• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Będzie kolejny tunel, tym razem pod Motławą

Maciej Naskręt
6 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Motława w miejscu planowanej przeprawy podwodnej ma ok. 100 metrów szerokości. Tunel będzie miał o ok. 40 metrów długości więcej. Motława w miejscu planowanej przeprawy podwodnej ma ok. 100 metrów szerokości. Tunel będzie miał o ok. 40 metrów długości więcej.

Poza dwiema kładkami dla pieszych, brzegi Motławy zepnie też tunel zobacz na mapie Gdańska dla tramwajów, samochodów i rowerzystów. Pobiegnie nim przedłużona ul. Nowa Wałowa, która połączy Młode Miasto z wyjazdem na Warszawę. Tunel nie powstanie jednak wcześniej niż w kolejnej dekadzie.Czy tunel pod Motławą ułatwi ci przejazd?

Biuro Rozwoju Gdańska, jednostka prowadząca politykę przestrzenną, wyłożyło plany zagospodarowania czterech lokalizacji w mieście. O nowych planach przestrzennych, które istotnie wpłyną na charakter niektórych dzielnic, informowaliśmy kilka dni temu w artykule Wyłożono plany dla ważnych części miasta.

Wśród nich jest plan określający przeznaczenie terenów wokół ul. Stępkarskiej zobacz na mapie Gdańskaul. Wiosny Ludów zobacz na mapie Gdańska (pn. Młode Miasto - Gazownia II). To obszar, na którym przewidziano tunel pod Motławą. Obiekt ma być częścią (nazywanej roboczo) ul. Nowej Wałowej, łączącej docelowo al. Zwycięstwa z ul. Elbląską.

- Do planu przystąpiono m.in. w celu zmiany zasad obsługi komunikacyjnej wynikającej z odmiennego od poprzednio prezentowanego podejścia do przeprawy ulicy Nowej Wałowej przez Motławę. Preferowane przejście tunelem pod Motławą wymusza zmianę obsługi komunikacyjnej terenów położonych na północny wschód od ulicy Nowej Wałowej, szczególnie w rejonie ulicy Stępkarskiej - mówi Agnieszka Siedlecka z Biura Rozwoju Gdańska.
Zgodnie z założeniami planu, droga i tunel mają mieć przekrój dwóch jezdni po dwa pasy ruchu. Co ważne, w jej świetle powstanie chodnik dla pieszych, trasa rowerowa i trasa tramwajowa. By pomieścić wszystkich użytkowników ruchu, miasto zarezerwowało na ten cel ponad 8 tys. m kw. terenu.

Nad tunelem, wzdłuż linii brzegowej Motławy, miałaby powstać przestrzeń publiczna - park lub deptak z obiektami małej architektury.

Jak może wyglądać tunel pod Motławą? Jak może wyglądać tunel pod Motławą?

Planowany odcinek ul. Nowej Wałowej w Gdańsku wraz z tunelem pod Motławą. Planowany odcinek ul. Nowej Wałowej w Gdańsku wraz z tunelem pod Motławą.
Kolejny krok w stronę tunelu

Prace planistyczne to ważny, ale nie pierwszy krok w stronę budowy tunelu pod Motławą i ul. Nowej Wałowej. W 2014 r. powstał jej pierwszy, 1,2-kilometrowy fragment, z wiaduktem nad linią kolejową i ul. Jana z Kolna. zobacz na mapie GdańskaTen fragment drogi został nazwany imieniem ks. Jerzego Popiełuszki. Przedsięwzięcie realizowane było w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Spółka BPTO Infra wyłożyła na to 58,5 mln zł.

Jeszcze wcześniej, bo pod koniec 2013 r., rozebrano budynki należącego do dawnego zakładu Elmor. Według założeń planu, to właśnie przez ten teren pobiegnie droga do tunelu pod Motławą. W sumie obiekty miały 4,5 tys. m kw. powierzchni zabudowy, a ich kubatura wynosiła 35 tys. m sześc. (kliknij, by zobaczyć zakład na mapie z 2008 r. zobacz na mapie Gdańska, a także po przeprowadzeniu rozbiórek zobacz na mapie Gdańska).

Zanim zakład został rozebrany, odwiedziliśmy go z naszą kamerą.

Film z 2013 r. ukazujący budynki zakładu Elmor, które ostatecznie zostały rozebrane w 2014 r.Tunel z prefabrykatów, a nie drążony

Teoretycznie nie wiadomo jeszcze, jaką formę przyjmie przeprawa przez Motławę. By to jednoznacznie określić, trzeba opracować studium wykonalności, niezbędne dla uzyskania unijnego dofinansowania inwestycji.

Wszystko jednak wskazuje na to, że będzie to ok. 140-metrowy tunel pod rzeką. W przeciwieństwie do tego pod Martwą Wisłą nie będzie jednak drążony, lecz powstanie z prefabrykatów. Projektanci podkreślają, że drążenie wymagałoby obniżenia poziomu ulicy poniżej dna koryta Motławy o dodatkowe 8-10 m. Taka "stromizna" eliminowałaby z tunelu tramwaj, który nie byłby w stanie z niego wyjechać. Ponadto trzeba pamiętać, że Młode Miasto znajduje się 1,2 - 2 m nad poziomem morza, a bezpieczeństwo przeciwpowodziowe wymaga, by wlot do tunelu był na wysokości 2,5 m.

Miejsce przejścia tunelu pod rzeką Motławą. W oddali po prawej kompleks budynków Brabank. Miejsce przejścia tunelu pod rzeką Motławą. W oddali po prawej kompleks budynków Brabank.
Dlatego dużo prostszym rozwiązaniem będzie budowa zatapianego tunelu. Polega ona na przygotowaniu konstrukcji tunelu w tzw. suchym doku, przetransportowaniu tego elementu nad rzekę i zatopienie go. Przed tą operacją trzeba jednak wykonać rów, czyli przegłębienie w poprzek rzeki, tak, aby konstrukcja nie zmniejszyła głębokości rzeki.

Po wyjściu z tunelu po wschodniej stronie Motławy, ul. Nowa Wałowa zobacz na mapie Gdańska pobiegnie śladem dawnej bocznicy kolejowej, pod wiaduktem drogowym w ciągu ul. Siennickiej zobacz na mapie Gdańska, aż do ul. Elbląskiej zobacz na mapie Gdańska. Po drodze Nowa Wałowa minie jeszcze ul. Litewską. Cała ok. 4-kilometrowa trasa będzie stanowić małą obwodnicę Śródmieścia.

Teren po wyburzonym zakładzie Elmor przy ul. Wiosny Ludów. To tutaj będą prowadzone w dalekiej przyszłości prace budowlane przy tunelu pod Motławą. Teren po wyburzonym zakładzie Elmor przy ul. Wiosny Ludów. To tutaj będą prowadzone w dalekiej przyszłości prace budowlane przy tunelu pod Motławą.
Budowa najszybciej w pierwszej połowie następnej dekady

Wstępnie koszty przedłużenia ul. Nowej Wałowej i budowy tunelu pod Motławą szacuje się na ok. 500 mln zł.

- Inwestycja jest na liście rezerwowej przedsięwzięć do 2023 r. Jej realizacja rozpocznie się, jeśli z jakichś powodów nie da się wykonać, albo powstaną oszczędności podczas wykonywania przedsięwzięć z listy podstawowej. W innym razie inwestycja może zostać zrealizowana dopiero po 2023 r. - mówi Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Miasto będzie się starać o dofinansowanie budowy tunelu z Unii Europejskiej, ale obecnie trudno przewidzieć, na jaką kwotę można liczyć.

Tereny wokół planowanej przeprawy zmienią się w przestrzeń publiczną. Obecnie to skromna promenada i przystanek tramwaju wodnego. Tereny wokół planowanej przeprawy zmienią się w przestrzeń publiczną. Obecnie to skromna promenada i przystanek tramwaju wodnego.
Infrastruktura pod dnem Motławy

Na koniec warto podkreślić, że miejsce w rejonie planowanego tunelu już jest wykorzystywane do przeprowadzania m.in. sieci podziemnych. Niedawno na zlecenie firmy GPEC prowadzona była tam akcja przewiertu pod Motławą w związku z rozbudową sieci ciepłowniczej.

Przedsięwzięcie związane było z likwidacją kotłowni Zawiślańska i przyłączeniem dzielnic Stogi i Przeróbka do miejskiej sieci. Po raz pierwszy w Polsce aż cztery 230-metrowe rury ciepłownicze jednocześnie zostały poprowadzone 20 metrów pod poziomem gruntu w rejonie ul. Wiosny Ludów.

Opinie (326) ponad 10 zablokowanych

 • (35)

  Brawo

  • 170 38

  • fajnie (21)

   Fajna wiadomość, miło się czyta o takich planach. Oby się udało :)

   • 39 9

   • o zniszczeniu kin, ksiegarni, czytelni w miescie na rzecz bankow i hoteli (20)

    tez cie dobrze czyta, durniu nieokrzesany? ktos ci chyba placi za wpisy wtedy.

    • 16 53

    • Odezwal sie bibliofil

     W dresiku z paskami ;)

     • 19 17

    • (18)

     O jakim zniszczeniu piszesz ? Bibliotek publicznych w Gdańsku jest kilkanaście. Odwiedzam je kilka razy w miesiącu. Oprócz Manhattanu w pozostałych raczej pustki. Do Neptuna, Kameralnego i Helikonu chodziłem prawie do samego końca. Na widowni bywało po kilkanaście osób. Księgarni w Gdańsku jest sporo. Tłoku tam nie widuję. Z czym masz problem ? Postaram się pomóc. Pozdrawiam.

     • 48 6

     • Manhattan - Biblioteka miejska (17)

      Piękna Sprawa. Karta za złotówkę, bajka. Dostęp do internetu itp.

      • 26 4

      • (16)

       Zapytaj ludzi którzy tam pracują ile zarabiają. Może Ci powiedzą ile im Budyń płaci. Wstyd i upokorzenia a wszyscy mają ukończone studia. O tym może by pomyślał ten syty i tłusty prezydencik. Sam nie wie ile ma mieszkań a ludzie ledwie wiążą koniec z końcem.

       • 9 34

       • (14)

        Zaczynamy trochę chaotyczną dyskusję. Zaczęliśmy od zniszczenia kin księgarni i bibliotek a teraz przechodzimy do spraw wynagrodzeń. Rozumiem, że już uznaliśmy, że sieć tych punktów w Gdańsku jest wystarczająca. Problemem są raczej chętni do korzystania z tych obiektów. Porządkując spór chciałbym na początek ustalić kto jest pracodawcą pracowników księgarni, kin i bibliotek. Według mnie gmina ma wpływ jedynie na wynagrodzenia tych ostatnich. Być może są zbyt niskie, ale mam też pewną informację, że jest więcej chętnych do pracy niż oferowanych miejsc. Jest to więc trochę prawo popytu i podaży. Jeszcze jedno. Życzę bibliotekarzom wyższych zarobków, ale pisanie o wstydzie i upokorzeniu to chyba nadużycie. Na początek dostarczmy im więcej pracy i częściej odwiedzajmy .

        • 39 3

       • (2)

        Spróbuj żyć za 1500zł.miesięcznie a potem siezabieraj głos w sprawach i których nie masz pojęcia. Chodź w podartych butach i szmatach z lumpeksu to będziesz wiedział co to jest upokorzenie.

        • 9 30

       • (1)

        Skończyłem studia. W swoim życiu trzy razy zmieniałem już zawód. Obecnie prowadzę działalność gospodarczą, dlatego nie ucz mnie przedsiębiorczości i zaradności. Pracę bibliotekarza znam również z życia codziennego. Moja żona jest bibliotekarzem kustoszem. Nie są to zarobki rewelacyjne, ale pisanie 1.500,00 zł (pewnie masz na myśli brutto) to kolejne nadużycie. Mam już dosyć tej Twojej nierzetelnej argumentacji.

        • 31 5

       • Nie mam zamiaru Cię uczyć bo przecież Ty już wszystko wiesz. Jeżeli napisałem ,,spróbuj żyć za 1500" to oczywiście chodzi o kwotę netto. Umiejętność logicznego myślenia się kłania. Proszę nie odpowiadaj mi bo to nudne i irytujące. Nie lubię konwertować z zumialcami

        • 4 24

       • Gratulacje

        Mało tu choćby odrobinę analitycznych wpisów.

        • 3 3

       • Mirek, chodzi o to, ze kultura wyparowala z glownego miasta (9)

        Zaczelo sie od likwidacji klubu ŻaK na HUcisku. Ksiegarnie na dlugiej. empik czytelnia znikla z Dlugiego Targu. kina, itd

        Teraz hotel na hotelu banki i chamstwo kwitnie.

        • 4 10

       • (2)

        Kto ma dotować księgarnie, kina? Brak zainteresowania ze strony Nas społeczeństwa, wymusiło zamknięcie nierentownych przedsięwzięć. Wszystkie wymienione przybytki, jednak nie zniknęły z Gdańska, lecz mają inną lokalizację. Co do kultury, to w głównym mieście powstał Teatr Szekspirowski, buduję się muzeum II Wojny. Miasto Gdańsk może i nie jest Światową Stolicą Kultury, ale na brak wydarzeń kulturalnych, nie można narzekać. Dla każdego, coś miłego.
        PS
        Podejrzewam jednak, że krytyka jest związana z poglądem politycznym, nie moja opcja, tak więc jest źle i niedobrze

        • 14 1

       • jesli opcja polega na schamieniu to rzeczywiscie (1)

        Zbudujcie sobie wlasne miasto pod przejazdowem zamiast niszczyc.

        Jakos dotrowane IKM w centrum moze byc chociaz sa to wylacznie lizusy platrormy. Jakos ECS mozna dotowac ogromnymi dotacjami i tu podobnie.

        Jak to wytlumaczysz k13?

        • 2 5

       • O czym ty tu piszesz? Porównujesz IKM i ECS do prywatnych, napiszę jeszcze raz prywatnych biznesów jak księgarnia czy kino. Wymienione przez Ciebie instytucje są dotowane przez miasto, bo są w wielkim skucie miasta.
        Nie będę dywagował, w jakim stopniu spełniają swoje zadanie, ale jakaś kultura się tam czasem pokazuje. A teraz uściślając, chcesz przeznaczyć publiczne (nasze) pieniądze na dofinansowanie empiku czy prywatnego kina? Rozumiem że jak większość gdańszczan masz podejście sentymentalne do kina Neptun, ale kino przynosiło straty, ludzie tam przestali przychodzić. Co do niszczenia, nie wiem o co chodzi? Budynki jak stały, tak stoją, tylko przeznaczenie inne. Rozkwilając dalej Twój wpis, to jestem przekonany że nienawidzisz wszystkiego co nie wymyślił Twój Guru. Niestety stopień nienawiści i zacietrzewienia, pasuje tylko do jednej Partii. Oczywiście wiem że na 100% nic tobie nie wytłumaczyłem, przyczyna jest prosta, ciebie nic nie przekona (poza Twoim Guru)
        Mam nadzieje że nie czujesz się urażony Moją odpowiedzią, a jak tak to przepraszam.
        Pozdrawiam.

        • 1 0

       • (5)

        Co mają wspólnego hotele i banki z chamstwem ? Chyba wszystkie znane mi banki współfinansują imprezy z zakresu kultury. Hotele są potrzebne z uwagi na rosnącą z roku na rok liczbę turystów. Gdańsk się rozwija. Chyba nie przemyślałeś tego wpisu.

        • 9 2

       • Gdansk w scislym centrum to nie miejsce na banki i hotele. (1)

        Hotele stawia sie przy drogach dojazowych. banki takze. PAtrz hotle przy lotnisku lub przy dworcu glownym.

        Miasto jest zeby mieszkancy mogli sie odprezyc idac na spacer lub do kina.

        • 1 7

       • No fakt

        W centrum Londynu, Nowego Jorku, Berlina czy innych wielkich miast są same księgarnie czy czytelnie i żadnych hoteli. Wytłumacz mi potrzebę umieszczenia i dotowania księgarni czy też biblioteki w samym centrum miasta tam gdzie są nadroższe opłaty za metr??? Turyści mają z nich korzystać?

        • 7 0

       • barbarzynstwo nie rozumie. zrowna kraj bo przeciez oplaca sie budowac i kredyty brac. (1)

        to ma wspolnego z chamstwem. Banki finansuja? Co niby?
        Kto utrzymuje banki?

        • 1 7

       • Kto teraz ,,niszczy" kraj, to niestety wszyscy widzimy. Wracając do Twojego wpisu, to stwierdzam z całą pewnością, że jesteś po prostu głupi. A jesteś głupi, bo tą kulturę którą tak bronisz, miałeś szerokim łukiem.
        I nie ściemniaj mi że księgarnia, czy biblioteka, stanowiły stały punkt Twoich pieszych spacerów po centrum. A wiem to, i jestem tego pewien, gdyż wystarczy przeczytać Twój chaotyczny wpis.
        PS Chodzenie go kina na Króla Lwa czy Chłopaki nie płaczą, to za mało aby można powiedzieć że kultura nie jest mi obca.

        • 0 0

       • liczba turystów spada

        Rosnaca liczbe turystów chyba cie pogielo

        • 0 0

       • No cóż

        chyba każdy kto szedł na studia typu filologie, stosunki międzynarodowe, europeistyka lub inne na UW lub co gorsza na "uczelniach" prywatnych chyba wiedział czego się spodziewać. Jak się "studiuje" tam gdzie jest łatwo i zabawa to wżyciu będzie trudno.

        • 14 5

  • Nigdzie nie mogę znaleźć, już pod dawna, ile Motława ma głębokości... (3)

   a teraz ten artykuł, dobra wiadomość.

   • 8 7

   • w kij ma (2)

    • 3 5

    • Mało ma głębokości, kilka metrów (1)

     nie więcej.

     • 4 4

     • 5,5m

      • 5 1

  • Za co brawo ? (2)

   Za kompletny brak synchronizacji przedsięwzięć komunikacyjnych ? Podwale Przedmiejskie przebudują na dwupasmówkę z przejściami dla pieszych na jezdni a estakadą przy Okopowej rozbiorą bez gotowej Nowej Wałowej . I za to bić brawo? Do 2023 roku będziemy klęli jak szewcy na korki na Podwalu Przedmiejskim !!!

   • 14 15

   • wazne zeby swoi sie nachapali jak najszybciej

    jeszcze oplacaja klakierow, ktorym placa za takie hura wpisy.

    • 13 14

   • stary smieciu przestan fantazjowac

    Debilu do 2023 bedzie mniej ludzi i z tego kraju spierdzieli kokejny milion kretynie. Jakie korki chyba struchow w szpitalu

    • 0 0

  • znowu bedziemy 6 razy otwierac przed wyborami? (2)

   PO wypuszcza kielbase wyborcza

   • 12 13

   • moze nawet Krol Europy

    Najjasniejsze Slonce Peru ukochany pachol Markel przyjedzie na otwarcie?

    • 7 19

   • Pi.rdolca dostał prezydent wszech czasów. Jest w permanentny amoku. Jakby się czegoś bał.......

    • 8 13

  • PiS za to nie zapłaci :) (1)

   • 9 5

   • musi być na 500 pluszcz

    z próżnego i salomon nie naleje. jeśli komuś dasz to innemu musisz zabrać. chyba że prezes rozkaże dodrukować mamony.

    • 7 3

  • kolejne opowieści z mchu i paproci ...

   weźcie się do czegoś innego ...

   • 1 0

 • (52)

  No i propaganda dofinansowanoe z unii...Kiedy wy owieczki ciemne nauczycie się jednego,że unia to też Polska i Polska też wpłaca tam ogromne pieniądze!Socjalizm pełną gębą trzeba wpłacić szmal do ośrodka centralnego aby pòźniej starać się o dotacje...hahaha. Unia to socjalizm na nierownych warunkach czemu Polski roonik dostaje mniej szmalu od rolnika Niemieckiego?Dyskryminacja,unia w takiej formie to zło! Skala biurokracji i bezradności UE to totalne partactwo z propagandą na czele!

  • 247 281

  • (11)

   No i bezmòzgie ćwoki minusują

   • 43 91

   • rzadki model debila z ciebie (10)

    • 70 33

    • (9)

     Ale operuj faktami bo epitety na mnie nie działają!

     • 23 54

     • (8)

      Ty operujesz, ciemniaku ? Nawet liczb nie chciało ci się sprawdzić odnośnie pieniędzy do/z UE.

      • 58 26

      • posprawdzaj liczby łącznie (7)

       z karami jakie UE nakładała na Polskę, za to, że Polacy wyprodukowali np za dużo mleka w danym roku rozliczeniowym. Więcej wpłynęło do UE niż z niej wypłynęło.

       • 17 34

       • (5)

        Posprawdzałem i wyszła przepaść między tym co bierzemy a co dajemy. Nie jesteśmy w stanie wypracować takich pieniędzy jakie unia w nas pcha w porównaniu z tym co płacimy. Jasne, że nie wszystko jest tam piękne: bzdurne przepisy, biurokracja, kary, ingerencja w wewnętrzne sprawy państwa... Zawsze możemy się wypisać z tego bałaganu, ale nich żaden ciemniak nie pisze bzdur o tym ile to my płacimy składek na UE, bo to się ma ni jak do tego co bierzemy w postaci dofinansowania. Unia nie jest idealna, zwłaszcza teraz, w obliczu problemu imigracji, brexitu itd, ale Polska skorzystała z funduszy UE i to jest fakt. Nie muszę słuchać mas-mediów, wystarczy sprawdzać liczby i, jak napisałeś, myśleć. Jeśli nie podoba nam się kara za mleko, to czemu bierzemy kasę na dofinansowanie np dróg ? Każdy gra do własnej bramki i po to mamy tych baranów na górze żeby wpadli na to co jest dla nas lepsze - uczestnictwo w UE i dofinansowania czy kary i składki. Póki co widzę że Polska dokonała prawdziwego skoku cywilizacyjnego od lat 90tych a z większością unijnych bzdur dajmy sobie radę, wbrew temu co tu wciskają niektóre trole, grające chyba do wschodniej bramki.

        • 37 12

       • (1)

        Pisz konkretnie ile wpłacany ile dostajemy ile płacimy w karach! Niby posprawdzłeś ale sum ,cyfr ,kwot jakoś nie napisałeś !

        • 13 19

       • I dolicz jeszcze koszty obsługi i utrzymania biurokracji, odsetki od kredytów, które trzeba zaciągnąć aby dostać dofinansowanie itp

        • 11 6

       • wg4 (1)

        jak ci nie pasuje to wypad na Białoruś

        • 7 3

       • Białoruś to nic

        Proponuję emigrację na Kubę. Tam 57 lat temu "wstali z kolan", przepędzili wstrętnych kapitalistów i nikt im nic nie dyktuje. Tyle że od tych 57 lat stoją bo teraz nie mają nawet na czym usiąść. Ale fakt, w centrum stolicy nie brakuje miejsc gdzie można kupić książki - o Fidelu, Che albo socjalizmie.

        • 7 2

       • oczekujący

        Skoro posprawdzałeś to podaj konkretne liczby, ideologia mnie nie interesuje.

        • 0 0

       • Śmieszą mnie takie wpisy jaka to EU zła :D

        Jak taka zła to nie korzystaj (drogi, mała infrastruktura, budowle, dania regionalne, itd). Miliardy euro wpompowane w nasz kraj a niektórym nadal mało :D Pytasz o konkretne kwoty a sam ich nie podajesz. Mniej więcej za każdą wpłaconą złotówkę dostajemy około trzech złotych. I co teraz? :O Jak masz inne dane to handluj z tym, pracuję w jednym z unijnych departamentów, który rozdziela otrzymane środki i wiem mniej więcej jak to wygląda. Poza tym wypłaty dla pracowników departamentów unijnych również pochodzą z UE. Tak więc najpierw badaj argumenty, a później nimi rzucaj :)

        • 7 2

  • (9)

   Jak narazie to więcej dostajemy niż wpłacamy, więc dla nas to dobry interes.

   • 55 32

   • (6)

    Tylko kasa ,kasa sr*sa . Lada chwila będzie Polska podatnikiem netto! Unia jest chora i każdy to wie ,sami zamachowcy islamscy wytrzwbią idiotòw z zachodniej Europy! Co nam się opłaca bycie krajem unii drugiego sortu? Zadałem pytanie o nierowne dopłaty dla rolnikòw ,odnieś się do, tego pytania !Dobrym interesem jest wyzysk polskich pracownikòw w unii? Tępy jak obuch jesteś!

    • 26 52

    • chyba płatnikiem netto

     • 16 4

    • (4)

     Nie zapomnij ze wielu krajom bycie platnikiem netto (razem z unijna biurokracja) sie najzwyczajniej oplaca. Dla nich sa to potem rynki zbytu dla towarow, miejsca produkcji i otwierania nowych biznesow. Gdyby to nie mialo sensu nikt kasy do worka UE by nie ladowal

     • 15 10

     • jaki rynek zbytu ???Tak Polska jest rynkem zbytu dla UE!!!Nigdzie w UE niema tyle portugalskich biedronek! (3)

      I te wszystkie beidronki,lidle auchany ,carrefoury ,tesko 70% swoich podatków placą ale nie w Polsce tylko zagranicą!!Tak Polska jest rynkiem zbytu dla zachodu i ma z tego niewiele!!

      • 18 18

      • (1)

       Niema to jest groza, która obejmuje wykształconego człowieka na Twój sposób pisania.

       • 11 7

       • Ale on ma racje ! To ,że możesz jechać na zmywak do Wielkiej Brytanii czy do Hansa do Niemiec na ogòrki lub do Szwecji wypasać renifery to nie świadczy o tym ,że wszyscy są wykształceni i robią za białych murzynòw! Co ty sobie myślisz ,że mamy w Polsce wykształcone ,,elity" ktòre robią z własnych obywateli żebrakòw ! Zobacz PO tak uległej partii wobec UE to szczyt poniżenia! Frajerò klepią po plecach a ci nam wstawiają unijne fanaberie ! Zobacz na francje 9 miesiąc stan wyjątkowy w kraju ,na ulicach są rozruby socjalistycznych oszolomòw wzrost gospodarczy jest na poziomie ZERO ,kazdego tygodnia dochodzi do zamachòw bo tacy są ,,ośwoeceni" .Owszem ja nie mam nic przeciwko aby francuzòw islamiści mordowali ale nie moze być tak,ze jakaś zapchlona francja narzuca innym swoje guano?

        • 10 9

      • Wlasnie taki, jaki codziennie widzisz w sklepie. Z UE dostalismy conieco, akurat tyle zeby zachodnim koncernom oplacilo sie postawic tu fabryki i korzystac z tanszej sily roboczej, a nastepnie to sprzedac na naszym rynku, a zyski skonsumowac u siebie.
       W ogolnym rozrachunku niemieckiej, wloskiej i francskiej gospodarce oplacilo sie to bardziej niz gdyby wspolnego worka UE nie bylo.
       Nawet krajes poza UE tak robia (patrz fundusze norweskie itp)

       • 4 1

   • koszty biurokracji (1)

    a koszty biurokracji tez liczysz ?
    a to, ze same niemieckie/francuskie/wloskie firmy zgarniaja te pieniadze z dotacji tez liczysz ?

    • 19 13

    • ...a sprawdziłeś ile Niemcy i Francuzi odprowadzają do tego worka ?

     • 6 5

  • trojmiasto.pl rozbudowalo nick szpilek do kilku osob (9)

   i tezy coraz glupsze. A myslalem, ze galluxa nie sposob przebic, po drodze jeszcze józefa byla....

   • 25 13

   • (8)

    Jakie głuoie tezy to szcera prawda ! Operuj faktami ,chyba ,że jesteś z PO lub Nowoczesnej?Unie trzeba gruntownie zmienic albo doprowadzić do jej rozwiązania!

    • 13 29

    • Na razie zamiast unii to buty sobie rozwiąż (7)

     albo krzyzowke

     • 21 10

     • (6)

      Poczekamy zobaczymy! Wielka Brytania wyjdzie 100% lada chwila . W Austii i Niemczech wzrasta poparcie dla partii sceptycznych do UE.Belgie i francje niszczą islamiści a Grecja to bankrut! No i nowa fala,,uchodzcòw " z Turcji i Libii.No i Donald Trump może zostać prezydentem USA ! Idzie nowe i będzie koniec socjalizmu i zakały merkel!

      • 15 32

      • (5)

       Gdyby tak jeszcze - ale znacznie wcześniej - nastąpił koniec szpilka - zakały trojmiasto.pl moglibyśmy otwierać szampany.

       • 17 7

       • (4)

        Nie lubisz mnie?

        • 3 7

       • Ja cze kocham szpilek

        • 1 1

       • (2)

        Nikt cie nie lubi.

        • 4 5

       • Chyba z Twojego grona lemingów.Za mnie się nie wypowiadaj bucu.

        • 1 4

       • No i dobrze!

        • 0 3

  • Nie pieprz

   • 10 6

  • Spadaj rusku (1)

   • 12 11

   • Ej,ej to nie rusek

    to łobesrany ukrol.

    • 4 3

  • przynajmniej na 500+ nie pójdzie

   • 13 13

  • nie bedzie nic za darmo. - po prostu zlupi sie mieszkancow

   oplaty za przejazd i juz. Jest biznes? :)

   • 14 7

  • W kosciele was tak ksztalca?

   Skad czerpiesz swoja wiedze?Debile zalewaja ten kraj!

   • 13 10

  • To zaorałeś to pole już?

   • 3 3

  • Polski patriota zna polską ortografię.... (1)

   ...i chociaż trochę poprawnie wysławia się w polskim języku. Więc już to eliminuje ciebie z grona prawdziwych (!) Polaków. No i jeszcze ten obskurantyzm: "socjalizm na nierównych warunkach", "czemu Polski rolnik dostaje mniej od Niemieckiego"...
   Jak nie będzie Unii to g...o będzie dostawał, a pretensje czemu mniej zarabia polski robotnik od niemieckiego miej do rodziców, którzy z radością popierali polską komunę, bo przecież wszyscy mieli "jednakowe żołądki"..
   Ot , ciemnota...

   • 6 3

   • Jak się niema co się lubi to się lubi co się ma

    Rodzice którzy z radością "popierali" komunę zmuszeni zostali jałtańskimi umowami przez zdradzieckich przywódców z UK i USA.
    Po 1945 do 1989 gospodarkę PRL-u zachód niszczył wszystkimi możliwymi sposobami w ramach zimnej wojny, by sprowadzić gospodarkę do parteru (najwięcej na tym skorzystał ówczesny ZSRR) by za psie pieniądze wykupić kluczowe dobra narodowe i wcielić do UE (na "życzenie" polandi ekonomicznie wykończonej przez Balcerka).
    Tak powstało lenne państwo zwane RP w którym społeczność zaznaje bezgranicznej demokracji i wolności (w ramach EU) w wyborze pracy (zlewo-zmywak, truskawki, winogrona, ogórki i inne).
    Mamy znów powtórkę z "rozrywki" w stylu jak się niema co się lubi to się lubi co się ma!

    • 0 1

  • szpilek

   jesteś debilem ale tutaj się z Tobą zgadzam

   • 3 2

  • To wyciagaj kase i dofinansuj budowe autostrad , mostow , nowych ekspresowek....

   bo unia wedlug narodowych oszolomow to socjalim . A co proponuje pidecki bolszewizm , powrot do socjalizmu!

   • 2 1

  • Szpilek (1)

   Juz Kreml dał ci 1,50 za wpis?

   • 0 2

   • chyba tobie

    • 0 0

  • Widzisz jak zmienia się Polska po wejściu do UE? Jeżeli nie widzisz powinieneś pójść do lekarza od oczu i od ....... narzekania?

   • 1 1

  • nie ważne ile biorą bo biorą za nic a niejednokotnie bezpodstawninie naginając prawo.Nie ważne ile wpłacamy bo wypłacamy więcej.nie róbcie z ludzi baranów.

   • 0 1

  • Szpilek ty palo denna czy jest cos co tobie w trojmiescie kiedykolwiek bedzie sie podobalo?Cokolwiek?!?rąbane hejterowskie c*oty.Gdansk sie zmienia i to na dobre a ze unia za darmo nie daje..a dales ty cos kurka komus darmo?!To handel wymienny czesto barterowy ale lepsze to niz sojusz z putinem i zycie w zascianku

   • 0 0

  • do szpilka srilkaa

   Szpilek wogole sie juz nie udzielaj w tej rozmowie jestes populista nie masz nic do powiedzenia.Szoruj

   • 0 0

  • glupi matole polska wiecj dostaje niz wplacato wszystko co sie w gdansku buduje to dzieki uni europejskiej

   • 0 0

  • tunel w gdańsku.

   Oczywiście że wpłacamy do Unii kasę. i bardzo dobrze -wracają do nas w formie olbrzymich inwestycji. Sami Polacy jako najgłupszy naród na świecie by tego nie zrobili. Wszystko zostałoby przepieprzone- na utrzymanie kopalń, paru tysięcy limuzyn rządowych kilku niepotrzebnych lotnisk- bez rozpoczęcia budowy już pochłonęły miliardy. No i oczywiście rozkradzione przez towarzyszy partyjnych !!!!

   • 0 1

  • Unia Europejska cię boli?

   Wracaj więc do swojej unii rosyjsko-białoruskiej, żyj tam długo i szczęśliwie i znajdź sobie inne niż trollowanie zajęcie.

   • 0 0

 • (7)

  Łojezuniu teraz to już zryją cały Dancing!

  • 78 28

  • nie przenoscie nam stolicy do Gdanska (2)

   zostawcie w spokoju, zostawcie niespieszny charakter tego miasta.

   • 5 13

   • wprowadza nam warszawskie ceny (1)

    i bedzie wtedy "brawo" ;)

    • 1 6

    • warszafski deszcz, będzie

     żółty i ciepły

     • 3 6

  • drżyj

   • 0 4

  • czarno

   To widzę.

   • 2 5

  • taką potańcówkę?

   • 1 3

  • kaszubi zryją

   uruchomią swoje "kejsy" spod obór i przyjadą orać pod motławą. Wot "naród" ze "stolicą" tegoż w Gdańsku ;))))

   • 1 1

 • Tunele sa szkodliwe dla ziemi. To tak jakby matce ziemi wydlubac oko zeby tam wlezc. (12)

  Stop tunelom ! Stop niszczycielom ziemi ! Stop tym co wbijaja w ziemie lopaty i zadaja bol ziemi. Czlowiek musi powrocic do form zycia pierwotnego w zgodzie z natura. Nalezy zaczac zyc w szalasach czy chatach z gliny krytych sloma gdyz to jest naturalne. Tunele to zlo najwieksze !.

  • 56 220

  • Szybko weź leki. (2)

   Ojciec już dzwoni po mo. Że znowu przestałeś.

   • 28 9

   • to wielbiciel KOD

    Oszalal bo nie bronia juz na ulicach demokracji. ..

    • 9 18

   • to ty weź leki. jesteś chory , nie rozumiesz że to obrońca Ziemi-Matki. !!

    • 4 0

  • zgadzam sie i bedziemy walczyc o kobiety ten kto silniejszy bedzie miał najwiecej kobiet :) (2)

   no i niech tylko która coś powie o dyskryminacji :)

   • 19 1

   • I tak juz walczysz, prawo silniejszego dziala (1)

    Kobiety wybieraja zawsze łosia z najgrubszym.... portfelem

    • 15 3

    • Nie zawsze...

     Współczuję ci....

     • 5 5

  • a jak kładziesz asfalt na wierzch

   to tak jakbyś matce tatu dziergał na d*pie, myślimy podobnie?

   • 12 2

  • A ja mam łzy w oczach

   kiedy czytam co ta biedna słoma na dachach musiałaby wycierpieć

   • 4 1

  • Oprócz kciuka do góry i na dół, powinien być ;-) - kliknąłbym go

   Jak w tytule.

   • 0 1

  • zgadza sie

   Daj przykład, wyrzuć komputer! Wyłącz prąd I wyślij do redakcji gołębia z info, że Już wracasz do korzeni.

   • 1 1

  • Stop..

   ..kretynom!

   • 0 0

  • se robi ja

   ja a wy się podniecacie, trochi luzu

   • 0 0

 • a po co ? (4)

  przecież budują kładkę !
  Urzędasy, to jest ostatnia wasza kadencja !

  • 50 156

  • przejscie kladką bedzie tansze a za przejazd tunelem bedzie drozej. (1)

   np kladką 3 zl dla pieszych i rowerow a za jednorazowe uzycie tunelu 14 zl od osobowki. I sie wszystko nam zepnie.

   Trzymajmy sie zasady, ze uspoleczniajmy koszty a prywatyzujmy zyski.
   Ten tunel to bedzie raj dla operatrora, ktoremu miasto go odda by zbieral hajs.

   • 5 10

   • Natomiast brak dbałości o istniejącą i sypiącą się 16-letnią infrastrukturę

    • 1 3

  • a po co żrysz

   a po co srysz?

   • 7 5

  • kładka

   Ci w oko

   • 6 4

 • A ja słyszałem, że w Gdyni (4)

  planują budowę drugiego lotniska bo z tym pierwszym się nie udało.
  O takie mamy plany w Gdyni i co gdańszczanie łyso wam?

  • 181 31

  • (1)

   Lepsze drugie lotnisko niż kosmodrom.

   • 33 4

   • kosmodrom?

    a czo będziemy puszczać w kosmos, piardy?

    • 2 0

  • Od kogo to słyszałeś ? Fidel jest przecież na urlopie.

   • 10 1

  • lotnisko w Gdańsku ( czyli stolicy Kaszebe ) budowało całe trójmiasto

   czym się szczycicie i po co dokuczacie. PO zablokowało Gdynie bo sie bali konkurencji. a teraz sie wybijają na wzajem i tylko smród po amber gold zostanie.

   • 1 1

 • Pozytywnie. Wreszcie coś dla mieszkańców, a nie dla tranzytu (4)

  • 99 27

  • dla mieszkancow owszem, ponoszenie oplat za przejazd i splata kredytu za budowe

   dla operatora prywatnej firmy beda zyski. Juz czekamy na przetarg na firme ktora zalozy tam bramki. Bedziemy startowac

   • 6 10

  • dla mieszkańców ???? Buhahaha

   pitoln........ij sie w czoło kretynie jak juz to dobra informacja dla deweloperów !

   • 7 10

  • Właśnie, dla miszkańców ! zwłaszcza na rowerach,

   nie wiem czy dożyję tego, ale to jest dobry pomysł na przejechanie rowerem Gdańska, od mostu od stoczni do Elbląskiej, i to jest to. Szkoda, że tak odległy czas, ale u nas wolno się myśli a jeszcze wolniej realizuje, jeśli chodzi o spr. urzędowe. Nie można tego zrobić na przyszły tydzień ?

   • 3 1

  • Raczej dla deweloperów, którzy podniosą ceny mieszkań tam budowanych.

   Ciekawe ile to jest warte zniżek na mieszkania dla rodzinki?

   • 2 1

 • ja bym to tak zrobił - wziął kredyty ile się tylko da (9)

  I pobudowal tunele, drogi parki lasy lotniska itp. A kredytów bym nie splacal. I co by mi\nam wierzyciele zrobili? Zabrali tunel? Ludziska trzeba myśleć i pracować głową a nie rekami

  • 83 60

  • glupis jak but. (4)

   kredyty miedzynarodowe brane przez rzady maja inne zasady . Za niesplacone kredyty wielu krajom rekwirowano cale floty statkow z towarem na morzach i w portach. Blokowano export i import. Zajmowano miliony ton towarow poza granicami itd itd czy tez blokowano transakcje miedzynarodowe.. Bysmy przez ciebie za pol roku glodowali jakby na nasz kraj nalozono sankcje.Tak wiec w D. byles i G. widziales.

   • 19 9

   • Głupi to ty jestes Grecja nic niespłacała całymi latami mało tego teraz jeszcze dostaje kolejne pieniadze (3)

    Bajki które odpowiadasz są wyssane z palca nigdzie nic tak nie było !!A my nie potrzebujemy głąbie niczego od zachodu bo to oni głownie wciskają nam te gów2nowarte jedzenie przymusowo!!Polska nie potrzebuje nic poza gazem i ropą!!
    I jeszcze jedno głąbie gdy kowalski pożyczy 500zł to bank ma go gdzież ,Gdy bogaty pożyczy 100 milionów to problem ma bank !!Gdybyś miał jakie kol wiek pojecie to bys wiedział ze pożyczki nie są z nieba tylko zagraniczne też są z Banków
    I to im zależy by odzyskać co kol wiek ,a państwo może ogłosić bankructwo i wtedy najwięcej stracą właśnie banki!!

    • 10 11

    • Gierek tez nie splacal i nalozyli sankcje .

     jak panstwo oglosi glabie bakructwo to ty bedziesz mial problem bo zloty straci a twoja pensja bedzie wartosci jednej suchej bulki bo reszta zdrozeje o 3000 proc. Grecji nie przytaczaj bo oni sa w strefie euro a my nie i nikomu nie bedzie zalezec zeby zlotego ratowac. Bys skonczyl tak jak Wenezuela ktora 5 lat temu robila tak jak ty myslisz a dzis gloduja.

     • 8 5

    • chyba masz nikłe pojecie o świecie i gospodaarce (1)

     Państwo to my, a nie ziemia i kamienie w jakiś granicach. Kto najbardziej stracił w Grecji ?? - społeczeństwo, czyli Grecy !
     Obniżone emerytury, obniżone pensje, gospodarka w rozsypce. Elitom nic nie będzie, a rząd się sam wyżywi ( jak mawiał klasyk)
     Nic nie potrzebujemy od zachodu ? Technologie, nowoczesną wiedzę i kulturę przedsiębiorstw... i wiele więcej. Porównaj jak wyglądały nasze firmy 25 lat temu, a jak wyglądają dzisiaj ? Sami na to wpadliśmy ? A może wzorce braliśmy ze wschodu ? W Niemczech autostrady były już przed wojną, a u nas bez kasy z UE nie powstały by jeszcze długo ( patrz na Białoruś i Ukrainę )
     można by jeszcze długo wymieniać

     • 12 2

     • Pamiętam jak wyglądały firmy 25 lat temu i nie widzę ich dzisiaj.

      I jak tu porównać coś co było, do czegoś co zniknęło. Ach, ten styropian w stoczniach.

      • 0 3

  • Stefan zanim nabierzesz kredytow i rozpoczniesz

   budowe tuneli to weź tabletki

   • 14 6

  • to jest zwykłe złodziejstwo. (1)

   Jesteś złodziejem?

   • 1 1

   • tak jak wladze

    • 0 0

  • Np. przejęli jak Grecję częściowo.

   To by zrobili.

   • 0 0

 • Czyli jednak tunel może być także dla rowerzystów (10)

  • 99 30

  • a nawet dla pieszych

   • 17 4

  • dokladnie tak moze byc bo takich tuneli niebrakuje na zachodzie !!

   były juz filmy pokazywane i zdjecia takich rozwiazań na zachodzie

   • 11 6

  • ten tunel nie będzie mieć ponad 1 km tylko znacznie mniej wiec może być dla pieszych i rowerzystów (5)

   • 16 10

   • iiii? są piesze i rowerowe tunele powyżej 1km. To nic niezwykłego

    • 10 13

   • jakby długość miała jakiekolwiek znaczenie

    mosty powyżej 100 metrów może też robić wyłącznie dla pojazdów samochodowych? Przecież most może się zacząć walić i pieszy nie zdąży uciec

    • 11 8

   • A co, po przejściu 1000m w tunelu pieszemu kończą się punkty ruchu, mana czy tam może się kończyć, przewraca się i umiera na miejscu?
    Widziałem pieszych i sam jeździłem rowerem w tunelach mających po kilka kilometrów - w takiej Norwegii mają od cholery tuneli.
    To tylko kwestia woli politycznej i projektu, a nie długości.

    • 11 8

   • Dla inwalidów tez będzie

    • 1 0

   • Łosiu mądralo może nam wytłumaczysz swój tok myślenia?Czy tylko chwaliłes sie głupotą!!

    Ale teraz już zauważyłeś swoja głupotę to podkuliłeś ogon!

    • 1 2

  • platny owszem moze byc - ten ma byc platny i dlatego nam sie oplaca

   uspolczniamy koszty, prywatyzujemy zyski i jest super. a adam ma nowa chalupe na osiedlu "nowa motlawy"

   A Wy glupki bedziecie placic bo niczego nie uczycie sie.

   • 3 5

  • Może być dla rowerzystów, pochody pierwszomajowe i procesje też się zmieszczą. W końcu 140 m szerokości, to ho ho! Może nawet będziemy mieli rekord świata? Nie znam innego tak szerokiego tunelu.

   • 3 1

 • Dobra (4)

  Wiadomość !

  Budować co się da i ile się da, co wybudujemy to u nas zostanie.
  Tylko dobrze budować i odbiory niech będą rzetelne!

  • 40 17

  • dokładnie

   ładnie budować.

   • 5 1

  • rozbierze sie jak zaklady elmoru

   gwarantuje Ci. Nic nie zostanie.

   • 1 2

  • kredyty zostana i oplacanie jego eksploatacji na lata. (1)

   malo ci juz obecnie?

   • 2 9

   • trzeba dzieciom coś zostawić

    w osobnym artykule, płacze gimbaza, że nie ma gdzie ścigać się swoimi trupami, to do tunelu z nimi, i zalać woda.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane