• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Maturzyści sprawdzili, jak oceniono ich prace

Elżbieta Michalak
7 sierpnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
W 2014 do OKE w Gdańsku wpłynęło 609 wniosków o wgląd w sprawdzone prace maturalne. Były przyjmowane po ogłoszeniu wyników i rozpatrywane zgodnie z kolejnością zgłoszeń. W 2014 do OKE w Gdańsku wpłynęło 609 wniosków o wgląd w sprawdzone prace maturalne. Były przyjmowane po ogłoszeniu wyników i rozpatrywane zgodnie z kolejnością zgłoszeń.

Maturzysta, który chciałby sprawdzić, jak egzaminator ocenił jego pracę, może złożyć wniosek o wgląd do arkuszy egzaminacyjnych. Z możliwości tej uczniowie korzystają chętnie, bo błędy w ocenie czasem się zdarzają, a każdy punkt liczy się podczas rekrutacji na studia.



Jeśli masz możliwość weryfikacji wyników twojej pracy, korzystasz z niej?

W 2014 r. do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku wpłynęło 609 wniosków o wgląd do sprawdzonych i ocenionych już prac egzaminacyjnych, o 16 więcej niż w roku ubiegłym. Maturzyści, głównie ci, którzy ubiegają się o miejsce na kierunkach medycznych, liczą na każdy punkt, który mogliby zyskać w przypadku źle ocenionego zadania.

- Jeżeli zdający, który przegląda swoją pracę maturalną, nie zgadza się z punktacją danego zadania, ma prawo wystąpić o ponowne sprawdzenie tego zadania. Wówczas powoływany jest zespół egzaminatorów, którzy ponownie sprawdzają zadanie i wnioskują czy utrzymać punktację, czy ją zmienić - tłumaczy Irena Kulesz z OKE w Gdańsku - Bardzo rzadko zdarza się jednak, że zadanie zostało źle ocenione. Najczęściej do błędów dochodzi w sytuacji przenoszenia wybranych rozwiązań na kartę odpowiedzi.

A walka o miejsce na wybranym kierunku i uczelni, pomimo niżu demograficznego, w przypadku dobrych i renomowanych uczelni wyższych utrzymuje się w stosunku do lat ubiegłych na podobnym poziomie. Na przykład o miejsce na jednolitych studiach magisterskich Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, na kierunku lekarsko-dentystycznym, o miejsce walczy 35 osób. Ciężko jest się dostać na kierunek lekarski - gdzie na jedno miejsce chętnych jest 18 osób, oraz na kierunek farmacja, w przypadku którego o jedno miejsce walczy 7 osób. Na Politechnice Gdańskiej, na kierunek geodezja i kartografia Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej oraz inżynierię materiałową Wydziału Chemicznego o miejsce walczy również sporo, bo 15 osób.

Czytaj też: Te kierunki studiów cieszą się najlepszym powodzeniem

Jakie arkusze najczęściej weryfikowali tegoroczni maturzyści? Biologię, chemię i matematykę.

- Zdecydowałam się złożyć wniosek o wgląd do pracy maturalnej, bo zaskoczył mnie niski wynik z egzaminu z biologii - mówi Julia z Gdyni, tegoroczna maturzystka. - Wydawało mi się, że poszło mi naprawdę dobrze, tymczasem wyniki tego nie potwierdziły. Okazało się jednak, że zrobiłam błąd w zadaniach, które myślałam, że rozwiązałam dobrze, pomyliłam się przy wykresie i przez to straciłam więcej punktów.

W województwie pomorskim do egzaminu maturalnego podeszło w 2014 r. ponad 16,4 tys. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. To o ok. 1100 mniej niż w roku ubiegłym. Z roku na rok słabsze są też wyniki matur. Podczas gdy w 2013 r. średni wynik osiągnięty przez pomorskich maturzystów wyniósł 81 proc. (o 5 proc. niższy w porównaniu z rokiem 2012), to w roku 2014 był on na poziomie 71 proc. Najlepiej pod względem zdawalności wypadła Gdynia - z wynikiem 77 proc. Tuż za nią mamy Sopot - 74 proc i Gdańsk - 72 proc.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (39)

  • Geodezja

    Nie idźcie tą drogą, geodetow jest za dużo conajmniej od 5lat, zarobki są bardzo kiepskie, udaje się tylko tym którzy otworzą własną działalność i będą was zatrudniać za najniższą krajową, zaniżać ceny na rynku itp. W geodezji ceny usług nie wzrosły od 10 lat. A inflacja ile?
    Jest o wiele ciekawszych i latwiejszych kierunków.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane