stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Euroshorts

  • Kalendarz
    26 listopada - 2 grudnia 2018
  • Lokalizacja
    Gdańsk
  • Bilety
    wstęp wolny

58 filmów krótkometrażowych z całego świata można będzie zobaczyć na festiwalu Euroshorts 2018 Młodzi filmowcy, który rozpocznie się 26 listopada w Gdańsku.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Festiwalowy tydzień rozpocznie się w znanej gdańskiej Bibliotece pod Żółwiem polskim filmem "Pani Minister tańczy". (1937) w reżyserii Juliusza Gardana, który działał w okresie międzywojennym (w trakcie realizacji miał 36 lat). Gościem specjalnym wydarzenia będzie piosenkarka i aktorka Tola Mankiewiczówna (1900-1985), z którą widzowie będą mogli zrobić "selfie".

W kolejnych dniach najnowsze filmy krótkometrażowe filmowców-debiutantów z 29 krajów będą walczyć o nagrodę główną, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska, nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

"Filmy z naszego konkursu to kilkadziesiąt fascynujących spojrzeń na świat, na miłość, na kino. W tym roku wyróżnia je coś, co można nazwać "przekraczaniem granic". Młodzi twórcy mają silną potrzebę zamanifestowania swego światopoglądu. Uwielbiam ich szczerość, ambicję i odwagę" - mówi Kaja Wilengowska, filmoznawczyni, główna selekcjonerka festiwalu.

Autorów wielu z filmów można będzie spotkać w Gdańsku, w Bibliotece "Filii Gdańskiej" przy ul. Mariackiej, w Nadbałtyckim Centrum Kultury i klubie festiwalowym - Klubogalerii NAGU, wśród obrazów - dźwigów stoczniowych, stworzonych przez Agnieszkę Nagórską.

Dla osób zainteresowanych tworzeniem dźwięku organizatorzy festiwalu przygotowali konkurs na mini słuchowisko, poświęcony pamięci zmarłego w 2016 roku reżysera radiowego Jerzego Tuszewskiego, współzałożyciela pierwszego polskiego DKF-u w Warszawie (w 1955 r). Aby wygrać, należy zrealizować 5 minutowy materiał dokumentalny, nawiązujący do tematu: "film krótkometrażowy, widzowie i twórcy". Partnerem konkursu jest Radio Uniwersytetu Gdańskiego - MORS, które wyemituje wyróżnione prace.

Z myślą o najmłodszych widzach odbędą się warsztaty plastyczno-językowe "Afrykańska przygoda Hani". Naomiast miłośnicy tajemnic Gdańska będą mogli realizować 2-minutowe filmy, poświęcone ulicom miasta, w ramach projektu Filmujemy Gdańsk! 7.

Finał festiwalu i wręczenie nagród, 1 grudnia 2018 r. w Ratuszu Staromiejskim NCK poprzedzi premiera słynnej taśmy "Amerykański Film Reklamowy 2018" - wyboru najlepszych światowych filmów reklamowych z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku - oraz koncert poznańskiej grupy Abstract Kultur pod hasłem "Wspominając Stanleya Kubricka - Tribute to Stanley Kubrick". Koncert przygotowała znana trójmiejska wytwórnia muzyczna - Nasiono Records.

Po premierowym tygodniu na Wybrzeżu - wydarzenia festiwalowe przeniosą się do Warszawy, Zielonej Góry i Katowic. W Warszawie czeka nas wyjątkowe wydarzenie - warsztaty dubbingu filmowego, prowadzone przez legendarną czeską reżyserkę - Olgę Walló.

Informacje o festiwalu można znaleźć na stronach
euroshorts.pl
facebook.com/euroshorts
twitter.com/euroshorts
filmujemy-miasta.pl/gdansk

Patronat honorowy Prezydent Miasta Gdańska, Marszałek Województwa Pomorskiego
Współfinansowanie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Województwo Pomorskie, Klinika Stomatologiczna Renaty Dublickiej
Partnerzy AICP - Association of Independent Commercial Producers - New York, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Klubokawiarnia NAGU, Nasiono Records, BWA Zielona Góra, Czeskie Centrum w Warszawie, Warsztat Warszawski, Galeria Bielska BWA, Kinoteatr Projekt, Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, Festiwal Busho w Budapeszcie, Filmoteka Narodowa, Kino Kosmos w Katowicach, Kino KDK - Kutno, O!PLA, Krowarzywa, Manekin
Patronat medialny Radio Gdańsk, www.gdansk.pl, FilmFreeway, Radio Uniwersytetu Gdańskiego MORS, KINO, trojmiasto.pl
Organizator Fundacja Młodego Kina

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.