Fakty i opinie

Nowy budynek ogrodu w Marszewie będzie gotowy za 1,5 roku

Blisko 7 mln zł będzie kosztował nowy budynek ogrodu botanicznego w Marszewie.Mapka Wykonawcę udało się wybrać po kilku nieudanych próbach. Prace przy budowie unikalnego, jak zapowiadają leśnicy - budynku, mają zakończyć się w listopadzie 2022 roku.Czy przez pandemię spędzasz więcej czasu na świeżym powietrzu?

tak, zdecydowanie 19%
tak, ale nie tyle, ile bym chciał(a) 19%
nie, pandemia nie miała na to wpływu 25%
nie, wręcz przeciwnie 37%
zakończona Łącznie głosów: 624
Przypomnijmy: wykonawcę nowego budynku, który ma być administracyjnym centrum leśnego ogrodu botanicznego w Marszewie, próbowano znaleźć kilkukrotnie.

Barierą zawsze okazywała się cena. Koszt wykonania budynku wyceniono na 4-5 mln zł.

Jeśli zgłaszali się wykonawcy, to oferowali cenę przekraczającą możliwości finansowe leśników, którzy fiaska przetargów tłumaczyli tym, że jest rynek wykonawczy.

Dopiero kolejne podejście, z końca ubiegłego roku, okazało się udane.

Leśnicy z Nadleśnictwa Gdańsk założyli tym razem górny limit do wydania w wysokości 6,8 mln zł. Pojawiła się jedna oferta od konsorcjum firm TB.Invest (lider) i Przedsiębiorstwo Budowlane TB.Invest Tomasz Brzeziński (partner) w wysokości nieco ponad 6,7 mln zł z terminem wykonania w listopadzie 2022 roku i gwarancją na pięć lat. Po analizie została przyjęta i prace ruszą w najbliższym czasie.

Budynek, jakiego jeszcze nie byłoWedług architektów i samych leśników takiego budynku jeszcze w Polsce nie było. Obiekt został zaprojektowany w mało znanej w Polsce technologii cross laminated timber (CLT). Technologia polega na krzyżowym sklejeniu warstw desek.

Powstały materiał ma wytrzymałość porównywalną do stali i betonu i pozwala na budowę nawet 30-piętrowych wieżowców.

Leśnikom zależało na tym, by w budynku dominowało drewno, które każdy mógłby dotknąć, poznając jego strukturę i zapach.

- Dla nas, jako architektów, konkurs był okazją do twórczego rozwinięcia założeń, towarzyszących nam od początku działalności, których celem jest architektura samowystarczalna, zrównoważona energetycznie, bezpieczna dla ludzi i środowiska, w którym żyjemy i pięknie wpisująca się w otaczającą nas przestrzeń krajobrazową - wspominali architekci Damian Poklewski-KoziełłMarcin Gierbienis, autorzy nagrodzonego projektu.
Drewno zostanie wykorzystane w małej architekturze: ławkach, śmietnikach, lampach i elementach informacji wizualnej, a także meblach wyposażenia. Powstaną sala edukacyjna oraz wielofunkcyjna, hol ze sklepikiem i strefa administracyjna.

Kompleks obiektów przypominających wiejską zagrodę z charakterystyczną czarną elewacją, powstanie w ciągu dwóch lat. Inwestycja zrealizowana będzie ze środków funduszu leśnego Lasów Państwowych oraz ze środków własnych Nadleśnictwa Gdańsk.

Łączna powierzchnia użytkowa obiektu to 321 m kw.

Ogród zamknięty przez Covid-19Podkreślmy, że ogród jest obecnie zamknięty dla zwiedzających, ale można odwiedzać szlaki znajdujące się poza ogrodzonym terenem.

Swoją pracę wykonują tu jednak regularnie ornitolodzy, obrączkując zimą ptaki w ramach ogólnopolskiej Akcji Karmnik, mającej na celu badanie zimujących ptaków. W tym roku ze względu na obostrzenia epidemiczne akcja nie odbywa się w formule otwartej.

Tegoroczne obrączkowanie ptaków

Opinie (54) 5 zablokowanych

 • kasa za sprzedaż drewna do Chin?

  Panowie "leśnicy" tną na potęgę, wysyłają drewno na eksport, a potem stawiają przepłacony budynek bo ich stać. Tylko zysku nie będzie, żeby odprowadzić podatek? Biedaczyska.

  • 3 1

 • kto podejmuje takie decyzje,nie mają co z pieniędzmi robić czy może jest kasa do podziału za umożliwienie budowy.

  • 2 1

 • 7 mln ,ciemny lud wszystko kupi.

  wał na wale wałem pogdania,sprawa śmierdzi na kilometr.Same przekręty.

  • 2 1

 • kto jest za to opdowiedzialny,nikt.to wszystko samo sie dzieje.
  a zwykły kowalski sie cieszy że coś sie u niego w robocie dzieje,popije piwkiem i przeżywa bo nawet by mu do głowy by nie przyszło że ktoś tam na tym fikołku kase zrobił.

  • 1 1

 • Ile drzew trzeba wyciąć żeby uzyskać dochód 7 mln??

  7 mln??? Chory kraj...

  • 2 1

 • Jak mozna budowac w gdanski hustawki dla doroslych po 70 tys to i dom za kilka milionow mozna-co tam frajerzy mieszkancy zaplacą

  • 2 2

 • wszędzie trzeba połozyć łapę

  nie moze zostać jak jest, czy człowiek musi wszystko poprawiać i do tego dac zarobić budowlance. To miejsce jest piękne jakie jest bez wydziwiania, upiekszania.

  • 1 0

 • a przy okazji ile drzew wytną

  bo musi się zwrócić, nie ma w Gdyni pilniejszych rzeczy do zrobienia. Rozumiem ze znajomy chce zarobić to i zaraz plan wdrożą

  • 1 0

 • zostawcie ten las w spokoju

  wszedzie buduja jakies koszmarki, które niby maja spełniac jakąś rolę np. infobox, do którego nikt nie chodzi. Na Oksywiu tez wytną las zeby postawić ławeczki i parę latarni, niby po co. Chodzi tylko o kasę

  • 0 0

 • Chore urzednicze glowy

  Do psychiatryka idzcie. Za ta kwote mozna wybudowac klasyczny dkm drewniany i blok na 12 rodzin obok. Bez socjalu , ale majac mozg zamuast styropianu

  • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.