• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chaos zamiast porządku: po pierwszym dniu nowego prawa śmieciowego

Katarzyna Moritz, Patryk Szczerba
2 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Na Osiedlu Młodych W Gdańsku śmieci nie zostały wywiezione przez całe przedpołudnie. Miały zostać usunięte po godz. 15. Na Osiedlu Młodych W Gdańsku śmieci nie zostały wywiezione przez całe przedpołudnie. Miały zostać usunięte po godz. 15.

Awantury, setki telefonów, sterty zalegających odpadów, brak pojemników - tak wystartowała reforma śmieciowa w Gdańsku. Lepiej jest w Gdyni i w Sopocie.



Czy przy twojej posesji wystąpiły problemy z odbiorem odpadów lub dostawą pojemników?

W Gdańsku największe zamieszanie pojawiło się na terenie liczącej niemal 3 tys. mieszkań spółdzielni mieszkaniowej Osiedle Młodych zobacz na mapie Gdańska. Mieszkańcy od rana przychodzili do administracji osiedla, tłumacząc, że w zsypach i altanach zalegają sterty śmieci, których rano nikt nie wywiózł.

Rejon ten obsługuje nowa na trójmiejskim rynku firma Remondis z Warszawy, która w wyniku przetargu przejęła piąty sektor w Gdańsku. Obejmuje on osiedla takie jak Żabianka, Jelitkowo, Oliwa, Osowa, Matarnia, Kokoszki, Jasień.

- Jest beznadziejnie, do dziś nikt z tej firmy się do nas nie zgłosił, żeby pobrać klucze do altan, mieszkańcy przychodzą z pretensjami, bo choć mamy godzinę 14, do tej pory nikt nie przyjechał po odbiór odpadów. Dodatkowo mieszkańcy w czasie weekendu postanowili pozbyć się wielu nadprogramowych odpadów - wyjaśnia Katarzyna Cobel z administracji Osiedla Młodych. - Byliśmy przekonani, że nowa firma przyjedzie wcześniej, rozezna teren, pobierze klucze. To nieprofesjonalne, żałujemy, że nie obsługuje nas dotychczasowa firma.

Pracownicy spółdzielni powiadomili nas, że pracownicy warszawskiej firmy po klucze do altan i odbiór śmieci zgłosili się dopiero tuż przed godziną 15. Czytelnicy donoszą, że problemów nie brakowało nie tylko na Osiedlu Młodych. Remondis nie dostarczył też pojemników na Osowę do domków jednorodzinnych. Lepiej było w obsługiwanej przez tę firmę spółdzielni "Żabianka", choć tam też były sygnały, że nie wszędzie pojemniki zostały odpowiednio oznaczone.

Co na to przedstawiciele firmy?

- Nic mi nie wiadomo na temat braku pojemników. Na suche odpady na pewno są, bo przejęliśmy je od PRSP. Ponadto w poniedziałek rozstawialiśmy 560 pojemników na odpady mokre na Żabiance, Jelitkowie i Osowej. Pojemników nam nie brakuje. Jeżeli są jakieś niedociągnięcia, mogą one wynikać z błędnie wypełnionych deklaracji - zastrzega Monika Snopek z firmy Remondis z Warszawy.

Czytaj też: Pierwszy dzień reformy śmieciowej: nie ma kubłów, jest klapa

PRSP, które odbiera odpady z reszty Gdańska, teoretycznie miało ułatwioną sytuację. Odbiera śmieci z tych miejsc, gdzie pojawiali się do tej pory. Jednak mimo to nasi czytelnicy alarmowali, że w wielu miejscach brakowało kubłów.

- Przyznaję, mieliśmy sporo telefonów, że nie wszędzie dotarły pojemniki. Będziemy reagować na bieżąco i wszystko zostanie załatwione w najbliższych dniach. Często to efekt błędów w deklaracjach - argumentuje Mariusz Bogusz, prezes PRSP.

Tymczasem na stronie internetowej Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, który koordynuje reformę śmieciową, pojawił się w poniedziałek komunikat, gdzie zgłaszać problem z pojemnikami. Po raz kolejny jednak opinie mieszkańców są skrajnie inne od zapewnień urzędników.

- To praktycznie niemożliwe, żeby się połączyć, bo podane telefony są ciągle zajęte - wyjaśnia pan Marcin.

W Gdyni właściciele nieruchomości musieli zatroszczyć się o pojemniki sami. Po rozmowach miasta z firmą Sanipor, która wygrała przetarg na odbiór odpadów w mieście, udało się dojść do porozumienia i specjalny bonus otrzymali właściciele domków jednorodzinnych. Tym, którzy zadeklarowali segregowanie odpadów, firma dostarcza zestaw cztery worków na odpady (po jednym na szkło oraz papier i opakowania wielomateriałowe, a także po dwa na plastik i metale). Przynajmniej do końca roku zapełnione worki będą odbierane, a za każdy właściciele otrzymają nowy, pusty worek na dany rodzaj odpadów.

Na problemy mogą się natknąć mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych. Większość zarządców złożyła zapotrzebowanie na pojemniki stosunkowo wcześniej.

- W połowie czerwca zostały już nam dostarczone. Przy okazji zostawiliśmy stare pojemniki i dzięki temu przy każdej pergoli stoi cały zestaw. Już mam sygnały, że część jest zapełniona, ale mam nadzieję, że sytuacja szybko się w tym względzie unormuje. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało za kilkanaście dni - wyjaśnia Ireneusz Bekisz, prezes Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Część spółdzielni podpisała nowe umowy z dotychczasowymi dostarczycielami pojemników.

- Firma, z którą współpracowaliśmy zaoferowała najniższą cenę, w związku z tym wybraliśmy ich ofertę. Nie ma u nas żadnych problemów, ale postaraliśmy się zadbać o tę kwestię wcześniej - mówi Jolanta Kalinowska, prezes spółdzielni "Posejdon".

Mieszkańcy alarmują, że nie wszędzie jest tak dobrze. Pojemniki docierają wciąż chociażby do pergoli na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej "Bałtyk", która zamówienie do Saniporu złożyła kilka dni temu.

- W poniedziałek po godz. 11 dotarły do nas, teraz są rozwożone po dzielnicach. Sytuacja powinna być niebawem w pełni unormowana - deklaruje jedna z pracowniczek spółdzielni.

W Sopocie w związku z zamieszaniem z wyborem metody pobierania opłaty, deklaracje śmieciowe można składać jeszcze do 15 lipca. W lipcu ruszy też wydawanie pierwszych pojemników i stojaków do zabudowy jednorodzinnej. Wielorodzinna została już wyposażona. Największe spółdzielnie mieszkaniowe, jak z Kamiennego Potoku, Sopotu Dolnego i Przylesia deklarują, że pojemniki do segregowania śmieci są rozstawione.

Reforma śmieciowa i Informacje dla mieszkańców:

Od 1 lipca w całej Polsce obowiązuje znowelizowana ustawa o czystości w gminach. Wszystkie odpadki przeszły na własność gmin, a te są zobowiązane do podstawienia mieszkańcom pojemników, które pozwolą na sortowanie odpadków (w Gdańsku na suche i mokre, w Sopocie i Gdyni na papier, szkło, plastik).

Gdańsk czystemiastogdansk.pl

Telefoniczne zgłaszanie brakujących pojemników do firm wywozowych:

PRSP SA (sektory 1, 2, 3, 4, 6) - tel. 58 309-00-00 wew. 333 (kontenery), wew. 338 (pozostałe pojemniki)

REMONDIS Sp. z o.o. (sektor 5) - tel. 58 782-28-70
W przypadku problemów z dodzwonieniem się do wykonawców prosimy o zgłaszanie do ZDIZ na numery telefonów: 58 55-89-533, 58 55-89-528, 58 55-89-526, 58 55-89-525.

Zobacz, w którym sektorze mieszkasz

Gdynia smieciodnowa.pl 58 77 23 500

Sopot sopocianiesegregują.pl 58 551 38 27

Miejsca

Opinie (376) 4 zablokowane

  • Bylejakość

    Wszędzie potęga bylejakości byle tylko był dobry PR. Nikomu już nie można ufać. Wszystko ma tylko ładnie na papierze wyglądać. Smutno mi... Gdzie są fachowcy? Specjaliści? Dlaczego nie ma porządnych sprzątaczek, odpowiedzialnych kierowców, kompetentnych dyrektorów...Jak ktoś chce mieć coś dobrze zrobione musi zrobić to sam. Za miesiąc się okaże, że ustawa śmieciowa to wielki sukces. Przecież statystyka nie kłamie.

    • 6 0

  • Euro sojuz

    Pamiętajcie kto to wymyślił.

    • 3 0

  • Chcialem dac jako zdjecie do artykułu....

    ale chyba zbyt hard:

    :)

    • 1 0

  • ze strony "czystemiasto gdańsk" - pytania i odpowiedzi:

    "Dlaczego, mimo założenia że będę segregować śmieci (gmina i zakład utylizacyjny ponosić będą dzięki temu niższe koszty zagospodarowania) będę płacić więcej, niż dotychczas? To nielogiczne! Z czego bierze się konieczność zmiany dotychczasowych stawek?

    Niestety wszyscy musimy przygotować się na wyższe opłaty w stosunku do dotychczasowych. Jest to spowodowane przede wszystkim zmianą polityki odpadowej w Polsce, wymuszoną przez konieczność dopasowania naszych standardów do standardów UE. Już nie będziemy, jak do tej pory, deponować większości odpadów komunalnych na składowiskach odpadów (co było najtańszym wyjściem).
    Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, wszystkie gminy w Polsce muszą osiągnąć założone poziomy odzysku i ograniczenia składowania odpadów podlegających biodegradacji, a żeby to zrealizować konieczna jest zmiana systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na droższy."

    Czyli oficjalnie nasze władze przyznają, że chodzi o dofinansowanie Szadółek!
    A nie na to miały pójść pieniądze od mieszkańców. Na "system" Szadółek było dofinansowanie unijne.

    • 4 0

  • Wstyd (7)

    Jedno zasadnicze pytanie ? co na to Lisicki robiący za tzw. wiceprezydenta.

    • 13 0

    • (6)

      może powiedzieć tylko jedno: "to wina mieszkańców" ;)

      • 2 0

      • to przez samotnych, którzy kupują dużo telewizorów i gazet ;-) (1)

        teraz w końcu dostaną za swoje

        • 2 1

        • widać nie byłaś/byłeś na spotkaniu z Lisickim

          "samotni powinni płacić najwięcej, bo wyrzucają dużo kartonów po telewizorach i gazet" - cytat z Lisickiego

          • 0 0

      • (3)

        Tak powiedział w tv

        • 0 0

        • taaak? ;) (2)

          w jaki sposób?

          • 0 0

          • (1)

            Na stronie czyste miasto gdańsk na facebooku jest link. Wina ludzi i firm

            • 0 0

            • najpierw skupowali pasjami telewizory, a teraz co zrobili?

              • 0 0

  • Na własną kieszeń nie będę kupować drugiego pojemnika do segregacji śmieci w domu. Skoro mam płacić więcej to niech miasto zadba o to i dostarczy ludziom to co trzeba....

    • 8 0

  • u mnie na osiedłu od dawna stały pojemniki do segregacji (2)

    osobno papier, szkło białe i kolorowe, plastik i baterie...
    Ludzie sami się nauczyli i segregowali mnóstwo śmieci...
    Dzięki temu płaciłam 8pln.
    Teraz zapłacę blisko 40PLN.
    Za co pytam?

    • 14 0

    • u mnie tak samo (1)

      Jeżeli obecnie worek 60-litrowy śmieci zmieszanych ma kosztować lokal gastronomiczny 5,50 zł (informacja z czystego miasta gdańsk), to znaczy, że do tej pory, przed wielka reformą, płaciłaś za 90 litrów śmieci zmieszanych miesięcznie od osoby. I że mogłabyś płacić tak nadal. Dostawiliby pojemnik na śmieci "mokre", ludzie by segregowali, a płaciliby jak lokal usługowy za nieposegregowane (czyli te same dawne 8-9 zł/osobę w bloku) i jeszcze miasto z płynnie wprowadzanej segregacji miałoby oszczędności.

      • 1 0

      • .....miałoby oszczędności....
        a teraz ma oszczędności, dodatkową kasę i żadnych zobowiązań....

        • 0 0

  • U mnie na balkonie stoją dwa worki (11)

    ze śmieciami ,bo boję się iść do smietnika...Boję sie ,ze ktoś zwróci mi uwagę ,ze mam wszystkie śmieci w jednym worku.A jak ja w mojej maleńkiej kuchni w wieżowcu mam ustawić 4 wiadra???

    • 11 1

    • (9)

      Każdy posiada pojemnik na śmieci zwykłych woreczków w sklepie też nie brakuje, zwykłe śmieci wrzuca się do wiaderka ,butelki do woreczka ,makulaturę do drugiego woreczka ,szkło do następnego i to jest segregacja .Wynosząc śmieci segregujesz do poszczególnych pojemników czy to takie trudne chyba że będziesz zbierać cały kontener np butelek to wtedy ciężko będzie nawet tobie z domu wynieść. Trzeba trochę pomyśleć i nie robić z tego wielkiej filozofii w końcu mamy 21 wiek a nie epokę kamienia łupanego .

      • 1 5

      • ja nie posiadam pojemnika (6)

        kartony od telewizorów w żadnym pojemniku mi się nie mieszczą

        • 2 1

        • (5)

          kartony od telewizorów się składa

          • 0 0

          • kupuję tylko te 90-cio calowe ;) (4)

            • 0 0

            • (3)

              ja karton po 100 calowym telewizorze dałam radę złożyć w końcu to karton a nie blacha ;)

              • 0 0

              • (2)

                a na ile części ? ;)

                • 0 0

              • (1)

                pocięłam to było dużo części dokładnie nie wiem ile bo nawet nie liczyłam :D

                • 0 0

              • Ale po co? Pudełka składam wzdłuż "szwów" i wyrzucam do pojemnika na makulaturę, każde się mieści.

                • 0 0

      • (1)

        A te woreczki to niby gdzie mam ustawić?W malutkiej szafce pod zlewem ,czy mam sobie ustawić równo w rządku na połowie powierzchni mojej kuchni???

        • 0 0

        • Przy okazji wyjścia z domu można wyrzucić np jedną butelkę jeden słoik do pojemników segregacji.Nie ma potrzeby zbierać tych śmieci i ustawiać w rządku ,a plastikowe butelki trzeba zgniatać i pudełka po sokach itp zajmują mniej miejsca ludzie myślcie trochę :D

          • 1 1

    • Znieść wstępnie posegregowane na mokre i suche

      Zamiast 4 wiader w domu wystarczy jedno wiadro i jeden worek. Mokre do worka, suche do wiadra, a na miejscu te suche "porozrzucać" do właściwych pojemników.

      • 4 0

  • No i co ?

    reforma śmieciowa obowiązuje od wczoraj i nic się nie zmieniło zsypy dalej działają blokach a pojemników na segregacje nie widać. Kułwy rąbane złodzieje tuskowe.

    • 3 0

  • smiecie (2)

    Na Żabiance przy ul.Pomorskiej 13D nie ma pojemników na śmieci mokre tylko jeden na suche i jak tu segregować.

    • 5 0

    • (1)

      Lokatorze, a u mnie przy Pomorskiej 14 stoi na mokre. Ja zniosę do Ciebie, Ty do mnie i będzie git :) Żarty żartami, ale to jest faktycznie ustawa śmieciowa- nadaje się tylko do kosza... Brud, smród i ubóstwo.

      • 6 0

      • a tę ustawę

        to do jakich wrzucić? Do mokrych?

        • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane