• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Brudy z hałdy płyną do Martwej Wisły

Mikołaj Chrzan
13 stycznia 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Hałda fosfogipsów w Wiślince zatruwa wodę w Martwej Wiśle. Choć zgodnie z projektem spływająca z hałdy zanieczyszczona deszczówka powinna trafiać do szczelnego zbiornika, to w praktyce wycieka ona do rzeki. Pomagają w tym celowo przekopane kanały.

Wysoką na ponad 40 metrów hałdę fosfogipsów, czyli gigantyczne składowisko odpadów z Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych, otacza rów. Tam powinna trafiać zanieczyszczona woda, która podczas deszczu spada na hałdę o powierzchni ok. 26 hektarów (jest dwa razy większa niż park oliwski). Z rowu woda powinna być przepompowywana do zbiornika retencyjnego, a stamtąd - po odparowaniu - do atmosfery.

- Ten system nigdy nie działał. Nie mieszkamy w Afryce i zanim woda zdąży odparować, przeleje się przez brzegi - mówi Zbigniew Bąkowski, były wiceszef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który uważa, że hałda w Wiślince jest największym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców Pomorza.

Co więc dzieje się z nadmiarem zatrutej deszczówki? - Trafia do Martwej Wisły. Zresztą zobaczcie sami - powiedział Bąkowski.

Pokazał nam kilka świeżo wykopanych kanalików, które wychodzą spod wałów oddzielających hałdę od Martwej Wisły. Kanalikami wypływająca spod wałów woda płynie prosto do rzeki. W tych miejscach, gdzie przepływa skażona woda, trawa ma wyraźnie inny kolor, w zagłębieniach tworzą się też kałuże z białym płynem.

- Gdyby nie te kanaliki, teren zamieniłby się w bagno, a woda rozmyłaby wały. Oczywiście nie byliśmy tu, kiedy je kopano, więc możemy się tylko domyślać, kto to zrobił - mówi były urzędnik.

Są inne dowody na to, że wały wokół hałdy nie są szczelne. Cieknące do Martwej Wisły zanieczyszczenia doskonale widać na zdjęciach satelitarnych dostępnych dzięki programowi Google Earth . Fotografie wyraźnie pokazują jasne plamy na powierzchni rzeki, półkoliście rozchodzące się wokół brzegu, przy którym rzeka graniczy z hałdą.

Kolejny dowód to wyniki badań wody Martwej Wisły w pobliżu hałdy. W raporcie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o stanie środowiska Pomorza w 2005 r. są dane o skrajnie wysokim poziomie zawartości związków fosforu w próbkach wody. Ten rejon rzeki zaklasyfikowano dlatego do najgorszej, piątej kategorii.

Jan Wyganowski, wicedyrektor ds. technicznych Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych, który wypowiada się w sprawie hałdy dla mediów, był wczoraj niedostępny.

Zaalarmowaliśmy inspektorów z WIOŚ. - Odpływ wody z rowów otaczających hałdę do Martwej Wisły? Dziś wszyscy inspektorzy są w terenie. Zajmiemy się tym w poniedziałek rano - zapowiedziała Halina Czarnecka, szefowa WIOŚ.
Jak Fosfory reklamują hałdę w Wiślince

Fragmenty reklam, które Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych opublikowały w lipcu 2006 r. w "Dzienniku Bałtyckim"

"Wokół składowiska w Wiślince ustanowiono strefę ochronną o szerokości 300 metrów. Na terenie tej strefy została wydzielona strefa o szerokości 150 metrów tzw. ochrony hydrologicznej, gdzie znajduje się zbiornik retencyjny, rowy opaskowe wokół składowiska, rowy melioracyjne z korkami z glin nieprzepuszczalnych oraz przepompownia odprowadzająca do zbiornika retencyjnego nadmiar wód z rowów melioracyjnych. Działania te spowodowały brak oddziaływania hałdy fosfogipsu na otoczenie poza jej granicami."
Zbigniew Bąkowski, były wiceszef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska
Hałda nie jest zabezpieczona przed opadami atmosferycznymi. Tworzące się wody odciekowe zawierają fluor, związki fosforu i pierwiastki promieniotwórcze. Nie bez znaczenia są też osady ściekowe, którymi próbuje się rekultywować hałdę. Zawierają one metale ciężkie, które także trafiają do wód odciekowych. Przedostawanie się tych wód do rzeki, a następnie do morza, to zbrodnia dla środowiska.
Gazeta WyborczaMikołaj Chrzan

Opinie (138) 6 zablokowanych

  • całe pomorze gdańskie umrze niedługo na raka

    od dawna statystyki zachorowan sa zatrwazajace w naszym regionie. nie wiem co za sk....le pozwalaja na funkcjonowanie tego swinstwa

    • 2 0

  • Hałda

    No dobrze, to w sumie i tak wiedza powszechna, że hałda nie jest specjalnie korzystna dla zdrowia mieszkańców. Pytanie brzmi zatem: Co można zrobić z hałdą bądź z sytuacją?
    Pozdrawiam wszystkich urodzonych trzynastego :)

    • 0 0

  • TRUJE TRUJE TRUJE !!!!!!

    Ludzie! nie dajcie się zwariować, zajmuje się zawodowo szeroko pojętą ochroną środowiska, a szczególnie odpadami, nie wierzcie w to, że halda fosfogipsów jest nieszkodliwa, to dzięki niej jest takie zachorowanie na raka!!!!! nie wierzcie specjalistom z Zakładów fosforowych, że niby nic ise nie dzieje, nie słuchajcie profesoró z uczelni, którzy twierdzą, że hałda nie stanowi zagrożenia, cały świat wie, że fosfogipsy sa problemem, wystarczy na googlach poszukać, jak wyglądają USA i ich hałdy fosfogipsów, oni tez mają ten problem tylko w wwiekszej skali i tez nie wiedza co z tym zoribć. Drodzy Inspektorzy WIOŚ, trzymamy za Was kciuki, dajcie popalić FOSFOROM, niech sie nie czują bezkarni!!!!!!!!!! a Pan Wyganowski niech się już lepiej pakuje, bo w Polsce jeszcze wyroku za zanieczyszczanie środowiska nie było; jedne w Anglii z tego co wiem, ale on może być tym pierwszym :) i tu chwałą naszemu POŚ!!! Pozdrawiam

    • 0 0

  • Czyzby osoby twierdzace ze nieszkodzi byly...

    A-podkupione
    B-glupie
    C-bezmyslne

    • 1 0

  • widzę ze sami znawcy zdominowali to forum

    winszuję

    • 0 0

  • juz po nas

    no i wszyscy umrzemy za czyjeś łapówki..

    • 0 0

  • Tak to jest z łapówkami...

    Za to że ktoś sobie kupi dom,albo wypasiona furę,całe społeczeństwo płaci grube miliony,lub (o zgrozo) zdrowiem.Dlatego właśnie korupcja w takich sytuacjach jest szczególnie szkodliwa i po prostu nieopłacalna.

    • 0 0

  • wscieklosc i bezradnosc

    sluchajcie, to jest okropne jak zdrowie i zycie mieszkancow jest zupelnie nieistotne ..... brak mi slow, jestem wsciekla, bo sprawa z tą haldą ciągnie się nie od dzis.. czy taka bezprecedensowa sprawa miala by szanse na istnienie np w stanach? mysle ze tam przepisy są jasniej okreslone i mozna by pozwać zaklady i otrzymac wielkie odszkodowanie.. no ale kto by tu to zrobil? jak taki syf wszedzie ze nic tylko isc sie wykąpac w martwej wisle! jestem zdruzgotana jak mozna tak bezmyslnie albo moze co gorsze - z pelną premedytacją i swiadomoscią - pozwalać nam sie truc.

    • 0 0

  • do 11.21

    po to czytam info żeby wiedzieć!A jak ktoś wie i guupio tylko "winszuje"to takie info o kant do rozbicia:(
    Coś chyba nie tak z tymi "fosforami",ale najciekawsza jest reakcja tych,którym za to płacą!"Zajmiemy się sprawą,w poniedziałek"...dobre:))),a przedtem to co?sprawy nie było?,nie ma?
    to w czym problem?!:D

    • 0 0

  • moja opinia na ten temat

    Mieszkam od 25 lat na Stogach. Ten problem byl poruszany kilkakrotnie przez Administracje PGM Gdansk-Przerobka w ktorej pracowalam a takze przez Radnych Miasta Gdanska.
    Minelo juz dosc czasu aby zabrac sie za ten problem bardzo
    odpowiedzialnie i udowodnic, ze mozna tego dokonac. Teraz mieszkam w Rzymie i zyje innymi problemami, bo miasto to tez jest "odpowiednio" zanieczyszczone. Nie mniej jednak martwie sie o te sprawy, poniewaz mieszka tam moj syn i jemy zagroza teraz to niebezpieczenstwo.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane