• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

5 kosztownych błędów przy rozliczaniu PIT-ów

9 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 

Samo złożenie deklaracji podatkowej w terminie to tylko połowa sukcesu. Całkowity triumf możesz ogłosić dopiero po otrzymaniu maksymalnego możliwego zwrotu i uniknięciu kary grzywny. Zobacz, czego lepiej nie robić, by wyjść zwycięsko ze starcia z fiskusem i osiągnąć jak największe korzyści.


 
  • Popełnienie prostej pomyłki

 
Katalog błędów popełnianych przy wypełnianiu deklaracji podatkowych jest obszerny. Listę najpopularniejszych pomyłek przy ręcznym wypełnianiu PITów dobrze zna Adam Przybycin, współtwórca programu PITax.pl, z którego każdego roku korzystają setki tysięcy podatników - Częstym problemem jest brak numeru PESEL lub NIP, a także mylenie NIP-u pracodawcy z własnym. Oczywiście zdarzają się błędy w obliczeniach, literówki i niepoprawne zaokrąglenia liczb. Kolejne niedopatrzenia to: nieuwzględnianie limitów odliczeń, brak załączników oraz nieprawidłowe obliczanie kwoty, którą można przekazać na rzecz organizacji pożytku publicznego - tłumaczy.
Ale literówki czy błędny NIP to nie jedyne problemy przy ręcznym wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego. Wielu podatników po prostu nie wie jakie ulgi oraz odliczenia im przysługują i dlatego z nich nie korzysta. A szkoda, bo więcej pieniędzy zostałoby w ich kieszeni.

Dlatego szczególnie w tym roku, gdy pierwszy raz rozliczamy roczne podatki z uwzględnieniem przepisów Polskiego Ładu (a te były wprowadzane na prędce i w krótkim czasie doczekały się wielu poprawek i aktualizacji) warto skorzystać ze wsparcia dobrego systemu do rozliczania PITów.

Dobrze zaprojektowany program do rozliczania PIT-ów prowadzi użytkownika za rękę, sygnalizuje braki i na bieżąco sprawdza poprawność wprowadzanych danych. Aby rozliczenie PIT online przebiegło bez problemów, wystarczy podać podstawowe informacje, czytać pytania które zadaje system i odpowiadać na nie zgodnie ze stanem faktycznym. Aplikacja już zadba o to, by użytkownik wysłał do urzędu skarbowego poprawnie wypełnioną deklarację.
W przypadku złożenia zeznania błędnego lub niekompletnego urząd skarbowy ma prawo wymierzyć karę grzywny w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Chwila nieuwagi może kosztować podatnika pokaźną część rocznych dochodów, więc do wypełniania deklaracji warto podejść wyjątkowo skrupulatnie.

  • Przegapienie terminu

 
Przyzwyczailiśmy się do tego, że przez internet sprawy załatwia się wygodnie i błyskawicznie. I tego będziemy oczekiwać także po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy: rozliczenie PIT 2023 online. Tymczasem, jak uczą prawa Murphy'ego, jeśli coś może pójść źle, to z pewnością pójdzie. I to w najmniej odpowiednim momencie.

Dlatego czekanie z "wygodnym i błyskawicznym" rozliczeniem PIT-u do ostatniej chwili nie jest dobrym pomysłem. Awarie prądu i internetu nie są zapowiadane z wyprzedzeniem. Zawsze może się wydarzyć coś, co uniemożliwi nam wypełnienie deklaracji. Nawet rządowe narzędzie Twój e-PIT notuje awarie i okresy, w których nie jest dostępne. Generalnie lepiej nie liczyć na to, że 2 maja (czyli w ostatni dzień, w którym można złożyć PIT) nie pojawią się żadne problemy. 

Podatki warto rozliczyć jak najszybciej, przy pierwszej możliwej okazji. Trzeba pamiętać o tym, że przekroczenie terminu w najlepszym wypadku będzie się wiązało z obowiązkiem złożenia tzw. czynnego żalu. W najgorszym - z karą grzywny. Wcześniejsze wysłanie deklaracji będzie miało jeszcze jedną zaletę - urząd skarbowy szybciej przeleje ewentualny zwrot podatku.

