Centrum handlowe na działce, którą miasto sprzedało parafii za 2 proc. wartości


Przy parafii św. Teresy Benedykty od Krzyża na Ujeścisku ma powstać dzielnicowe centrum handlowe. Obok stoją już pawilony handlowe, w tym supermarket Piotr i Paweł. Wszystkie te tereny parafia kupiła od miasta z 98-procentową bonifikatą. Prezydent Gdańska przyznaje, że po doświadczeniach ostatnich lat, byłby ostrożniejszy w sprzedaży tak dużej działki parafii.Czy miasto powinno sprzedawać tanio grunt parafiom na budowę kościołów?

Zobacz wyniki (3183)
Firma RWS Investment Group, która planuje zbudować m.in. niewielkie centrum handlowe na Chełmiena Zaspie, prezentuje na swojej stronie internetowej kolejną podobną inwestycję. Ma ona ma powstać przy ul. Nieborowskiej zobacz na mapie Gdańska na Ujeścisku. Piętrowe centrum handlowe liczyć będzie prawie 2,4 tys. m kw., a wśród najemców mają się znaleźć Biedronka, KIK, Rossmann, Kolporter i Surf Burger.

Kiedy ruszy budowa?

- Od miesiąca dysponujemy prawomocnym pozwoleniem na budowę budynku usługowo-handlowego przy ul. Nieborowskiej. Jesteśmy na etapie wyboru generalnego wykonawcy. Niestety, na tym etapie nie jesteśmy w stanie podać wiążących konkretnych terminów realizacji inwestycji - wyjaśnia nam RWS Investment Group.

Niemniej inwestor już zachwala centrum na swojej stronie internetowej: "W sąsiedztwie obiektu komercyjnego są duże osiedla mieszkaniowe, przedszkola, kościół oraz przystanki komunikacji miejskiej".

Teren, na którym powstać ma nowy pawilon handlowy deweloper (konkretnie jedna ze spółek-córek RWS) kupił od parafii w 2014 r. Składają się na niego dwie działki: o powierzchni 4 tys. m kw. oraz 161 m kw.


Na mniejszej, bardzo wąskiej działce, powstanie przede wszystkim chodnik między ul. Anny Jagiellonki zobacz na mapie Gdańska (jest to wymóg planu zagospodarowania). Będzie on przebiegał między istniejącym pawilonem a nowym obiektem, który powstanie na większej działce.

Tani grunt od miasta

To nie pierwsza transakcja parafii, która w 2003 r. kupiła od miasta działkę o powierzchni blisko 17 tys. m kw., ograniczonej ulicami Wawelską zobacz na mapie Gdańska, Nieborowską zobacz na mapie Gdańska, Królowej Bony zobacz na mapie GdańskaAnny Jagiellonki zobacz na mapie Gdańska. Za teren ten Kościół zapłacił zaledwie ok. 34,4 tys. zł, zyskując przy tym 98-procentową bonifikatę w wysokości ok. 1,689 mln zł.

Ponieważ teren, na którym bez problemu zmieściłaby się w całości Bazylika Mariacka zobacz na mapie Gdańska, okazał się zbyt duży dla lokalnego obiektu sakralnego, parafia postanowiła znaczną jego część sprzedać na rynku nieruchomości.

Kościół szuka inwestora, miasto zmniejsza karę

W 2010 r. sprzedała go firmie powiązanej także z Grupą RWS. Na terenie tym powstał pawilon handlowy zobacz na mapie Gdańska, w którym mieści się dzisiaj przede wszystkim supermarket Piotr i Paweł oraz sklep odzieżowy Pepco.

Sprzedając jednak teren kupiony z bonifikatą przed upływem 10 lat od transakcji, parafia złamała prawo. Miasto zażądało więc zwrotu przyznanej wcześniej bonifikaty. Na prośbę proboszcza sumę należności zmniejszono do 410 tys. zł. Miasto jednak musiało monitować parafię w tej sprawie i na spłatę nawet tej niższej kwoty musiało czekać dziewięć miesięcy.

Korzystny plan zagospodarowania w prezencie od prezydenta

Dodatkowo, miasto uchwaliło w 2009 r. (wówczas była podpisana już umowa przedwstępna między RWS i parafią) bardzo korzystny dla dewelopera plan zagospodarowania. W jego projekcie pierwotnie dopuszczano jedynie budowę obiektów przeznaczonych na kulturę, oświatę i zdrowie (w tym zapisie mieści się też możliwość budowy obiektów sakralnych). W procedurze uchwalania planu inwestor, jak i proboszcz, domagali się rozszerzania zakresu usług o funkcje komercyjne.

Pierwotnie te wnioski odrzucono, właśnie ze względu na przyznaną wcześniej 98-procentową bonifikatę na kupno działki. Ostatecznie uwagi te jednak zostały rozpatrzone pozytywnie "w wyniku nowych okoliczności, zaistniałych po rozstrzygnięciu uwag po pierwszym wyłożeniu planu".

- Za nową okoliczność uznano deklarację księdza, że zaspokoi potrzeby parafii, realizując kościół wraz z budynkiem parafii jedynie na części działki, a nie, jak zakładał wcześniej, na całości gruntu otrzymanego wraz z bonifikatą od gminy. W tej sytuacji prezydent zdecydował o dopuszczeniu możliwości zmiany przeznaczenia części terenu na cele komercyjne, informując jednocześnie, że zbycie tej nieruchomości na cele inne niż funkcje z zakresu kultury, oświaty i zdrowia realizowane w ramach działalności Kościoła obliguje gminę do wystąpienia o zwrot bonifikaty, co też nastąpiło - wyjaśnia Dariusz Wołodźko z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Czytaj też: Kościół kupił tanio, sprzedał drogo. Długu miastu nie chce oddać

Dlaczego prezydent Gdańska zgodził się na sprzedaż tak dużej działki tej parafii?

Sprzedając w zeszłym roku kolejny fragment działki firmie RWS, parafia prawa nie złamała, bo minęło już 10 lat od transakcji z miastem. Mimo to warto się zastanowić, dlaczego Kościołowi przekazano tak ogromny teren, skoro było wiadomo, że obiekty sakralne nie zajmą go w całości? Na działce, która wciąż należy do parafii, bez problemu udało się zmieścić nie tylko kościół, ale też kaplicę, dom parafialny, przedszkole i niewielki plac zabaw.

- Od wieków w kulturze europejskiej jedną z powinności władz miasta jest zapewnienie mieszkańcom możliwości zaspokojenia ich potrzeb duchowych. Sprzedaż tej działki Kościołowi odbyła się z akceptacją radnych. A czy dzisiaj zdecydowałbym się sprzedać tak dużą działkę z 98-procentowym upustem? Po doświadczeniach ostatnich lat, miedzy innymi z księżmi Stelmachem i Kaliną, byłbym ostrożniejszy - przyznaje Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Wysokie bonifikaty w sprzedaży działek Kościołowi zdarzały się już wcześniej. W 2011 roku prezydent przyznał taką bonifikatę Archidiecezji Gdańskiej, która za działkę na Oruni o powierzchni 3 300 metrów kwadratowych zapłaciła tylko 4,5 tys. zł. Potem o tej działce było głośno za sprawą mieszkających na niej danieli abpa Sławoja Leszka Głodzia.

Hojność prezydenta nie spodobała się jednak gdańskim radnym PO, którzy odebrali mu prawo do samodzielnego przekazywania nieruchomości kościołom i związkom wyznaniowym. Dodatkowo radni przegłosowali uchwałę, która zastrzega, że kościoły i związki wyznaniowe mogą uzyskać bonifikatę jedynie wówczas, gdy w planie zagospodarowania terenu napisano, iż zostanie przeznaczony na cele sakralne (wcześniej mógł służyć także celom usługowym).

Opinie (484) ponad 20 zablokowanych

 • Kolejny dowód na niejasne relacje między państwem i Kościołem (31)

  Czy kościelni nie mogą zrozumieć, że wykorzystując w ten sposób majątek publiczny, tracą znacznie więcej, niż zyskują?

  • 736 34

  • to nie jest dowód na niejasne relacje państwo-KK (7)

   To jest dowód na to że albo Budyń ze swoimi ludźmi nie nadają się do zarządzania miastem albo co gorsza zrobili to wszystko celowo w zamian za jakieś nieznane szerzej korzyści.

   Miasto nie ma obowiązku wykonywania takiego łańcuszka niekorzystnych decyzji:
   - sprzedaż ziemi praktycznie za darmo
   - obniżenie rekompensaty za niewywiązanie się proboszcza z umowy
   - zmiana planu zagospodarowania (to można od biedy uznać za jedyne rozsądne wyjście w sytuacji gdy "mleko się już rozlało")

   Za każdym razem urzędnicy podejmowali taką decyzję jaką chcieli, nie ma przepisów które zmuszałyby ich do takiego zachowania. Wiec to nie jest kwestia niejasnych relacji państwa z KK tylko patologicznych relacji w trójkącie proboszcz-urzędnicy-deweloper. To były samodzielne decyzje gdańskich urzędników, urzędników tego układu, na który od lat ciągle głosujecie więc nie odwracajcie kota ogonem.

   • 87 17

   • to może być raczej dowód na to że beneficjentami takiego biznesu mogą być obie strony (1)

    nie mówię oczywiście że są, nikogo nie posądzam. Ale w uczciwość polityków nie mam podstaw wierzyć.

    • 41 4

    • zawsze trudno udowodnić łapówkę jeśli w transakcji biorą udział dwie strony - dający i biorący

     jeśli jedna z nich nie zacznie sypać to nie ma innego sposobu. a najczęściej żadna ze stron nie jest zainteresowana bo obydwie odniosły korzyść.

     • 12 4

   • po raz kolejny (1)

    Wybory były?

    • 39 7

    • ?

     Sugerujesz, że Jaworski byłby bardziej surowy wobec kościoła..?

     • 3 0

   • gdyby

    to byla dzialka wiadomej gminy ..;)
    nie byloby problemu

    • 9 9

   • A na którego z tych urzędników ktoś w ogóle głosował?

    • 3 5

   • Chcecie aby proboszcz nałożył na Was "Apostolum apostolo Capacio"

    Piekielne ognie grzechu wiecznego spłyną na najbardziej krzyczących ' aspulo tako kassata". buhahahaha gdzie jest gosposia niech obiad podaje pasibrzuch głodny. Nażre się popiję postraszę z abonki a ludzie chodzą i kasiute dają I O TO CHOOOOOOODZIIIIIIIIII HIHIHIHIHIHIH

    • 1 0

  • ha ha ha

   Fajnie , mi by mogli Porsche z 98 % bonifikatä sprzedac... A panie Koprowski slyszalem , ze ma to byc GRAJACE centrum handlowe nawet przy slabym wietrze....

   • 31 6

  • Czarni rządzą... (4)

   Dziwnym trafem budowane są małe kościoły, a reszta gruntów trafia na sprzedaż.
   Czarny biznes rządzi się swoimi prawami.

   • 58 5

   • Proste (3)

    Jak wiemy ze to centrum handlowe jest na terenie kosciola rzymsko katolickiego , to nie robmy tam zakupow.

    • 31 5

    • Bardzo proste

     To niewiele miejsc zostanie na zakupy. Dla przykładu centrum handlowe na Grn. Oruni tuż przy kościele. Można by wymieniać jeszcze wiele takich miejsc, niektóre znajdują się w artykule powyżej...

     • 11 1

    • Nie jest

     Ksiądz kupił za 2% po 10 latach sprzedał za 100% i powiewa mu czy tam będziesz kupował czy nie. On już na nowe autko i paliwo na kilka lat ma.

     • 48 3

    • bezmyślny

     ksiądz sprzedając działkę stwarza sobie konkurencje na niedzielny
     poranek, to już jego problem z frekwencją na mszy

     • 3 0

  • patologia, placimy my, a Adamowicz ma reklamę z ambon za darmochę (2)

   patologia, placimy my, a Adamowicz ma reklamę z ambon za darmochę

   • 30 5

   • akurat Adamowicz nie ma reklamy z ambony bardziej Pis i Jaworski (1)

    • 25 6

    • bo oni beda dawali wiecej

     • 13 0

  • hierarchia kościelna prawdopodobnie tak jest zaślepiona (1)

   pogonią za dobrami doczesnymi, że naprawde do nich nie trafia, iż na takich szemranych transakcjach więcej tracą niż zyskują. Bo finansowo pewnie i zyskują, ale zaufanie...

   • 37 2

   • jak to

    A z czego my mamy zyc? Starcy umieraja , na tace coraz mniej daja , z kolend slab o . Wiec trzeba jakos zarobic. Prawo zakazuje krecic filmy porno z maloletnimi wiec na czym tu zarobic?

    • 27 2

  • Jezus z krzyza patrzy i płacze jakie go biznesy ominęły .

   Gdyby mógł zejść to podejrzewam ze ponownie rozpier*doliłby ten handel przed świątynią pana.

   • 37 5

  • (3)

   Relacje są bardzo jasne. Państwo wchodzi w zady KK, przy okazji dymając-okradając obywateli, zwłaszcza tych, którym KK z jego mafijnymi zhierarchizowanymi strukturami zwisa i powiewa. To obecne polskie państewko, to łajno, które rozda resztę budżetu kościołowi, żydkom na emerytury, banderowcom z Ukrainy, a zabierze już i tak ledwo dychającym kowalskim, którzy nie mieli żadnych powodów do ukrywania swojego pochodzenia i zmiany nazwisk.

   • 29 6

   • a co powiesz o urzędnikach? Proboszcz cwaniak wiele by nie zdziałał gdyby nie urzędnicy (2)

    • 19 5

    • Ja tez chce działkę za 2% wartości !!! (1)

     Może być gdzieś za miastem jestem mniej wymagający od czarnych wojowników majętnego życia na ziemi.

     • 32 5

     • Nic trudnego

      Wystarczy założyć kościół.

      • 19 5

  • Temat zastępczy a za kilka strajki w całym kraju !!! (2)

   • 6 18

   • No właśnie trzeba wprowadzić pogłówne 100 złotych od łebka, by biedni górnicy na czternastki mieli, a ich biedni związkowcy na wille i lexusy.

    • 31 1

   • Nie-dla górników !!!

    • 6 0

  • katolik

   Jestem katolikiem i chodzę do kościoła... ale takie numery mnie w... nerwiają.

   • 20 4

  • egenio

   Proboszcz Eugenio to niezły miglanc.

   • 3 0

  • zlodzieje

   Zlodzieje

   • 1 0

  • Tylko, że dla nich państwem jest Watykan, a nie Polska.
   Polska to dla nich dziki kraj, gdzie poziom wykształcenia i zaradności partii politycznych pomaga im w okradaniu naszego kraju.
   Szkoda tylko, że nawiedzeni włodarze oddają za darmo nasze wspólne, bo przecież Państwowe działki.
   Myślicie, ze oni za to jakąś łapówkę wzięli?
   Są na to za głupi, oddają za błogosławieństwo, a ksiądz się potem śmieje przez kilka lat z tego interesu. Jesteśmy ostatnim krajem w Europie gdzie taka patologia religijna panuje... przykro to wiedzieć.

   • 3 0

 • A Bóg przecież mówił (43)

  żeby nie handlować w jego domu. I powywalał stragany i biczował kupców i ptaki.

  • 472 15

  • kiedy mówil? chyba musialem spac (26)

   • 10 35

   • w bibli matole (25)

    Nie miales w szkole? Chodziles do szkoły? Umiesz czytać tekst?

    • 28 23

    • a kto dzisiaj wierzy w Boga?! (24)

     ja już kupiłem burkę, wisi w szafie.

     • 18 36

     • nie widzisz? (19)

      Bóg jest wszędzie. Jest każdym i wszystkim. Jak widzisz co kolwiek to widzisz boga. Wienc weźmy bicze i powywalajmy te wszystkie stragany. Zalatwimy ten ich handel.

      • 18 14

      • skoro więc Budyń oddał te działki kościołowi (1)

       to widocznie Bóg przez niego działał
       dobrze myślę?

       • 30 9

       • Bardzo dobrze,

        • 40 5

      • Wars! (4)

       W Biblii czytamy, że Bóg mieszka w niebie, a ziemię dał synom ludzkim. To, że mieszka wszędzie to tam nie wyczytasz..

       • 8 4

       • w niebie bóg nie mieszka (3)

        już sprawdzono.
        w kosmosie też go nie ma...

        • 18 12

       • Nie

        • 1 0

       • Mało wiesz o obserwowalnym oraz nieobserwowalnym kosmosie.

        • 3 2

       • poza kosmosem,

        w wymiarze duchowym

        • 0 0

      • (10)

       "Bóg jest wszystkim" => "Bóg jest straganem"
       "Weźmy bicze i powywalajmy stragany" => "Weźmy bicze i wywalmy Boga"

       Że też katolikowi przeszło to przez gardło (klawiaturę)? Tak, wiem większość oszołomów z logiką jest totalnie na bakier.

       • 16 11

       • sam jesteś straganem (9)

        Szkoda, ze nie mamy takiej polityki i poglądów jak islamiści. Za nazwanie boga straganem byś by roztrzelany wraz z rodzina i dziećmi. Jak probujesz ogarnąć swoim małym umysłem metafizykę boską to zawsze przegrasz. Trzeba wieżyc.

        • 6 21

       • wieżyć bo wiara? (2)

        tak se myślę ...

        • 13 2

       • xyz=analfabeta

        • 1 11

       • wieżyć, bo wieża...

        • 0 0

       • (1)

        Sam to (...) napisałeś: "Jest każdym i wszystkim. Jak widzisz co kolwiek to widzisz boga" - jak widzisz stragan widzisz Boga. To nie moje poglądy tylko Twoje.

        • 11 1

       • Nie wymagaj od niego logiki

        On wieŻy.

        • 16 2

       • To oni będą wieżę budować

        a nie centrum handlowe? Bo już się pogubiłem.

        • 19 0

       • wystrzelać rodzinę i dzieci? - bardzo chrześcijański odruch. (1)

        Jedź do Syrii tam spotkasz mentalnych pobratymców. Biali idioci w cenie u nich są.

        • 8 1

       • a ty potrafisz łapać tylko za slowa

        I gadasz populistyczne brednie. Zadnej orginalnej myśli. Jak media właśnie. Pomysl. Pomysl!

        • 0 3

       • Jeśli Twój bóg każe Ci zabijać w jego imieniu, to powinieneś zacząć od siebie...

        • 1 0

      • Jan Paweł II potwierdził naukowe powstanie Wszechświata - teoria wielkiego wybuchu, więc Kościół nie wyklucza teorii strun - to takie najmniejsze elementy budowy materii, mniejsze od bozonów higsa :)

       • 0 3

     • Skoro nie wierzysz w Boga (3)

      to po kiego kupowałeś burkę?

      • 8 1

      • dla żony! (1)

       of kors

       • 16 0

       • No, nawet nie podejrzewałem, że sobie kupiłeś

        tylko po cholerę skoro nie wierzysz w Boga a strój ten nakazuje religia.

        • 4 0

      • burkę dla żony

       ewentualnie partnerki. Dla siebie kupił kefiję i ćwiczy jej wiązanie na pustym łbie! Gdyby zagrożeniem byli żydzi, kazał by się obrzezać, uczył by się cytatów z tory, zgłębiał by jidisz, a sąsiadów pozdrawiał "szalom". Podejrzewam, że przodkowie na przemian wołali Heil Hitler, lub "za rodzinu, za Stalinu,,,", to taki typ! Zwykły kundel!

       • 3 3

  • A co ci "biznesmeni" mają wspólnego z Bogiem ? (3)

   Budyń dał bo nie tylko tą nieruchomość KK bo mu jego portret i portrety jego kolesi w tym Macieja L za 25 000 PLN nie wystarczają żeby się dostatecznie wryć mam w pamięć.

   • 12 6

   • (1)

    nie budyn dal, tylko: "Sprzedaż tej działki Kościołowi odbyła się z akceptacją radnych."

    teraz sprawdz kto i jak glosowal, to sie mozesz zdziwic ze "ZA" byli glownie twoi ziomale z pisu.

    • 27 2

    • Wcześniej sam "dawał"

     ale nie spodobało się to radnym i odebrali mu tę możliwość. Teraz sami "dają". Sama możliwość dawania upustów to nic innego jak korupcjogenne prawo. Takiego przywileju urzędnicy, zwłaszcza polscy, nie powinni mieć.

