• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy Port zaniepokojony inwestycjami PERN

Krzysztof Koprowski
10 czerwca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Więcej ropy popłynie Rurociągiem Pomorskim
Tam, gdzie obecnie istnieje składowisko siarki, znajdować się będą zbiorniki na ropę naftową. Siarka będzie składowana nieco bardziej na północ, przy Nabrzeżu Obrońców Poczty Polskiej. Tam, gdzie obecnie istnieje składowisko siarki, znajdować się będą zbiorniki na ropę naftową. Siarka będzie składowana nieco bardziej na północ, przy Nabrzeżu Obrońców Poczty Polskiej.

Przeniesienie składowiska siarki na terenie portu oraz budowa ośmiu zbiorników na ropę naftową w pobliżu Twierdzy Wisłoujście budzą spore obawy mieszkańców Nowego Portu. Inwestor zapewnia jednak, że inwestycja ma więcej zalet niż wad.



Poniedziałkowa dyskusja zorganizowana przez Radę Osiedla Nowy Port to pokłosie dwóch planów zagospodarowania, które są opracowywane przez Biuro Rozwoju Gdańska na wniosek Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń".

W kwietniu odbyła się dyskusja publiczna nad projektem planu, na którą przybyli wyłącznie przedstawiciele PERN-u oraz autor artykułu. Tym razem, gdy nie można już składać uwag do planu, frekwencja była dużo większa. Okazało się, że mieszkańcy Nowego Portu są zdecydowanie przeciwni proponowanym inwestycjom.

"Czy tak ma wyglądać rewitalizacja Nowego Portu?", "Czy nie możecie wynieść całej działalności poza miasto? Ceny naszych mieszkań przez takie inwestycje lecą na łeb i szyję. Nikt nie będzie chciał ich kupić!", "Zróbcie wreszcie coś, z czego możemy korzystać! Teren można zagospodarować tak, by był atrakcyjny turystycznie, a tym samym na tym zarabiać, a nie ciągle realizować inwestycje szkodliwe dla zdrowia mieszkańców" - to tylko niektóre wypowiedzi mieszkańców z poniedziałkowego spotkania.

- Tereny objęte projektami planów znajdują się pomiędzy tzw. portem wewnętrznym i zewnętrznym. To są obszary przemysłowe i taka funkcja została też zapisana w studium, a więc dokumencie, z którym plan musi być zgodny - zwraca uwagę Magdalena Koprowska, kierownik Zespołu Urbanistycznego Port. Jednocześnie pyta mieszkańców: - Czy chcą państwo, aby obecny stan nadal był utrzymany? On jest zgodny z obecnymi planami i działalność ta jest w pełni legalna.

Koprowska podkreśla, że proponowany plan wcale nie oznacza, że inwestycja zostanie zrealizowana w takim kształcie.

- Plan nadaje tylko pewne ramy zagospodarowania. Nie mówi o takich rzeczach, jak np. liczba zbiorników. Plan dopuszcza jedynie realizację wizji PERN-u, ale jednocześnie zezwala na inne zagospodarowanie, gdyby np. PERN zrezygnował z pomysłu budowy zbiorników

Co zatem mieszkańcy mogą zyskać na nowym planie? Przede wszystkim likwidację istniejącego składowiska siarki zobacz na mapie Gdańska, które pod względem technologicznych jest przestarzałe i - jak twierdzą Nowoporcianie - bardzo uciążliwe ze względu na pył niesiony w stronę ich dzielnicy.

Nowe składowisko ma się znaleźć tuż obok Nabrzeża Obrońców Poczty Polskiej zobacz na mapie Gdańska, ale mimo że będzie bliżej domostw, jego oddziaływanie ma być mniej dokuczliwe.

- Pylenie siarki będzie ograniczone, gdyż na całym etapie transportu będzie ona zraszana. Hałda będzie liczyła ok. 12,5 metra wysokości i nie będzie rosła, a utrzymywała na mniej więcej tym samym poziomie ze względu na eksploatację [tj. przeładunek na statki - dop. red.]. Dodatkowo planujemy zmodernizować lub zbudować nową oczyszczalnię ścieków. Rozważamy też montaż ekranów, które obniżą prędkość wiatru, a tym samym pylenie siarki - wylicza Katarzyna Bąkowska z PERN-u.

Jak zapewnia inwestor, korzystnie dla mieszkańców wynikają też analizy przeważających wiatrów dla terenu nowego składowiska. Dominują tu wiatry południowe i zachodnie. Wschodnie, czyli w kierunku Nowego Portu, są na poziomie ok. 5 proc.

Przeniesiony Siarkopol, który wchodzi wraz z PERN-em w skład jednej grupy kapitałowej, docelowo ma składować siarkę w formie pastylkowej. To technologia, która całkowicie eliminuje pylenie. Zanim się jednak ją wprowadzi siarka będzie składowana w formie granulowanej, która sprawia, że pyli ona przede wszystkim podczas transportu.

Kto ma rację w konflikcie?

Pozbycie się działającego składowiska siarki ma pozwolić PERN-owi na inne inwestycje. Bo to właśnie ten teren, po odpowiedniej rekultywacji, ma stać się miejscem lokalizacji ośmiu zbiorników na ropę naftową o pojemności 80 tys. m sześc. każdy. Zbiorniki mają być tak wkomponowane w otoczenie, aby nie były widoczne z brzegu po stronie Nowego Portu i nie szpeciły otoczenia Twierdzy Wisłoujście.

Ale czy nie będzie ich czuć, jak zdarza się to ze zbiornikami na Krakowcu zobacz na mapie Gdańska? - Jeżeli ktokolwiek czuł nieprzyjemny zapach na Krakowcu, to tylko wtedy gdy następowało napełniane zbiornika - wyjaśnia Berliński.

PERN przekonuje jednocześnie, że zgodnie z prawem tego typu instalacje mogą powstać nawet do 150 metrów od zabudowań mieszkaniowych, podczas gdy w Nowym Porcie dystans ten jest kilkukrotnie większy - także od tego, który występuje na Krakowcu.

Wybór tej lokalizacji nie jest też przypadkowy. Cały system transportu ropy ma się opierać o podłączenie do istniejących rurociągowych. Chodzi m.in. o połączenie z Naftoportem w Porcie Północnym, powstającymi już zbiornikami na jego przedpolu, rafinerią oraz instalacjami przesyłowymi, prowadzącymi w głąb kraju.

Czytaj też: Ruszyła budowa terminala naftowego PERN w Gdańsku

- Pragniemy zainwestować sporo pieniędzy w to, aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie i zdrowo. Czy mamy alternatywę? Będziemy się starali przekonać mieszkańców do naszej propozycji - kończy kierownik działu inwestycji PERN.

Miejsca

Opinie (110) 6 zablokowanych

  • SZCZYTEM JEST PORT- SERWIS (1)

    tylko w Polsce jakiś idiota mógł postawić spalarnię trujących stolców zaraz obok pięknej plaży... smród z tego okropny !!! Wzdłuż trasy Słowackiego jest masę pustych terenów gdzie można by to postawić, a idioci stawiają to koło pięknej plaży... drugi debilizm to ogrodzenie płotem drugiej plaży na Westerplatte płotem przez straż graniczną... jakby nie można było ustawić płotu wzdłuż lasu a plażę udostępnić mieszkańcom... ale to Polska, władze Gdańska patrzą tylko jak napchać sobie kieszenie, a mieszkańców pozornie słuchają tylko przed wyborami

    • 41 5

    • interesiki kolesi

      z PO.. i styropianu. Oraz uleglosc WiOS

      • 4 0

  • nowy port

    szanowni internauci.co do Nowego Portu.mieszkam tu już prawie 40 lat-tu się urodziłem i żyję.wasze komentarze że widziały gały co brały,stare tereny przemysłowe i inne genialne nie nadają się nawet do skomentowania.prawdą jest że port istnieje już kilkaset lat,mocno rozwinął się od lat powojennych.lecz nigdy nie było tu takich problemów portowych jak teraz-z wyjątkiem wpływu Siarkopolu i Chemików.przeładunki jakie się odbywały nie były niebezpieczne dla mieszkańców-chyba że ktoś przy przeładunku pracował i worek z ryżem spadł mu na głowę.aktualnie mimo pseudorozwoju portu problemy się powiększyły -przeładunki na Chemikach rosną,siarka mimo zapewnień dalej do nas dolatuje mimo że jest granulowana,a do tego przecudowna spalarnia od której codziennie wali aż oddychać nie idzie.co do zatrudnienia-ile osób zatrudni baza paliw-przecież to tylko zbiór zbiorników-w większości automatyzacja i bezobsługowość.ale co tam -kilkadziesiąt tysięcy metrów sześciennych paliw pod naszymi domami-przecież to nie jest groźne-popatrz pożar na rafinerii.ale o czym tu gadać-decyzje już dawno zapadły

    • 44 3

  • chrona środowiska?

    w tym kraju paranoicznie chroni się żabki, niż ludzi.
    siarka będzie "zraszana" a co ze ściekami, też na statki?

    • 25 0

  • Będzie taki sam smród jak na Krakowcu, przy zbiornikach Rafinerii Gdańskiej.

    Może ludzie którzy tam mieszkają tego już nie czują, ale ktoś kto tam nie mieszka na stałe i jedzie w kierunku Górek Zach. to wyraźnie czuje potężny smród od tych olbrzymich zbiorników z paliwem. Teraz chcą tą "atrakcją" poczęstować mieszkańców Nowego Portu. Ja składam wyraźny sprzeciw

    • 27 1

  • (2)

    Nowy Port jak sama nazwa wskazuję to głównie infrastruktura portowa, place, magazyny, składowiska, urządzenia przeładunkowe itp.
    Wiadomo, że port będzie się rozwijał i będzie się zbliżał do stref zamieszkania i może być uciążliwy dla mieszkańców.
    Wielu mieszkańców zapomniało, o plagach jakie były dużą uciążliwością za komuny, to oczyszczalnia ścieków, i składowisko popiołów z elektrociepłowni, którymi zasypano jezioro Zaspa, oraz składowiska siark,i które strasznie pyliły. O tym co teraz się pisze o składowisku siarki granulowanej, i zbiornikach z ropopochodnymi to małe piwo z wymienionymi plagami. Wielu mieszkańców Letnicy zmieniło miejsce zamieszkania. Nic nie stoi na przeszkodzie aby mieszkańcy N. Portu przeprowadzali się do nowych południowych dzielnic.

    • 3 20

    • Taaak, (1)

      a kto się tam wprowadzi?

      • 5 0

      • W wielu krajach na zachodzie wyburza się cale dzielnice, w których ludzie nie chcą mieszkać.

        • 3 0

  • Paliwko na stacji każdy chce mieć (2)

    Ale zbiorników na to paliwko nie chce nikt.
    Wot i zagwozdka

    • 6 13

    • zbiorniki tak (1)

      Ale nie w CENTRUM MIASTA!
      Nie mozna ich zlokalizowac obok rafinerii (ktora nota bene tez polozona jest zbyt blisko miasta )?

      • 5 3

      • tak tak

        jak otworza tunel to wszyscy beda tamtedy jezdzic...

        • 2 1

  • z tymi wiatrami to jest tak

    w sezonie wiosenno letnim podczas wyżowej słonecznej pogody w godzinach południowych, gdy upalne słońce nagrzeje kaszuby to powstaje czasami dosyć silna bryza która to wszystko będzie wynosić znad portu nad gdańsk. a moim zdaniem ekrany niczego nie zmienią. głównym błędem jest przyzwolenie władz miasta na te inwestycje prawie w jego środku. zasługą pełowej władzy jest dewastacja wyspy stogi.

    • 12 2

  • zGŁADA

    FASZYŚCI WRAZ Z SS-menami nie wykończyli NARODU POLSKIEGO w Oświęcimiu to zrobią to rajcy GDAŃSKA wraz z innymi lobbystami - wykończą nas innym gazem

    • 12 4

  • O!

    Na pierwszym zdjeciu doskonale widac jak skladowana (i przeladowywana) jest SIARKA ! Na otwartym powietrzu...
    Wszystko to W CENTRUM MIASTA Gdanska....

    • 12 0

  • SKANDAL! Gdzie ekolodzy?!

    Moze zajeli by sie tematem trucia mieszkancow Gdanska - jak sa powazne tematy to tych "obroncow srodowiska" nie widac, nie slychac.
    Uaktywniaja sie jedynie wtedy gdy trzrba "zablokowac dewelopera"...

    • 11 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane