• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Był skrót, jest płot. Czytelnik upomina się o drogę na Jasieniu

Maciej, mieszkaniec dzielnicy Piecki-Migowo
19 listopada 2023, godz. 15:00 
Opinie (213)
  • Płot na drodze między osiedlami stanął bez zapowiedzi z dnia na dzień. Odcięcie drogi zmusza mieszkańców do nadkładania drogi i częstszego korzystania z samochodu.
  • Płot na drodze między osiedlami stanął bez zapowiedzi z dnia na dzień. Odcięcie drogi zmusza mieszkańców do nadkładania drogi i częstszego korzystania z samochodu.

Czy ktokolwiek w naszym mieście wyobraża sobie, by z dnia na dzień zamknięto dla ruchu samochodowego ulicę? Czy ktoś wyobraża sobie, by mogło się to stać bez żadnej wcześniejszej informacji, bez wyznaczenia objazdu i na bliżej nieokreślony czas? Oczywiście, że nie! Dlaczego więc w taki sposób zamyka się ważne lokalne trasy piesze? - pyta nasz czytelnik pan Maciej.Czy korzystasz z osiedlowych skrótów?

Oto jego refleksje:

Słowem wstępu - Piecki-Migowo i Jasień od wielu lat połączone były ścieżką biegnącą pomiędzy ul. Morenowe Wzgórze a ul. Kraśnięta.Mapka Ścieżka ta to najszybsza trasa pieszo-rowerowa między okolicami ul. Myśliwskiej a Jasieniem.

Korzystali z niej mieszkańcy obu tych dzielnic - wielu osobom pozwalała nie korzystać z samochodu, lecz wybrać do codziennych podróży rower czy własne nogi. Służyła również dzieciom, które z okolicznych bloków docierały dzięki niej do SP 85 na Jasieniu.

Dzięki działaniom GZDiZ od kilku lat ścieżka była utwardzona, co pozwalało z niej korzystać niezależnie od pory roku.

Ścieżka zniszczona drugi raz w ciągu 6 latWydaje się jednak, że to, jak istotne jest to połączenie, kompletnie nie dociera do osób planujących tam budowy i odpowiedzialnych za ich realizację. Szczególnie na tym polu wyróżnia się miejska spółka GPEC, która niszczy tę ścieżkę już po raz drugi w przeciągu zaledwie 6 lat.

Warto przypomnieć, że w 2017 r. GPEC w niemal identyczny sposób - rozpoczynając budowę ciepłociągu na przełomie października i listopada - pozbawił na pół roku mieszkańców tej okolicy połączenia pieszego między sąsiadującymi dzielnicami.  • Droga jest błotnista, ale na co dzień znacząco ułatwiała mieszkańcom poruszanie się między Moreną a Jasieniem.
  • Droga jest błotnista, ale na co dzień znacząco ułatwiała mieszkańcom poruszanie się między Moreną a Jasieniem.
Tylko dzięki społecznemu zaangażowaniu udało się wtedy zwrócić uwagę GZDiZ na problem dewastacji tej ścieżki, dzięki czemu na początku 2018 r. została ona odtworzona i utwardzona tłuczniem asfaltowym. Niestety w tym roku GPEC wrócił z budową w tę samą okolicę, zaś ścieżkę zamknął i dokonał jej zniszczenia po raz kolejny.

Trzeba nadłożyć kilometrJeszcze do niedawna budowę dawało się obejść przedeptem (choć wąskim i zabłoconym) prowadzącym wzdłuż płotu pobliskich ogródków działkowych, który zbiegał się z rzeczoną ścieżką w okolicy ul. Kraśnięta. W ostatnich dniach prace ziemne dotarły jednak również tam i wygląda na to, że możliwość przejścia pieszego z Morenowego Wzgórza do ul. Kraśnięta za chwilę zniknie całkowicie.

Jedynym wyjściem w tej sytuacji pozostanie nadłożenie drogi o ponad kilometr, by z Migowa na Jasień iść ul. Morenowe Wzgórze do al. Adamowicza i następnie ul. Stolema. Dla samochodów kilometr objazdu to niewiele, lecz dla pieszych to ponad dwukrotne wydłużenie drogi i mało przyjemny spacer wśród spalin.

Gorąco liczę na to, że skoro mamy w mieście tyle różnych instytucji i urzędników odpowiedzialnych za infrastrukturę, drogi, ruch pieszy i rowerowy lub chociaż deklarujących poparcie dla tego, by samochód nie był jedynym środkiem komunikacji, to uda się jeszcze wprowadzić takie zmiany w organizacji i harmonogramie budowy, by uwzględnić w nich interes pieszych.Odpowiedź Grupy GPECPrace są związane z rozbudową osiedlowej sieci ciepłowniczej, niezbędnej do utrzymania jeszcze większej niezawodności i bezpieczeństwa dostaw ciepła do okolicznych mieszkańców istniejących i nowo budowanych osiedli. Zgodnie z harmonogramem potrwają one do końca grudnia 2023 r. Grupa GPEC działa w tym miejscu na podstawie zawartej z Urzędem Miejskim w Gdańsku umowy użyczenia nr 312/2023, obowiązującej do 31.03.2024 r., która określa zakres prowadzonych przez nas prac, a także ramy czasowe inwestycji.

W dniu 15.11.2023 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami mieszkańców na miejscu prowadzonych prac (Myśliwskie Wzgórze 9, Gdańsk). W trakcie spotkania uzgodniono, że po zamknięciu jednego z etapów prac będzie możliwe udostępnienie ścieżki tymczasowej wzdłuż ogrodzenia osiedla - ten etap, jeśli nie wystąpią nieprzewidziane okoliczności, planujemy zakończyć maksymalnie do końca listopada br. Do tego czasu należy korzystać z drogi okrężnej tj. Al. Adamowicza - jest to dla Państwa forma wspomnianego przez Pana "objazdu".

Rozumiemy, że korzystanie z okrężnej drogi miejskiej jest dla Państwa uciążliwe, jednak ze względu na bezpieczeństwo przechodniów (brak oświetlenia miejskiego w tym miejscu), ale także pracowników wykonujących tam prace inwestycyjne do zakończenia wspomnianego etapu prac nie ma możliwości wyznaczenia dla Państwa przejścia po terenie prowadzonej inwestycji lub w jej najbliższym otoczeniu.

Dołożymy wszelkich starań, by zakończyć inwestycję jak najszybciej. Po zakończeniu prac technologicznych teren zostanie przywrócony do stanu sprzed rozpoczęcia inwestycji.

Z góry dziękujemy za wyrozumiałość.

Biuro Obsługi Klienta Grupy GPEC
Maciej, mieszkaniec dzielnicy Piecki-Migowo

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (213)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane