• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W niedzielę manifestacje ws. orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

Rafał Borowski
8 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Tłumy na protestach po orzeczeniu TK
Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w pełnym składzie 12 sędziów. Dwóch z nich zgłosiło zdanie odrębne, nie zgadzając się z wydanym wyrokiem. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w pełnym składzie 12 sędziów. Dwóch z nich zgłosiło zdanie odrębne, nie zgadzając się z wydanym wyrokiem.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Konstytucja RP ma prymat nad prawem Unii Europejskiej. Wyrok wywołał kontrowersje, gdyż zdaniem jego przeciwników doprowadzi on do marginalizacji naszego kraju na arenie unijnej. Na niedzielę zaplanowano manifestacje przeciwko temu orzeczeniu. Główna odbędzie się w Warszawie, ale manifestanci spotkają się także o godz. 18 przy fontannie Neptuna, na skwerze Kościuszki oraz na sopockim molo.



Czy popierasz czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego?

Przypomnijmy: w marcu premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie wyższości prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym.

Premier poprosił o kompleksowe rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa TK w tym zakresie.

W ubiegły czwartek, po kilkukrotnym odłożeniu terminu wydania orzeczenia, Trybunał Konstytucyjny przyznał premierowi rację. Zawyrokował, że Konstytucja RP jest ważniejsza niż prawo Unii Europejskiej.

W wielkim skrócie: wyrok stanowi, że przepisy UE w zakresie, w jakim jej organy działają poza granicami kompetencji przekazanych przez nasz kraj, są niezgodne z ustawą zasadniczą.

Orzeczenie zostało wydane w pełnym składzie 12 sędziów. Zdania odrębne złożyło dwóch z nich.

Warto wspomnieć, że w wydaniu wyroku nie wziął udziału sędzia TK z Gdańska, prof. Jakub Stelina. Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w latach 2012-2018 przebywa obecnie na urlopie.

Przekazanie tylko wybranych kompetencji



W uzasadnieniu wskazano na ryzyko utraty suwerenności przez Polskę, gdyż Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zaczyna wydawać orzeczenia, w których kreuje normy prawne w zakresie, w jakim Polska nie przekazała kompetencji Unii Europejskiej.

- TK (...) uznał, że próba ingerencji TSUE w polski wymiar sprawiedliwości narusza zasadę praworządności, zasadę nadrzędności Konstytucji oraz zasadę zachowania suwerenności w procesie integracji europejskiej. Trybunał stwierdził, że kompetencji organów władzy państwowej RP nie mogą wykonywać organy, którym Polska ich nie przekazała, a stosowanie w Polsce, w oparciu o wyroki TSUE, pozakonstytucyjnych norm prawnych przed konstytucją lub sprzecznie z konstytucją oznacza utratę przez Polskę suwerenności prawnej - czytamy w komunikacie TK.

Marginalizacja, a nawet wyjście z UE?



Ogłoszony w czwartek wyrok wywołał spore kontrowersje, szczególnie wśród polityków opozycji. Ich zdaniem czwartkowe orzeczenie doprowadzi do marginalizacji naszego kraju w Unii Europejskiej, a w dalszej perspektywie nawet do opuszczenia wspólnoty.

Należy jednak podkreślić, że krytyczne głosy płyną także ze środowiska prawniczego, w tym najbardziej uznanych autorytetów.

- To jest pokazanie, że Trybunał Konstytucyjny zdecyduje o wystąpieniu Polski z Unii Europejskiej. (...) Jeżeli będziemy podważać kompetencje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, to znaczy, że do Unii Europejskiej już nie należymy. (...) Mamy tutaj taki problem, że trzech sędziów Trybunału zostało powołanych do pełnienia tej funkcji w sposób niezgodny z konstytucją. Cały ten nasz trybunał jest niestety tak zwanym trybunałem - skomentował prof. Andrzej Zoll, prezes TK w latach 1993-1997.
- Na krótką metę Polska tym orzeczeniem mówi Europie, że "jak będziemy chcieli, to będziemy przepisów unijnych przestrzegali, a jak nie - to nie". Tyle że tego się ciągnąć nie da. Mówiąc wprost, polski TK powiedział premierowi, prezydentowi i parlamentowi, że mają jedną drogę. Skoro nierealna jest zmiana unijnego traktatu, nierealna jest zmiana konstytucji, to pozostaje nam wyjście z Unii - mówiła w rozmowie z portalem Onet prof. Ewa Łętowska, sędzia TK w latach 2010-2011.

Premier tonuje nastroje



Wkrótce po ogłoszeniu wyroku premier Morawiecki uspokajał, że o żadnym wyjściu z Unii Europejskiej nie może być mowy. Ponadto wskazał, że podobne orzeczenia, tj. stanowiące o wyższości prawa krajowego nad prawem unijnym wydały w ostatnich latach analogiczne do TK organy innych krajów unijnych, np. Niemiec, Francji czy Włoch.

- Wejście Polski i krajów Europy Środkowej do UE to jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci. Dlatego mówię jasno: miejsce Polski jest i będzie w europejskiej rodzinie narodów. Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego potwierdził to, co literalnie wynika z treści Konstytucji RP. To mianowicie, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa. To samo w ostatnich latach potwierdzały trybunały konstytucyjne wielu państw członkowskich. Mamy takie same prawa jak inne państwa. Pragniemy, żeby te prawa były respektowane. Nie jesteśmy w Unii Europejskiej nieproszonym gościem. I dlatego nie zgadzamy się, by traktowano nas jako kraj drugiej kategorii. Chcemy wspólnoty szacunku, a nie stowarzyszenia równych i równiejszych - napisał premier na Facebooku.
Takie tłumaczenia nie przekonują jednak krytyków. Ich zdaniem w przypadku innych krajów w grę wchodziła kwestia zaskarżania konstytucyjności niektórych decyzji unijnych, zaś czwartkowy wyrok TK ma charakter systemowy.

Manifestacja w Warszawie oraz w Trójmieście



Już w czwartkowe popołudnie były premier Donald Tusk wezwał do wzięcia udziału w manifestacji na znak sprzeciwu wobec wyroku TK.

- Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na plac Zamkowy w Warszawie, godzina 18. Tylko razem możemy ich zatrzymać - napisał były premier na Twitterze.
Początkowo pojawiły się głosy, że to zbyt późna pora, przez co na protest nie dojedzie wiele osób spoza Warszawy.

Manifestacje zaplanowano jednak także w innych miastach. Manifestacja na znak sprzeciwu wobec wyroku TK odbędzie się również w Trójmieście. Przeciwnicy zbiorą się w tym samym czasie, czyli w niedzielę, 10 października, o godz. 18, pod fontanną Neptuna na Długim Targu w Gdańsku, na skwerze Kościuszki w Gdyni oraz na molo w Sopocie.
13:41 10 PAźDZIERNIKA 21

Dzisiaj manifestacje w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej. (26 opinii)

w Gdańsku (pod Neptunem, godz. 18),
w Gdyni (Skwer Kościuszki, godz. 18)
w Gdańsku (pod Neptunem, godz. 18),
w Gdyni (Skwer Kościuszki, godz. 18)

Wydarzenia

ZostajeMY w UE! (34 opinie)

(34 opinie)
protest / demonstracja

Gdynia zostaje w Unii Europejskiej! (52 opinie)

(52 opinie)
protest / demonstracja

Sopot zostaje w Unii Europejskiej! (21 opinii)

(21 opinii)
protest / demonstracja

Opinie (2412) ponad 200 zablokowanych

  • Czekam na wodza w koszulce OTUA (1)

    Historia lubi się powtarzać. Kiedyś tak samo straciliśmy suwerenność. Mnóstwo Polaków oddało życie aby ta suwerenność odzyskać. Teraz są inne hasła, inna sytuacja ale chodzi dokładnie o to samo. Większość jest tępa i to zarówno Ci protestujący jak i Ci co są beneficjentami socjalu PiSu i na nich głosują.

    • 85 9

    • Mpoze byc i ta ich Prostitucja będą drzeć komusze japy

      • 0 0

  • WypierPol coraz bliżej (6)

    37% głosujących na "Tak, w pełni popieram treść rozstrzygnięcia", to rozumiem, że życzą sobie wykopania Polski z UE?
    Bo nie rozumiem, co innego może kogoś skłaniać do popierania tego "wyroku" trybunału Julki Przyłębskiej?
    No ewentualnie jeszcze faktura z centrali PiS za trollowanie - to rozumiem. A tak btw - dużo płacą?

    • 26 111

    • (1)

      Taki sam werdykt zapadł w 2005 i 2010 roku. Nikt nie oponował, ani ówczesne rządy, ani ówczesna opozycją, ani KE.

      • 13 3

      • nikt też teraz tego nie kwestionuje

        nie chodzi o konstytucję tylko o ustawy które niszczą niezawisłość sędziowską i trójpodział władzy. To te ustawy są niezgodne z konstytucją i prawem unijnym.

        • 5 9

    • (2)

      Takie rozstrzygnięcie popieralą ludzie o małym rozumku. Jak ich potrąci pisowski baron po pijaku a sąd stwierdzi że to wina potrąconego to może coś do nich dotrze.

      • 6 11

      • Zartujesz?

        Powiedza, ze to wina Tuska. Oni sa straceni.

        • 3 2

      • ależ przecież tak jest! co zrobił jeden z kasty, ostatnio

        zabił na drodze i stwierdził że trumny jeżdżą po drogach

        a on, niewinny jak anioł!
        kasta juz dawno rządzi po swojemu i żadna Konstytucja ich nie obejmuje, oni mają swoje normy, swoją demokrację... a i jeszcze wyjdą na ulicę krzycząc "kon sty tu cja"

        • 4 3

    • suwerenność jak będziesz wiedział co to znaczy to będzie Ci łatwiej w życiu

      • 1 0

  • no to Konstytucja, czy prawo UE? (2)

    Zdecydujcie się strajkujący "przeciw pis", czy ma być konstytucja która jest wiecznie łamana, czy prawo UE, które jest waszym zdaniem ponad konstytucją i wasze protesty były niewiele warte, bo przecież UE jest ważniejsze?

    • 75 11

    • (1)

      To polskie ustawy są niezgodne z polską instytucją a wymiar sprawiedliwości jest zorganizowany w sposób, który nie zapewnia prawa do bezstronnego sądu. Tak zawyrokował TSUE a TK broni niekonstytucyjnych ustaw i wymiaru sprawiedliwości poniżej europejskich standardów.

      • 8 6

      • dokładnie o to chodzi

        ale niektórzy mają za małe móżdżki żeby to pojąć i bredzą o sprzeczności prawa unijnego z konstytucją

        • 6 5

  • wystarczy przeczytać Konstytucję

    W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny, odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie, my, Naród Polski wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego Polski, wdzięczni naszym przodkom za ich pracę, za walkę o niepodległość okupioną ogromnymi ofiarami, za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach, nawiązując do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej, zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponad tysiącletniego dorobku, złączeni więzami wspólnoty z naszymi rodakami rozsianymi po świecie, świadomi potrzeby współpracy ze wszystkimi krajami dla dobra Rodziny Ludzkiej, pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane, pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem, ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot.
    Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali, wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi, a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej.

    cdn.

    • 78 6

  • wystarczy przeczytać Konstytucję

    Art. 8. 1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.
    2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej.
    Art. 9. Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego.

    No to chyba wszystko jasne?
    Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej, a nie W Rzeczypospolitej Polskiej?

    • 80 5

  • Koniecznie opuścić ten dziadowski kołchoz Unia Europejska (2)

    • 91 33

    • Opuszczaj, Putin czeka.

      • 11 4

    • opuścimy i roboty będziesz szukać za granicą przedzierając się przez zasieki tak jak uchodzcy , mysl

      myślenie nie boli

      • 4 2

  • (6)

    Fantastycznie,Forsa z EU chetnie, ale przestrzeganie umow, to nie dla PISu, musza sie zabezpieczyc na przyszlosc z tymi niezaleznymi sadami !!!

    • 24 102

    • Dostałaś jakąś forse z UE? I co to sady? Naucz się pisać po polsku a potem broń uni (1)

      • 9 6

      • Broń czego?

        Polonista za 2300... :)

        • 2 2

    • Fantastycznie, unia od Polski chetnie bierze forse ale jak dac to najpierw szantaż.

      • 7 5

    • lipsk co miesiąc od ciebie bierze

      bo patriota wszystko sprzedał. Teraz też by na placu pajacował.

      • 7 1

    • Gdynianka

      Gdynianka jest jedna. Świętojańska 56. A tak poważnie, słyszała Pani o składkach jakie musimy wpłacać.

      • 0 1

    • TSUE nie otrzymał w traktacie prawa

      do zarządzania polskimi elektrowniami.
      Podobnie jak nie otrzymal prawa do decydowania o sądownictwie w PL
      UE musi trzymać sie traktatów, jakie z PL podpisała. Wyrok PL TK to przypomniał i jest zgodny z wyrokami innych krajów UE Niemiec, Włoch, Francji itp.

      • 1 1

  • Nic się nie stało

    Instytucja orzekająca nie istnieje. Równie dobrze sam mógłbym się skrzyknąć ze znajomymi zaprosić telewizję i orzeklibyśmy, że całą rząd pis w trybie natychmiastowym należy wysłać na szafot.

    • 17 71

  • (1)

    Wałęsą jedzie do Warszawy i ubierze koszulkę konstytucja?

    • 85 14

    • a tchórza Kaczora to wcale nie będzie

      • 3 1

  • Fajne odwrócenie uwagi

    Od inflacji i innych problemów społecznych !!! Brawo ! Jeszcze niech przepchną przymus i będzie reżim Kaczyńskiego ! Oj ludzie protestujecie wtedy kiedy nie trzeba

    • 27 48

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane