• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Amber Gold. Katarzyna P. chce wyjść wcześniej z więzienia. Jest wniosek o zwolnienie

Szymon Zięba
27 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najnowszy artykuł na ten temat Amber Gold. Polska musi zapłacić Katarzynie P.
Katarzyna P. w Sądzie Okręgowym w Gdańsku w 2019 roku. Kobieta obecnie odbywa karę, ale chce wyjść szybciej na wolność. Katarzyna P. w Sądzie Okręgowym w Gdańsku w 2019 roku. Kobieta obecnie odbywa karę, ale chce wyjść szybciej na wolność.

Katarzyna P., skazana w aferze Amber Gold na 11,5 roku pozbawienia wolności, chce wyjść szybciej z więzienia. Do sądu wpłynął właśnie wniosek kobiety o udzielenie jej warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbywanej kary.Czy Katarzyna P. powinna wyjść wcześniej na wolność?

Przypomnijmy: w lipcu informowaliśmy, że Katarzyna P., jedna ze skazanych w głośnej sprawie Amber Gold, trafiła ponownie za kratki. To wynik prawomocnego wyroku wydanego w maju przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku.

Żona Marcina P. została skazana łącznie na 11,5 roku więzienia.

Wcześniej - w ramach aresztu tymczasowego - przebywała już za kratkami od 2013 do 2021 roku.

Choć wydany w maju wyrok był dla Katarzyny P. dość pozytywny, bowiem sąd skrócił jej odsiadkę o rok w stosunku do wyroku sądu pierwszej instancji, to jednak wiązał się dla niej z koniecznością powrotu za kratki.

Amber Gold: Katarzyna P. wróciła za kratki Amber Gold: Katarzyna P. wróciła za kratki

Bo choć w 2021 roku Katarzyna P. wyszła na wolność, gdy sąd uchylił jej tymczasowy areszt i podczas apelacji odpowiadała z tzw. wolnej stopy (w rzeczywistości nie stawiając się na kolejnych rozprawach), to jednak zostało jej do odsiadki blisko 2,5 roku.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że - zgodnie z prawem - czas, jaki Katarzyna P. spędziła w tymczasowym areszcie, zaliczył się jej na poczet odbywanej kary. Oznacza to, że nadszedł czas, w którym kobieta może ubiegać się o przedterminowe zwolnienie (w tym przypadku to 3/4 kary).

W lipcu mec. Anna Żurawska, która reprezentowała Katarzynę P. w sądzie, poinformowała nas, że jej klientka będzie się starać o warunkowe zwolnienie, "gdy tylko nabędzie to uprawnienie".

Amber Gold: małżeństwo P. niemal dekadę w areszcie Amber Gold: małżeństwo P. niemal dekadę w areszcie

Jak ustaliliśmy, taki wniosek wpłynął już do gdańskiego sądu, co potwierdził nam sędzia Tomasz Adamski, rzecznik Sądu Okręgowego.

- Sprawa Katarzyny P. o udzielenie warunkowego przedterminowego zwolnienia została zarejestrowana 24.08.2022 r. Obecnie oczekuje na wyznaczenie terminu posiedzenia - mówi sędzia Adamski.

"Wyjątkowo ciężkie skutki"Czy wymiar sprawiedliwości pozytywnie rozpatrzy wniosek P.? Tego oczywiście na razie nie wiadomo. Niewykluczone jednak, że duże znaczenie dla wymiaru sprawiedliwości będzie miała przesłanka, jaką wziął pod uwagę sąd, zwalniając kobietę z tymczasowego aresztu.

Wymiar sprawiedliwości, uchylając warunkowo tymczasowy areszt dla Katarzyny P., powołał się na tzw. nadzwyczajną przesłankę, która mówi o tym, że nie stosuje się tymczasowego aresztowania, jeżeli stosowanie tego środka pociąga za sobą wyjątkowo ciężkie skutki dla samego oskarżonego bądź jego rodziny. W tym przypadku matki i syna kobiety.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (158)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane