• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Żandarmi przeszukali Komendę Portu Wojennego w Gdyni

Michał Sielski
18 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Przed sąd za korupcję w wojsku
W nocy z piątku na sobotę funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej przeszukali siedzibę Komendy Portu Wojennego w Gdyni. W nocy z piątku na sobotę funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej przeszukali siedzibę Komendy Portu Wojennego w Gdyni.

Sprawa korupcji przy ochronie obiektów wojskowych na Pomorzu zatacza coraz szersze kręgi. Kolejne jednostki zostały przeszukane w nocy z piątku na sobotę. Wcześniej zatrzymano dyrektora gdańskiego oddziału jednej z największych polskich firm ochroniarskich, a zarzuty postawiono ośmiu osobom - cywilom i wojskowym.



Wejście do Komendy Portu Wojennego w Gdyni. Wejście do Komendy Portu Wojennego w Gdyni.
Do przeszukania doszło w noc z piątku na sobotę w siedzibie Komendy Portu Wojennego w Gdyni przy ul. Bitwy pod Oliwą 1 zobacz na mapie Gdyni. Żadnych oficjalnych informacji na ten temat nie ma, ale udało się nam dotrzeć do żołnierza, który pełnił wtedy służbę.

- Żandarmi sprawdzali dokumenty, ale oczywiście nikomu nic nie powiedzieli. Wiemy jedynie, że doszło do przeszukania i tyle. Czekamy na oficjalne informacje - mówi kapitan Przemysław Płonecki, który w noc przeszukania pełnił służbę w Komendzie Portu Wojennego w Gdyni.

Oficjalnych informacji nie chce na razie udzielać także żandarmeria.

Czy przetargi w Polsce są przeprowadzane uczciwie?

- Nie możemy tego zrobić, bo prowadzący nadzór nad sprawą prokurator się na to nie zgadza. Z pewnością udzielimy konkretnych informacji, gdy tylko będzie na to zgoda. Na razie jednak postępowanie trwa - mówi major Paweł Durka z centrali Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Z naszych informacji wynika, że to dalszy ciąg sprawy korupcyjnej związanej z ustawianiem przetargów na ochronę jednostek wojskowych.

Zaczęło się od afery w Malborku. Osiem osób usłyszało zarzuty w związku z ochroną tamtejszej 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego. To czterech żołnierzy, dwóch cywilnych pracowników wojska oraz dwóch przedsiębiorców.

Przetarg na ochronę wygrała tam agencja City Security North z Gdańska. Według prokuratury miał on być ustawiony. Najprawdopodobniej jego postanowienia nie były również w całości wypełniane.

Sprawa trwa i rozwija się w szybkim tempie, bo miesiąc później policja zatrzymała dwie kolejne osoby. Tym razem żołnierza z Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie i dyrektora gdańskiego oddziału jednej z największych polskich firm ochroniarskich.

Zdaniem śledczych, na nieuczciwych przetargach armia mogła stracić nawet 13 mln zł.

Śledczy zarzucają zatrzymanym m.in. przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poświadczenie nieprawdy oraz nieprawidłowości w ochronie informacji niejawnych. Grozi za to kara do 10 lat więzienia.

Tymczasem w październiku 2013 roku przetarg na trzyletnią ochronę "Komendy Portu Wojennego i jednostek wojskowych będących na zaopatrzeniu gospodarczym" wygrało konsorcjum firmy Impel i jej spółek-córek. Oferta na kwotę 36,8 mln zł była jedyną, która została złożona. Otrzymała 100 punktów na 100 możliwych. W przetargu w 80 proc. decydowała cena, a w 20 proc. doświadczenie.

- Do tej pory nikt nie kontaktował się z kierownictwem firmy Impel w tej sprawie. Nie dysponujemy informacjami o celu przeprowadzonej kontroli. Na podstawie art. 44 ustawy o ochronie osób i mienia Żandarmeria Wojskowa ma prawo do kontroli ochrony terenów prowadzonej przez specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne - mówi Jolanta Jamioł-Juszczak z biura komunikacji grupy Impel.

Policja zatrzymuje dyrektora gdańskiego oddziału jednej z firm ochroniarskich. Film archiwalny.

Miejsca

Opinie (288) 5 zablokowanych

  • Jola

    Zawsze gryzą rękę która ich karmi . Tak jak powiedział Piłsudski- Polska to cudowny kraj tylko ludzie to k..........y . Nic dodać nic ująć.

    • 10 1

  • Wojak Szwejk

    Należy zacząć od tego, że to jest "śmiech na sali" aby żołnierzy i ich obiekty ochraniali cywile (czytaj.emeryci).ŻENADA !!!!!
    Każdy z Nas płaci podatki na tych nierobów a oni się w wojsko zabawiają:-)
    "Wojsko Królowej Jadwigi".

    • 11 0

  • wojsko?

    Trochę jak przed zaborami. Unia, NATO na spole z polskimi pseudo politykami ustala liczebność armii, ustala też kto ma w przetargach wygrywać czyt. Szrot sprzętowy, ustala gdzie jakie jednostki maja sie znajdować, czyt.zachodnia polska w celu obrony granic Niemiec. Żenada. P.s.czemu trepy nie moga pelnic wart?????????????????????

    • 6 0

  • a kiedy żandarm zajmie się trepami prezia Szczurka z Kosakowa ???

    A dokładnie trepami pracującymi na lotnisku Gdynia Kosakowo. Może tak zapytać Włudzika, Szczurka i spółkę

    • 5 6

  • REFORMA !

    Reforma armii, służby zdrowia, szkolnictwa, samorządowa, reforma floty dalekomorskiej , rybackiej , nauki i szkolnictwa, itp. oddanie resortów " siłowych " cywilom , ich upolitycznienie w zależności od miłościwie nam panujących i

    EFEKTY są jak widać !
    Co robili kolejni premierzy , ministrowie i MON do tej pory od 20 lat wiedząc iż wojskowych obiektów pilnują agencje tkzw. ochrony ?
    No co ??????????

    • 7 0

  • karygodne

    Jeśli tym stoi były zawodowy oficer i robi nadużycia i okrada państwo polskie nasz umęczony wojnami i historią naród
    to jedyne wyjscie jak przed wojną .
    zamknąc gabinet i samemu strzelic sobie w łeb , zmyc hanbe
    i odejsc z honorem.

    • 6 1

  • GDZIE WOJSKOWY KONTWYWIAD

    Czemu nic nie o przekretach wojskowy kontrwywiad?nie ma absolutnie rozeznania a kto s za to bierze niemałe pieniądze .
    I juz powinien byc na dywaniku i rozliczony i pociągniety za....i zdegradowany i do kicia jesli winny.Tak nakazuje demokracja i standardy europiejskie

    • 6 0

  • KIedy przyjdą nocą i w Komendę Ci załomocą .. (1)

    TY będąc na straży nie otwieraj drzwi, strzelaj, żądaj krwi..

    Gdy w wojnę sprawdzali wartę a mój ojciec stał właśnie na warcie i gdy na odzew o podanie hasła usłyszał, że swój, żołnierzu! to puscił z pepeszy serię i połozył oficera w błocie. A był rok 1944 i tereny Ukrainy gdzie grasowali banderowcy i napady na wartę były na porządku nocnym.

    Jak może wpuścić kogoś na obiekt jak ma rozkaz strzec. Burdel czy wojsko?
    Jeszcze tych z czerwonymi myckami....

    • 8 1

    • super zwotka

      i nie odchodzić z miejsca stania, bo będę strzelał bez opamiętania

      • 4 1

  • Kolejny artykuł pisany na kolanie (2)

    Drogi Redaktorze.
    Chciałabym zwrócić uwagę, że podjęty przez Pana temat jest zbyt poważny, aby przedstawiać go w tak nierzetelny sposób, chyba, że miał Pan zamiar wprowadzić zamęt w głowach odbiorców.
    1. W tej krótkiej notce pomieszane były sprawy trzech różnych firm i to tak skutecznie, że ostatecznie nie wiadomo, której z nich dyrektora zatrzymano, bo z tego co mi wiadomo to na pewno nie Impel.
    2. Sugerowanie nieprawidłowości i przekrętów, zanim komukolwiek postawiono zarzuty, jest co najmniej nadużyciem. Żandarmeria nie tylko może, ale ma obowiązek kontrolowania jakości zlecanych przez wojsko usług, tak jak każdy inny zleceniodawca. Ma także prawo ujawniać nieprawidłowości, jeśli takowe stwierdzi i wnioskować o ukaranie zleceniobiorcy, ale niekoniecznie muszą być one równoznaczne z działaniem korupcyjnym, czy ustawianiem przetargu.
    3. Zastanawia mnie stwierdzenie: Z naszych informacji wynika, że to dalszy ciąg sprawy korupcyjnej związanej z ustawianiem przetargów na ochronę jednostek wojskowych. Ciekawe skąd takie stwierdzenie, skoro wcześniej Pan pisał, iż nikt nie chciał rozmawiać na ten temat, ani ze strony wojska, ani firmy ochrony. Hm Gdyby postawił Pan hipotezę o podobnej treści, ale to jest stwierdzenie faktu, które zostało sformułowane zbyt wcześnie i może zostać odebrane jako pomówienie, czy działanie na szkodę firmy.
    Ku pamięci i przestrodze! Działania takie nie są bezkarne, a oczerniając firmę i pisząc o niej nieprawdę, niezależnie od tego, czy robimy to na zlecenie pracodawcy, czy zdenerwowaliśmy się i chcemy wyrazić swoją niechęć, możemy zostać ukarani wyrokiem za pomówienie (inaczej zniesławienie). Firma lub osoba pomówiona chroniona jest zarówno przez przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym, jak i Kodeksie karnym.
    Z wyrazami szacunku

    • 15 7

    • wyrazac swoja opinie (1)

      Na forach internetowych z tego co wiem moze kazdy. Na szczęście w tym kraju nie ma prawa zabraniającego tego typu dzialania i wypowiedziec sie moze kazdy. A to ze nam sie nie podoba czyjaś opinia to trudno. Pewien k... Mnie wk...., facio z mala pyda ale cóż w necie mozna wiele i to jest piękne. Niestety ochrona jest jaka jest nie jest dobrze , dobrze natomiast okey ze dzięki takim artykułom byc moze cos pojdzie w dobra stronę. Bez poważania

      • 2 4

      • Tylko tak Ci się wydaje

        Tylko tak Ci się tylko wydaje, że w internecie można pisać wszystko, bez konsekwencji. Ale życzę Ci, abyś kiedyś przekonał się o tym na własnej skórze.

        • 3 0

  • ochrona (1)

    To sa jaja żeby mw czy wp wynajmowalo firmy ochroniarskie do ochrony swojego dobra .Co robia te koty w wojsku, brakuje fali żeby przypoimniec tym oficerkom co to ma być wojsko,i czego ma uczyc . Popatrzcie jak szkola takie armie jak amerykanska lub nawet rosyjska .Tam nie ma fali tam jest wojsko stare i mlode .A u nas co prosze pana p[rzepraszam jestem po pracy i ide do domu a po 15.00 to ochrona pilnuje i broni naszych granic bardzo smieszne, az się plakac chce. Pisze byly marynarz marynarki polskiej.

    • 6 1

    • tak Mirku

      Pilnują po 15.30 JW slabo opłacani starsi panowie z bronia ale wogle to jakas afera je a wogle to groza sadem

      • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane