• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czołgi na ulicach Gdyni. Zdjęcia do filmu "Czarny czwartek".

Małgorzata Kaliszewska, Krzysztof Wójcik
21 lutego 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Plan zdjęciowy filmu o masakrze robotników na Wybrzeżu - "Czarny czwartek" reż. Antoni Krauze. Plan zdjęciowy filmu o masakrze robotników na Wybrzeżu - "Czarny czwartek" reż. Antoni Krauze.

Strzały wieczorową porą, czołgi na ulicach i tłumy dziwnie poprzebieranych ludzi w okolicach Stoczni. To nie kolejny Stan Wojenny ani strajk stoczniowców. Tak rozpoczęły się zdjęcia do pierwszego w polskiej kinematografii filmu poświęconego wypadkom grudnia 1970 roku w Gdyni. Premiera filmu odbędzie się w Gdyni, dokładnie w 40 rocznicę wydarzeń Grudnia 70.



Gdynianie, którzy w weekend, wieczorową porą próbowali dostać się do odleglejszych dzielnic miasta mogli mieć z tym problem, bo na trzy dni Węzeł Ofiar Grudnia 70 zobacz na mapie Gdańska całkowicie wyłączono z ruchu samochodowego. Realizatorzy filmu "Czarny czwartek", bo to oni odpowiadają za tę niedogodność bijąc się w piersi przekonują, że "skórka warta jest wyprawki".

Czołgi stanęły na gdyńskim wiadukcie, ale tym razem mieszkańcy Trójmiasta nie mają czego się obawiać.



Oto powstaje bowiem w Gdyni na wskroś prawdziwy, odarty z legend i PRL - owskiej propagandy, obraz który próbuje zmierzyć się z traumatycznym doświadczeniem mieszkańców Gdyni, czasów gomułkowskich. Twórcy filmu chcą pokazać jeden, za to najważniejszy dla Gdyni dzień roku 1970 poprzez pryzmat jednej z pozoru zwyczajnej rodziny. Ale ma być to swego rodzaju hołd oddany wszystkim ofiarom krwawych wydarzeń grudnia 70.

Zdjęcia do filmu kręcone będą przez 31 dni, z tego 28 dni ekipa filmowa spędzi w Gdyni. W filmie "Czarny czwartek" którego reżyserem jest Antoni Krauze, gra około 100 aktorów i około tysiąca statystów. Na ulicach miasta w sumie pojawi się blisko 60 specjalnie sprowadzanych pojazdów historycznych w tym czołgi, które już w ten weekend można było zobaczyć w okolicach stacji SMK Gdynia-Stocznia. Niemal wszystkie zdjęcia wnętrz powstają w halach przy Dworcu Morskim w Gdyni, gdzie na potrzeby filmu zaaranżowano prawie 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni. To tam kręcone są m.in. zdjęcia wnętrz domu rodziny Drywów, którzy są głównymi bohaterami filmu.

W rolę Brunona Drywy (stoczniowca tragicznie zmarłego na stacji SKM Gdynia Stocznia, po tym, jak został postrzelony z kałasznikowa) wciela się gdański aktor Michał Kowalski. Kluczową dla tego filmu rolę żony, Stefanii Drywy powierzono zaś krakowskiej aktorce Marcie Honzatko.

- Prawdziwa Stefania Drywa, z którą miałam możność rozmawiać przed zdjęciami do filmu, to niesamowita osoba - opowiada nam aktorka Marta Honzatko. - Nasze spotkanie było czymś niezwykłym nie tylko dla mnie jako aktorki, ale też dla mnie jako człowieka. Ani raz podczas naszych rozmów nie uroniła choćby jednej łzy, wszystkie emocje trzyma w sobie, pamięta wszystko. Mówi, że siłę dała jej wiara w Boga - spróbuję to także pokazać w postaci, którą odtwarzam.

Niezwykle mocnym akcentem filmu mają być sceny nocnych pogrzebów ofiar wypadków grudniowych, jak mówi Marta Honzatko, szokującym zwłaszcza dla osób młodych, dla których wydarzenia grudnia 70 są jedynie historią zasłyszaną na lekcjach historii. Te sceny dla młodych odtwórców głównych ról stanowią największe wyzwanie.

Scenariusz filmu powstał tylko dlatego, że jego autorom udało się dotrzeć do świadków tamtych wydarzeń i wiernie opisać je - tłumaczy współscenarzysta Michał Pruski.

- Największą pomoc uzyskaliśmy od rodziny Brunona Drywy, żony i trójki jego dzieci, w tym od syna Romana Drywy, który pamięta koszmar tego dnia w którym zginął jego ojciec. Dopuścili nas do najbardziej prywatnej sfery swojego życia, tym sposobem udało nam się napisać ten scenariusz. Dzięki tej rodzinie i dla niej powstanie ten film - mówi.

