• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Świąteczne zakupy. Za co płacimy najwięcej?

Maciej Naskręt
22 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Trwa przedświąteczny szał zakupowy. Często wtedy nie zwracamy uwagę na to co i za ile kupujemy. Trwa przedświąteczny szał zakupowy. Często wtedy nie zwracamy uwagę na to co i za ile kupujemy.

Mandarynki, karpie, cukier czy orzechy są dziś droższe o kilkanaście procent niż przed rokiem. Droższe są też wybrane prezenty pod choinkę np. samochody elektryczne. Mniej za to zapłacimy za śledzie, chleb, a także paliwo. Co przed swiętami najbardziej drenuje nasze portfele?



Gdzie zazwyczaj kupujesz prezenty?

Statystycznie na przygotowanie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia rodzina w Polsce wyda prawie 1 280 zł. Większość wspomnianej sumy zostanie przeznaczona na artykuły spożywcze i prezenty. Ok. 10 proc. to wydatki związane m.in. z dojazdami właśnie po prezenty, czy do rodziny już w trakcie świąt.

Dla porównania w zeszłym roku w portfelach Polaków na świętach ubyło 1 160 zł.

Nie zawsze w naszym "koszyku zakupów" znajdzie się tyle samo produktów i za tę samą kwotę pieniędzy niż przed rokiem. Powód? Część towarów zdrożała w stosunku do poprzedniego roku, o czym przekonują pracownicy Urzędu Statystycznego w Gdańsku.

Droższe mandarynki, czy kapusta kiszona

Największy dodatni skok cenowy, czyli ten na niekorzyść konsumenta, odnotowano w przypadku mandarynek. Ich cena od roku ubiegłego za jeden kilogram wzrosła o ok. 15,5 proc. Podobny wzrost można zanotować przy białym cukrze w formie kryształu. W przypadku tego ostatniego towaru powodem zmiany ceny była susza w Polsce. Na mandarynki natomiast miały wpływ koszty transportu i światowego popytu. Zresztą z tego samego powodu wzrosły też ceny pomarańczy i cytryn.

Droższy będzie także w tym roku bigos, to przez fakt, że prawie o 12 proc. zdrożała kapusta kiszona, która jest głównym składnikiem wspomnianej potrawy. Trzeba też głębiej sięgnąć do portfela po pieniądze kupując bakalie - orzechy włoskie czy rodzynki.

Sprawdź w naszym katalogu, gdzie kupić owoce i warzywa

Produkty, których ceny wzrosły w ostatnim roku. Dane Urząd Statystyczny Gdańsk. Produkty, których ceny wzrosły w ostatnim roku. Dane Urząd Statystyczny Gdańsk.
Tańszy groch łuskany, masło, czy banany

Wśród towarów, których cena zmalała w porównaniu do zeszłego roku, jest groch łuskany. Jego cena zmalała o ponad 13 proc., co może zbilansować nasz wydatek jeśli zdecydujemy na przyrządzenie wigilijnego grochu z kapustą. Obok grochu tańsze jest też masło, którego cena na korzyść konsumentów zmieniła się o ponad 10 proc. Inny wyrób z mleka także odnotował spadek - jest nim twaróg, który z powodzeniem możemy wykorzystać m.in. do sernika czy paschy. Wśród egzotycznych owoców spory spadek ceny odnotować można przy bananach.

Produkty, których ceny spadły w ostatnim roku. Dane Urząd Statystyczny Gdańsk. Produkty, których ceny spadły w ostatnim roku. Dane Urząd Statystyczny Gdańsk.
Tanie tablety, drogie samochody zdalnie sterowane

Święta to nie tylko zakupy artykułów spożywczych. Szukamy wtedy także idealnych prezentów. Urząd Statystyczny wybrał te najbardziej popularne w ostatnich latach i porównał ich ceny. Mniej w tym roku zapłacimy za przenośne komputery, tablety czy klocki Lego. Natomiast na szczycie listy są zdalnie sterowane samochody. Ich cena wzrosła aż o 17 proc. Droższe są także rowery górskie i lalki.

Sprawdź w naszym katalogu sklepy z zabawkami w Trójmieście

Dane są w miarę szczegółowe. Jak zatem określa się taki cennik produktów?

- W całej Polsce jest ok. 1,7 tys. ankieterów, którzy raz w miesiącu sprawdzają ceny towarów za wyjątkiem owoców i warzyw. Ich ceny badane są dwa razy w miesiącu. Część z ankieterów działa także w naszym województwie. Przetwarzamy uzyskane dane i przygotowujemy zestawienie - mówi Zbigniew Pietrzak z Urzędu Statystycznego w Gdańsku.
Jednak, jak podkreślają statystycy, ceny większości produktów rosną na święta względem pozostałych miesięcy - jest to zły okres na dokonywanie zakupów. Niemniej wszyscy podkreślają, że Boże Narodzenie ma zawsze wpływ na pobudzenie gospodarki w całym kraju.

Różnica cen wybranych produktów na prezenty. Różnica cen wybranych produktów na prezenty.
Niskie ceny paliw - najlepszy prezent dla kierowców

Dobre wieści mamy też dla kierowców. Ceny paliw na stacjach spadły od ostatnich świąt o ok. 15 proc. W zeszłym roku w grudniu paliwo kosztowało średnio 4,85 zł/l. Dzisiaj średnia ta wynosi ok. 4,20 zł/l. Na sytuację ma wpływ niska cena ropy - poniżej 40 dolarów za baryłkę.

W same święta może być jeszcze taniej. Nie dość, że wtedy jeździmy autem mniej, to na dodatek stacje benzynowe obniżają swoją ofertę cenową, by przyciągnąć klientów. Już teraz na wybranych stacjach olej napędowy można kupić po 3,89 zł/l.

Zobacz nasz ranking cen paliw w Trójmieście.

Miejsca

Opinie (100) 6 zablokowanych

  • i gdzie ta deflacja się pytam

    • 2 1

  • kapusta kwaszona ( sama chemia) ---kiszonej już prawie nie ma w sklepach

    w Leclercu podają hasło:" kiszona"
    a na pojemnikach od producenta stoi etykieta: " kwaszona" ( i skład chemii)

    • 2 0

  • za tradycje

    a powinniśmy być dla siebie mili cały rok, spotykać się od czasu do czasu kupić też upominek ale nie wtedy kiedy robią to wszyscy hurtem dwa dni siedzenia dwa tygodnie łażenia po zakupy

    • 2 0

  • Porażające

    dwie najważniejsze informacje - bardzo staniał "groch łuskany" i potwornie podrożały "samochody elektryczne"......; dwa najważniejsze produkty mające wpływ na spokojne życie ludzi

    • 4 0

  • Merkus na Przeróbce,

    kupiłem kawałek salcesonu i śmietanę, wróciłem do domu. A że to okres przedświąteczny, to waga stała na stole. Zważyłem zatem ów kawałek i spojrzałem na wagę podaną na wydruku sklepowym. Tam było 270g, moja waga pokazywała 212g. Dla pewności zważyłem śmietanę i podaną na niej wagę. Było więcej niż na podanej na opakowaniu. Niby waga się zgadzała w bilansie końcowym, ale chyba nie do końca panie Marku T.!!!

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane