Fakty i opinie

Bursztynowa cygarniczka Cartiera z aukcji w Christie's trafi do Muzeum Bursztynu

Cygarniczka z lat 20. XX wieku marki Cartier trafi do zbiorów Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Kupiono ją za 2125 funtów, czyli ok. 12 tys. zł.
Cygarniczka z lat 20. XX wieku marki Cartier trafi do zbiorów Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Kupiono ją za 2125 funtów, czyli ok. 12 tys. zł. fot. christies.com

Bursztynową cygarniczkę marki Cartier, ozdobioną brylantami i szmaragdami, za 2125 funtów kupiło na licytacji w domu aukcyjnym Christie's Muzeum Bursztynu w Gdańsku.Czy była(e)ś w Muzeum Bursztynu?

tak, kilka razy 21%
tak, raz, ale na pewno jeszcze tam wrócę 18%
tak, ale nie zamierzam tam wracać 7%
nie, ale się wybieram 32%
nie, nie wbieram się 22%
zakończona Łącznie głosów: 198
Do kogo należała? Być może do jednej z szykownych dam, które w latach 20. XX wieku, gdy wykonano cygarniczkę, otaczały się papierosowym dymem, sunąc przez eleganckie salony przedwojennej Europy. Być może dama ta, rozmiłowana w modnym wówczas stylu Art Deco, dostała ją od swojego kochanka, który wypatrzył bursztynowe cacko na witrynie znanego sklepu jubilerskiego Cartier.

Niestety, znając dyskrecję domów aukcyjnych, zapewne nie będzie nam dane się tego dowiedzieć...

Pewne jest za to, że przepiękna bursztynowa cygarniczka ozdobiona brylantami i szafirami trafi za blisko dwa tygodnie do zbiorów Muzeum Bursztynu zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku.

- Będziemy próbowali ustalić, kto ją zaprojektował. Jest to o tyle istotna informacja, że rzadko zdarzają się przedmioty wykonane z bursztynu sygnowane logo tak modnego jubilera, jak Cartier - cieszy się z nabytku Renata Adamowicz z Muzeum Bursztynu. - To pierwsza potwierdzona informacja o wyrobie z bursztynu tego jubilera. Choć mamy w kolekcji już parę cygarniczek, ta jest wyjątkowa i na pewno będzie perełką w naszych zbiorach.

Muzeum kupiło cygarniczkę na aukcji w jednym z dwóch najbardziej renomowanych domów aukcyjnych na świecie. Podczas licytacji w londyńskim Christie's cygarniczkę wystawiono z numerem 271, na ponad 280 przedmiotów na liście.

- Prowadzimy monitoring domów aukcyjnych Sotheby's i Christie's. Ustawiliśmy wyszukiwarkę tak, by zgłaszała nam każdą aukcję ze słowem "bursztyn" odmienianą w wielu językach. Dostajemy wówczas informację, że taki przedmiot będzie wystawiany do licytacji - zdradza technikę polowania na bursztynowe precjoza Ewa Pawlęga z Muzeum Bursztynu.

Dzięki przeszukiwaniu aukcji muzealnicy trafiają na prawdziwe bursztynowe cuda.

- Czasem są to ślepe tropy, jak w przypadku "glass amber", które poza nazwą nie ma nic wspólnego z bursztynem. Jednak zdarzają się takie perełki, jak szachownica, której pionki oraz plansza wykonane były z bursztynu. Niestety, była poza naszym zasięgiem finansowym - opowiada Ewa Pawlęga.

Na szczęście cygarniczka Cartiera była tańsza i muzeum mogło już sobie na nią pozwolić.
Kupiono ją za 2125 funtów, czyli ok. 12,5 tys. zł.

Co ciekawe, podczas kontaktu z domem aukcyjnym Christie's pojawił się polski wątek.

- Kiedy zadzwoniłam do departamentu sprzedaży domu aukcyjnego Christie's i zapytałam o dokumenty, jakie musimy przedłożyć, by zarejestrować konto, okazało się, że odpowiedzialna za to pracownica jest Polką - mówi Pawlęga. - Przeszłyśmy więc na język polski i szybko załatwiłyśmy formalności związane z aukcją.

Jak się poławia bursztyn? Posłuchaj opowieści z Muzeum Bursztynu.Bursztynowy teledysk Formacji Nieżywych Schabuff powstaje w Gdańsku

Zespół Formacja Nieżywych Schabuff będzie kręcić w czwartek teledysk do swojej nowej piosenki "Bursztyn". Teledysk ma opowiadać o miłości młodego chłopaka do dojrzałej kobiety. Zagra ją Katarzyna Kaźmierczak, aktorka Teatru Wybrzeże.

- Bursztyn bałtycki to piękna i rzadka żywica, którą czasami udaje nam się znaleźć nad morzem. Podobnie ma się rzecz z miłością - mówi Olek Klepacz, lider Formacji Nieżywych Schabuff, która występuje na polskiej scenie muzycznej już blisko trzydzieści lat. - Gdańsk jest Światową Stolicą Bursztynu i w sposób naturalny wybraliśmy to piękne miasto na miejsce akcji naszego teledysku.

Tłem teledysku jest nie tylko sam bursztyn, ale i jedne z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Gdańsku, a więc m.in.: plaża, marina, ul. Mariacka.

Jednym z partnerów teledysku jest Urząd Miasta Gdańska, który pomaga zespołowi od strony logistycznej, jak i finansowej, dołożył bowiem do produkcji 7 tys. zł.

- Udostępniliśmy zespołowi różne przestrzenie miejskie i wsparliśmy go finansowo - mówi Robert Pytlos, koordynator Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu. - Piosenka powstała bez naszej inspiracji, ale poprzez ambasador bursztynu, którą jest Kayah, lider zespołu FNS zwrócił się do nas z pytaniem, czy nie wzięlibyśmy udziału w tym projekcie. W zamian dostaniemy specjalną wersję teledysku, którą będziemy mogli rozpowszechniać. Dla nas to kwestia promocji miasta.

Premiera teledysku planowana jest na koniec lipca.

Opinie (42) 6 zablokowanych

 • O jak pięknie i cudownie.

  Super exstra, przepięknie 😊

  • 13 3

 • Szkoda, że bogacze bursztynnicy nie chcą pomóc w takich zakupach, przecież to pośrednio buduje ich biznes.

  I wydaje się pieniądze biednych podatników, miasto zadłużone ma miliardy złotych, ale i te tysiące się wyda z kasy miasta... Polityka.

  • 8 12

 • Papierosy jak narkotyki nie powinno się ich reklamować, zakazać sprzedaży

  "cygarniczkę, otaczały się papierosowym dymem "Powinno się tego zabronić to promowanie palenia papierosów cygar szkodliwa dla człowieka!! Często gorsze niż narkotyki i to za pieniądze miasta,pójdzie młodzież na ogląda cygaretki z dawnych lat spodoba się im w diamentach i zaczną palić masowo bo to takie modne i cudowne jest,dla czego w sklepach kioskach można kupić Raka śmierć? ?i jest to legalne??papierosy nawet są na nich napisy i dalej zabija się ludzi troje dla czego? A narkotyki są nielegalne a papierosy można kupić,palenie zabija powoduje raka ludzie dlaczego wy to promujecie czym tu się zachwycac i czemu palicie to świństwo dymiac innym??

  • 2 12

 • Ty tak na poważnie?

  Gdzie tu mowa o promowaniu czegokolwiek? Jest informacja, że instytucja zakupiła cenny przedmiot do swojej kolekcji.

  Rozumiem, że gdyby rzecz dotyczyła cennej kolekcji nożyków do papieru, to też by nie należało o tym pisać, bo mogłyby posłużyć do popełnienia morderstwa?

  Paranoję możesz leczyć.

  • 12 2

 • Dobrze, że muzeum wykupiło, bo chrapkę miała moja żona na ten bezcenny eksponat ;)

  • 7 6

 • Interesujący eksponat, dobrze że muzeum go kupiło.

  • 7 3

 • Wszystkich palaczy należy umieścić w muzeum, bez względu na to czy mają jakąś bursztynową część ciała.

  • 13 4

 • Znajomy chciał sprzedać unikalne zdjęcia Wańskiego za 30% wartości dla muzeum, to okazało się, że kasy nie mają, więc sprzedał na aukcji, a tu się okazuje, że mają kasę na cygarniczkę od Cartiera, która z Polską ma niewiele wspólnego.

  • 8 8

 • Muzeum Bursztynu ma najwyższą frekwencję zwiedzających

  wśród gdańskich muzeów godzi się zauważyć

  • 4 0

 • Kim jest Wański i co miał wspólnego z bursztynami?

  Poza tym to muzeum prezentuje bursztyny, a nie zdjęcia

  • 7 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.