• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Balkony, tarasy, loggie - prywatna przestrzeń relaksu w mieście

16 czerwca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Tarasy na dachu inwestycji Nadmotławie Apartments z widokiem na Śródmieście Gdańska. Tarasy na dachu inwestycji Nadmotławie Apartments z widokiem na Śródmieście Gdańska.

Coraz cieplejsze dni i coraz dłuższe wieczory zachęcają do wychodzenia z mieszkania. Najszybciej i najłatwiej jest wyjść oczywiście na domowy balkon, taras albo loggię. Współczesne mieszkania dysponują różnymi powierzchniami dodatkowymi. Czym się one różnią?Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, trudno jest znaleźć ofertę, która nie zawierałaby w
planach architektonicznych lokalu - balkonu, loggii albo tarasu. Według ustawy to pomieszczenia pomocnicze, które nie służą wprawdzie stałemu pobytowi ludzi, ale zaspokajają ich potrzeby mieszkaniowe. Nie da się ukryć, że przestrzenie te są nie tylko atrakcyjnym przedłużeniem mieszkania - elegancko zaaranżowane tworzą dodatkowe miejsce letniego wypoczynku.

Zwraca na to uwagę Robert Graszek, doradca w firmie Robyg, sugerując, by pamiętać o balkonach podczas planowania domowej przestrzeni.

- Podczas wyboru mieszkania i późniejszej aranżacji warto wziąć pod uwagę również balkon czy taras. Ta dodatkowa, zewnętrzna część mieszkania stanowi jego przedłużenie, szczególnie latem. Nie dziwi więc, że wielkość balkonu czy tarasu, jego lokalizacja oraz standard wykończenia ma wpływ na cenę mieszkania - zauważa.
Balkony, loggie i tarasy pełnią ważną funkcję łącznika wnętrza z otoczeniem. Dla wielu osób stanowią namiastkę ogrodu. Dlatego, wybierając mieszkanie, kupujący często ogromną wagę przykładają do metrażu tej zewnętrznej powierzchni, jej ustawności i ekspozycji. Przestronne, słoneczne balkony i tarasy mogą w znacznej mierze wpływać na wysokość ceny lokalu.

Balkon - mieszkaniowy must have  • Widok na morze z balkonów w inwestycji Nowa Letnica.
  • Przestronne, przeszklone balkony w inwestycji Zajezdnia Wrzeszcz.
Balkony, tarasy i loggie są dla mieszkańców przestrzenią, której urządzenie planują już na etapie kupna lokalu. Deweloperzy pilnie obserwują zapotrzebowanie klientów i w swoich projektach uwzględniają ich oczekiwania.

- Wielu klientów przychodzi już z konkretnymi pytaniami dotyczącymi balkonu czy tarasu w wybranym przez nich mieszkaniu. Interesują ich balustrady czy sposób wykończenia posadzki. Zdecydowanie jednak najistotniejszą kwestią jest sam widok. Mając to na uwadze w ofercie Robyg uwzględniliśmy zarówno przestronne tarasy dachowe z widokiem na Stare Miasto i Motławę (Nadmotławie), funkcjonalne balkony z widokiem na morze (Nowa Letnica), jak i industrialne, przeszklone loggie w naszej inwestycji Zajezdnia Wrzeszcz - wymienia Anna Wojciechowska, dyrektor sprzedaży i marketingu w Robyg Gdańsk.

Barierki i posadzki - estetyczne i praktyczneObecnie coraz rzadziej montowane są na balkonach, loggiach czy tarasach barierki metalowe albo murowane.

- W modzie jest szkło i to właśnie szklane tafle stosowane są w zasadzie w 90 proc. nowych inwestycji. Z jednej strony mieszkanie zyskuje na lekkości - do wnętrza dociera więcej światła, mieszkańcy mają niezakłócony widok z okien balkonowych, a całość wygląda bardzo estetycznie i nowocześnie - mówi Anna Wojciechowska. - Dla przykładu z dużych balkonów Nowej Letnicy można cieszyć się panoramą Zatoki Gdańskiej, ale również widokiem zielonego dziedzińca tej inwestycji z dużą ilością roślin i oczkami wodnymi. Podobnie jest na powstającym osiedlu Zielony Widok. Tutaj z balkonów rozpościerać się będzie malowniczy widok na otaczający osiedle park z bujną zielenią.
Loggie w budynkach inwestycji Zajezdnia Wrzeszcz. Loggie w budynkach inwestycji Zajezdnia Wrzeszcz.
Posadzka na balkonach w nowych inwestycjach często jest już wykończona kaflami. Są one dedykowane do przestrzeni na zewnątrz, czyli odporne na działanie warunków atmosferycznych. Bywa, że deweloperzy wykańczają posadzki drewnem. Jeśli sami zdecydujemy się na taki materiał, wybierzmy drzewo egzotyczne. Jest ono trwałe i odporne na działanie wody.

Klienci szukają balkonów z myślą, że będą tam spędzać czas. Często angażują projektanta ogrodów specjalizującego się w aranżacji małych przestrzeni właśnie na balkonach czy tarasach, by zaprojektował to miejsce letniego wypoczynku. Zależy im, by balkon był ciekawie urządzony, by stały tam krzesełka i stolik, rośliny w donicach, by było zamontowane oświetlenie. W nowych inwestycjach standardem jest doprowadzenie na balkon instalacji elektrycznej, więc efektowne oświetlenie jest tylko kwestią indywidualnych preferencji i pomysłu projektanta bądź mieszkańców. Ponadto coraz bardziej popularne staje się instalowanie na balkonach systemu automatycznego nawadniania, aby cieszyć się zielenią bez konieczności codziennej pielęgnacji i podlewania.

Poznaj różnice - balkon, taras, loggiaNajbardziej przestronną powierzchnią niewątpliwie są tarasy, które przy odpowiednio dużym metrażu stanowią alternatywę dla ogrodu, a w budynkach biurowych lub usługowych, jak np. hotele, mogą pełnić dodatkowo funkcję kawiarnianych ogródków. Tarasy są powierzchnią odkrytą, która może być umieszczona zarówno na wysokości parteru, ale również piętra albo dachu - wówczas ogrodzone są balustradą.

- Przestronne, unikalne tarasy dachowe o powierzchni równej powierzchni mieszkania oferujemy w inwestycji Nadmotławie Apartments. Nasze tarasy mają tam powierzchnie nawet do 137 m kw. - mówi Anna Wojciechowska. - Nie sposób było nie wykorzystać potencjału i uroku tej wyjątkowej lokalizacji - sąsiedztwa Motławy, Starego Miasta i Mariny - widok z tarasu czy dużych, przeszklonych balkonów na te atrakcje Gdańska jest nie do opisania! Nie tylko prestiżowe lokalizacje mogą pochwalić się dużymi tarasami - również na inwestycji Stacja Nowy Gdańsk, zlokalizowanej na Jasieniu, tarasy mają nawet do 96 m kw.
Loggie, zwane również balkonami wnękowymi, to bardziej kameralne przestrzenie, osłonięte z każdej strony ścianą budynku, a od strony zewnętrznej oknami. To przestrzeń, która chroni nie tylko przed wzrokiem sąsiadów, ale także przed deszczem lub silnym wiatrem. Długość loggii może ograniczać się tylko do jednego pomieszczenia lub sięgać przez całą szerokość budynku.

- Otrzymujemy coraz więcej zapytań o mieszkania wyposażone właśnie w loggie - przyznaje Anna Wojciechowska. - Ten rodzaj pomieszczeń doskonale wkomponowuje się w miejski, industrialny charakter Zajezdni Wrzeszcz. Dzięki takim rozwiązaniom w centrum miasta możemy liczyć na własną zewnętrzną, a zarazem kameralną przestrzeń do odpoczynku. W inwestycji tej zostało zastosowane rozwiązanie zwane lumonami, czyli bezszprosowy system zamykania balkonu, który pozwala na jego wykorzystywanie przez cały rok. Pozwala on na przesunięcie wszystkich skrzydeł na bok i korzystanie z loggii czy balkonów jak ze standardowych, a zimą umożliwia wykorzystanie tej przestrzeni dzięki jej zamknięciu i przez to lepszej ochronie przed wiatrem czy śniegiem.
Balkony i tarasy w inwestycji Nadmotławie Apartments. Balkony i tarasy w inwestycji Nadmotławie Apartments.
Balkony z kolei to nadwieszane elementy architektoniczne budynku, o otwartej formie, połączone najczęściej wewnątrz mieszkania z salonem. Dla mieszkańców pełnią funkcję przede wszystkim użytkowo-rekreacyjną, ale nie zapominajmy o ich roli dekoracyjnej. Balkony stanowią ważny element architektoniczny, który urozmaica bryłę budynku, definiując niejednokrotnie jej wygląd i wpływając na jej plastyczność.

Michał Romanowski, projektant i właściciel Michał Romanowski Wnętrza, pytany o receptę na udany balkon, odpowiada bez wahania:

- Ma być wygodnie i przytulnie. Najbardziej funkcjonalne balkony mają głębokość od 1,6 m. dzięki takiemu wymiarowi możliwe jest wygodne ustawienie mebli i poruszanie się po nich. Jeżeli chodzi o aranżację  najlepiej sprawdzi się połączenie praktycznego podejścia i stylowych dodatków - ulubionych roślin, poduszek, lampionów. Połączenie obu zaowocuje stworzeniem przyjemnej, sprzyjającej relaksowi przestrzeni. Dobrze jest zatem umiejscowić na nim wygodne siedzisko czy leżak, pomocniczy stolik oraz rośliny. Na ciepłe wieczory sprawdzą się klimatyczne lampiony czy girlandy. Poranną kawę natomiast miło będzie wypić w towarzystwie posadzonej w stylowych skrzyniach pachnącej lawendy.

A może jednak ogródNiezmiennie, od lat, uwagę kupujących mieszkania przyciągają ogródki położone na parterach w opozycji do dużych balkonów.

- Jest to wyraźny trend, który widzimy od wielu lat. Wcześniej klienci obawiali się ogródków przy mieszkaniach parterowych ze względów bezpieczeństwa. W związku z tym, po pierwsze Robyg postawił na standard, czyli solidne drzwi balkonowe, rolety zewnętrzne oraz monitoring osiedli - wylicza Anna Wojciechowska. - Dzięki temu mieszkania z ogródkami, z których korzystają całe rodziny w tej chwili sprzedają się jako pierwsze.

Pomysłów na urządzenie zewnętrznych przestrzeni jest dużo, a przy nadchodzących ciepłych dniach, wystawiamy już powoli balkonowe meble i rośliny, przygotowujemy się na letnie "balkonowanie". Balkony - prywatny azyl w mieście, pozwolą wielu osobom wyjść na powietrze i cieszyć się chwilą relaksu, patrząc na miasto z wysokiej perspektywy.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

  • ROBYG Gdańsk, Piekarnicza 3
 

Najczęściej czytane