- 1 Dachowanie przy dworcu w Gdańsku (81 opinii)
- 2 Policjant stanął na rękach. Co w tym złego? (384 opinie)
- 3 Remont Grunwaldzkiej do stycznia 2025 (102 opinie)
- 4 Złodziej zatrzymany w skradzionym jeepie (70 opinii)
- 5 Kandydat na prezydenta Gdańska odchodzi z partii Hołowni (65 opinii)
- 6 Nożownik zatrzymany po 9 miesiącach (37 opinii)
Głosami czytelników Atrium Oliva Najciekawszą Inwestycją 2023 r.
Osiedle Atrium Oliva, realizowane przez dewelopera Allcon Osiedla u zbiegu ulic Grottgera i Bażyńskiego w Starej Oliwie, głosami czytelników Trojmiasto.pl zostało wybrane Najciekawszą Inwestycją Mieszkaniową 2023 roku. Drugie miejsce zajęło osiedle Smolna w Sopocie, a trzecie Oliva Koncept przy ul. Spacerowej w Gdańsku.
- Lubię takie porównanie opisujące Atrium Oliva, że to zabudowa, która ma twardą skorupkę i miękki środek - mówi Jakub Bladowski z pracowni Roark Studio, w której powstał projekt zwycięskiego osiedla. - Na zewnątrz znajdują się budynki z lokalami usługowymi, do których można wejść od ulicy, a wewnątrz wyciszona strefa z zielenią nastawiona na wypoczynek, integrację i spotkania mieszkańców.
Rzeczywiście: pięć budynków tworzących osiedle okala wewnętrzną przestrzeń, w której jest mnóstwo zieleni, założenie wodne, plac zabaw. To miejsce, by przysiąść i choć na chwilę się zatrzymać.
Idea, którą w swoim porównaniu opisuje Jakub Bladowski, łączy się także z nazwą inwestycji: atrium to przecież niezadaszone pomieszczenie wewnętrzne. "Miękki środek" osiedla jest tutaj "pomieszczeniem", z którego wchodzi się najpierw do klatek schodowych, a potem do mieszkań.
- Aby zrozumieć charakter tej inwestycji, wystarczy wejść na atrialny dziedziniec, usiąść na jednej z ławek, poczuć specyfikę tego miejsca wszystkimi zmysłami, koncentrując się na zastosowanych tu rozwiązaniach oraz zieleni - zachęca do zapoznania się z Atrium Oliva Piotr Tarkowski, członek zarządu firmy deweloperskiej Allcon, która zrealizowała zwycięski projekt. - W ten sposób można poczuć wszystko, co udało nam się tu osiągnąć: swobodę, jakość, pozytywną energię i wrażenie, że między budynkami można czuć się dobrze.
Tą jakość potwierdza w przypadku Atrium Oliva certyfikat BREEAM Interium na poziomie Very Good. Uzyskanie go jest kosztowne i wymaga wielu nakładów, dlatego nie jest powszechne. Jak dotąd tylko dwóch innych deweloperów mieszkaniowych na trójmiejskim rynku zdecydowało się przeprowadzić proces certyfikacji w tym systemie.
Konkurs architektoniczny. Wyraz szacunku dla lokalizacji
Deweloper przed rozpoczęciem projektowania przeprowadził zamknięty konkurs architektoniczny na projekt zabudowy, która ma powstać w tym miejscu. Wzięły w nim udział trójmiejskie pracownie: APA Wojciechowski (o.Trójmiasto), Arch-Deco, BJK Architekci, Roark Studio, Wolski Architekci.
Projekt Roark pozwolił najlepiej wykorzystać potencjał działki i stworzyć nową opowieść o tym fragmencie Starej Oliwy, wcześniej były tu budynki Spółdzielni Niewidomych Sinol. Budowa rozpoczęła się we wrześniu 2021 r. od ich wyburzenia.
- Nie było wymogu przeprowadzenia konkursu. To była nasza wewnętrzna decyzja, aby zobaczyć kilka koncepcji i wybrać najbardziej adekwatną do tej lokalizacji. To wynika z dojrzałości i tożsamości naszej firmy. Jesteśmy lokalnym deweloperem, wywodzimy się z Trójmiasta, działamy na rynku ponad 30 lat i planujemy działać przez kolejne dziesięciolecia dla lokalnych społeczności poprzez tworzenie nowych przestrzeni do życia oraz inwestycji, które będą miały dobry wpływ na całe sąsiedztwo - podkreśla Piotr Tarkowski. - Zaangażowanie lokalnych architektów, którzy "rozumieją lokalizację", sprzyja temu procesowi.
Architekci z Roark na etapie konkursu architektonicznego podkreślali, że wykonane zostały analizy w zakresie neurourbanistyki i neuroarchitektury. Dlatego budynki okalają wewnętrzny dziedziniec z zagłębieniem prowadzącym do części wspólnych z pomieszczeniami do relaksu.
- Dzięki temu cały ten projekt ma bardzo kameralny charakter. Osoby, które interesują się taką zabudową, jaka powstała przy Bażyńskiego, chcą znać swoich sąsiadów. Jeśli na klatce jest kilka mieszkań, a w całym budynku około 20, to mamy do czynienia z daleko idącą rozpoznawalnością - wszyscy się znają co najmniej z widzenia. Zależało nam, aby te sąsiedzkie relacje wspierać - podkreśla Piotr Tarkowski.
Nowa opowieść o miejscu
- Ta działka jest położona na styku Starej Oliwy i nowoczesnej, biznesowej części miasta. Dodatkowo bardzo blisko jest las. Zaczęliśmy komponować tę zabudowę właśnie z tych wątków - opowiada Jakub Bladowski. - Bardzo ważne jest, że osiedle jest otwarte, każdy może wejść do wnętrza zabudowy, a do części podziemnej prowadzi tylko jeden wjazd od strony ulicy Grottgera. Dzięki temu całe założenie jest wyłączone z ruchu samochodowego, który odbywa się w podziemiu. To elementy całej, spójnej opowieści o tym miejscu. Miejscu nastawionym na relaks i wyciszenie.
Budynki mają stonowaną kolorystykę, nie ma tu krzykliwych detali. Elewacje wykończone są szarym klinkierem mineralnym, który ma przyjazną, ciepłą fakturę.
- Zależało nam, aby te budynki miały stonowany charakter. Stąd pojawiają się tu kolory ziemi. W połączeniu z zielenią otaczającą budynki ma to niezwykle relaksującą wymowę. Podziały kolorystyczne na elewacji powodują, że budynki wyglądają na nieco mniejsze, jakby chowają się na tle otoczenia - opowiada o szczegółach Jakub Bladowski. - Nasza pracownia odpowiada za urbanistykę, architekturę i wnętrza. Dzięki temu historia materiałowa ma szansę się tutaj idealnie przenikać.
We wrześniu 2022 r. inwestycja Atrium Oliva została nagrodzona w konkursie branży nieruchomości - European Property Awards w kategorii Residential Development 20+ Units. Jury doceniło m.in. architekturę inwestycji, standard wykończenia, zastosowane innowacje oraz ekologiczne rozwiązania.
Przestrzeń nastawiona na człowieka i jego potrzeby
W atrialnym dziedzińcu znajduje się obniżenie terenu, gdzie jest wejście do części wspólnych osiedla dostępnych tylko dla mieszkańców. Powstał tu osiedlowy fitness z sauną i tężnią solankową. Jest także sala klubowa będąca miejscem spotkań mieszkańców, gdzie mogą oni także zaprosić swoich gości.
- Największa grupa klientów, którzy zechcieli tu zamieszkać, to są rodziny. Często są one w jakiś sposób związane z Oliwą. Struktura oferowanych mieszkań była tutaj tak ukształtowana, żeby zachęcić właśnie takie osoby do zamieszkania na tym osiedlu. Cztery z pięciu budynków kryją w sobie duże mieszkania, z dużymi pokojami i wygodnymi sypialniami, często także dwoma balkonami, na których można spędzać czas. Wszystko po to, by zapewnić wygodę rodzinom. Udogodnienia zaplanowane na osiedlu idealnie wpisują się w tryb życia mieszkańców, którzy wszystko chcą mieć blisko - mówi Piotr Tarkowski.
Oczywiście takie udogodnienia podnoszą koszty eksploatacyjne, ale stosowanie nowoczesnych technologii pozwala je ograniczyć do minimum.
- Jeden z przykładów to zieleń, której na osiedlu jest bardzo dużo. Wyszliśmy naprzeciw naszym klientom i zaprojektowaliśmy ją tak, aby mogła się ona "sama sobą opiekować" przy pomocy zautomatyzowanego systemu podlewania specjalnie w tym celu zbieraną wodą deszczową. System zasilany jest z paneli fotowoltaicznych i sam bada wilgotność gleby - mówi Łukasz Śledź, dyrektor Działu Przygotowania i Realizacji w spółce deweloperskiej Allcon.
Jakość potwierdzona certyfikatem
Przemyślane rozwiązania dotyczące terenów zieleni to tylko jeden z elementów trudnej układanki, której ułożenia podjął się inwestor, decydując się na certyfikację projektu w systemie BREEAM Interim na poziomie Very Good. Ten europejski system ocenia jakość inwestycji przede wszystkim w kontekście jej przychylności środowisku.
- Idziemy w kierunku budownictwa zrównoważonego. Od tego trendu już nie ma odwrotu. Trzeba zatem starać się, aby realizowane projekty były jak najbardziej przyjazne środowisku, ale w taki sposób, aby nie doprowadzało to do przesadnego wzrostu cen. Ta inwestycja jest tego przykładem. Cały zespół dokładał wszelkich starań, by wybierać rozwiązania dające wymierne korzyści ekonomiczne i środowiskowe - podkreśla Łukasz Śledź.
Realizacja certyfikowanego projektu oznacza, że na każdym etapie - od projektowania, przez prowadzone przygotowanie terenu (tutaj także wyburzenie), budowę, aż po wykończenie i tworzenie terenów zieleni uwzględniających rodzime gatunki roślin - są brane pod uwagę wyśrubowane standardy narzucane przez program certyfikacji. Ma to sprawić, że zabudowa w jak najmniejszym stopniu będzie oddziaływała na środowisko.
- Budowa musiała być prowadzona z poszanowaniem sąsiadów. Zobowiązaliśmy się także do zachowania zastanego drzewostanu na granicy działki. Konieczne było zaangażowanie dendrologa, by te drzewa bez uszczerbku przetrwały budowę - opowiada Łukasz Śledź.
A to tylko jedna z wielu specjalistycznych dziedzin, które należało wziąć pod uwagę w procesie budowlanym. Lista jest długa i obejmuje fotowoltaikę, infrastrukturę sprzyjającą komunikacji rowerowej oraz użytkowanie pojazdów elektrycznych, wspomniane gromadzenie wody deszczowej, zastosowanie stolarki okiennej o podwyższonej izolacyjności z nowatorskimi nawiewnikami z filtrami antysmogowymi.
- Mieszkańcy Atrium Oliva mają także do dyspozycji automatykę domową - mogą monitorować ogrzewanie czy zużycie energii. Są tu nawet czujniki zalania, które w razie awarii odcinają wodę - wymienia Łukasz Śledź.
- Łatwo jest mówić o rozwiązaniach ekologicznych w różnych obszarach życia, ale BREEAM jest realnym dowodem na to, że świadomie wybieramy rozwiązania proekologiczne. Certyfikacja po prostu uniemożliwia pójście na skróty - podkreśla Piotr Tarkowski. - Po doświadczeniach przy realizacji Atrium Oliva podjęliśmy decyzję, że każdy realizowany przez nas projekt deweloperski, nawet jeśli nie będzie certyfikowany, to będzie realizowany z elementami BREEAMowej certyfikacji - deklaruje Piotr Tarkowski.
Sztuczna inteligencja wspomogła projektowanie
W przyszłych inwestycjach deweloper będzie wykorzystywał jeszcze jedno przetestowane przy realizacji Atrium Oliva rozwiązanie: projektowanie BIM (ang. Building Information Modeling). Jest to projektowanie w technologii 3D przy wykorzystaniu możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja.
- To doskonałe narzędzie, które w nieosiągalny dotąd sposób pozwala panować nad projektem i przewidywać problemy związane z procesem budowlanym. Zastosowanie przy tej budowie BIM było odważną decyzją, ale sprawdziło się doskonale i na pewno będziemy je stosować przy kolejnych inwestycjach - mówi Łukasz Śledź.
Portal Trojmiasto.pl przegląd inwestycji mieszkaniowych w całości lub w części oddanych do użytkowania w Trójmieście i okolicach w minionym roku przygotował już po raz trzynasty.
Z ponad 120 inwestycji, które kwalifikowały się do udziału w plebiscycie i które ujęte są w katalogu inwestycji mieszkaniowych, redakcja nominowała 64, które poddane zostały pod ocenę czytelników.
Głosowanie trwało przez dwa tygodnie - od 7 do 21 marca. Przez ten czas czytelnicy oddali 14 897 poprawnie oddanych głosów, w tym 3 676 na zwycięską inwestycję.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2024-03-25 14:37
Na Smolną w Sopocie (1)
głosowałam tam fajny cichy zakątek a to w Oliwie też niezłe
- 16 17
-
2024-03-26 06:03
Smolna to getto bogatej Warszawki
- 1 2
-
2024-03-25 14:08
O! Dobry wybór! (5)
Znam to osiedle, byłam na dniach otwartych, masa ludzi przyszła oglądać. Popieram ze naprawde fajnie zrobione i gratuluję wszytskim, którzy mają możliwości, zeby tam zamieszkać
- 37 30
-
2024-03-25 14:31
Szczerze ? kilka bloków stoi w kółeczko - koniec
Jaka zaleta poza świetną lokalizacją? Dobre układy mieszkań w przeciwieństwie do Garnizonu który jest ładny z zewnąrz, a od środka koszmar -mieszkania jak puzzle.
- 18 4
-
2024-03-25 14:11
(3)
Co konkretnie cię urzekło?
- 13 1
-
2024-03-25 15:00
no chciałam tam kupić (1)
Bo już poza lokalziacją to widac jakość - jakieś elewacje lepsze a nie zwykły tynk, który zaraz będzie brudny, siłownia pod domem, hala garażowa, i klimat fajny po prostu, nie mieszkasz w bloczurni, tylko wychodzisz na zielone. Z takim czynszem jak tam bym dała radę, a z ratą niestety nie....
- 11 8
-
2024-03-25 22:44
No przecież to właśnie zwykła, plebejska bloczurnia, co ty za dyrdymały opowiadasz. Najzwyczajniejsze, nowoczesne blokowisko, gdzie wszystko jest wspólne (co uznaję za wielką wadę).
- 1 4
-
2024-03-25 14:15
cena
cieżko kupic cos normalnego ponizej 30 tys za metr, na szczescie sa ludzie ktorzy tak jak ja ciezko takie pieniadze odziedziczyly
- 25 2
-
2024-03-25 15:16
super inwestycja taka amerykanska tylko miejsc parkingowych nie będzie (2)
- 22 8
-
2024-03-26 09:44
w dobrze zarządzanych miastach miejsca do parkowania samochodów umieszcza się
w odległości od miejsc zamieszkania większej niż odległość od domów do przystanków komunikacji publicznej. Ważne, żeby na osiedlu były przyjazne dla użytkowników miejsca do parkowania rowerów.
- 1 1
-
2024-03-26 08:16
wlasnie są, w hali garażowej
w przeciwienstwie do mieszkanców oliwy w starych prlowskich blokach, wsadzonych miedzy stare kamieniczki
- 3 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.