Najbliższe zdjęcia kręcone będą :

- 24 lutego 2010 r.: ul. Polska 13 (zamknięcie ul. Polskiej - jezdnią na dojedziemy do budynku przy ul. Polskiej 13 w godz. 16.00-21.00)
- 27 lutego 2010 r.: zamknięcie ul. Abrahama w godz. 09.30-11.30 oraz zamknięcie ul. 10 Lutego na odcinku od ul. Władysława IV do ul. Świętojańskiej i Świętojańskiej od Starowiejskiej do Armii Krajowej w godz.10.30-15.30
- 27 lutego 2010 r.: Al. Zwycięstwa, od granicy Miasta Gdyni do nieczynnej stacji paliw Orlen (od godz. 14.00 zamknięcie prawego pasa jezdni na kierunku do centrum Gdyni, w godz. 16.30-21.00 kilkunastominutowe całkowite zamknięcia jezdni)
- 28 lutego 2010 r.: ul. Morska od skrzyżowania z ul. Warszawską do skrzyżowania z ul. Grabowo (tymczasowy ruch dwukierunkowy na jezdni prowadzącej ruch w stronę centrum Gdyni w godz. 04.00-10.00);
- 28 lutego 2010 r.: tunel pod torami PKP i SKM na ul. Podjazd (zamknięcie ulicy Podjazd na odcinku od ul. Morskiej i Śląskiej do ulicy 10 Lutego w godz. 09.00-14.00)
autor

Krzysztof Wójcik

Dwukrotny laureat nagrody Grand Press za ujawnienie afer korupcyjnych na wydziale prawa Uniwersytetu Gdańskiego oraz w pomorskim wymiarze sprawiedliwości. Autor książek: biografii Ryszarda Krauzego „Depresja miliardera”, „Mafii na Wybrzeżu” oraz „Psów wojen. Od Wietnamu po Pakistan – historii polskich najemników”.

Opinie (129) ponad 20 zablokowanych

  • jedyna aktywność polaków -rozrywanie szat i śmieszny patos-a polska rozkraczona ,bidna i głodna (1)

    z czego wy jesteście dumni,polska demokracja jest dla bogatych cwaniaków i kleru,dziś większa ilość ludzi żyje twarzą w bagnie

    • 10 10

    • Dla niektórych to kawał życia - ich młodość czy rodzinne losy i nie drwij z tego.

      • 9 1

  • Super Sprawa trzeba dbać o historię

    fajnie fajnie, że taki film powstaje. niech młodzi ludzie pamietają żę stocznia to nie tylko zwiazki zawodowe i narzekajacy pracownicy. To bardzo dzielni ludzie zwłaszcza w latach o których mówi film.

    • 8 3

  • Już wtedy było dużo prowokacji ze strony ub , zomo czy milicji obywatelskiej !

    O co chodziło ?
    - należało przedstawić niezadowolenie robotników jako wybryki chuliganskie !

    ps. szacunek dla pana g@lluxa za prawdę.

    • 13 5

  • na naszych oczach piszą historie od nowa (5)

    Gdańsk - od samego początku od 14 grudnia trwa twarda walka, płonie Komitet Wojewódzki PZPR, Gdańszczanie są dumni z przeciwstawienia się przemocy
    Gdynia - prowadzone są pertraktacje z wrogiem, wyczuwa się uczucie grozy. Gdynianie są zdziwieni agresją bo przecież nie pękła ani jedna szyba i podpisano porozumienie, w Gdyni do ranka 16 grudnia w czasie trwania twardych walk w Gdańsku było spokojnie.

    Nazwy pomników również nawiązują do różnic:
    Gdańsk - Pomnik Poległych Stoczniowców 1970
    Gdynia - Pomnik Ofiar Grudnia

    • 4 6

    • Co tu jest dla ciebie nową historią? Gdańsk bił się i rozwalał sklepy tzn. że był lepszy? (2)

      15 grudnia - W tym dniu ogłoszono strajk powszechny; przyłączyły się do niego inne gdańskie przedsiębiorstwa, robotnicy ze Stoczni im. Komuny Paryskiej (Stocznia Gdynia) oraz pracownicy elbląskiego Zamechu.
      17 grudnia - Wojsko otworzyło ogień do udających się w czwartkowy poranek do pracy robotników gdyńskiej stoczni. Przyniosło to kolejne ofiary w ludziach. Po porannej masakrze na przystanku Gdynia-Stocznia w centrum Gdyni uformowano pochód z biało-czerwonymi flagami, który ruszył ulicami 10 Lutego i Marchlewskiego w kierunku przystanku Gdynia-Stocznia, gdzie został ostrzelany. Pochód zebrał się ponownie na ul. Czerwonych Kosynierów i ruszył do centrum Gdyni. Na czele pochodu niesiono na drzwiach ciało zabitego młodego mężczyzny (Zbyszka Godlewskiego), za nim niesiono pomazane krwią narodowe flagi. Pochód ten doszedł do urzędu miejskiego przy ul. Świętojańskiej, gdzie ponownie został ostrzelany. W tym pochodzie wzięli udział przedstawiciele wszystkich zawodów i grup społecznych.Bilans grudniowych represji przyniósł około 39 osób zabitych - 1 w Elblągu, 6 w Gdańsku, 16 w Szczecinie i 18 w Gdyni.

      Idąc twoim tropem stwierdzam, że Gdynia była lepsza, bo bohatersko zginęło o 12 osób (do tego niewinnych - szli do szkół i do pracy) więcej niż w Gdańsku.

      A co do pomnika to gdyński honoruje wszystkie ofiary, a nie tylko zadymiarzy z wielkiego bohaterskiego Gdańska.

      • 3 3

      • i widzisz totalnie się skompromitowałeś (1)

        nie zamierzam umniejszać tragedii, ale jeszcze raz przeczytaj to co sam napisałeś.

        ps dla mnie trochę kłóci się pojęcie bohater i niewinnie zabity, bo bohater to chyba musi cokolwiek zrobić, najlepiej właśnie to, na co nie odważyli się inni

        • 2 1

        • gdzie się totalnie skompromitowałem?

          np. Zbyszek Godlewski nie zasłużył na miano bohatera, ani jego rodzina?
          Miał do k.. nędzy 18 lat i szedł do pracy, a nie rozk..ał witryny sklepowe i podpalał. Nie odważył się faktycznie, ani ci co go nieśli. Powinien był pewnie zatkać lufę kałacha palcem frajerze? A rodziny ofiar pochowanych w anonimowych grobach po cichu? One nic nie zrobiły? Nie są godne miana bohatera? Bo z kumplami przy boku, po pijaku dumnie i bohatersko nie wszczynali zadym?
          Strajk i zadyma to dwie różne rzeczy i strajkowało wtedy równo całe wybrzeże, z tym, że nie wszędzie były zadymy.
          Z resztą bohatersko niedawno znowu odbyło się palenie opon i rzucanie kamieniami w policję - niestety pod szlachetnymi sztandarami w imię podlizania się kaczce i zachowania przywilejów.

          • 2 4

    • Uwazaj bo jeszcze wpadnies w samouwielbienie z tym swoim Gdańskiem.

      • 0 1

    • to nieprawda

      W Gdyni w ZPG 15 grudnia zawiązał się komitet strajkowy,został on spacyfikowany,a jego członkowie oraz pracownicy,którzy zabrali głos na zebraniu,zostali aresztowani.Mój ojciec posiedział i wrócił do domu pobity.
      A w miedzyczasie,w nocy z 16/17 juz następni przyszli po niego.

      • 0 0

  • Wszystko super, ale. .... !

    Gdynia cieszy się ze swoich sukcesów, tylko ktoś tu czegoś nie dopilnował. Wracam dzisiaj do domu kolejką skm i jak zwykle kieruje sie na przystanek - coś słabo widoczne były informacje - na owym przystanku jedna informacja z błędną datą i godziną.
    Szedł Pan ochroniarz i powiedział, ze nie mam co stać, bo nic nie pojedzie i trzeba iść na morską. No więc cofam się, a kolejny Pan ochroniarz mówi, że mam iść dookoła ronda bo teraz mnie tędy nie może puścić. Coraz bardziej zdenerwowana rzucam przekleństwami pod nosem i kieruje się posłusznie drugą stroną na most by szanownie dostać się na ulicę morską.
    A tam? Kolejna ciekawa sprawa, owszem plakat z informacją że autobusy w strone Pogórza kursują, ale żeby już powiesić dodatkową rozpiskę z godzinami to nieee - bo i po co?! Niech sobie ludzie stoją nie wiadomo ile.
    Autobusu jeżdżą spóźnione 10-15 minut.
    Brak słów. Pozdrawiam 'inteligentne' władze odpowiedzialne za ten stan rzeczy. Jak chora będę to wyślę rachunki za leki.

    • 8 4

  • cenzuuuuuura... moderatorzy robią dzisiaj to samo, co ówczesna władza (1)

    tylko, że dzisiaj nazywają to poprawnością POlityczną. POczucia wstydu też nie mają.

    • 7 2

    • głosowałem na po,alu tu masz rację -coś od jakiegoś czasu na tym portalu machluje ocena wypowiedzi..

      co do wyborów to już się nie dam nabrać ,ale faktycznie cenzura włazi na ten portal-no chyba że się mylę......

      • 1 1

  • Jedna propaganda wypiera drugą

    Ciekawe, czy w filmie wspomną o "pokojowym" strajku w Gdańsku

    • 6 0

  • Czy strażnicy miejscy nie moga stojąc rozstawić tabliczek z napisem OBJAZD i strzałką? Wracając wieczorem w sobotę na Obłuże sam musiałem się domyśleć że objazd jest przez stocznię. Natomiast wiele samochodów stojąc już na Czechosłowackiej (!) zawracało w stronę centrum bo raczej domyślnie nikt się na teren stoczni nie pcha (bo niby skąd wiadomo że bramy tam otwarte?), natomiast ludzie od strony Obłuża przy Energetyków też zawracali na Morską bo znowu nikomu się nie chciało postawić tabliczki "Objazd przez stocznię". Kolejny raz że kiedy się coś w Gdyni dzieje (a niech się dzieje) to nie potrafią opisać objazdów.

    • 6 2

  • brawo Jimmy tankisto ;)

    • 0 0

  • ...jednostronny...

    czuje że ten film nie będzie pokazywał w 100% prawdy , będzie on raczej jednostronny

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane