• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Apel do Sejmu o zajęcie się ustawą metropolitalną dla Pomorza

bra
12 lipca 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (241)
Najnowszy artykuł na ten temat Sejm nie zajął się metropolią, choć mógł
Marszałek Ewa Witek wciąż nie podjęła decyzji. czy i kiedy Sejm zajmie się ustawą metropolitalną dla Pomorza. Marszałek Ewa Witek wciąż nie podjęła decyzji. czy i kiedy Sejm zajmie się ustawą metropolitalną dla Pomorza.

Prezydenci, burmistrzowie, starostowie i wójtowie 59 samorządów zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot napisali list do marszałek Sejmu Elżbiety Witek z prośbą o jak najszybsze zajęcie się projektem ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim. Dzięki temu co roku na Pomorze mogłoby trafić dodatkowe 200 mln zł z podatków.- Bez metropolii nie jest możliwy dalszy rozwój Pomorza - mówi Jacek Karnowski, prezes Rady OMGGS.
Z tym stwierdzeniem zgadzają się wszyscy włodarze pomorskich samorządów, dlatego w poniedziałek, 12 lipca, podpisali się pod listem do marszałek Elżbiety Witek z prośbą o uzupełnienie porządku obrad jednego z najbliższych posiedzeń Sejmu o projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim.

5 lat starań o powstanie metropolii14 września upłynie rok od skierowania do Sejmu ponadpartyjnego projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim.

W tym roku mija również piąta rocznica rozpoczęcia starań o prawne usankcjonowanie metropolii na Pomorzu.

Jacek Karnowski i Aleksandra Dulkiewicz podpisują list do marszałek Elżbiety Witek. Jacek Karnowski i Aleksandra Dulkiewicz podpisują list do marszałek Elżbiety Witek.
Projekt ustawy wzorowany jest na rozwiązaniach funkcjonującej od ponad trzech lat Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Jej budżet w tym czasie wzrósł ponad trzykrotnie - z 362 mln do 1,218 mld zł.

200 mln zł na komunikację i wspólne inwestycjePowstanie metropolii oznaczałoby, że co roku na Pomorzu zostawałoby ponad 200 mln zł, które obecnie trafiają do budżetu państwa.

Te pieniądze zostaną przeznaczone na realizację wspólnych działań miast, gmin i powiatów:
  • planowanie i przygotowywanie inwestycji,
  • zapewnienie połączeń autobusowych i kolejowych,
  • promocję miast i gmin jako jednego organizmu.


- Zwracamy się z gorącą prośbą o wyznaczenie terminu pierwszego czytania ustawy - piszą samorządowcy w liście. - Liczymy na merytoryczną dyskusję o proponowanych w ustawie rozwiązaniach i chętnie dostarczymy wszelkich materiałów eksperckich i analiz, które udało nam się zgromadzić przez 10 lat oddolnej działalności w formule stowarzyszenia.
bra

Opinie wybrane


wszystkie opinie (241)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.