zainteresowany tematem co ja, to jeszcze polecam zapoznać się z serią artykułów, które właśnie zostały opublikowane w serwisie Mozgi . pl

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane