Fakty i opinie

stat

Aniołki czuwają nad Strzyżą

artykuł historyczny
Nad Strzyżą nie brakuje urokliwych zakątków.
Nad Strzyżą nie brakuje urokliwych zakątków. fot. Maciej Kosycarz/KFP

Wielu mieszkańców Gdańska, a nawet samego Wrzeszcza, nie zdaje sobie sprawy, że za "swoją" dzielnicę uważa także dwie inne. Bo nawet stadion, na którym swoje mecze rozgrywają piłkarze Lechii Gdańsk, mieści się na granicy dzielnicy... Aniołki.

.

Aniołki zobacz na mapie Gdańska to dzielnica Gdańska pomiędzy Wrzeszczem, Śródmieściem a Siedlcami. Niewiele osób zna jednak tę nazwę, jeszcze mniej jej używa. Może dlatego, że w obrębie dzielnicy i na jej skraju znajdują się obiekty, które niespecjalnie kojarzą się z anielskim spokojem. Czołg, stojący przy al. Zwycięstwa, czy stadion, na którym gra gdańska Lechia, ze spokojną, sielską atmosferą niewiele mają wspólnego.

Według prof. Andrzeja Januszajtisa nazwa dzielnicy pochodzi od kościoła św. Michała i Wszystkich Aniołów Bożych, który stał niegdyś tam, gdzie dziś stoi czołg. Potwierdzają to niemieckie nazwy dzielnicy: Aller Gottes Engeln lub Gottes Engeln. Część mieszkańców twierdzi jednak, że nazwa pochodzi od pobliskich cmentarzy, na terenie których w czasie wojny w bezimiennych mogiłach miały być chowane zmarłe dzieci.

Jeszcze odważniejsza teoria mówi o średniowiecznych korzeniach nazwy. Aniołkami miała być nazywana mozolnie tworzona struktura młodego miasta, które kiedyś miało powstać w tym rejonie.

Po drugiej stronie Wrzeszcza jest Strzyża zobacz na mapie Gdańska, także często mylnie zaliczana do tej dzielnicy. W tym wypadku historia nazwy nie jest trudna do rozszyfrowania. Przez tę część Gdańska przepływa bowiem potok o takiej samej nazwie. I nosi to miano już od ponad 800 lat. To właśnie Strzyża była początkiem rozwoju wsi Wrzeszcz, która później została wcielona do Gdańska.

W następnym tygodniu będziecie mogli dowiedzieć się o pochodzeniu nazwy Orłowo.


Chcesz wiedzieć, co oznacza nazwa twojej dzielnicy? Interesuje cię pochodzenie nazw innych dzielnic i osiedli w Trójmieście? Śledź nasz cykl historyczny poświęcony trójmiejskim nazwom.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (185)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.