  • Nieuwzględnienie ulg

 
Podatki można rozliczyć przy minimalnym - wręcz zerowym - nakładzie sił, ale to niesie ze sobą ryzyko konkretnych strat. Najmniej wymagająca jest usługa Twój e-PIT, która podsuwa podatnikom wypełnioną, gotową do wysyłki deklarację. W przypadku braku reakcji płatnika, sama wysyła ją do urzędu po zakończeniu okresu składania zeznań podatkowych. To wygodne i opłacalne, ale tylko pod warunkiem, że na 100% nie przysługują nam żadne ulgi i nie chcemy przekazywać 1,5% podatku. 

Jednak nawet w takich przypadkach warto poświęcić odrobinę czasu na weryfikację przygotowanej przez Krajową Administrację Skarbową deklaracji. Najlepiej to zrobić przy pomocy wybranego darmowego programu do wypełniania deklaracji podatkowych. A nuż się okaże, że program jednak znajdzie ulgę, która nam się należy?  

  • Nieuwzględnienie innych odliczeń

 
Ulgi odliczane od dochodu lub podatku to nie wszystko. Podatek można też zmniejszyć w mniej oczywisty sposób.  Podatnicy nie zdają sobie sprawy, że przykładowo po zwrocie części wynagrodzenia lub nagrody, od których został już odprowadzony podatek, należy im się zwrot proporcjonalnej do wysokości zwrotu części podatku.

Najlepsze darmowe programy do rozliczania PIT-ów identyfikują tego rodzaju okazje do obniżenia podatków i podsuwają je użytkownikom niemal pod nos. Tyle, że za zagranicą. W Polsce taki rozbudowany system, który przeprowadza podatnika krok po kroku, zadaje pytania, a nie tylko wymaga samodzielnego uzupełnienia komórek formularza oferuje PITax.pl. - Niewykorzystana szansa na ulgę lub odliczenie to strata - stwierdza dobitnie Adam Przybycin. - Mamy tego pełną świadomość i dlatego opracowaliśmy narzędzie, które robi wszystko, by rozliczenie PIT 2023 zakończyło się dla użytkownika najniższym możliwym podatkiem. Oczywiście przy pełnej zgodności z przepisami prawa - dodaje.

  • Nieprzekazanie 1,5% podatku

 
Ten błąd nie będzie bolesny dla podatnika - konsekwencje odczują organizacje pożytku publicznego (OPP). Wprawdzie w tym roku po raz pierwszy można im przekazać 1,5% podatku (dotychczas 1%), ale wraz ze zwiększeniem kwoty wsparcia w życie weszły zmiany, które znacznie ograniczą liczbę wpłat.
 
- Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł ma oczywiste zalety, ale jednocześnie rodzi konsekwencje, o których nie wszyscy wiedzą. W wyniku tej zmiany liczna grupa podatników nie przekaże 1,5% podatku na rzecz OPP. To proste - brak należnego podatku oznacza brak 1,5% podatku. Spodziewam się, że jedna czwarta podatników będzie pozbawiona możliwości udzielenia wsparcia wybranej organizacji - przewiduje Ireneusz Poniatowski, koordynator projektu Wspieraj Lokalnie.

Na wysokość wsparcia negatywnie wpłynie również podwyższenie pierwszego progu podatkowego do 120 000 zł oraz obniżenie do 12% wysokości podatku płaconego od dochodów mieszczących się poniżej tej kwoty. Zwiększenie wartości odpisu na rzecz OPP do 1,5% może zrekompensować te ubytki, ale do tego potrzebna jest szczególna mobilizacja podatników. 

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (1)

  • ,,,,,,,,,,

    Szkoda że te błędy zawsze po stronie
    osób fizycznych. O dziwo nigdy błędów nie popełnia urząd oni zawsze są nieomylni. Ty musisz zmieścić się co do dnia z rozliczeniem a jak nie od razu odsetki oni mogą się spóźnić z oddaniem kasy tylko oni zawsze mają wytłumaczenie że to zgodnie z prawem.
    Chore przepisy które działają tylko w jedną stronę.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane