• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Brudy z hałdy płyną do Martwej Wisły

Mikołaj Chrzan
13 stycznia 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Hałda fosfogipsów w Wiślince zatruwa wodę w Martwej Wiśle. Choć zgodnie z projektem spływająca z hałdy zanieczyszczona deszczówka powinna trafiać do szczelnego zbiornika, to w praktyce wycieka ona do rzeki. Pomagają w tym celowo przekopane kanały.

Wysoką na ponad 40 metrów hałdę fosfogipsów, czyli gigantyczne składowisko odpadów z Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych, otacza rów. Tam powinna trafiać zanieczyszczona woda, która podczas deszczu spada na hałdę o powierzchni ok. 26 hektarów (jest dwa razy większa niż park oliwski). Z rowu woda powinna być przepompowywana do zbiornika retencyjnego, a stamtąd - po odparowaniu - do atmosfery.

- Ten system nigdy nie działał. Nie mieszkamy w Afryce i zanim woda zdąży odparować, przeleje się przez brzegi - mówi Zbigniew Bąkowski, były wiceszef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który uważa, że hałda w Wiślince jest największym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców Pomorza.

Co więc dzieje się z nadmiarem zatrutej deszczówki? - Trafia do Martwej Wisły. Zresztą zobaczcie sami - powiedział Bąkowski.

Pokazał nam kilka świeżo wykopanych kanalików, które wychodzą spod wałów oddzielających hałdę od Martwej Wisły. Kanalikami wypływająca spod wałów woda płynie prosto do rzeki. W tych miejscach, gdzie przepływa skażona woda, trawa ma wyraźnie inny kolor, w zagłębieniach tworzą się też kałuże z białym płynem.

- Gdyby nie te kanaliki, teren zamieniłby się w bagno, a woda rozmyłaby wały. Oczywiście nie byliśmy tu, kiedy je kopano, więc możemy się tylko domyślać, kto to zrobił - mówi były urzędnik.

Są inne dowody na to, że wały wokół hałdy nie są szczelne. Cieknące do Martwej Wisły zanieczyszczenia doskonale widać na zdjęciach satelitarnych dostępnych dzięki programowi Google Earth . Fotografie wyraźnie pokazują jasne plamy na powierzchni rzeki, półkoliście rozchodzące się wokół brzegu, przy którym rzeka graniczy z hałdą.

Kolejny dowód to wyniki badań wody Martwej Wisły w pobliżu hałdy. W raporcie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o stanie środowiska Pomorza w 2005 r. są dane o skrajnie wysokim poziomie zawartości związków fosforu w próbkach wody. Ten rejon rzeki zaklasyfikowano dlatego do najgorszej, piątej kategorii.

Jan Wyganowski, wicedyrektor ds. technicznych Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych, który wypowiada się w sprawie hałdy dla mediów, był wczoraj niedostępny.

Zaalarmowaliśmy inspektorów z WIOŚ. - Odpływ wody z rowów otaczających hałdę do Martwej Wisły? Dziś wszyscy inspektorzy są w terenie. Zajmiemy się tym w poniedziałek rano - zapowiedziała Halina Czarnecka, szefowa WIOŚ.
Jak Fosfory reklamują hałdę w Wiślince

Fragmenty reklam, które Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych opublikowały w lipcu 2006 r. w "Dzienniku Bałtyckim"

"Wokół składowiska w Wiślince ustanowiono strefę ochronną o szerokości 300 metrów. Na terenie tej strefy została wydzielona strefa o szerokości 150 metrów tzw. ochrony hydrologicznej, gdzie znajduje się zbiornik retencyjny, rowy opaskowe wokół składowiska, rowy melioracyjne z korkami z glin nieprzepuszczalnych oraz przepompownia odprowadzająca do zbiornika retencyjnego nadmiar wód z rowów melioracyjnych. Działania te spowodowały brak oddziaływania hałdy fosfogipsu na otoczenie poza jej granicami."
Zbigniew Bąkowski, były wiceszef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska
Hałda nie jest zabezpieczona przed opadami atmosferycznymi. Tworzące się wody odciekowe zawierają fluor, związki fosforu i pierwiastki promieniotwórcze. Nie bez znaczenia są też osady ściekowe, którymi próbuje się rekultywować hałdę. Zawierają one metale ciężkie, które także trafiają do wód odciekowych. Przedostawanie się tych wód do rzeki, a następnie do morza, to zbrodnia dla środowiska.
Gazeta WyborczaMikołaj Chrzan

Opinie (138) 6 zablokowanych

  • Co ta hałda robi w tym miejscu?

    XX,
    czy może mi wyjaśnisz o co my się tu spieramy?
    Przejrzałem ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących lokalizacji, budowy, eksploatacji jakim powinny odpowiadać poszczególne typy składowisk odpadów. (Dz. U.03.61.549 z dnia 10 kwietnia 2003 r.)

    a tam czytam

    § 3. 1. Składowiska odpadów niebezpiecznych oraz składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne nie mogą być lokalizowane:

    1) w strefach zasilania głównych i użytkowych zbiorników wód podziemnych (GZWP, UZWP);

    4) w dolinach rzek, w pobliżu zbiorników wód śródlądowych, na terenach źródliskowych, bagiennych i podmokłych, w obszarach mis jeziornych i ich strefach krawędziowych, na obszarach bezpośredniego bądź potencjalnego zagrożenia powodzią w rozumieniu przepisów prawa wodnego;

    To co ta hałda robi w tym miejscu? O jakim pozwoleniu może być tu mowa?

    • 0 0

  • Pytanie drugie

    § 5. 1. Składowisko odpadów lokalizuje się tak, aby miało naturalną barierę geologiczną, uszczelniającą podłoże i ściany boczne.

    2. Minimalna miąższość i wartość współczynnika filtracji k naturalnej bariery geologicznej wynosi:

    1) dla składowiska odpadów niebezpiecznych - miąższość nie mniejsza niż 5 m, współczynnik filtracji k Ł 1,0 x 10-9 m/s;
    2) dla składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne - miąższość nie mniejsza niż 1 m, współczynnik filtracji k Ł 1,0 x 10-9 m/s.

    § 11. 1. Składowisko odpadów otacza się pasem zieleni złożonym z drzew i krzewów, w celu ograniczenia do minimum niedogodności i zagrożeń powstających na składowisku odpadów w wyniku emisji odorów i pyłów, roznoszenia odpadów przez wiatr, hałasu i ruchu drogowego, oddziaływania zwierząt, tworzenia się aerozoli oraz pożarów.

    2. Minimalna szerokość pasa zieleni wynosi 10 m.

    Czy te parametry są zapewnione bo chyba nie?

    • 0 0

  • Hałda dwa razy większa niż park oliwski

    Pytanie trzecie

    § 16. 1. Na składowisku odpadów wydziela się kwatery o objętości określonej w projekcie budowlanym składowiska odpadów.

    2. Powierzchnia kwater przeznaczonych do składowania odpadów niebezpiecznych nie powinna przekraczać 2.500 m2. (1/4 ha)

    to w kontekscie:

    "hałdę o powierzchni ok. 26 hektarów (jest dwa razy większa niż park oliwski)."

    oraz

    "Niestety jest tu mały kruczek wiadomo że Fosfory-owszem nie mogą sypać w górę po osiągnięciu 41m ale na boki mogą.I tak tłumaczono mi w Urzędzie,kiedy postanowiłam zgłosić nieprawidłowości związane z dziłalnością składowiska.Usłyszałam to że hałda jest owszem wyższa,ale ten fosfogips zostaje przez spycharki wyrównywany i końcowa wysokość hałdy nie przekroczy 41m. "

    • 0 0

  • Hałda nie spełnia żadnych wymogów!

    Kamil,zgadzam się z Twoją opinią.Ja również pytałam urzędników co ta hałda robi w tym miejscu?i dlaczego jej nie zamknięto? Skoro nie spełnia wymogów związanych z Dz. U.03.61.549 z dnia 10 kwietnia 2003 r. Dlatego składowisko nie powinno dostać pozwolnia zinegrowanego:)nie spełnia jakich kolwiek wymogów.

    Dziękuję za wszelkie uwagi ,szczególnie te dotyczące pozwolenia zintegrowanego :)))

    Tak jak pisałam wcześniej nie przestanę tą sprawą się zajmować.Słowa te kieruję szczególnie do panów,którzy parę dni zasugerowali mi ,że dalsze zajmowanie się tą sprawą może dla mnie stać się "nie miłe".

    • 0 0

  • A to sk..wiele

    Tak coś czułem. Dobrze by poznać nazwiska tych Panów

    • 0 0

  • Z CZEGO TU SOBIE ROBIC ZARTY???!!!

    czytajac to wszystko to odnosze wrazenie ze niektorzy pisza tu tylko po to aby pisac..fajny widoczek tak??to jak tu nie mieszkasz to sie przeprowadz i zobaczymy jakie bedzie twoje zdrowie za kilka lat..Hałda to nie tylko problem Wislinki..okolic i gdanska tez to dotyczy bo podczas silnych wiatrow to wszystko z Fosfogipsow leci na Sobieszewo, Bogatke, Gdańsk..zatrowa nas wszystkich!!taaa u nieszkodliwic..robia to od wielu lat i co??nic z tego nie ma!!dalej to samo..teraz barek w dzien nie widac ale 8 lat temu co dziennie conbajmniej 3-4 dziennie płyneły..a teraz to w nocy transportuja to swinstwo..a mieli juz wogole nie transportowac..a co do procesu to i tak pewnie nic nie da bo wszystkie badania sa tajne i raczej im nie da sie udowodnic ze to przez to..znajda jakiegos haka i jeszcze bedziemy załowac ze to zaczelismy..pomrzemy i tak a przez to napewno szybciej!

    • 0 0

  • Do Fosfinki

    3mam za Ciebie kciuki, nie daj się!!!

    • 0 0

  • te hałdy widać jak świecą

    aż w gdyni ze skweru kościuszki. obejmują one swoim działeaniem gdańsk, sopot i gdynię - kawałek. więc nie dziwię się że:
    - odady trafiające do morza powodują kwitnięcie sinic i innych zielsk,
    - choroby rakai tarczyce a widzę, że coraz wiecej ludzi na to choruje
    na pomorzu,
    a wy mi tu mówice, że np. sopot jest "uzdropwiskiem" - śmiechu warte - na raka w nim można zachorować.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane