• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Budynek LOT-u: brzydkie kaczątko Głównego Miasta

Michał Jelionek
13 marca 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 

Jest takie miejsce w Gdańsku, które gdańszczanie znają doskonale. Znają, ale nie do końca wiedzą, co tak naprawdę kryje wnętrze... LOT-u, bo właśnie o nim mowa. Dla jednych to szpecący Główne Miasto blaszak, dla drugich bardzo wdzięczny punkt orientacyjny i niemalże zabytkowy już budynek. Sprawdziliśmy, co sądzicie o tym obiekcie.



Czy budynek LOT-u powinien zostać wyburzony?

Niegdyś na działce przy Wałach Dominikańskich 6 (współczesnych Wałach Jagiellońskich 2/4 zobacz na mapie Gdańska) funkcjonował Danziger Hof. Był to luksusowy hotel, który niestety spłonął w 1945 roku. Dlaczego niestety? Bo trzeba przyznać, że majestatyczny budynek bardzo korzystnie wpisywał się w panoramę Głównego Miasta. Kilkanaście lat później, dokładnie w roku 1961, na jego miejscu stanął pawilon, który pełnił rolę salonu meblowego. To właśnie wtedy rozpoczęła się historia nieszczęsnego LOT-u, w którym dziś znajdziemy kilka biur, lokali usługowych i sklepów.

- Ten budynek powstał w bardzo ważnym momencie historii architektury. Kiedy to po długim okresie socrealizmu, czyli wielkich, ciężkich, monumentalnych form i takichże mebli - ludzie zatęsknili za tym, co jest lekkie, nowoczesne i mobilne. W całym kraju zaczęły powstawać pawilony meblowe. Myślę, że ten nasz, gdański, był jednym z piękniejszych. To był naprawdę bardzo dobry projekt - wyjaśnia Jacek Friedrich, historyk sztuki.
Wybudowanie - jak na tamte lata - nowoczesnego budynku w jakże reprezentacyjnym punkcie miasta, od którego turyści zazwyczaj rozpoczynają wycieczkę po historycznej części Gdańska - budziło spore kontrowersje. Zresztą, budzi do dziś.

Pamiętajmy, że parę lat wcześniej odbudowywano gdańską starówkę. I trzeba przyznać, że postawienie w tym miejscu, kilkanaście kroków od Bramy Wyżynnej zobacz na mapie Gdańska, czegoś co było szklane, metalowe, przejrzyste i transparentne, mogło szokować - dodaje.
Przesuń aby
porównać

Na moment sięgnijmy pamięcią nieco dalej...

- Jak dobrze wiemy, niegdyś całe Główne Miasto było otoczone wałami ziemnymi. Na przełomie XIX i XX wieku zaczęto je niwelować, a na ich miejscu powstały te wszystkie wielkie, ceglane, wilhelmińskie gmachy. Po jednej stronie Bramy Wyżynnej wybudowano Bank Rzeszy, a po drugiej Danziger Hof. W czasie wojny hotel spłonął, a po jego rozbiórce pojawił się pomysł rozebrania również banku. Wszystko po to, aby odtworzyć bardziej historyczne wejście do Gdańska. Stwierdzono, że może te pawilony będą taką aluzją do wysokości wspomnianych wałów. I właśnie dom meblowy stworzony przez Lecha Kadłubowskiego, a dzisiejszy LOT, mniej więcej odwzorowuje wielkość tychże wałów - zdradza Friedrich.
Pawilon zaprojektowany przez architekta został celowo obniżony jeszcze z innego powodu - miał nie przysłaniać pięknej panoramy Głównego Miasta. To, czego kilkadziesiąt lat temu nie zrobił Kadłubowski - zrobią niestety projektanci i inwestorzy Forum Gdańsk zobacz na mapie Gdańska, które każdego dnia pnie się coraz wyżej w górę. Zresztą przy obu tych projektach można doszukiwać się pewnych analogii. Zarówno pawilon Kadłubowskiego niegdyś, jak i Forum Gdańsk dziś, budzą mieszane uczucia mieszkańców.

- To rzeczywiście był dobry pomysł Kadłubowskiego. Trzeba przyznać, że sterczące nad pawilonem szczyty Zbrojowni, wieża Kościoła Mariackiego czy wieża ratuszowa - prezentują się bardzo interesująco. Na pewno nierównowaga i brak symetrii między budynkiem LOT-u a bankiem jest jakimś problemem, do którego zresztą bardzo często się powraca. Swoją drogą, gdyby pierwotnie wyburzono gmach banku i postawiono drugi pawilon - byłoby to rozwiązanie na pewno intrygujące. Byłaby to próba odwzorowania historycznego wejścia do miasta za pomocą radykalnie nowoczesnej architektury - to byłoby ciekawe. Z oczywistych względów nigdy to nie nastąpiło, a w tym miejscu pozostała nieco zaburzona przestrzeń - dodaje.
Niegdyś Danziger Hof i Bank Rzeszy tworzyły dwa podobnej wysokości skrzydła dla Bramy Wyżynnej. Lech Kadłubowski projektując Dom Meblowy wyszedł z zupełnie innego założenia. Celowo obniżył budynek, żeby odsłonić przepiękną panoramę Głównego Miasta. Dziś ponownie powraca pomysł zachowania pewnej równowagi w tym miejscu. Niegdyś Danziger Hof i Bank Rzeszy tworzyły dwa podobnej wysokości skrzydła dla Bramy Wyżynnej. Lech Kadłubowski projektując Dom Meblowy wyszedł z zupełnie innego założenia. Celowo obniżył budynek, żeby odsłonić przepiękną panoramę Głównego Miasta. Dziś ponownie powraca pomysł zachowania pewnej równowagi w tym miejscu.
W roku 1972 pawilon meblowy przebudowano oraz zaadaptowano na potrzeby biur i kas Polskich Linii Lotniczych LOT. Stąd też wzięła się popularna nazwa budynku, którą operujemy do dziś.

- Ten dzisiejszy budynek LOT-u nie ma za wiele wspólnego z pierwotnym projektem Lecha Kadłubowskiego. Przez te wszystkie lata, kiedy to obiekt przechodził liczne modyfikacje, wyraźnie się zmienił. Na gorsze, rzecz jasna. I to jest również jeden z powodów, przez który współczesny LOT budzi takie emocje. W mojej ocenie to po prostu paskudny budynek - i myślę, że wiele osób podziela moją opinię - tłumaczy historyk sztuki.
Zdania są mocno podzielone. Dla jednych LOT to już niemal zabytkowy budynek, którego absolutnie nie powinno się ruszać. Z kolei drudzy najchętniej zrównaliby rudawy blaszak z ziemią, a w jego miejsce postawili coś na wzór dawnego Danziger Hofu. Zażarta dyskusja na temat przyszłości LOT-u toczy się od wielu lat i tak naprawdę końca nie widać.

- Zapewne czekają nas jeszcze długotrwałe dyskusje na ten temat. A jak sięgam pamięcią, to ta dyskusja trwa już około 20 lat. Nikt chyba jeszcze nie wpadł na dobry pomysł zagospodarowania tej przestrzeni. Myślę, że zachowanie tego budynku, pod warunkiem przywrócenia pierwotnej urody, przyniosłoby miastu kawał dobrej architektury. Jestem również w stanie sobie wyobrazić zupełnie inne rozwiązanie, czyli zburzenie budynku LOT-u i zbudowanie czegoś nowego. Byle to było ładne i porządne. W takim miejscu jak to nie może stać klocek bez wyrazu i bez architektonicznej klasy - zakończył Friedrich.
Przygotowanie zapowiadanego od kilku lat konkursu urbanistyczno-architektoniczneo na nową zabudowę, która ma stanąć w miejscu LOT-u, jest na finiszu. Informacji można spodziewać się w ciągu najbliższych tygodni. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Architektów Polskich o.Wybrzeże. Wiadomo na pewno, że konkurs obejmował będzie nie tylko działkę należącą do Elfeko, ale także całe jego otoczenie - również Targ Węglowy z planowaną częścią podziemną.

Przypomnijmy tylko, że aktualnie budynek należy do gdyńskiej spółki Elfeko, która odkupiła obiekt od PLL LOT w połowie 2012 roku za 12,5 mln zł.

Danziger Hof - wiele osób chciałoby, aby w miejscu LOT-u ponownie stanął budynek wzorowany na luksusowym hotelu. Danziger Hof - wiele osób chciałoby, aby w miejscu LOT-u ponownie stanął budynek wzorowany na luksusowym hotelu.

Opinie (284) 8 zablokowanych

  • Nie da się (1)

    odbudować Danzigera, bo już nie ma tak zdolnych architektów, budowniczych i konserwatorów. Gdańsk jest faszerowany tandetą ze szkła i stali. Tak prościej szybciej i taniej. I tak też zostanie zapaskudzona Wyspa Spichrzów...

    • 42 8

    • da się

      tylko to kosztuje.

      • 3 0

  • (2)

    Panie Jelionek, nie przesadzajmy z tym dbaniem o zachwanie widoku na Glowne Miasto. Podchodzac do tego zalozenia radykalnie moznaby postulowac "oczyszczenie" przedpola kosciola mariackiego ze zbednej zabudowy. Przeciez wszystko teraz zaslania widok na ten zabytek. Czas miejskich poletek, trawniczkow z krzaczorami powinien odejsc do histori. Gdansk potrzebuje zageszczenia zabudowy. Wielu odbiera to miasto jako po prostu puste.

    • 19 10

    • Dokładnie . Miasto powinno byc dla pieszych a nie ludzi którzy oglądają je z daleka jadąc samochodem po autostradzie ....

      • 5 6

    • Tunel

      No cóż... Ja pamiętam, jak przez Królewski Trakt codziennie, dwa razy, przechodziły tłumy ludzi do i z pracy. Wszędzie sklepy. Tu radiowy, tam sportowy i dziesiątki innych, potrzebnych do życia. Zniknęły zakłady pracy, zniknęły zwykłe sklepy. Nawet piękne kino zlikwidowali. Teraz są tylko knajpy, parasole i namioty. To jak to ma żyć? Turyści z pasażerskich liniowców wpadają tutaj na dwie godziny albo i nie wpadają bo wybierają Malbork. Przez 3/4 roku jest cicho i pusto jak i na innych ulicach zorganizowanych po nowemu przez urzędników Adamowicza. Przykłady: Garncarska (kiedyś kipiąca), Grunwaldzka.

      • 3 2

  • Problemem Gdańska jest City Forum i Forum Radunia (1)

    LOT nie jest żadnym problemem, kłopoty sprowadziła na nas budyniowa zgraja Adamowicza

    • 36 9

    • Ale o co chodzi ? Były chaszcze parking i gildia plus budy z ciastkami . Teraz beda biura restauracje muzeum hotel kino i sklepy ... W centrum miasta tego nie pomino byc ? Do tego przykryto tory . W środku beda pasy spacerowe . Niestety jest to otoczone z każdej strony miejska autostrada wiec sie zamyka do środka ...

      • 5 4

  • Architektoniczny problem to powstaje po drugiej stronie drogi, a zwie się galeria radunia. Liczne miejskie i internetowe trolle forsują inną nazwę, którą miałby kupić ciemny lud. Dziwie się, że dziennikarzy nie świerzbi ręka żeby napisać podobny artykuł o tym potworku.

    • 41 3

  • Uwaga, ogłaszam konkurs!

    W konkursie udział mogą wziąć również wszyscy studenci urbanistyki i architektury,
    PG i ASP.
    Zakres projektu będzie obejmował kawałek trawnika przed moim domem.
    Czekam na najlepsze propozycje.
    Główna nagroda:
    gwarantowany uścisk ręki dla autorów najlepszych prac!

    • 7 2

  • kiedyś dominantą placu był Wiluś na cokole (2)

    a teraz jest Polska i szklany budynek powinien pozostać. i nie wierzyć w zapewnienia znawców z IPN którzy będą zaraz podciągać wszystko pod ślady PRLu

    • 9 13

    • (1)

      Wez się uspokuj.gdybys troche poczytal, to wiedziałbyś ze danziger hof to również historia polski i polonii w gdańsku.stad uzasadnieie jego odbudowy

      • 2 2

      • nie ma uzasadnienia

        to jest tylko gra jakiegos lobby . byc moze deweloperom od forum radunia widzi się inna oprawa i ta nagonka jest sponsorowana

        • 2 1

  • Przystanek Brama Wyżynna 2 x dziennie (3)

    Budynek LOT to przykład dobrych proporcji i uszanowania otoczenie. Nowe centrum budowane na średniowiecznym cmentarzu szpitala zakaźnego jest jego przeciwieństwem. Niestety, także zabudowa Wyspy Spichrzów jest przeskalowana.
    Wniosek nasuwa się jeden: wyremontować LOT, zostawić miedź, usunąć 50 nachalnych szyldów. Ogromne bryły nowego kina izraelskich inwestorów zabrały tysiącletnią panoramę Gdańska. Pawilon LOT-u pozwala jeszcze na wgląd na zabytkowe bramy i wnętrzeTargu Węglowego. Wolałbym w tym miejscu trawnik niż stary-nowy pruski hotel.

    • 23 24

    • Na chem jesteś ? Przeciez to jest wyrwa w zabudowie obrośnięta krzakami i budkami plus te centrum handlowe ( pseudo buda ) obok

      • 2 3

    • Chcesz miec wglad na bramy to do nich podejdz. Teraz to jest miasto na przestrzal.

      • 2 5

    • zgadza sie! warto zachowac troche tej otwartej przestrzeni w tym miejscu!

      • 2 0

  • odgrzewane kotlety.

    przecież to już pisaliście kilka razy. Te same zdjęcia, itp.
    I co w ogóle w temacie? Miał być projekt, konkursy, hotel, i co z tym?

    • 22 3

  • Jak można ogłaszać konkurs publicznie dla prywaciarza, pytam się jak można było?

    • 6 3

  • Dla kogo (3)

    Piszecie zlikwidować postawić hotel dla kogo bo mnie na spanie w takimhotelu stać nie będzie to dla kogo pytam

    • 10 17

    • .piszesz tutaj a jesteś bezdomny ? po co byś chciał w gdansku w hotelu mieszkać ?

      • 4 1

    • a latem nie ma miejsca w hotelach w gdansku (1)

      tylu ludzi stać a ciebie nie stac. No popatrz. Może nie przestawaj na minus 500 i belcikach pod sklepem.

      • 4 3

      • obecnie wiele hoteli sie buduje , wiele mieszkan w centrum na wynajem spokojnie turysci miejsce znajda sobie ale raczej wybiora miasto atrakcyjne a nie oblepione hotelami .... plac wyremontowac troche zieleni ławeczki budynek wyremontować i bedzie super. Lot jest już elementem charakterystycznym dla Gdańska, szkoda burzyć by postawić gorsze szkaradło szklane...

        • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane