• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pomnik Kwiatkowskiego nadal wśród reklam

Patryk Szczerba
13 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Otoczenie pomnika zmieniło się w ostatnich dniach. Zastosowano folię za monumentem, która ma uspokoić tło. Reklamy sklepu nadal jednak pozostały. Otoczenie pomnika zmieniło się w ostatnich dniach. Zastosowano folię za monumentem, która ma uspokoić tło. Reklamy sklepu nadal jednak pozostały.

W marcu obok pomnika Eugeniusza Kwiatkowskiego zobacz na mapie Gdyni w Gdyni pojawiły się flagi i reklamy marketu. Po naszej interwencji szybko zniknęły. Pomnik wciąż stoi jednak przy ul. 10 Lutego, choć stanowcze obiekcje co do jego lokalizacji w kontekście budowy nowego obiektu od początku wyrażała rodzina budowniczego Gdyni.



Czy zmiany w otoczeniu pomnika Kwiatkowskiego są wystarczające?

Nie ustaje zamieszanie związane z otoczeniem zlokalizowanego przy jednej z głównych arterii miasta pomnika. Pierwsze kontrowersje pojawiły się pod koniec ubiegłego roku, kiedy okazało się, że Centrum Kwiatkowskiego zaczyna przechodzić mini-metamorfozę. Jej efektem stały się m.in. zmiany za pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego, gdzie pojawił się market spożywczy z osobnym wejściem.

Flagi i potykacze

Kilka dni po otwarciu okazało się, że otoczenie pomnika zostało wykorzystane jako przestrzeń reklamowa. Pojawiły się flagi reklamujące sklep, tzw. potykacze i ulotkarze. Na witrynach, za którymi można było zobaczyć w pełnej okazałości wnętrze sklepu, umieszczono nawet kartki z reklamami piwa.

Miasto tłumaczyło, że w uzgodnionym projekcie nie było o tym mowy.

- W pozwoleniu wydanym przez Miasto Gdynia na przebudowę i wybudowanie nowego wejścia do obiektu znalazły się bardzo precyzyjne wymogi dla inwestora. Na ścianie, bezpośrednio za pomnikiem, miała znaleźć się ścianka osłonowa z poziomych profili. Dzięki takiej ściance za pomnikiem byłoby szare tło, bez widocznych elementów wyposażenia sklepu. Takie rozwiązanie stoi w całkowitej zgodzie z estetyką miejsca i powagą pomnika. Niestety, inwestorowi nie udało się na czas przygotować takiej ścianki - tłumaczył w marcu Sebastian Drausal, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gdyni.
Dopiero po spotkaniu z inwestorem - firmą Versus - zdecydowano o zaklejeniu okien nieprzezroczystą jednorodną folią. Docelowa osłona miała zostać wykonana w możliwie najkrótszym czasie, ale już dziś przedstawiciele Urzędu Miasta przyznają, że może to potrwać nawet kilka miesięcy.

- W rozmowie z właścicielem obiektu miasto zasygnalizowało niestosowność eksponowania flag i tzw. potykaczy z reklamą sklepu w sąsiedztwie pomnika. Jeśli nie przyniesie to rezultatu, podjęte zostaną rozmowy z szefami sieci marketów Carrefour, tak by doprowadzić do zapewnienia pomnikowi godnego otoczenia - zapowiada Drausal.
Protesty rodziny już 13 lat temu

Zamieszania z należytym wyeksponowaniem pomnika obawiali się już 13 lat temu potomkowie Eugeniusza Kwiatkowskiego. Dotarliśmy do korespondencji pomiędzy rodziną i prezydentem Wojciechem Szczurkiem, w której potomkowie wyrażali sprzeciw wobec lokalizacji pomnika pomiędzy krawędzią jezdni i fasadą centrum, przewidując m.in. obecne kłopoty z tłem dla monumentu.

Już wtedy postulowano przeniesie pomnika na grunty miejskie. Wśród propozycji pojawiały się Skwer Kościuszki lub plac przed Muzeum Miasta Gdyni.

Pozostał także tzw. potykacz, który - według zaleceń miasta - miał sprzed sklepu zniknąć. Pozostał także tzw. potykacz, który - według zaleceń miasta - miał sprzed sklepu zniknąć.
Oprócz tego rodzina Kwiatkowskiego zgłaszała zastrzeżenia związane z wykorzystaniem Eugeniusza Kwiatkowskiego jako patrona dla obiektu handlowego, podkreślając, że decyzją władz miasta prywatna Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu o taką zgodę musiała oficjalnie występować.

Właściciele centrum, oprócz prośby o oficjalne wyrażenie zgody na nazwanie centrum, zapewniali, że pomnik będzie należycie wyeksponowany i nie będzie otoczony reklamami i wystawami sklepów, które mogłyby zakłócić powagę miejsca.

Znani gdynianie: pomnik należy przenieść

Bez względu na doraźne działania miasta o konieczności przeniesienia pomnika nadal przekonane są osoby odznaczone medalem Eugeniusza Kwiatkowskiego, przyznawanym za zasługi dla miasta. Podpisali się pod listem w tej sprawie, skierowanym do władz Gdyni.

- Wykonano kosmetyczne zmiany. To za mało. Nadal pomnik wielkiej przecież postaci - wicepremiera i budowniczego Gdyni - wygląda w otoczeniu reklam i samego marketu po prostu źle. Czekamy na odpowiedź radnych. Na razie nie słyszałam, by coś miało dziać się w tej sprawie. Mam nadzieję, że uda się w końcu doprowadzić do przeniesienia monumentu, za co powinien zapłacić inwestor - wyjaśnia Małgorzata Sokołowska, badaczka dziejów Gdyni.

Miejsca

Opinie (76)

  • To doskonale pokazuje jakim krajem jest Polska. Taka pół kolonia. Niewolnika stać tylko na jedzienie i dojazd do pracy. W 20 leciu wybudowano Gdynie, COK i wiele innych. Po 89roku jest syf. Trójmiasto jest zmarginalizowane do 3 kategorii. Gdynia to już prowincjonalna wioska.

    • 13 1

  • Kwiatkowski wysoko cenił mieszkańców Gdyni, a co gdynianie dla niego....

    "Nieraz myślałem sobie, czego to nie można by dokonać w Polsce z takimi zespołami ludzi, jakich spotkałem w Gdyni,.."

    Czy nie można we właściwy sposób zaaranżować i właściwie wyeksponować tego pomnika ? Nawet stawiając za nim zieloną ścianę, o której swego czasu tyle w Gdyni się rozpisywano. A już skandalem jest reklama w tle i godz. otwarcia. Co robi w tej sprawie Pan Plastyk Miasta ?

    Brakuje mi także pomnika KONIA, a to on przecież wniósł tyle morderczej pracy w powstanie Gdyni. Może z okazji 90. lecia postawić choć taki wyrzeźbiony w odpowiednio przyciętych krzewach - zielony?

    • 8 0

  • Jak pomnik stał wśród drzew i trawników to było dobrze ale komuś to bardzo widocznie przeszkadzało. Trzeba było postawić dom towarowy (nikomu zresztą niepotrzebny) i postawić pomnik przed fasadą. Zobaczcie co zrobiono z terenem wokół pomnika harcerzy na ul.Świętojańskiej. Ciekawe, który pomnik będzie następny?

    • 12 0

  • Port to handel

    Kwiatkowski to Gdynia, Gdynia to port, port to handel, handel to reklamy

    • 1 4

  • Niegdyś...

    ... pomnik stał w parku co jest dość normalne, ale potem jakiś idiota wymyślił sobie centrum handlowe.

    • 11 2

  • Budynek komercyjny

    Prawda jest taka, że to budynek komercyjny i miasto wydając zgodę na budowę doskonale widziało jakie będzie jego przeznaczenie. Miasto dało ciała nie przenosząc pomnika, a właściciel czy inwestor ma prawo korzystać z budynku zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy myślenie jest takie trudne ?

    • 5 1

  • Nie dla przeniesienia pomnika

    Zapytam się wprost. Czy Wielki budowniczy Gdyni Eugeniusz Kwiatkowski zasłużył sobie na kolejną zmianę miejsca? Nie i jeszcze raz nie. To jedna z ważniejszych postaci naszego miasta Gdyni, które było budowane od podstaw przez polskie ręce. Kamień węgielny i wszystko co związane z tym miejscem zostało poświęcone temu miejscu i Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu. Ulica 10 Lutego w pełni utożsamia się z Nim wraz z nadaniem praw miejskich. Tylko ignoranci historii nie uszanują tego co zostało już zrobione i zapisane w historii naszego miasta.

    • 5 1

  • Nie tylko rodzina Kwiatkowsiego protestowała... (1)

    Protestowali też mieszkańcy przeciwko likwidacji skweru na którym stał pomnik,
    i przeciwko budowie bloku handlowego.
    Skwer był zaniedbany, miasto o niego nie dbało, Dlaczego?
    Rosły tam pięknie kwitnące "gdyńskie" drzewa, wierzba płacząca... postawiono pomnik...
    Widać, że chyba celowo zaniedbano ten teren, bo w planie była już inwestycja komercyjna... - głosu mieszkańców nie posłuchano.
    Władze Gdyni postępują tak, jak by chciały swoje rządy oddać w inne ręce (czytaj: sprzedać!!!!, a potem mówić: nic nie możemy).

    Piękny zabytkowy budynek banku (przed wojną banku publicznego, bo ze składek narodu) niszczeje, a przy nim piękny kiedyś OGRÓD, doprowadzony do zagłady.
    Patrzeć nie można na te usychające i walące się tam drzewa i krzewy.
    A "miasto"... oczywiście nic nie może.
    Ten budynek wraz z ogrodem dawno powinien zostać przejęty przez Miasto!!!.
    I na nic argument o prywatnej własności - temu, kto niszczy zabytek, powinien być on odebrany.

    • 16 0

    • popieram opinie, tyle się mówi o dbaniu o gdyńskie zabytki, a taki piękny budynek , w dobrym miejscu niszczeje

      • 3 0

  • Winna osoba całego tego zamieszania powinna beknie!!! Ten kto zezwolił na przesunięcie pomnika i budowę tego g.... jakim jest CH K!!!!! Gdzie była rodzina wcześniej przy budowie CH? Dostała kasę więc spoko a teraz piszczy? Proponuję pomnik wstawić do muzeum uciekinierów z Polski co w pełnych gaciach pozostawili Polskę samej sobie a po wojnie o niej przypomnieli i głosili że są bohaterami i Polakami!!!! Prawdziwi Polacy leżą w grobach albo klepka biedę bo rządy PRL i RP tak o nich zadbalo.....

    • 2 2

  • Przenieść Go... (1)

    Byłem tam dzisiaj. Nie jest źle, reklamy nie biją po oczach, a że miejsce niesprzyjajace pomnikom, to inna sprawa. Sugeruję by go przenieść na róg Świętojańskiej i Skweru Kosciuszki po stronie byłej siedziby PKO. Patrzyłby sobie na Świętojańską i 10 Lutego, sporo miejsca na zgromadzenia, kwiaty itp, miejsce dobrze oswietlone słońcem

    • 5 0

    • Pomnik zostawić! Centrum Handlowe zburzyć!

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane