• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Część radnych Gdyni może stracić mandaty. Komisja bada możliwe nieprawidłowości

Patryk Szczerba
20 marca 2023, godz. 17:00 
Opinie (176)
Najnowszy artykuł na ten temat Komisja pozwala zachować mandaty radnym
Trwa badanie zarzutów dotyczących radnych miasta Gdyni. Trwa badanie zarzutów dotyczących radnych miasta Gdyni.

Powołana uchwałą komisja wyjaśnia, czy doszło do naruszenia prawa przez pięcioro gdyńskich radnych - Marcina Bełbota, Lechosława Dzierżaka, Jakuba Furkala, Bogdana Krzyżankowskiego i Ireneusza Trojanowicza. Każdy przypadek jest inny, ale wszystkie dotyczą możliwych nieprawidłowości w wykonywaniu mandatu radnego. W środę okaże się, czy grono radnych, którzy muszą się wytłumaczyć, jeszcze się powiększy.
Co sądzisz o tej sprawie?

Powołana w lutym komisja Rady Miasta to pokłosie wniosków o udzielenie informacji publicznej z ostatnich tygodni i późniejszych doniesień do prezydium do Rady Miasta.

Pięciu radnych Gdyni na cenzurowanymSprawdzane informacje dotyczą wykonywania mandatu przez pięciu radnych, co do których pojawiły się wątpliwości, czy są sprawowane legalnie:

Chodzi o:

  • Marcina Bełbota (PiS), który ma mieszkać w Koleczkowie, a nie w Gdyni
  • Lechosława Dzierżaka (Samorządność), który jest zatrudniony w Urzędzie Miasta i miał pojawić się na liście wykładowców Uniwersytetu Trzeciego Wieku, finansowanego z pieniędzy miasta,
  • Jakuba Furkala (Samorządność), który jest zatrudniony w ZDIZ
  • Bogdana Krzyżankowskiego (PO), który prowadzi praktykę lekarską w należącym do miasta budynku przychodni przy ul. Konwaliowej,
  • Ireneusza Trojanowicza (Gdyński Dialog), który miał czerpać korzyści z majątku gminy. Jego ICHTHYS oraz fundacja Źródło Radości, w której pełni rolę wiceprezesa, miały wynajmować od miasta salę gimnastyczną i lokale w dwóch gdyńskich placówkach oświatowych
Komentarze wzywanych przed komisjęMarcin Bełbot sprawy komentować nie chce. Bogdan Krzyżankowski tłumaczy, że jest zatrudniony na kontrakcie w przychodni, która jest spółką prawa handlowego. Jego koledzy z PO wyjaśniali, że sprawa jego pracy w obiekcie miejskim była już wcześniej wyjaśniana i nie było wątpliwości, że jest legalna.

Ireneusz Trojanowicz tłumaczy, że nie wiedział, że istnieje przepis zabraniający korzystanie z obiektów gminnych. Miał to robić przez krótki okres w 2019 r. Pierwsze wątpliwości w tej sprawie pojawiły się na początku 2020 r.

- Ponieważ dowiedziałem się o tym przepisie, skierowałem zapytanie do pani przewodniczącej, która zasugerowała, że taki przepis rzeczywiście istnieje. Wycofałem się z wynajmowania, złożyłem wyjaśnienia i sprawa - jak sądziłem - została zamknięta - mówi Ireneusz Trojanowicz, radny Gdyńskiego Dialogu. Deklaruje, że podda się ocenie komisji, podchodząc bez obaw do tego, że może utracić mandat.
Lechosław Dzierżak z Samorządności natomiast przyznaje, że jest zatrudniony w Urzędzie Miasta, ale od momentu wyboru do Rady Miasta przebywa na urlopie bezpłatnym.

- Zrobiłem to po to, by pozostać uczciwy i by nikt nie skierował do mnie zarzutów. Wcześniej mnie nikt nie oskarżył o tę sprawę. Jeśli bym wrócił do pracy, to powinienem zrzec się mandatu. Nie planuję wrócić do pracy. Do czasu, kiedy jestem radnym miasta, to zobowiązuje mnie, żeby pełnić tę funkcję - wskazuje Dzierżak.
Dodaje, że jako wykładowca w Uniwersytecie Trzecie Wieku nie pracował, a jedynie pomagał seniorom, którzy go o to prosili.

Pierwsze wysłuchania przed komisją już za namiKomisja rozpoczęła prace w zeszłym tygodniu. Na "pierwszy ogień" poszedł Jakub Furkal, który złożył przed komisją stosowne wyjaśnienia, tłumacząc, że nie pracował w Urzędzie Miasta jako dyrektor. Jest zatrudniony w gdyńskim Zarządzie Dróg i Zieleni, ale jako kierownik Samodzielnego Referatu Utrzymania Oznakowania i Opiniowania Organizacji Ruchu w ZDiZ, co nie koliduje z wykonywaniem mandatu radnego.Komisja zbiera się regularnieCzłonkowie komisji, w skład której wchodzą Danuta Białooka-Kostenecka (PiS), Tadeusz Szemiot (KO), Anna Szpajer, Jakub Ubych, Marcin Wołek (Samorządność) uznali, że nie skierują wniosku o wygaszenie jego mandatu.

Kolejne posiedzenie komisji sprawdzającej zaplanowano na najbliższą środę. Wtedy przed komisję zostaną wezwani prawdopodobnie radni Bogdan Krzyżankowski z Koalicji Obywatelskiej oraz Lechosław Dzierżak z Samorządności, którzy będą tłumaczyli się z pojawiających się wobec nich zarzutów.

- Na razie nie jest rozstrzygnięte, czy będą to dwie, czy jedna osoba. Na początku rozmawiamy z osobami, gdzie sprawa jest prostsza do weryfikacji. Zrobiliśmy ukłon w stronę radnych, posiedzenia są jawne, chcemy dać możliwość złożenia wyjaśnień wezwanym - tłumaczy Marcin Wołek, przewodniczący komisji.

Komisja będzie badała kolejne osoby?W ten sam dzień odbędzie się posiedzenie Rady Miasta. Praktycznie przesądzone jest, że radni zdecydują wtedy o dopisaniu do prac komisji kolejnych podobnych spraw.

Chodzi o Sebastiana JędrzejewskiegoElżbietę Raczyńską z Samorządności. Oficjalne wnioski do rady miasta o wygaszenie mandatów w trybie art 383 p. 2 kodeksu wyborczego złożyło stowarzyszenie Bryza. Według informacji, które dotarły do Rady Miasta, oboje mają mieszkać poza Gdynią. Kolejną taką osobą ma być Marek Dudziński z PiS, co do którego sytuacji również są wątpliwości. Najpierw w tej sprawie musi się wypowiedzieć Komisja Samorządności Lokalnej i Bezpieczeństwa.Sprawy zamieszkania najtrudniejszeJak można usłyszeć od członków komisji badającej sprawę radnych, to właśnie kwestie związane z zamieszkiwaniem radnych w lub poza Gdynią będą najtrudniejsze do weryfikacji. Najważniejszym dokumentem w tej sprawie mają być w tym wypadku oświadczenia majątkowe, w których podają oni miejsce zamieszkania.

Prace komisji mogą skutkować albo projektem uchwały zawierającym wniosek o wygaszenie mandatu, albo powstaniem sprawozdania. Będzie ono zawierać uzasadnienie o stwierdzeniu braku przesłanek do wygaszenia mandatu wskazanych radnych.

Quiz Gdynia wczoraj i dziś Średni wynik 59%

Gdynia wczoraj i dziś

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (176)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane