Fakty i opinie

Archiwum Forstera w zasięgu ręki?

artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Tajemnica ostatnich chwil Alberta Forstera

Poszukiwane od pół wieku archiwum Alberta Forstera może znajdować się w lochach na Górze Gradowej w Gdańsku. Georadar wykrył na fortach tunel, który nie jest zaznaczony na żadnym ze znanych planów tych terenów. - Niczego jeszcze nie przesądzamy - studzą emocje badacze.Dziennikarze wrocławskiego miesięcznika "Odkrywca", pisma opisującego zagadki najnowszej historii Polski dotarli do relacji Wolfganga W., starszego dziś Niemca, który dzieciństwo spędził w Gdańsku. W czasie II wojny światowej jego matka była służącą i kucharką Alberta Forstera, nazistowskiego gauleitera oraz namiestnika Gdańska i Prus Zachodnich. Można domyślać się, że relacje pomiędzy Forsterem a jego służącą miały charakter nie tylko służbowy, ponieważ pod koniec wojny wspólnie ewakuowali się w głąb Niemiec samolotem z Helu. W czasie wojny Forster wystarał się o specjalne mieszkanie dla swojej kucharki i jej syna. Znajdowało się ono na Górze Gradowej, nieopodal jednego z tajnych punktów dowodzenia miastem.

Dzięki mieszkaniu w tej okolicy oraz zażyłości, jaka panowała między jego matką a Albertem Forsterem, Wolfgang W. miał być świadkiem wydarzeń z przełomu 1944 i 45 roku. Według jego relacji w lochach dawnych fortów napoleońskich francuscy więźniowie obozu w  Stutthofie, pracujący pod nadzorem ss-manów ukryli wtedy skrzynie amunicyjne wypełnione archiwami gauleitera. Po zakończeniu prac Francuzów zamordowano, a miejsce składowania skrzyń starannie zamaskowano.

Choć dziennikarze "Odkrywcy" potraktowali relację Niemca z dużym dystansem, po kilku miesiącach pieczołowitego sprawdzanie informacji zdecydowali się odwiedzić Gdańsk. W porozumieniu z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz dyrekcją Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich Twierdza Gdańsk na początku marca przeprowadzili na Gradowej Górze badania georadarem. Efekt? W miejscu opisanym przez Wolfganga W. odkryli tunel, który nie figuruje na żadnym ze znanych dotąd planów.

- Za wcześnie jeszcze by z całą pewnością stwierdzić, że w tym miejscu coś odkryjemy, ale prawie na pewno znaleźliśmy to, o czym mówił nasz informator - dość enigmatycznie przyznaje Łukasz Orlicki, autor cyklu artykułów o archiwum Forstera. - Gdy tylko ostatecznie potwierdzimy wyniki badań z georadaru, wystąpimy do pomorskiego konserwatora zabytków i dyrekcji fortów o zgodę na bardziej inwazyjne badanie.

Grażyna Pilarczyk, dyrektor Twierdzy Gdańsk potwierdza tę historię, ale zaznacza, że nie jest wniebowzięta perspektywą nagłośnienia prowadzonych badań. - Obawiam się najazdu domorosłych poszukiwaczy skarbów, którzy nie mając pojęcia, gdzie znajduje się odkryty tunel, zryją cały nasz teren. Badania, które przeprowadził "Odkrywca" były profesjonalne i nie szkodziły zabytkom na Fortach. Można sobie wyobrazić, że inni nie będą badać tak fachowo.

Co dalej? Jeśli ostatecznie potwierdzi się wynik badania georadarem, badacze wystąpią do pomorskiego konserwatora zabytków o zgodę na badanie inwazyjne. Zapewne polegałoby ono na wprowadzeniu do odnalezionego tunelu mobilnej kamery. Wtedy, jeżeli opowieść Wolfganga W. się potwierdzi, odkryciem zajmą się archiwiści.
Albert Forster (1902-195?) jeden z wyższych funkcjonariuszy hitlerowskich, od 1923 r. w NSDAP, od 1930 szef okręgu (gauleiter) partii w Wolnym Mieście Gdańsku, od 1939 do 1945 namiestnik prowincji Gdańsk-Prusy Zachodnie. Honorowy obywatel Gdańska (1933) i Sopotu (1939). W ostatnich tygodniach wojny uciekł z Gdańska w głąb Niemiec, gdzie został schwytany przez Anglików i wydany Polsce. Skazany przez Najwyższy Trybunał Narodowy na karę śmierci w kwietniu 1948 r, później przez lata więziony w gdańskim więzieniu na ul. Kurkowej. Stracony najpewniej w Warszawie, ale zarówno data, jak i okoliczności jego śmierci nie są jasne.

Opinie (64) 5 zablokowanych

 • a moze jakies nowe fakty...

  ... jak Dziadek z Wermachtu wstapił na ochotnika do Armii Andersa ???

  • 2 2

 • Fircyk - dziękujemy, że dałeś przykład poziomu intelektualnego i moralnego typowego wyborcy PIS i Samoobrony!

  • 2 1

 • Mnie to akurat ciekawi..

  No mnie to akurat ciekawi.Mieszkamy w Gdańsku,wyjezdzamy za granice,wszędzie gdzie się tylko da i w miare mozliwosci finansowych-ZWIEDZAĆ POZNAWAĆ KULTURE innych Państw,miejsc..Nie znając tak na prawdę własnej historii..
  Tutaj również jest bardzo dużo ciekawych miejsc o których nawte nie mamy zielonego pojęcia..

  • 1 0

 • Ojej....

  A ja właśnie mam sie bronić z temat ściśle związanego z gaulaiterem...
  A tu nowe fakty szykują się do ujawnienia...i co ja teraz zrobię....;d

  • 0 0

 • jako przedstawiciel...

  ...jaśnieoświeconych wyborców Platformy Obywatelskiej wypraszam sobie te wredne insynuacje - głosowałem na jedyną słuszną koalicją PO z SLD oraz Zielonymi 2004, Antyklerykalną Partią Postępu oraz Ruchem Przyjaciół Edwarda Gierka - nie po to czytam "Gazetę Wyborczą", aby nie nawiązywać do tradycji Komunistycznej Parti Polski, PZPRu czy też warszawskiego środowiska "Czerwonego Harcerstwa", a o i Stowarzyszeniu Grunwald czy też Towarzyszu Babiuchu nie wspomnę - chciałbym pogłębić swoją wiedzę jak Dziadek z Wermachtu został ochotnikiem w Armii Andersa - czy są jakieś nowe fakty ???

  • 1 0

 • fircyk,

  owszem, są nowe fakty:
  pora na ciebie, by udac się do psychiatry. Jak o to nie zdbasz, to dziadek z wehrmachtu zacznie ci się snić...a może już jesteś na tym etapie?

  • 1 0

 • Forster -sprawiedliwości stało się zadość! kanalia gniła w gdańskich kazamatach, a wcześniej tu rządził...

  ...dobrze, że zachowało się tak realistyczne zdjęcie jak to zamieszczone powyżej (zrobione jakby niedawno) - są przecież matoły, które twierdzą, że ludobójstwa nie było...

  • 0 0

 • Fircyk, chciałbym przypomnieć, że Ruch Edwarda Gierka poparł w wyborach Lecha Kaczyńskiego...

  ... zresztą jak inny lewak - Bugaj oraz większość tęskniących za PRL.

  • 1 1

 • Do "jasnieoswiecony fircyk zwany POkraką życiową"

  Prezentujesz poziom Jacka Kurskiego,A Zawiszy,A Leppera,itp.osobników.
  Widocznie u Was w PiS i Samoobronie stało to się normą.

  • 1 1

 • "- chciałbym pogłębić swoją wiedzę jak Dziadek z Wermachtu został ochotnikiem w Armii Andersa"

  Zacznij od historii swojej rodzinki. Będzie to przypominało grzebanie patykiem w gównie.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.