     • 9 2

   • portrety

    1.wpisać "portrety Adamowicza" w google i wiadomo z kim i czym mamy do czynienia
    2. Za Dzinnikiem Bałtyckim:
    "Jak jednak podkreśla Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Adamowicza, nie ma się z czego śmiać. Bo w ratuszach większości miast na świecie wiszą portrety merów, prezydentów, burmistrzów. - W wielu polskich miastach także. I nikogo to nie dziwi, nikogo to nie bulwersuje"
    Mnie to jednak bulwersuje !!!

    • 12 5

  • Biczował ptaki..... ??? (2)

   Wuuttt ?

   • 13 3

   • Może tu chodzi o męskie ptaki (1)

    które zgrzeszyły.

    • 11 1

    • albo o ptaszyny

     Które chciały się sprzedawac

     • 7 0

  • ja nie wierzę

   bez sensu

   • 6 4

  • (4)

   Nie Bóg, tylko syn Boży - tak podaje sprawozdanie ewangeliczne

   • 3 1

   • Milcz,kacerzu antytrynitarzu!

    • 2 3

   • A co to za różnica? (2)

    Przecież Trójca Święta to jeden Bóg istniejący w trzech Osobach i jednej substancji, Ojciec i Syn, i Duch Święty.

    • 10 1

    • Trojca jest dogmatem, ktory nie ma nic wspolnego z prawda o Bogu zawarta w Biblii.

     • 0 4

    • Jeśli był Bogiem to do kogo się modlił?

     • 2 0

  • Księża nie wierzą w Boga

   Tylko w kasę.

   • 16 3

  • ....biczował ptaki?

   heheee...dobre!

   • 7 1

  • A

   A trafił w ptaki? Chyba zdążyły odfrunąć...

   • 0 0

 • Kto tam polezie na zakupy? Raz chciałem zrobić zakupy w Piotrze i Pawle. Przyjechałem i wyjechałem. (7)

  Tak ogromny parking, że ktoś mi samochód zarysuje.

  • 54 39

  • i dobrze

   • 7 2

  • i dobrze (2)

   to sklep dla miejscowych a nie hipermarket dla przyjezdnych z zewnątrz. Ludzie mieszkający na osiedlu ida na nogach, nie muszą podjęzdzac autem "po chleb"..

   • 23 5

   • nie lubimy obcych

    • 8 6

   • hahahah miejscowy z mławy czy innej ostrody sie odezwal

    skoro dla miejscowych to czemu nigdy nie ma miejsca na parkingu? Bo grubasy z was i nie macie sily pojsc na piechote do sklepu

    • 7 8

  • to jest sklep dla ludzi (1)

   dla reszty jest biedronka

   • 10 7

   • No widzisz jakiego dobrego masz księdza

    Dzięki niemu wybudują Biedrę i będziesz miał gdzie kupować.

    • 10 4

  • Jeszcze mi się nie zdarzyło, abym nie znalazł miejsca do zaparkowania. No chyba że u księdza jest spęd. Bazylikę wybudował, a parkingu już nie.
   I o dziwo nikt mi przez te wszystkie lata samochodu nie porysował.

   • 1 0

 • Wolnoć Tomku w swoim domku? ;) (2)

  • 23 58

  • no, chyba że "swój domek" pochodzi z przestępstwa... ;) (1)

   • 6 1

   • takiego jak u kwasa?

    • 0 0

 • Dziękuję za ten artykuł. (7)

  Prawda nas wyzwoli.

  • 242 17

  • takie były przepisy, należało się kościołowi. to tylko ułamek tego (2)

   co jeszcze musimy zwrócić kościołowi i np. żydom. taką mieliśmy władze, teraz czas wyrównać rachunki i odpowiedzieć za grzeszki Bieruta i Gomułki

   • 4 26

   • W ramach rekompensaty oddaj księdzu swój dom lub mieszkanie i zakwateruj się pod mostem

    Mnie do tych szemranych interesów nie mieszaj.

    • 19 3

   • Moment moment, a skąd Kościół to wcześniej miał? Zapracował uczciwie? Nie!!!

    Kościół nakradł przez 1000 lat, cała ziemia jaka była i jest w posiadaniu katolickich bydlaków w sutannach weszła w ich ręce z wszelkiego rodzaju nadań przez różnych królów, książąt i innych magnatów którzy kradli razem z nimi

    komuna jaka była taka była, ale zrobiła porządek z tzw szlachtą, z bandą uważających się za lepszych arystokratów, którzy sprzedawali ten kraj na sejmikach, którzy doprowadzili wielokrotnie do upadku

    • 17 11

  • by żyło się lepiej

   ale nie plebsowi, tylko wybrańcom i pociotkom

   • 7 2

  • Oto wielka tajemnica wiara: Euro, Złoto i Dolary

   • 13 2

  • Piotr i Paweł to imiona świętych

   Myśleli że się ludzie nie pokapują ...? :D

   • 3 0

  • Dlaczego macie pretensje do księdza który miał łeb do interesu a nie do radnych?

   Czy ukradł tę działkę? NIE. Czy sam przydzielił sobie 98% bonifikaty? NIE - to radni dali. Czy sam przydzielił sobie 3x większy teren niż potrzeba? NIE - to radni dali. A gdy sprzedał część działki przed upływem 10 lai i był zobowiązany do zwrotu bonifikaty to czy sam zmniejszył sobie należność? NIE - to radni podarowali kasę. Jeżeli chcecie mieć do kogoś pretensje to tylko do tych POpaprańców z rady miasta.

   • 3 1

 • Do Prokuratora (3)

  To jawne finansowanie Kościoła katolickiego z funduszy samorządowych.

  • 328 21

  • Nieprawda !

   Zwyczajnie się księdzu dobrodziejowi pomyliło: inny Piotr i inny Paweł.
   A parafianie przecież potrzebują bloków, kościoła i Biedronki oraz autobusu.

   • 6 7

  • to niech teraz dopłacą 98% skoro kościoła nie budują - rozwiązania są proste ale odważnych brak by się postawić bo rządzą takie kundle co są odważne za ogrodzeniem

   • 15 0

  • Radny zarządza

   Terenem przy ul Szerokiej w Gdańsku (plac obok Dominikanów), który został sprzedany w ten sam sposób zarządza w imieniu zakonu gdański radny pan Dzik. Przeor kieruje wszystkich zainteresowanych wynajęciem do celów komercyjnych do pana radnego. Latem Dzik stawia tam domki handlowe, które są konkurencją dla Jarmarku. Najpierw głosujemy, a później spijamy śmietankę?

   • 0 0

 • to nie miasto sprzedało , tylko Budyń , którego wyborcy wybrali ! (8)

  tak więc miejcie pretensje do siebie , drodzy wyborcy!

  • 262 19

  • (4)

   "Sprzedaż tej działki Kościołowi odbyła się z akceptacją radnych."
   teraz sprawdz, czy przypadkiem "ZA" nie byli twoi ziomale z pisu.

   • 27 8

   • Nie zrzucaj wszystkiego na zuy PiS

    Bo przecież wiadomo, że Budyń z Flaszką w dobrej komitywie żyją i PiSu im do tego nie potrzeba.

    • 11 9

   • decyduje ten kto ma większość , gdybyś nie wiedział (2)

    większość mieli twoi ziomale z PO
    zresztą Budyń miał prawo sam przekazać działki kościołowi - przeczytaj cały artykuł

    • 13 5

    • (1)

     mial, ale zdal sie na radnych. sprawdz kto i jak glosowal.

     • 5 1

     • sprawdziłem ...

      żeby odebrać Budyniowi prawo do bonifikaty 98% w głosowaniu radni PO się podzielili po równo, tzn 12 głosów za i 12 przeciw , opozycja jednogłośnie była za tym żeby odebrać mu to prawo, tak więc to radni opozycji ukrócili te haniebne praktyki Budynia

      • 8 4

  • a jaki był wybór?

   Jaworski? to jeszcze większy kościelnik...

   • 3 1

  • A co, Jaworski by Kościołowi nie sprzedał ?? Sprzedałby, tylko nie te kilka hektarów, ale 75% miasta !!! (1)

   • 4 1

   • i to za 10 % wartości jak majątek stoczni gdańskiej

    • 0 0

 • (4)

  Mały Icek mówi do ojca: Tate a gdzie mieszka Pan Bóg?
  Chodź synu pokaże Ci. Zaprowadził syna do kościoła i mówi: Tutaj właśnie mieszka Pan Bóg.
  Tutaj? Zdziwił się malec.
  Przecież kiedyś mówiłeś, że Pan Bóg mieszka w niebie.
  Tak, w zasadzie masz rację synu, Pan Bóg mieszka w niebie a tu tylko prowadzi interes.

  • 224 21

  • (2)

   Żyd zaprowadził syna do kościoła? Chyba do synagogi... Spaliłeś dowcip...

   • 16 12

   • tak czy sr*k..

    .. jeden diabeł ;-) i różnica tylko znaczka i "tańcami wokół ogniska"

    • 15 4

   • Bo to był taki hiposterski Żyd

    • 11 0

  • nie Icek tylko Bolek,nie tate tylko tato.Kościół się zgadza /tate chadza do synagogi/

   niby dowcip ale mało "prawdziwy"

   • 2 5

 • Tak samo jest na ul. Wielkopolskiej w Gdańsku - Biedronka się pobudowała. (3)

  • 68 8

  • "Wielko polska." Nie mam więcej pytań.

   • 5 3

  • (1)

   Tak samo jak na Brzechwy i Porazińskiej w Gdyni.Deweloper pobudował apartamentowce

   • 5 1

   • Nie apartamentowce

    tylko Domy Boże, synu.

    • 8 4

 • O co tyle krzyku (12)

  Jak się ludziom z osiedla nie spodoba takie rozwiązanie to niech chodzą do sklepów gdzie indziej, inwestycja nie przyniesie zysków, ksiądz dostanie " nauczkę" - proste :)))

  • 37 177

  • no tak

   do Kościoła tez mogą pójść innego, żyjemy w wolnym kraju, przynajmniej w teorii:)

   • 25 1

  • Jaką nauczkę? (1)

   Przecież jest napisane, że ksiądz działkę już sprzedał. Więc zysk naszym kosztem już zrealizował. Jakby Budyń Niemcowi oddał ziemię byłby krzyk, ale Watykan grabi aż miło a lud patrzy i się modli. Średniowiecze.

   • 48 7

   • Nie Watykan!!!

    To nie Watykan tylko Głodź nasz słynny arcybiskup.Watykan nic niewie co się u nas dzieje!!!

    • 2 3

  • Grunt to umiejętność ogranięcia, co się właściwie czyta

   .. ale skoro komuś już od pierwszego zdania czerwień zalewa oczy, bo "znowu atakują Kościół, czyli nas, Prawdziwych Polaków i Katolików", to co się dziwić?

   Kościół kupuje grunt za bezcen, sprzedaje go za cenę rynkową, płaci z ociąganiem karę, a Adamowicz udaje głupiego. Tak się robi w Polsce interesy..

   • 29 4

  • jak będą straty to trzeba będzie dawać na ofiarę podczas niedzielnej mszy:)a po kolędzie to już nie wspomnę:)

   • 1 1

  • (3)

   niech raczej proboszcz zwraca kase i zaplaci za grunt tyle ile jest warty

   • 12 1

   • Odczekał 10 lat (2)

    i według prawa już nie musi.

    • 4 3

    • Jest jeszcze coś takiego jak uczciwość i sumienie, (1)

     ale koscioła to najwyraźniej nie dotyczy.

     • 16 2

     • Poważnie.

      Przez ostatnie dwa tysiąclecia jest to najbardziej trzcinowa instytucja na świecie.

      • 4 1

  • oj tam, oj tam

   nie dostanie nauczki tylko następną działkę do opchnięcia.

   • 5 1

  • Potem ksiądz na kazaniu będzie płakał, że ludzie nie chodzą do kościoła, tylko szlajają się po centrach handlowych.

   • 7 0

  • ksiadz juz swoje zarobil, w d. ma co bedzie dalej z ta inwestycja, to juz nie jego dzialka.

   • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane