• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Browary w Trójmieście radzą sobie z pandemią

Joanna Skutkiewicz
16 października 2020 (artykuł sprzed 2 lat) 
Wiosenny czas browar Amber wykorzystał m.in. na uwarzenie bardzo wymagającego piwa, którego premiera już wkrótce. Wiosenny czas browar Amber wykorzystał m.in. na uwarzenie bardzo wymagającego piwa, którego premiera już wkrótce.

Browarnictwo rzemieślnicze w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie. Na Piwnej Mapie Polski pojawia się coraz więcej miejsc także z okolic Trójmiasta. Nic w tym dziwnego - już w XVI wieku rodzina Jana Heweliusza trudniła się tutaj warzeniem doskonałego piwa. Trójmiejskie browary znajdują sposoby na to, by nawet w czasie pandemii cieszyć smakoszy złocistego trunku swoimi kraftowymi wyrobami.Puby w Trójmieście


Czy często pijesz kraftowe piwa?

Z roku na rok na całym świecie przybywa browarów rzemieślniczych. Ta gałąź gospodarki notuje wyraźny rozwój, a niewielkie browary, często działające przy restauracjach, cieszą się ogromną popularnością.

Bieżący rok, upływający pod znakiem pandemii koronawirusa, niesie ze sobą szereg wyzwań dla przedsiębiorców i pracowników. Przymusowe zamknięcie lokali na wiele tygodni, obostrzenia związane z wizytami w restauracjach i wszelkiego rodzaju spotkaniami towarzyskimi spowodowały, że handel stacjonarny musiał wykazać się kreatywnością, by nie dopuścić do spadku obrotów wyższego niż akceptowalny.

 • Browar Brodacz w czasie pandemii postawił na sprzedaż online.
 • Browar Brodacz w czasie pandemii postawił na sprzedaż online.
 • Browar Brodacz w czasie pandemii postawił na sprzedaż online.
W browarze PG4, inspirującym się zwłaszcza bogatą kulturą browarnictwa gdańskiego, w tym roku zabrakło licznie pojawiających się wcześniej gości z zagranicy. Udało się jednak znaleźć inne sposoby na dystrybucję piwa.

- Polski, lokalny gość restauracji wypoczywał w wakacje w Polsce po długim okresie największych obostrzeń, dodatkowo nie mieliśmy gości z zagranicy, którzy także się u nas pojawiali - mówi Katarzyna Boguska-Topolić, dyrektor operacyjny Central Hotelu Gdańsk z browarem PG4. - W tym trudnym czasie postanowiliśmy zadbać o bezpieczeństwo gościa w restauracji, zachęcić gości do wizyty niższymi cenami oraz obsługą na najwyższym poziomie.
Browar Amber z Bielkówka pod Gdańskiem eksportuje marki własne na cały świat, m.in. do USA, Australii i Ameryki Południowej. Koncentruje się - co szczerze cieszy lokalnych miłośników piwa - na sprzedaży głównie w regionie Pomorza. W trudnym czasie mógł liczyć na słowa wsparcia od miłośników złocistego trunku.

- Mimo ograniczeń udało nam się zrealizować założone plany, zarówno jeśli chodzi o warzenie piw, wprowadzanie nowości, jak i samą dystrybucję - przyznaje Marek Skrętny, dyrektor marketingu i rozwoju Browaru Amber. - Otuchy dodawały nam słowa wsparcia ze strony naszych klientów i zaufanie, jakim jesteśmy obdarzani. Okres letni natomiast był czasem wytężonej pracy i wysokiej sprzedaży. Zdecydowanie jako konsumenci zwróciliśmy się w stronę polskich produktów i lokalnych firm. Ten patriotyzm zakupowy pomógł nam utrzymać ciągłość, a nawet zwiększyć sprzedaż.

Dokąd na piwo? Browary restauracyjne • Browar PG4 zanotował spadek liczby gości z zagranicy, jednak lokalni goście chętnie przychodzili do lokalu, gdy tylko stało się to możliwe.
 • Browar PG4 zanotował spadek liczby gości z zagranicy, jednak lokalni goście chętnie przychodzili do lokalu, gdy tylko stało się to możliwe.
 • Browar PG4 zanotował spadek liczby gości z zagranicy, jednak lokalni goście chętnie przychodzili do lokalu, gdy tylko stało się to możliwe.

Lato ruszyło branżęCo cieszy, sezon letni był przełamaniem zastoju, który martwił zarówno konsumentów, jak i same browary.

- W tym trudnym czasie postanowiliśmy aktywnie sprzedawać piwo na wynos - mówi Katarzyna Boguska-TopolićPG4. - Mieliśmy przeróżne promocje. Obniżyliśmy dla naszych gości ceny na butelki, beczki oraz dopełnianie butelek z piwem. Sprawdziła się doskonale recepcja hotelowa, która prowadziła sprzedaż.
- Zauważyliśmy, że nasi goście tęsknili za możliwością spędzenia u nas czasu, co przełożyło się na wyraźny wzrost sprzedaży piwa na miejscu - mówi Krzysztof Kowalczyk, marketing&sales manager Hotelu Gdańsk Boutique z Brovarnią. - Wciąż mocno zaznaczały się także zamówienia na wynos. Bardzo często zamówienia były łączone z cateringiem wyjątkowych dań oferowanych przez naszą kuchnię.
W Brovarni przy ul. Szafarnia 9, najstarszym browarze restauracyjnym w Trójmieście, jesień obfituje już w wydarzenia. Przez cały październik trwają tam Gdańskie Dożynki Piwne, czyli lokalny odpowiednik Oktoberfest. Piwowarzy lokalu uwarzyli na tę okazję specjalne piwo, a kuchnia przygotowała okolicznościowe dania i przekąski.

Dla siebie i innychWarto zauważyć, że wiosenne działania lokalnych browarów rzemieślniczych skierowane były nie tylko na utrzymanie ciągłości sprzedaży we własnym przedsiębiorstwie, lecz także na wsparcie współpracujących firm.

- W czasie lockdownu najważniejsze dla nas było, aby uchronić naszych partnerów, klientów oraz browar przed potencjalnymi negatywnymi skutkami biznesowymi pandemii - mówi Marek SkrętnyBrowaru Amber. - Uruchomiliśmy akcję przyjmowania z powrotem do browaru niesprzedanego piwa, co pomogło lokalom gastronomicznym zmniejszyć koszty lockdownu. Szukaliśmy wówczas alternatywnych sposobów na funkcjonowanie, na szczęście lockdown nie trwał na tyle długo, aby nam zaszkodził. Nasze piwo sprzedawało się cały czas dobrze w sklepach. Wiosenny czas wykorzystaliśmy też na uwarzenie bardzo wymagającego piwa, którego premiera już wkrótce.
- Większość piw produkowanych przez nas jest butelkowana i sprzedawana w sklepach - mówi Tomasz Brzostowski z trójmiejskiego Browaru Brodacz. - Dystrybuujemy piwo zarówno samodzielnie, jak i poprzez sieci handlowe. Mamy już ponad 500 punktów sprzedaży na terenie całego kraju, a niedługo będzie ich aż 1 tys.
Zespół Browaru Brodacz znalazł też inne sposoby na poradzenie sobie z pandemicznym przestojem. Po pierwsze, 2.5 tys. litrów piwa IPA zostało zamienione w wysokoprocentowy Beerbrand, czyli piwny destylat, również polskiej produkcji. Po drugie, piwo można było zamówić także przez internet, razem z innymi produktami rzemieślniczymi, które dostarczane były na zasadzie cateringu. Jak informuje założyciel Browaru Brodacz, sklep internetowy, za pośrednictwem którego klienci składali zamówienia, w czasie pandemii wygenerował browarowi niemal 90 tys. zł przychodu.

 • Wiosenny czas browar Amber wykorzystał m.in. na uwarzenie bardzo wymagającego piwa, którego premiera już wkrótce.
 • Wiosenny czas browar Amber wykorzystał m.in. na uwarzenie bardzo wymagającego piwa, którego premiera już wkrótce.
 • Wiosenny czas browar Amber wykorzystał m.in. na uwarzenie bardzo wymagającego piwa, którego premiera już wkrótce.

Dobrze wykorzystany czasChoć z punktu widzenia klienta restauracje i puby były nieczynne, w rzeczywistości w wielu kuchniach i warzelniach sporo się działo. Browary z Trójmiasta i okolic konstruktywnie wykorzystały czas największych obostrzeń.

- Czas lockdownu wykorzystaliśmy do stworzenia nowych receptur piw limitowanych i studiowaniu nowych kierunków warzenia piwa - mówi Krzysztof KowalczykBrovarni. - Najlepszym przykładem jest nasze ostatnie piwo limitowane uwarzone w nowoczesnym stylu New England, dostępne podczas tygodnia amerykańskiego. W przygotowaniu są kolejne propozycje, między innymi Black IPA, którego premiera zaplanowana jest na okolice Halloween, oraz nasz tradycyjny, flagowy Koźlak Niepodległościowy warzony specjalnie na święto 11 listopada, a także coroczne piwo Świąteczne, które tym razem będzie w nieco innym wydaniu niż w latach ubiegłych. Mamy nadzieję, że do końca roku uda nam się przygotować aż nowych limitowanych piw.
 • W Brovarni do końca roku planowanych jest jeszcze kilka premier kraftowych piw.
 • W Brovarni do końca roku planowanych jest jeszcze kilka premier kraftowych piw.
 • W Brovarni do końca roku planowanych jest jeszcze kilka premier kraftowych piw.

Miejsca

Opinie (115) ponad 10 zablokowanych

 • (3)

  Radzą sobie bo ludzie piją i będą pić więcej :D
  Popyt na alkohol i poradnie psychiatryczne będzie rósł.

  • 48 7

  • co ma piwo z poradniami zdrowia psychicznego? (2)

   bredzisz

   • 4 11

   • ciemniak (1)

    ciemniaku. alkohol zawiera depresanty

    • 4 5

    • Tusuek to nie chodzi o to ze alkohol powoduje depresje, tylko ze zmniejsza ilość informacji przepływających przez OUN, co powoduje że mniej odbierasz informacji z różnych obszarów swojego mózgu, przez co uzyskujesz to słynne alkoholowe rozluźnienie, relax, senność, itp.

     • 7 2

 • Niemożliwe! (3)

  Ostatnio sopocka śmietanka właścicieli klubów twierdziła, że w obecnych czasach absolutnie nie da się prowadzić biznesu i że straty to miliony monet. :) A jak widać - wystarczy trochę kreatywności. Sprzedaż detaliczna alkoholi, posiłki na wynos, zamiana dzikich dyskotek na klubokawiarnie, ot rozwiązanie problemu.

  • 57 5

  • Jak rąbali na pijanych zagraniczniakach i wekach lanusjacyh się na wielkomiejskich góry złota na rozwodnionych tyskaczach to było spoko;) A teraz płacz.

   • 27 2

  • Sopot to stan umysłu

   przyda im się czyściec finansowy,

   • 20 3

  • Z małej knajpy sama akcyza 15 tysięcy miesięcznie

   czynsz - nie w Sopocie - za również średnio-mały lokal 15-20-30.

   Jak masz swój lokal, przeżyjesz i z 5 lat, bez -> cmentarz.

   • 3 5

 • (22)

  W trójmiejskich browarach i gastronomii wyraźnie widać, że kocha się głównie niemców, norwegów oraz angoli, przy jednoczesnej pogardzie dla tubylców;) Sytuacja z życia- wszedłem do do browaru restauracyjnego jednocześnie rozmawiając przez tel po angielsku, zanim się obejrzałem to natychmiast przybiegła do mnie uśmiechnięta kelnerka. Nie zapomnę jak szybko ten uśmiech zaniknął z jej twarzy gdy zorientowała się, że ma do czynienia z polaczzkiem;) Poza tym nie raz czytałem skargi zagraniczniaków, że w pewnym lokalu przy ul. Długiej podsuwają im szmapana za 18 tysi a potem wzywają ochronę/policję gdy wrobieni zagraniczniacy wyrażają swoja dezaprobate. Także akurat gastro to mi nie szkoda, bo jest nastawiona głównie pod dojenie, czy to zagraniczniaków, czy to studencików i hipsterów pijacych godzine jedno kraftowe piwo dla lansu. Ogólnie da sie zauważyć, że skończyły sie czasy chodzenia do pubów dla zabawy, czy żeby się podchmielić. 80 procent nowych lokali gastronomicznych jest nastawiona głównie pod hipsterkę. Zanim nazwiecie mnie "Januszem", czy "pijącym koncerniaki" przypomnę, ze mam kilkadziesiąt tysięcy oszczędnosci, do tego przypomnę wam wielcy "znaFcy", że jeszcze kilka lat temu łoiliście brawniewo i specjale w krzakach rodzinnej Iławy;)

  • 56 20

  • prawda..., jak chce sie poczuć dawny klimat to mozna sie wybrac "pod rury" (2)

   -cisza,spokuj,zadnej hipsterki

   • 23 4

   • Ostatni prawdziwy skansen dla koneserów... (1)

    Po "Pod Zrębem", czy "Pod Kasztanami", zostały tylko wspomnienia...

    • 11 3

    • "Pod Kasztanami" i "Pod Wieżą" też...

     • 4 3

  • Dokładnie. Gdybyś jeszcze był podobny do Mokebe to już w ogóle ten dzień byłby dla polskiej kelnerki jak wygrany los na loterii

   • 15 1

  • (8)

   Browar restauracyjny ma z kraftem tyle wspólnego, co ryba po grecku z Grecją.

   • 23 4

   • (2)

    Na plus dla browarów restauracyjnych. Zwykle mają ciekawe propozycje, a nie kolejną kraftową sripę-pipę z rabarbarem, nalaną do butelki z i**otycznie pstrokatą etykietą i o jeszcze głupszej nazwie.

    • 10 7

    • Który niby?

     • 5 2

    • Akurat w Trójmieście żaden browar restauracyjny nie jest w stanie w szranki stanąć nawet ze średniej jakości kraftem.

     • 1 0

   • (4)

    Powiedz to lokalom takim jak Port Gdynia, PG4 czy Olbracht z Torunia, że nie warzą piwa rzemieślniczego

    • 6 1

    • Portu Gdynia nie znam, PG4 to piwa bardzo słabe i bez wyrazu, Olbracht to jeden z gorszych rzemieślniczych niestety :(

     • 7 6

    • Z przykrością to stwierdzam, ale Port Gdynia ma jedno z najsłabszych i najmniej dopracowanych piw jakie piłem (2)

     • 8 1

     • nie znasz się na piwie, to się nie wypowiadaj (1)

      idź posmakuj chociażby pilsa, to ci majtki spadną

      • 0 5

      • Żarty na bok, dobrego pilsa to oni w życiu nie pili, nie mówiąc o jego wytworzeniu.

       • 0 0

  • (2)

   Poważnie ??? kilkadziesiąt tysięcy oszczędności??? to kup 1/10 mieszkania :D

   • 10 4

   • Ty najpierw oddaj matce coś za prąd za ten miesiąc.

    • 11 4

   • Już ktoś ma ból tyłka. Lepiej rurki poluzuj bo coś uwierają;)

    • 6 2

  • (1)

   Chwalenie się swoimi oszczędnościami, to jest dopiero przejaw januszostwa. Żenujące. I tak, wiele lat temu ja też lubiłam Tyskie. A kiedyś podobno ludzie poruszali się dorożkami. Ale świat idzie do przodu i to, że kiedyś ktoś lubił zapijać zapieksy ciepłym moczem, nie znaczy, że nie może uczyć się nowych smaków i poznawać, jak naprawdę może smakować piwo, warzone z wykorzystaniem różnych chmieli w kontrze do masówki z koncentratów. Tak po prostu jest, stojąca woda gnije.

   • 12 3

   • Pamiętaj, że w internecie możesz napisać na swój temat absolutnie dowolne rzeczy.

    • 3 0

  • Pozytywnie podejdź

   Raz Ci się zdarzyło to postanowiłeś wszystkich podsumować tak samo. Dobre piwo pije się mając dużo i mało kasy. Nie jest tanie i nie pije się go dla złojenia, ale dla przyjemności. Wszystko przed Tobą. Odwiedź kilka lokali w innych niż centrum Starego Miasta miejscu i wtedy rób opinię.

   • 7 1

  • Tak, tak, a przed Żydami rozwijają perskie dywany przed wejściem.
   Przecież Specjal pod chmurką jest o wiele lepszy niż te hipsterskie piwa sączone dla lansu przez godzinę jako aperitif przed szampanem za 18 000,00 PLN.
   Matko Boska Saneczkarska, co za Yanush.

   • 3 6

  • To chyba twoja ulubiona historyjka , już kilka razy to czytałam pod artykułami . Klasyczne kopiuj wklej .

   • 7 3

  • kompleksy masz chłoptasiu i tyle, nad tym trzeba pracować, a jeśli będziesz to robił zdecydowanie masz możliwość stania się

   100% facetem :)

   • 3 3

 • Halo! Browar Amber! (2)

  Poprosimy reedycję "Po godzinach - Koźlak Pszeniczny" (Weizenbock). Ja i dwie bliskie osoby czekamy tak już chyba 3 lata, jak nie 4. A na pewno jest nas więcej :)
  I - nie - nawet umiejętne rozlanie pół na pół Pszeniczniaka z Koźlakiem nie zastąpi należycie tamtego Weizenbocka :)))

  • 28 1

  • po godzinach wymiata (1)

   Najlepsze co z ambera w ostatnich latach

   • 7 0

   • Kupiłem kiedyś w Tesco na Opolskiej, ale chyba ostatnio nie mają

    • 0 0

 • miałem mieszane uczucia co do piw "kraftowych" (3)

  ale teraz myślę, że może to lepiej jak alkohol nie służy tylko do nawalenia się tanim kosztem, lecz też do smakowania.
  A że samo w sobie jest trunkiem plebejskim - nic to.

  • 25 6

  • (1)

   Kolejnemu odbiłą palma i stałsie "smakoszem" bo dostał kilka lików pod fotką piwa ;)

   • 6 10

   • Zawsze możesz Stachu dalej pić siki.

    • 10 2

  • Sugestywna opinia alkoholika

   Woda kiedyś była mocno zanieczyszczona i nie pito dziesiejszej kranówki, pito piwo czy inne trunki po fermentacji.
   Dziś jest to nieaktualne. Rozumiem "dla smaku", ale sugeruje to bardziej od czasu do czasu, a nie kilka/kilkanascie czy wgl dość często w jakimś okresie czasu.
   Alkohol ma takze inne funkcje dla organizmu niż tylko upojenie czy podchmielenie, i to nawet pozytywne.
   Jak dla mnie po latach doświadczeń picie piwa jak wyżej, to jak jazda samochodem w kółko po osiedlu - darmy przebieg, bo przecież organizm rownież sie zużywa.
   Za to z wódką trzeba uważać, nikt z nią nie wygrał, dobra wódka zawsze dobrze smakuje i w malych ilościach lepiej dziala dla nas jak piwo. Dlatego nawet jesli ją bardzo lubie pić, to jak najczesciej omijam szerokim łukiem.
   Po za tym alkohol w Polsce jest za łatwo dostępny, a nasze głupie nawyki kulturowe i zyciowy poziom stresu bardzo dobrze pielęgnują narodowe pijaństwo. Jedni piją a drudzy to tolerują bądź nawet wykorzystują tą słabość przeciwko człowiekowi.

   • 3 4

 • (2)

  O nie wytrzymam, Amber został kraftem. ROTFL.

  • 21 16

  • (1)

   I jest z Trójmiasta, Co za odkrycie!

   • 2 1

   • Straszyn i Bielkówko wkrótce przyłączą do Gdańska

    • 2 2

 • Browar Rockmill z Gdańska (10)

  Też jesteśmy z Gdańska. Też dajemy radę :-) pozdrawiamy Panią redaktor.
  Zapraszamy też do naszego pubu Maverick we Wrzeszczu.

  • 35 14

  • (1)

   Rockmiil to jeden z moich ulubionych browarów, zaraz po Pracowni Piwa. Wielce żałuję, że tylko w Mavericku już dostępny.

   • 8 4

   • W Mavericku jest zawsze, w innych pubach okazjonalnie.

    • 5 1

  • właśnie! to skandal, że Was pominięto!

   • 9 4

  • (2)

   A macie coś tak samo dobrego jak czarna szmata?

   • 9 3

   • czarna szmata jest jedyna w swoim rodzaju (1)

    Nikt się nie może równać z legendą...

    • 15 3

    • Jedyny w swoim rodzaju mocz.

     Specjal przestał być piwem w okolicy 2005 r.

     • 2 2

  • niestety nie wplaciliscie -nie ma reklamy

   Druga sprawa jak cos lub ktos jest "dobry" -nie potrzebuje reklamy...

   • 13 0

  • Jaki Browar?? Od kiedy warzycie w Gdańsku?

   • 1 3

  • Warzycie w swoim czy kontraktujecie? Jeśli tak to gdzie? (1)

   • 0 0

   • zgaduję, że w Bytowie

    • 1 0

 • (1)

  człowiek nie wielbłąd

  • 12 1

  • chyba Ty.

   • 0 8

 • Piwa Regionalne

  Ważne, żeby w tych trudnych sytuacjach wspierać Polskę, zwłaszcza regionalne marki.
  Z tego co widać Browar Amber daje sobie radę i super! Wspaniale, że nasze, regionalne piwko może być jednocześnie kraftowe i przyzwoite cenowo. Duży szacunek za piwo "Czarny Bez"! ;)))

  • 18 2

 • Powodzenia (1)

  Wiadomo że dużym graczom zawsze łatwiej przetrwać zawirowania, tym bardziej trzymam kciuki za wszystkie małe firmy. A Browary w szczególności :)

  • 14 1

  • Ja kciuków nie trzymam

   Mam zajęte ręce. Przelewaniem piwa z butelki do wybranego szkła :)

   • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane