- 1 Przerobił instalację i spowodował wybuch (92 opinie)
- 2 Pół miliona na "problemy z dzikami" (62 opinie)
- 3 Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy (140 opinii)
- 4 Auta na minuty okupują osiedlowy parking (136 opinii)
- 5 Dyskusyjne światła przed obwodnicą (170 opinii)
- 6 Migowska i Jaśkowa jednokierunkowe (65 opinii)
Co powstanie w zabytkowym sierocińcu? Konsultacje zdecydują
Remont dawnego Zespołu Sierocińca przy ul. Sierocej w Gdańsku trwa od roku. Już dawno zapowiadano, że po rewitalizacji będzie pełnił funkcje kulturalne, pomieści m.in. galerię sztuki i placówkę promującą literackie dziedzictwo Gdańska. Teraz jednak ogłoszono konsultacje społeczne w sprawie jego wykorzystania. Potrwają do 20 września.
W rozmach rozpoczętych kilka dni temu konsultacji społecznych uwagi i spostrzeżenia dotyczące tych zamierzeń mieszkańcy mogą składać poprzez internetowy formularz na stronie Domu Literatury.
Kilkanaście pytań o nowe miejsce
Wśród pytań zadawanych w ramach konsultacji znalazły się te związane z obecną ofertą kulturalną Gdańska. Są też gotowe podpowiedzi czekające na ocenę pomysłu na wystawę stałą poświęconą literackiej twórczości gdańszczan i o Gdańsku, programu rezydencyjnego dla pisarzy i artystów, prowadzenia archiwum i ogólnodostępnej biblioteki, prowadzenia lekcji muzealnych, księgarni czy kawiarni tematycznej z letnim ogródkiem.
- Dzięki aktywnemu udziałowi i zaangażowaniu mieszkańców możliwe będzie przygotowanie oferty w pełni odpowiadającej potrzebom i oczekiwaniom wszystkich grup docelowych tego projektu. Na opinie i uwagi organizatorzy czekają do 20 września - informują urzędnicy.
Ale nie tylko o opinię mieszkańców tu chodzi.
Konsultacje niezbędne do uzyskania dofinansowania
Po roku prac inwestycja, która oficjalnie nazywa się "Przywrócenie wartości siedemnastowiecznemu Zespołowi Sierocińca w Gdańsku z konserwacją i rekonstrukcją zabytku oraz adaptacją budynków i terenu dawnej instytucji do nowych funkcji - kultury i turystyki" jest na etapie robót zabezpieczających. Sfinansowano je ze środków miejskich, a kontrakt opiewał na 12 mln zł.
Dalsze prace wymagają jednak kolejnych wydatków.
- Jesteśmy w trakcie przygotowania kolejnego etapu realizacji. Pod koniec czerwca br. pojawiła się możliwość dofinansowania kolejnego etapu ze środków UE. Planujemy złożyć wniosek do Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Przeprowadzenie konsultacje społecznych jest spełnieniem jednego z wymagań w postępowaniu o dofinansowanie - tłumaczy Joanna Bieganowska z biura prasowego UM.
W budynku powstanie oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej
Już podczas podpisywania umowy na remont budynków w ub. roku miasto informowało, że przestrzenie zabytkowego obiektu zostaną zaadaptowane na funkcje kultury i turystyki. Znajdzie się tu oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej, w którym odbywać się będą m.in. działania przybliżające twórczość wywodzących się z Gdańska artystów. Program nowego oddziału GGM obejmie również działalność edukacyjną i popularyzatorską w zakresie sztuk plastycznych i literatury.
Wystawy i kawiarnia
W przyszłości w budynku głównym planowane są sale ekspozycyjne na wystawy stałe i czasowe, związane z działalnością literacką i plastyczną sławnych gdańszczan.
W budynku głównym, zgodnie z historyczną funkcją kuchni przy sierocińcu i w tym samym miejscu, wstępnie zaprojektowano kawiarnię wraz z ogródkiem kawiarnianym z widokiem na wewnętrzny dziedziniec i budynek Poczty Polskiej.
Zrekonstruowana przestrzeń dawnej kaplicy, oprócz funkcji wystawienniczych, będzie mogła działać jako sala wykładowa lub sceniczna.
Remont zabytkowego Zespołu Sierocińca trwa
Remont zabytkowego zespołu obejmuje część wewnętrzną i zewnętrzną. Wzmocniono już fundamenty obu budynków. Wykonano prace konserwacyjne złoconych tablic.
- Obecnie trwają roboty związane z konserwacją zabytkowych, barokowych elementów wewnątrz obiektu. Kontynuowane są również prace dotyczące zabezpieczenia ścian poprzecznych budynków.- przekazała Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Prace mają potrwać do końca roku, jednak termin może ulec przesunięciu.

Budynek główny sierocińca z dobudówką został wybudowany w latach 1698-1699. W 1749 r. powstał budynek boczny. Oba obiekty to przykład XVII-XVIII wiecznej miejskiej placówki opiekuńczej, działającej od 1699 do 1906 r. Opiekę znajdowali tutaj potrzebujący: sieroty, starcy, chorzy i ubodzy, od 1788 r. - jedynie nieletnie sieroty.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-09-15 09:36
Antykwariat księgarnia biblioteka galeria desa (1)
Antykwariat księgarnia biblioteka galeria desa . Wszystko w jednym miejscu to byłoby coś . Kiedyś lokale na Długiej miały fiunkcje galerii miejskiej, teraz hotele, kawiarnie, restauracje. Tez ok ale czegoś brakuje
- 26 0
-
2023-09-15 12:40
Do tego były 3 kina, a na ulicy rosły drzewa i nie przed wojną, a w latach 90-tych jeszcze
warto wspomnieć, że była tam również budka policji, niedaleko poczty, którą też POPIS chce zlikwidować.
- 3 0
-
2023-09-15 09:00
Naprawdę ładny obiekt. Warto gruntownie odrestaurować
.
- 17 0
-
2023-09-14 21:32
Najpierw trzeba było ustalić przeznaczenie i dopiero potem robić remont wnętrza (1)
A tak będą kolejne przebudowy i zmarnowane pieniądze. Cóż, społeczne pieniądze łatwo się wydaje.
- 87 6
-
2023-09-15 08:25
nieadekwatny tytuł artykułu wprowadzający w błąd
tytuł artykułu jest niefortunny, zajrzyj do ankiety - pytają w niej nie o ogólne przeznaczenie lecz o formy zajęć i aktywności
- 3 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.