• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co warto wiedzieć na temat karty kredytowej?

27 października 2023 
Opinie

Karta kredytowa to jeden z podstawowych produktów bankowych. W praktyce jest pewnego rodzaju połączeniem kredytu oraz karty płatniczej. Dzięki niej możesz wygodnie płacić za zakupy, korzystając tym samym ze środków przyznanych przez bank w ramach limitu kredytowego. Czym jest i jak działa karta kredytowa? Kiedy warto się na nią zdecydować i jakie są jej zalety?



Czym jest karta kredytowa?



Karta kredytowa z pozoru wygląda jak tradycyjna, plastikowa karta płatnicza. Kluczową różnicą jest jednak to, że na jednej ze stron zamiast "Debit Card" widnieje napis "Credit Card". Poza tym karta zwykła karta płatnicza umożliwia wydawanie wyłącznie tych środków, które w danym momencie posiadasz na swoim rachunku. W przypadku karty kredytowej, płacisz pieniędzmi pożyczonymi od banku w ramach przyznanego limitu kredytowego.

Kto może wnioskować o kartę kredytową?



Karta kredytowa, podobnie jak inne produkty kredytowe to produkt bankowy przeznaczony dla osób pełnoletnich, które uzyskują stały dochód. Zasadniczo, większe szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji mają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, choć taką kartę mogą otrzymać także zatrudnieni na umowę zlecenia, o dzieło czy przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą. To, co jest istotne na etapie wnioskowania o kartę kredytową, to udokumentowana kwota, która regularnie wpływa na Twoje konto. Podobnie jak w przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy, bank sprawdzi Twoją wiarygodność finansową (m.in. w BIK) i zweryfikuje zdolność kredytową, która jest kluczowa.

Jak działa karta kredytowa?



Zastanawiasz się, jak działa karta kredytowa? W największym uproszczeniu: przez cały miesiąc możesz swobodnie wydawać pieniądze pożyczone od banku z przyznanego Ci limitu. Pamiętaj, że bank nie zacznie naliczać Ci odsetek od zadłużenia na rachunku karty, dopóki nie będziesz z niej korzystać lub nie przekroczysz terminu jej spłaty.

Maksymalna kwota pożyczki, sposób jej spłaty oraz prowizje co do zasady różnią się w zależności od banku. Po użyciu karty kredytowej masz do dyspozycji okres bezodsetkowy (w zależności od instytucji, wynosi około 30-54 dni). Dzięki temu możesz pożyczać pieniądze i oddawać je, nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów. Co ważne, okres bezodsetkowy dotyczy wyłącznie transakcji bezgotówkowych, a więc tych, kiedy płacisz kartą. Jeśli zdecydujesz się przy jej użyciu wypłacić pieniądze z bankomatu, odsetki od transakcji zapłacisz od razu.

Więcej na temat działania karty kredytowej dowiesz się na stronie: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/karty-platnosci-i-kantor/karta-kredytowa.

Karta kredytowa - dlaczego warto ją mieć?


Karta kredytowa to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które co miesiąc mają regularne wpływy wynagrodzenia na konto - dzięki temu możliwe będzie pokrycie comiesięcznego zadłużenia. Karty kredytowej możesz używać tak, jak karty debetowej - płacąc w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacając pieniądze z bankomatu i zlecając przelewy na inne rachunki.

Co do zasady, karta kredytowa to rozwiązanie, które daje wiele korzyści. Dzięki niej:
  • zyskujesz dostęp do szybkich i darmowych (po spełnieniu określonych warunków) pieniędzy, z których możesz swobodnie korzystać;
  • budujesz wiarygodność kredytową;
  • możesz bez problemu wynająć samochód np. podczas zagranicznych wakacji, zarezerwować lot przez internet czy wynająć hotel poza granicami Polski;
  • możesz opłacić zakupy i usługi nawet wtedy, kiedy na swoim koncie osobistym nie masz w danej chwili wystarczających środków;
  • masz zabezpieczenie finansowe na wypadek np. zgubienia karty płatniczej podczas zagranicznej podróży.

Karta kredytowa - jak wygląda?



Zgodnie ze standardami Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej, wymiary karty kredytowej wynoszą: 85,60 mm szerokości, 53,98 mm wysokości i 0,76 mm grubości.
  • Awers i rewers karty kredytowej
  • Na awersie karty oprócz jej numeru (o czym mowa niżej) znajdziesz: nazwę banku, chip, dane właściciela karty, oznaczenie płatności zbliżeniowych, datę ważności karty i logo organizacji płatniczej.
    Na rewersie karty znajdują się natomiast: hologram, miejsce na podpis właściciela karty, numer CVV2/CVC2, pasek magnetyczny, a także dane banku.
  • Numer karty kredytowej
  • Na awersie znajdziesz numer karty kredytowej, który składa się z 16 cyfr. Pierwsza z nich jest oznaczeniem rodzaju wydawcy karty. Kolejnych 6 cyfr (2-7) pozwalają zidentyfikować wydawcę karty. Pozostałe 8 cyfr to numer rachunku bankowego.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie

Najczęściej czytane